Karabala karalama defterim

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Sevgili dostlar,
Bazı arkadaşlar KARABALA çalışmalarımdan örnekler isteyince sizlerle de paylaşayım dedim.
Önce tüm hikayeyi yazdım. Sonra storyboard çalışmalarını bitirdim.
Aşağıdaki örnek birkaç sayfayı defterimden taradım.
image.jpg

103.jpg
Sonra bazı karakterleri çaliştım..
2_b_l_m_anons.jpg
Karabala üzerinde yüzlerce eskiz yaptım..
anons.jpg
Sonra kurşunkalem çalışmaları
KARABALA_3_kur_un_kalem.jpg
ve nihayet çinileme, ardından renklendirme..
KARABALA_3.jpg
İşte bu kadar...
Zor iş değil mi?
Zor, ama bir o kadar da zevkli
Sevgiler...

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Muhteşem eskizler, muhteşem işçilik. Albümün arkasına bu karalama defterinden eklemeler yapmayı (en az 16 sayfa) unutmayın. Kolaylıklar diliyorum. Gururla okuyacağımız, heyecanla her bir kareyi izleyeceğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Cesur, atılgan, özelliliği olan, yetenekli
Sanatçı
Yani sevdiğim, saygı duyduğum, takdir ettiğim
Başka ne desem ki?
Teşekkürler sevgili Hikmet Yamansavaşçılar

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,936
İstanbul
Büyük bir zevkle ve heyecanla hepsine göz atıverdim hemen. Bu güzel çalışmalarınızı istifademize sunduğunuz için teşekkürler üstadım..

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,524
Ankara
Ellerinize sağlık Hikmet Bey. Tüm emeği kendiniz mi veriyorsunuz? Yoksa senaryo, çini ve renklendirme aşamalarında başkalarından yardım alıyor musunuz?

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Hikmet bey, bu resimler nasıl yapılır,nasıl düşünülür, nasıl canlandırılır,mükemmel çalışmalar.Ben koptum.Teşekkürler.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Mükemmel çizimler ve renklendirme. Ben artık bu ülkede yeni çizgi roman yaratanlar çıkmaz diye düşünüyordum. Demek ki sizler gibi bu işi çok seven sanatçılar daha varmış. Keşke Suat Yalaz'ımız da Karaoğlan'ı böyle kaliteli renkli yapsaymış tadından yenmezdi.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,524
Ankara
Hikmet hocam çok ağır bir yükün altına girdiğinizi şimdi bir kez daha anlıyorum. Eğer imkan dahilinde ise çıkacak kitabınızı şu anda güzel sanatlar lisesi birinci sınıf öğrencisi kızım adına imzalı olarak almak isterim. Sizler gibi insanların imzasının onu bir kat daha motive edeceğine inanıyorum.

Keşke Suat Yalaz'ımız da Karaoğlan'ı böyle kaliteli renkli yapsaymış tadından yenmezdi.
Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Suat Yalaz şimdi çıkıp " o zamanlar böyle imkan vardı da biz mi değerlendirmedik" derse hiç şaşırmam :D

Sevgiler
Sinan

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Hikmet hocam çok ağır bir yükün altına girdiğinizi şimdi bir kez daha anlıyorum. Eğer imkan dahilinde ise çıkacak kitabınızı şu anda güzel sanatlar lisesi birinci sınıf öğrencisi kızım adına imzalı olarak almak isterim. Sizler gibi insanların imzasının onu bir kat daha motive edeceğine inanıyorum.

Suat Yalaz şimdi çıkıp " o zamanlar böyle imkan vardı da biz mi değerlendirmedik" derse hiç şaşırmam :D

Sevgiler
Sinan

Sevgili Sinan Kardeşim,
Hiç merak etmeyin. Notlarımın arasına yazdım bile. ''Karabala albümü ''
öncelikli olarak sevgili kızınız için imzalanacaktır.
Bu arada gençler için her türlü bilgi paylaşıma hazırım. Onları motive etmek bizlerin görevi
Sevgiler...

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Sevgili Sinan Kardeşim,
Hiç merak etmeyin. Notlarımın arasına yazdım bile. ''Karabala albümü ''
öncelikli olarak sevgili kızınız için imzalanacaktır.
Bu arada gençler için her türlü bilgi paylaşıma hazırım. Onları motive etmek bizlerin görevi
Sevgiler...

Suat YALAZ !a gelince...
Usta, ülkemizde yetişen en iyi çizgi romancıdır bence.. Ustamın ellerinden öperim..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,646
Ne güzel eksizler ve resimler, başarılarınızı görmek ümidiyle sizi takip edenler arasında ve eserinizi merakla bekleyenlerdenim.

Tarantino

Yeni Üye
12 Kas 2015
4
17
Sayın ustam,
Size daha önce yukarıda yazdığım yazıdan sonra, paylaşımınızı görünce gözlerime inanamadım. Beni çok mutlu ettiniz üstadım. Hayranlıkla eskiz çalışmalarınızı, çizimlerinizi inceliyorum. Teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
10 sayı sürecek ve muhteşem çizgilere sahip bir çizgi roman kolleksiyonu olacak..
Umarım önü de açık olur, çok okuyanı olur ve devamı istenir...
Bilmiyorum hangi yayınevi basacak..
Ama yapı kredi gibi bir yayınevi tarafından basılmasını isterim...
Şöyle karton kapaklı, büyük boy albümler şeklinde..
Benimkisi yalnızca bir okur isteği...
Yolunuz açık, okuyanınız çok olsun.
Saygılarımla..

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Hikmet bey eskizler bile çok güzel bunun işlenmiş ve renklendirilmiş halinin güzelliğini tasavvur etmek bile ayrı güzel.Bu forum sayesinde tekrar kalemi elinize almış olmanız ise ayrı bir güzellik ne mutlu çizgiseverlere.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
10 sayı sürecek ve muhteşem çizgilere sahip bir çizgi roman kolleksiyonu olacak..
Umarım önü de açık olur, çok okuyanı olur ve devamı istenir...
Bilmiyorum hangi yayınevi basacak..
Ama yapı kredi gibi bir yayınevi tarafından basılmasını isterim...
Şöyle karton kapaklı, büyük boy albümler şeklinde..
Benimkisi yalnızca bir okur isteği...
Yolunuz açık, okuyanınız çok olsun.
Saygılarımla..

Büyülü dükkan basacak. Büyük boy albüm olacak..

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Yılbaşını heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorum.. :)
Tıpkı çocukken; karaoğlan, tarkan ve kara murat almak için, çarşambaları beklediğim gibi.. :)

Karaoğlan, tarkan ve kara murat'ın, zamanında sevilip, marka olmalarının en önemli sebebi, güzel çizgilerinin yanında, en çok, okuyucuya hitap eden, eşsiz öykü ve senaryolarıydı.. Karabala'nın çizgileri çok güzel, inşallah öykü ve senaryosu da, güzeldir. :)

Not: çizgileri güzel olup ta, öykü ve senaryosu güzel olmayan çizgi romanlar, yavan ve ucuz bir çizgi roman olarak kalmaktan öteye gidememiştir. :( sadece çocuklar için değil, tüm kitlelere, hitap edip, ilgisini çekecek güzel bir öykü ve senaryo çok önemlidir. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,581
Senaryoyu ilk ağızdan bilen biri olarak diyorum ki her kitap bir sezon finali gibi olacak, Karabala öyküsünü bir dizi film izler gibi izleyecek, olanlara şaşıracak ve Türkiyede böyle bir çizgi roman senaryosu yapılabilir mi diyeceksiniz. İnşallah bütün seriyi elimize alırız ve bu mutluluğu, bu kıvancı hep beraber yaşarız.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,623
hiçbiryerde :)
Tam bu sabah düşündüklerimi yazayım derken
"Mehmet Kurt" ve "Raven"in içimden geçenleri
yazdığını gördüm. Önceki gün okuduğum ve
tanıtım konusunu açtığım "Uzak Şehir" gibi
"Grafik Romanlar" olsun, "Seri kitaplar" olsun,
iyi çizimler, fakat daha önemlisi iyi hikayelerle,
kaliteli baskılı çizgi romanlar ister artık bu deli
ve eski gönüller ;)...
Kısaca büyük mutluluk bir usta ismimizin daha
güzel bir projeye imza atmış olması. Kolay gelsin
üstadım, keyifle takip ediyorum ben de...

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Arkadaşlar, çizgi romanda; sahne detayı ve güzelliğinden çok, okuyucunun ilgisini çekecek, güzel bir konu, senaryonun kalite ve akıcılığı çok daha önde gelir.. çizgilerde belirli bir kalitede olacak tabii ki, fakat sadece, çizginin güzel olması, hem çok küçük bir değer taşır, hemde o çizgi romanı, ucuzlaştırır..

Özet olarak: çizgi roman, tabloluk, toplu bir resim albümü değil, yazı ve resimlerle, bir öykü ve macera anlatımıdır(senaryo bütünüdür)..

Son olarak; bu yolda Hikmet abiye, gönülden başarılar diliyorum, en büyük dileğimiz, bu eserinin; marka olmuş, eski yerli eserler gibi, tüm kitleler arasında ilgi görmesi ve sevilmesidir. :)

hakumorphy

Yeni Üye
13 Kas 2015
3
10
Çoğu insan gibi bende işin perde arkasını merak edenlerdenim. Birşeyin nasıl hayata geçtiği, yaratırken neyden ,nelerden ilham aldığı, bir şarkıda , bir tabloda, bir fotoğrafta ya da bir şiirde...
Hikmet Hoca'yi bu ince ve güzel düşüncesi için ,bir de hayal dünyamı genişlettiği için tebrik ve teşekkür ederim.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,148
İstanbul
Sevgili dostlar yazılacak her şeyi yazmışlar...
Bileğinize, gönlünüze sağlık ustam...
Ben de dört gözle bekleyenlerdenim...