Karabala Gerçeği!

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
Merhaba;

Sizlere bir şeyler yazma ihtiyacı duydum.
Çünkü dün, bilip bilmeden yazılan ve doğru olmayan bazı şeyler okudum.
Çok Üzüldüm.
Ben bir çizgi roman yaptım.
Adı KARABALA!
Ama kimse, perde arkasında yaşanan sıkıntıntıların ne olduğunu bilemez.
Basılalı ve dağıtalı tam bir yıl olmuş ve ben hala 2. Kitabın parasını alabilmiş değilim.
Dağıtım şirketleri %60 indirimle kitaplarınızı alıyorlar.
Ama matbaalar 3 ay içinde sizden ödeme bekliyor. Üstelik, yarısını da peşin ödemek koşulu ile.
Şimdi, koca koca şirketlerin karşısında KARABALA olarak, hem de hiç bir ekonomik güce sahip değilken, böyle bir mücadeleye girip, yıllar sonra tekrar çizmek gibi romantik bir düşünceye kapılmıştım .
Zor olacağını biliyordum ama bu kadar yalnız kalacağımı hiç tahmin etmemiştim. Ben bu sarmalın böyle olduğunu hiç bilmiyordum. Çünkü sektörün içinde değildim.
Şimdi öğrendim.
Yine de çok güzel ve çok değerli dostluklar edindim bu sayede.
Neyse, asıl konuya geleyim.
2. kitaptan hala bir lira para gelmezken, 3. Kitabı çizdim ve bitirdim.
Sıra geldi bastırmaya.
Ama bastıramıyorum.
Neden?
Para yok çünkü! Matbaaya ödeyebilecek param yok!
Dört ay yayınevlerini dolaştım.
İnsanlarla konuştum.
Sonuç, bastıramıyorum.
Çareler aradım günlerce.
Son çare;
İmzalı, özel çizimli ama pahalı bir çözüm yolunu seçtim.
Evet, imkansızlıklar bana yeni fikirler üretebilmemi sağlamıştı.
Ve okurun inanılmaz desteği ile karşılaştım.
Çiz Usta! Yeter ki çiz! Biz desteğe hazırız dediler.
Öyle de yaptılar.
Bu dönemde bana destek olan ismi bende saklı bir dostumun,
“Al Hikmet, matbaa parasının bir kısmını ben cebimden karşılıyorum, ilerde paran olunca ödersin” dediği gün kıvılcım ateşlendi.
İşte o günden sonra, okurun ve dostlarımın inanılmaz desteği devreye girdi.
“ÇİZGİ ROMAN OKURLARI DERNEĞİ” ve başkan Önder ÇAKI, adeta seferberlik ilan etmişçesine bir slogan patlattı.
“KARABALA HEPİMİZİN!”
Ve ardından bana çok güzel bir imza günü organize ettiler.
Ayrıca, beşer onar kitap alıp yakın dostlarına hediye ettiler.
KARABALA’YA KARŞILIKSIZ SAHİP ÇIKTILAR!
Hepsine tek tek teşekkür ederim.
İşte bu!
38 sene sonra çizgi roman yapmaya kalkan KARABALA’nın çizerine destek oldular.
Bu sahip çıkma; “Ülkemde güzel şeyler de oluyormuş meğer” dedirtecek kadar duygulandırdı beni.
Sonuç.
KARABALA 3 HC sadece 300 adet ve SC 1500 adet basılmıştır.
300 adet HC Matbaa parasını karşılamak içindi.
Karşıladı da.
Ama 90 adet kitap hala elimde duruyor. Yani bu kadar desteğe karşı 300 adet kitabı henüz bitirebilmiş değilim.
3000 adet basılmış diyen her kim ise, tanımam etmem. Ama hiç kimsenin, yanlış bilgilerle beni zan altında bırakmasına da izin vermem.
Yazarından ve çizerinden doğru bilgileri öğrenmiş oldunuz.
Saygılarımla.

Hikmet YAMANSAVAŞÇILAR

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
357
3,054
Tokat -Niksar
Üstad güzel ülkemde anlayamadığım bir sebepten meyve veren ağaç taşlanıyor. Biz naçizane bir şekilde kitaplarınızı alıp çok az da olsa destek vermeye çalıştık. Ki denizde bir damla sadece bizim desteğimiz.
İşin sefasını biz sürüyoruz cefası size kalıyor. Emeklerinizden, yaşadıklarınızdan az da olsa haberdarız. Umarım Allah sağlık ve huzur verir de yeni eserlerinizi okumaya devam ederiz. Ellerinizden öper başarılarınızın devamını dilerim.

Son düzenleme:

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Bilip bilmeden iftira atanlar,

Yalnızca kendi kişisel menfaatlerini ve kuyruk acılarını düşünenler
biz çizgi romancıyız demesin.

Karabala üzerinden de terbiyesizlik yapıp kimseye dil uzatmasın.
Herkes haddini bilsin, ağzından çıkan laf nereye gidiyor onu düşünüp tartıp işine baksın.

Sen canını sıkma Hikmet ağabey. Sen sana yakışanı yapıyorsun. Çizgi roman severlere harika bir eser sunuyorsun. Gönlümüz seninle. İyi ki varsın.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Desteğimiz her daim sanatın ve sanatçının yanında olmalı, zira sanatçı varsa ancak o zaman 9. Sanat var olabilir.
Hikmet Abi, sen densizliklere kulaklarını tıka bence, dikkate aldığına değmez. Sen 9. Sanatı bu ülkede en iyi icra eden yüzakımız sanatçılarımızdan birisin. Seni tanıdığım eserlerine ve başarılarına şahitlik yaptığım için kendimi şanslı hissediyorum. İyi varsın ve çizgiromancısın ☺

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Bu kadar az sayımız varken neyi paylaşamıyoruz bilemiyorum.Karabala bizim için kişiye özel çizilmiş bir çizgi romandır.Benim kişisel düşüncem benim için hazırlanmış bir şaheser bana ait üstelik büyük usta imzalı.Bir çizgi roman sever başka ne isteyebilir.
Bana özel imzalı olarak gönderilmiş üstelik büyük sanatçı tarafından mail atılarak teşekkür edilmiş çok kıymetli bir eser ki ben mutluluğumu tarif edemiyorum.Çok naif bir insan Hikmet bey gereksiz tartışmalarla enerjisini boşa harcamayalım ben özel olarak rica ediyorum.Kimsenin şerefi haysiyeti onurunu kırabilecek sözler sarfetmeyelim.Sonuçta kitap paylaşımı yapılan platformlar buralar ülkemizin en seçkin insanları burada tek dertleri kitap okumak kitap paylaşmak para pul düşünen yok.Çoğu dostumuz internetten kitap alıp seri yarım kalmasın düşüncesiyle paylaşıyor.Burada sabahtan akşama kadar birbirimizi rencide etsek zan altında bıraksak , aşağılasak , sayıp sövsek , vurup dövsek kim ne kazanır YAPMAYIN ALLAH AŞKINA.
Kitap paylaşım platformları ülkemizde güzel şeylerde oluyor dediğimiz yerler buraları böyle gereksiz yere hırpalamayalım.

BüyükBeyaz üstadın çok sevdiğim sözü eğlenmeye bakın.Bende onun gibi düşünüyorum.

Seviyeyi hiç düşürmeyelim asla.Kaliteyi bozmayalım.Herkes kendince daima haklıdır daha haksız insan görmedim.Ancak hak sahibi olduğunu düşünmek kimseye zarar vermemeli.

Kant'ın çok sevdiğim sözünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum.
"ŞEREFLİ YAŞA , KİMSEYE ZARAR VERME , HERKESE PAYINA DÜŞENİ VER"

Bir çok kitap yazan arkadaşım var henüz para kazanana şahit olmadım.Geçen bir tanesinin baskısı yapıldı.Maaliyet 14.000 TL çoğunu cebinden karşılamak zorunda kaldı.Emin olun kitaptan rant çıkmaz.

Keşke ciddi paralar kazansa insanlar KARABALA da daha çok üretim olur yardımcı ressamlar olur yayınevi olur bunların olamaması bile zararına satış olduğunun en büyük göstergesidir.

Çizgi ile uğraşanlar bunun ne kadar zor bir iş olduğunu çok iyi bilirler.Sİl baştan bir daha çiz olmadı beğenmedin taslağı bir daha renklendir emin olun insanın ömrünü yer.Bir kareden bahsetmiyoruz.Binlerce ve binlerce kare binlerce renklendirme çok emek isteyen bir iş Hikmet Bey tek kişilik bir yapımcı olarak her karesine emek sarfederek yaptığı bu çalışma dünya çapında bir şaheserdir.Ne yazık ki kimse bilmiyor.Onlarında mahrum kalmaması açısından kesinlikle yabancı dillere tercüme edilmelidir.

Kısır tartışmalar sanata zarar verir.Her zaman iyilikte doğrulukta ve güzellikte bir olalım.

Tatlı bir rekabet insanlara motivasyon sağlar ancak hiç bir şekilde boks ringinde ki rakip modunda olmayalım.

Farklı platformlar rekabet edebilir bu iyi bir şeydir.Hatta sorun olmasın kimse kırılmasın diye düşünen bir çok çizgi sever her iki platformda paylaşım yaparak bağ oluşturmak istiyor buda çok değerli bir anlayıştır.

Sonuçta amacımız sanat değilmi bütün kitaplara sahip olsak bütün kolleksiyonlar bende olsa kaç yazar insanlara kendini kapattıktan pencereleri örttükten sonra kaç yazar elinde ki kitaplar insanlara olan inancını kaybettikten sonra kaç yazar hepsi senin olsa.

Şairin dediği gibi ;

Koşmak istiyorum;
Eksozların, molozların,
Yağmaların kıyısından.
Onca insafsızlıkların,
Onca haksızlıkların,
Manzarasızlıkların, parasızlıkların,
Allahsızlıkların kıyısından...
Kimseye ve hiçbir şeye değmeden,
Ciğerlerimi yok edercesine koşmak istiyorum!

Koşmak istiyorum;
Şiirimin ve yumruğumun namusuyla...
Kavgaya karışmadan, tutuklanmadan
Ve küfür etmeden
Kafamı kırarcasına koşmak istiyorum!.

Hİkmet bey menfaat kaygısı taşımadan sırf Haluk bey ve diğer dostları kırmamak için bizler için bu şaheseri hazırlamıştır.Başka bir neden yok emin olun.Bizim için yitik bir hazineydi Hikmet bey bizleri kırmayarak bizlere dünya mirası bir çizgi roman hazırladı başkaca bir şey değil olanlar.Bundan emin olun.
Saygılarımla.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
90 kitap hala elinde olduğuna göre...
300 kitap için sipariş verip, para göndermeyen var sanırım.
Çünkü facebook'taki mesajlarda, sipariş vermek isteyen bir çok okuyucuya "kontenjan doldu" denmişti.
Ve istekleri karşılanamamıştı.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Kitap yazar ve çizerinin, bilgi eksikliğinden ve biraz da kötü niyetten dolayı yalan yanlış şeyler söyleyerek
kişi ve kurumları zan altında birakmayı önleme adına yaptığı, o naif açıklamayı bile dakikasında kaldırarak
ne kadar iyi niyetli olduklarını gösterdiler. Kutluyorum.

Son düzenleme:

METİN

Yeni Üye
26 Mar 2017
39
70
Ankara
Sevgili Hikmet abi yıllar sonra yeniden çizmeye başlamanıza çok sevindik. Umarım karşılaştığınız zorluklar karşısında yılmadan devam edersiniz.Ben bir çizgi roman kolleksiyoncusu olarak yayınlarınızı ilgiyle takip ediyorum.İlk iki kitabınızı internet üzerinden almıştım üçüncü kitabı yine internetten sipariş verdim. Böyle inanılmaz bir eserde bizimde küçük bir katkımız oluyorsa ne mutlu bize. Başarılı bir şekilde çalışmalarınızın devam etmesini diliyorum. Ankara dan saygılar sevgiler.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Sayın Hikmet beyin serzenişi gayet haklı ve yerinde. 300 adet renkli kitabın baskısı zaten bir para ama daha da önemlisi ortada bir emek var. Kitabın tamamının gelirinin bu emeğe karşılık bile olduğunu düşünsek az. Bu kadar kitaptan elde edilen gelir, İstanbul gibi bir şehirde yaşayan ve aylarını bu projeyi hayata geçirmek için harcamış bir sanatçının kaç aylık zaruri ihtiyaçlarını karşılar, bir de bunu düşünmek gerek. Bu arada ben de kitabı almadım ama almamış olmam pahalı bulmamdan dolayı değildir, sadece 300 adet basılan bir eser için aslında 100 TL pahalı olmak bir yana ucuz bile sayılır. Hadi diyelim ki 300 değil de 3000 basıldı ve satıldı, buna laf etmek yerine sevinmek gerekir. İbni Sina'nın dediği gibi ilim ve sanat takdir edilmek ister bunları bulamaz ise göç eder başka diyarlara.

Çizgi roman basmak bile gerçek bir kahraman olmak demek, çizmek ise bunudan daha da zor, biraz deli olmayı gerektiriyor. Yoğun bir emek var ardında ve sonuçta siz de bir insansınız ve ihtiyaçlarınız var, çocuklarınız, eşiniz ve onların da ihtiyaçları var. Bunlar bir şekilde karşılanmalı. Hikemt bey bir kahramanlık yapmış ve bunun her türlü takdirin üstünde olduğunu düşünüyor ve inanıyorum. İleri geri konuşan olduysa bu onların sorunudur. Bir çoğumuz zor ekonomik koşullarda olabiliriz ama bu eserleri hazırlayanların da aynı zorlukları ve belki de daha da zorunu yaşamış olabileceklerini hatırdan çıkarmadan eleştirimiz olsa bile ki, olmasının bir mahsuru yok, bunu bilmeden karalayarak değil daha yapıcı bir havada yapmak en doğrusu.

Çizgiromanın doğrudan satış yoluyla pazarlanması doğru karar, eğer yüz adet basılmasaydı da daha çok basılsaydı da doğrudan pazarlama en doğru olanı. Kitapevlerine yapılan iskontolar, dağıtım masrafları derken maliyet ciddi artıyor. Aracıların aradan çekilmesi açısından doğru karar.

Hikmet bey gittikçe kısırlaşan Türkçe çizgiroman ve kültürüne önemli bir katkıda bulundu, ben buna tüm kalbimle inanıyorum. Kendisine ve kendisini destekleyen her çizgiroman dostuna canı gönülden teşekkürlerimi iletmek isterim. Ellerine sağlık.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Sanatçılar sanata emek veriyor. Yaptıkları sanat bizlere moral veriyor. Ama maalesef sanatçıların emekleri gerçek değerini bulmuyor. Gerçek şu ki yeterince kazanamıyorlar. Bu ortamda, dernek kurmak, yürütmek ve sanatçıya destek vermek, bir yerde, yapılan eserlerin tanıtımına yardımcı olmak çok önemli. Bunun için çalışan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Sanatçılarımıza da bol kazançlar diliyorum. İyi ki varsınız.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Sevgili Hikmet Yamansavaşçılar... Çok zor ve cesurca bir iş yapıyorsunuz... Yıllar sonra harika sanatınızı ortaya koyarak, gecenizi gündüzünüze katarak, yaratmış olduğunuz Karabala isimli kahramanı ve eseri, çok kısa sürede 3. sayıya kadar ilerlettiniz... Hem de büyük emeklerle hem senaryosunu, hem de çizimlerini meydana getirerek... Bu oldukça özveri ve emek isteyen bir performans... ABD ve Avrupa'da çizgi roman yayın evleri senaryo ve çizimler için ayrı sanatçılarla çalışıyorlar... Çinileme ve dizgi çalışmalarının tümü ayrı kişilerce yapılıyor... Ve bu yayın evleri bu sanatçılara emeklerinin karşılığını fazlasıyla ödüyorlar... Hikmet Yamansavaşçılar Üstadım ise tüm bu çalışmaları kendisi gerçekleştiriyor ve ortaya koyduğu çalışmalar mükemmel... ABD ve Avrupalı meslektaşlarının bir çoğundan çok daha güzel çizimler ve çok daha iyi senaryolar ortaya koyuyor... Övgüyü fazlasıyla hak ediyor... Yergi mi? Üstadın mükemmel çalışmalar yaptığının göstergesi... ''Meyve veren ağaç acımasızca taşlanır...'' çok güzel bir ata sözü... Hikmet Yamansavaşçılar Üstadım, biz Karabala meyvesini çok sevdik ve ne kadar çok üretirseniz, o kadar çok tüketeceğiz... Çalışmalarınızı taktir ediyoruz ve lütfen hızınız hiç kesilmesin...

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,795
Kitap yazar ve çizerinin, bilgi eksikliğinden ve biraz da kötü niyetten dolayı yalan yanlış şeyler söyleyerek
kişi ve kurumları zan altında birakmayı önleme adına yaptığı, o naif açıklamayı bile dakikasında kaldırarak
ne kadar iyi niyetli olduklarını gösterdiler. Kutluyorum.

Ben de altına imzamı atıyorum.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Bazen hiç yaşanmamasını istediğimiz günler,
Hiç yaşanmamasını istediğimiz olaylar olur.
Öyle günlerden birini yaşadık bugün. Üzüldüm.
Son olmasını, bir daha yaşanmamasını,
Aklıselimin galip gelmesini temenni ediyorum.

akim

Kıdemli Üye
29 May 2011
199
418
''Biz onlara ne yaptık ki? Burada oturmuş oynuyorduk...''
''Bilir misin çaresizliğin ne demek olduğunu? Binlerce kişinin arasında kendini yapayalnız hissettiğin hiç oldu mu? Ve ağladın mı yağmurun altında katılırcasına? Gördün mü kötüleri? Kaldın mı çaresiz o alçakların karşısında?''
''Yüreğin gökyüzünde gördüğün kapkara bulutlar gibi olacak. İçin daralacak, sıkılacaksın! Bulutlar ne kadar karanlık ve kasvetli olursa olsun... Üstünü örttüğü gökyüzünün maviliğinden asla kuşku duyma! Çakan şimşek sen ol! Seni sevenler ellerinden geleni yaptılar zaten... Yüzleri, sözleri aklına her geldiğinde sevgilerini yüreğinde hissedeceksin! Şimdi sen onlar için, bir yıldırım gibi düş... Tüm kötülüklerin üzerine!''
Hikmet bey; ufak değişiklikler yaparak, Karabalanın, yani sizin sözlerinizle duygularımı anlatmak istedim bu olay karşısında. Ne yazık ki ülkemiz; Bir şeylere emeğini, zamanını, neredeyse bir ömrünü vererek, insanlara güzel bir şeyler sunmaya çalışan kişilere engel olmak isteyen, kendileri bir şeyler başaramayıp, yapılan güzel işleri kötüleyen ve bundan nemalanmaya çalışan kıskanç yaratıklarla dolu. Uzun lafın kısası; Sizi sevenler arkanızda değil, her zaman yanınızda olacaktır... Şimdi onlar için ''Yıldırım gibi olma zamanı''....