Animasyonlu Çizgi-Roman Denemesi (TENTEN)

Animasyonlu Çizgi-Roman Denemesi (TENTEN)

hggurak

Like Tree179Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24.Kasım.2015, 17:52   #1
Çeviri Balonlama

hggurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 310888
•Rep Seviyesi :
hggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond repute
Standart Animasyonlu Çizgi-Roman Denemesi (TENTEN)
Animasyonlu Çizgi Roman Çalışması
Tenten ve Kaptan Çizgi Diyarı'nda

Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlar...

Hafta sonu evde otururken aklıma bir fikir geldi:
Animasyonlu çizgi roman yapılabilir miydi?

Elbette yapılabilirdi ve muhtemelen bunu ilk düşünen de ben değildim...
Ama merak ettim ve bir deneme yapmaya karar verdim...
Tasarlamadan sonra iş yapım aşamasına geldiğinde
"Herhalde 2-3 saatte bitiririm" diye düşünüyordum.
Ancak iş hiç de öyle değilmiş.
Gördüğünüz şu tek sayfa dolu dolu 2-3 günümü aldı...
Ancak fikir verecek bir şeyler çıktı ortaya sanırım...

Sayfadaki balonlara ve diyaloglara takılmayın lütfen,
tamamen "bla...bla" şeyler onlar...

Tabi bu arada bir şey daha keşfettim:
Çizgi roman okumak için çoğunlukla kullandığımız
Cdisplay programı gif animasyonlarını destekliyormuş.
(Aşağıdaki linkten örnek sayfayı indirip programla açmayı deneyebilirsiniz.)
Yani uğraşılıp yapılsa, okunabilir animasyonlu bir çizgi roman üretilebilir.

Ama bu çok zahmetli bir iş olduğundan bütün karelerde değil de,
bir sayfada sadece 1-2 karede animasyon kullanılıp iş kolaylaştırılabilir...

Bir de hedef kitle konusu var...
Yetişkinler için olmasa da, çizgi roman okumayı sevdirmek için
küçük yaştaki okuyuculara yönelik çalışmalar yapılabilir diyorum ben...

Bilmem, siz ne dersiniz?
Saygılarımla...

MEDIAFIRE Linki:

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu hggurak tarafından (05.Temmuz.2017 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
hggurak isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 18:10   #2
Administrator

ertuğrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1821676
•Rep Seviyesi :
ertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond reputeertuğrul has a reputation beyond repute
Büyük emek ve sabır isteyen çalışma.
Sevgili dostum,tek kelimeyle çağ atlatmışsın.
Bu çalışmalar, tek sayfalık olması lazım bence.
Emeklerin için teşekkür ederim.
Alt 24.Kasım.2015, 18:13   #3
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

bayposta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 753133
•Rep Seviyesi :
bayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond reputebayposta has a reputation beyond repute
Muhteşemötesi, hariküladenin harikası olmuş.
Gürdal hocam çok iyi düşünmüşsün, benim böyle bir şey aklıma gelmezdi doğrusu,
eline koluna sağlık.
bayposta isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 18:33   #4
Yönetici

gandor08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1023106
•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Çok güzel fikir, çizgi romanlarda önemli vurguların olduğu yerlerde (tabi dijitalde) bu uygulanırsa dikkat çekmek için birebir olur.

Çocuklara sevdirmek açısından düşünüldüğünde tutar tabiki.

Siteler ve forumlar için tek sayfalıklar mükemmel olur.

Elinize sağlık muhteşem bir çalışma olmuş.
Alt 24.Kasım.2015, 19:03   #5
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1427015
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute

Hep orijinal fikirlerle ortaya çıkıyorsunuz sevgili "hggurak", siz çok yaşayın emi! Daha önce hiç böyle bir çalışma görmemiştim. "Ani gif"leri hepimiz biliyoruz, onu kastetmiyorum, bunun çizgi romana uyarlandığına ben şahit olmadım, kulağıma da gelmedi. Acaba bu çalışma ve benzerleri profesyonel alanda uygulanabilir mi? Çizgi roman endüstrisini canlandırabilir mi? Siz aslında bir yayıncı olarak bu konuda daha geniş bilgiye sahip olmalısınız.
Bu arada, ben bir süredir "CDisplay EX" kullanıyorum, sayfayı hareketli olarak desteklemedi (belki bir ayar gerekiyordu).

scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 19:05   #6
Çeviri Balonlama

Adem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 85123
•Rep Seviyesi :
Adem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond reputeAdem has a reputation beyond repute
Fikir güzel ancak 3D işlerle uğraştığım için biliyorum, gerek 2d animasyonlar gerekse 3d animasyonlar oldukça zahmetli işlerdir. Yapılabilse güzel olur tabi.
Aynı fikri ben de düşünüyordum hatta bir adım daha ötesi var o işin de o fikir şimdilik bende kalsın.
Bu arada emeğinize sağlık
Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 19:05   #7
Çeviri Balonlama
Yönetici

The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 708085
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Gürdal Hocam yenilikçi fikirlerin adamı.
Daha önce bir diziyi çizgi romana çevirip çok güzel bir çalışma yapmıştı.
Şimdide gif formatında bir çizgi roman. Sizi tebrik ederim.
Aklınıza gelen güzel fikirleri gerçekleştiriyorsunuz.
Çalışmanızı beğendim. Elinize sağlık.
Baltimora, sarkomer, ulucak ve 2 kişi bunu beğendi.

The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 19:16   #8
Yönetici

Shoryuken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 891676
•Rep Seviyesi :
Shoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond reputeShoryuken has a reputation beyond repute
Tebrik ederim Hggurak hocam. Daha önce filmlerde hareketli resimlere sahip olan gazeteler, kitaplar hatta ilanlar filan görmüştük. Bunun hayata geçirilmiş versiyonu sayabiliriz bu çalışmayı. Yalnız bayağı zaman alabilecek bu çalışmaları yapmak cesaret ister. Öncülük ettiğiniz bu çalışmalarla ilgilenen birileri olur inşallah. Benim gibi uzun çalışmalardan kaçanlar için hiç ümit göremiyorum

Bu arada "şerefsizim benim aklıma gelmişti" diyecektim de, bu sefer yemez dedim

@Scanfan üstadım, ben de cdisplayex kullanıyorum ve herhangi bir ayarıyla oynamadığım halde hareketli resimleri oynatıyor...

Fahri Sherlock Holmes

Shoryuken isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 19:18   #9
Çeviri Balonlama

hggurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 310888
•Rep Seviyesi :
hggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond repute
Alıntı: scanfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada, ben bir süredir "CDisplay EX" kullanıyorum, sayfayı hareketli olarak desteklemedi (belki bir ayar gerekiyordu).

Tüm yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim Sevgili "Diyar"daşlar...

Sevgili Scanfan dostum, yorumunuz üzerine tekrar kontrol ettim. Bendeki program da CDDisplayEX ve versiyonu 1.10.29
Linkini verdiğim gif resmi problemsizce anime ediyor...
Şu an sorunu anlayamadım doğrusu... Tekrar bir kontrol edin isterseniz...
hggurak isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 24.Kasım.2015, 19:37   #10
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1427015
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Alıntı: hggurak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tüm yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim Sevgili "Diyar"daşlar...

Sevgili Scanfan dostum, yorumunuz üzerine tekrar kontrol ettim. Bendeki program da CDDisplayEX ve versiyonu 1.10.29
Linkini verdiğim gif resmi problemsizce anime ediyor...
Şu an sorunu anlayamadım doğrusu... Tekrar bir kontrol edin isterseniz...

Kontrol ettim, hâla hareket yok. Ama bu durum bilgisayar, grafik kartı veya işletim sistemiyle filan ilgili olabilir. Oldukça eski bir bilgisayar kullanıyorum (P4, 2,60 GHz, XP Pro. SP3) CDisplayEX de v. 1.10.29. Ama olsun, ÇD sayfasındakini görüyorum ya, bu yeter. Hattâ merak ettim 3,81 MB'lık anigif dosyasını Photoscape'in AniGif modülünde açtım 18 kareyi tek tek inceledim. Harikaydı.

scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil