Animasyonlu Çizgi-Roman Denemesi (TENTEN)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,145
İstanbul
Animasyonlu Çizgi Roman Çalışması
Tenten ve Kaptan Çizgi Diyarı'nda

Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlar...

Hafta sonu evde otururken aklıma bir fikir geldi:
Animasyonlu çizgi roman yapılabilir miydi?

Elbette yapılabilirdi ve muhtemelen bunu ilk düşünen de ben değildim...
Ama merak ettim ve bir deneme yapmaya karar verdim...
Tasarlamadan sonra iş yapım aşamasına geldiğinde
"Herhalde 2-3 saatte bitiririm" diye düşünüyordum.
Ancak iş hiç de öyle değilmiş.
Gördüğünüz şu tek sayfa dolu dolu 2-3 günümü aldı...
Ancak fikir verecek bir şeyler çıktı ortaya sanırım...

Tenten-ani-01.gif

Sayfadaki balonlara ve diyaloglara takılmayın lütfen,
tamamen "bla...bla" şeyler onlar...

Tabi bu arada bir şey daha keşfettim:
Çizgi roman okumak için çoğunlukla kullandığımız
Cdisplay programı gif animasyonlarını destekliyormuş.
(Aşağıdaki linkten örnek sayfayı indirip programla açmayı deneyebilirsiniz.)
Yani uğraşılıp yapılsa, okunabilir animasyonlu bir çizgi roman üretilebilir.

Ama bu çok zahmetli bir iş olduğundan bütün karelerde değil de,
bir sayfada sadece 1-2 karede animasyon kullanılıp iş kolaylaştırılabilir...

Bir de hedef kitle konusu var...
Yetişkinler için olmasa da, çizgi roman okumayı sevdirmek için
küçük yaştaki okuyuculara yönelik çalışmalar yapılabilir diyorum ben...

Bilmem, siz ne dersiniz?
Saygılarımla...

MEDIAFIRE Linki:​

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,084
Büyük emek ve sabır isteyen çalışma.
Sevgili dostum,tek kelimeyle çağ atlatmışsın.
Bu çalışmalar, tek sayfalık olması lazım bence.
Emeklerin için teşekkür ederim.

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,553
Muhteşemötesi, hariküladenin harikası olmuş.
Gürdal hocam çok iyi düşünmüşsün, benim böyle bir şey aklıma gelmezdi doğrusu,
eline koluna sağlık.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,595
Çok güzel fikir, çizgi romanlarda önemli vurguların olduğu yerlerde (tabi dijitalde) bu uygulanırsa dikkat çekmek için birebir olur.

Çocuklara sevdirmek açısından düşünüldüğünde tutar tabiki.

Siteler ve forumlar için tek sayfalıklar mükemmel olur.

Elinize sağlık muhteşem bir çalışma olmuş.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Hep orijinal fikirlerle ortaya çıkıyorsunuz sevgili "hggurak", siz çok yaşayın emi! Daha önce hiç böyle bir çalışma görmemiştim. "Ani gif"leri hepimiz biliyoruz, onu kastetmiyorum, bunun çizgi romana uyarlandığına ben şahit olmadım, kulağıma da gelmedi. Acaba bu çalışma ve benzerleri profesyonel alanda uygulanabilir mi? Çizgi roman endüstrisini canlandırabilir mi? Siz aslında bir yayıncı olarak bu konuda daha geniş bilgiye sahip olmalısınız.
Bu arada, ben bir süredir "CDisplay EX" kullanıyorum, sayfayı hareketli olarak desteklemedi (belki bir ayar gerekiyordu).

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Fikir güzel ancak 3D işlerle uğraştığım için biliyorum, gerek 2d animasyonlar gerekse 3d animasyonlar oldukça zahmetli işlerdir. Yapılabilse güzel olur tabi.
Aynı fikri ben de düşünüyordum hatta bir adım daha ötesi var o işin de o fikir şimdilik bende kalsın.
Bu arada emeğinize sağlık

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,611
İzmir
Gürdal Hocam yenilikçi fikirlerin adamı.
Daha önce bir diziyi çizgi romana çevirip çok güzel bir çalışma yapmıştı.
Şimdide gif formatında bir çizgi roman. Sizi tebrik ederim.
Aklınıza gelen güzel fikirleri gerçekleştiriyorsunuz.
Çalışmanızı beğendim. Elinize sağlık.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,224
Kamlançu
Tebrik ederim Hggurak hocam. Daha önce filmlerde hareketli resimlere sahip olan gazeteler, kitaplar hatta ilanlar filan görmüştük. Bunun hayata geçirilmiş versiyonu sayabiliriz bu çalışmayı. Yalnız bayağı zaman alabilecek bu çalışmaları yapmak cesaret ister. Öncülük ettiğiniz bu çalışmalarla ilgilenen birileri olur inşallah. Benim gibi uzun çalışmalardan kaçanlar için hiç ümit göremiyorum :)

Bu arada "şerefsizim benim aklıma gelmişti" diyecektim de, bu sefer yemez dedim :)

@Scanfan üstadım, ben de cdisplayex kullanıyorum ve herhangi bir ayarıyla oynamadığım halde hareketli resimleri oynatıyor...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,145
İstanbul

Bu arada, ben bir süredir "CDisplay EX" kullanıyorum, sayfayı hareketli olarak desteklemedi (belki bir ayar gerekiyordu).

Tüm yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim Sevgili "Diyar"daşlar...

Sevgili Scanfan dostum, yorumunuz üzerine tekrar kontrol ettim. Bendeki program da CDDisplayEX ve versiyonu 1.10.29
Linkini verdiğim gif resmi problemsizce anime ediyor...
Şu an sorunu anlayamadım doğrusu... Tekrar bir kontrol edin isterseniz...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310
Tüm yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim Sevgili "Diyar"daşlar...

Sevgili Scanfan dostum, yorumunuz üzerine tekrar kontrol ettim. Bendeki program da CDDisplayEX ve versiyonu 1.10.29
Linkini verdiğim gif resmi problemsizce anime ediyor...
Şu an sorunu anlayamadım doğrusu... Tekrar bir kontrol edin isterseniz...

Kontrol ettim, hâla hareket yok. Ama bu durum bilgisayar, grafik kartı veya işletim sistemiyle filan ilgili olabilir. Oldukça eski bir bilgisayar kullanıyorum (P4, 2,60 GHz, XP Pro. SP3) CDisplayEX de v. 1.10.29. Ama olsun, ÇD sayfasındakini görüyorum ya, bu yeter. Hattâ merak ettim 3,81 MB'lık anigif dosyasını Photoscape'in AniGif modülünde açtım 18 kareyi tek tek inceledim. Harikaydı.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,634
Kasımpaşa
Zeki insanlarla birlikte olmak insanı keyiflendiriyor.. Çok güzel olmuş.. Yakında bunun seslisi de olur...
Harry potter filmlerinde gelecek postasi gazetesinde de haberler bu şekildeydi..
Tebrikler dostum...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,948
ordu-turkey
Sayın hggurak; sizdeki zeka keşke bende olsa. Bravooo!!.. Velev ki bunun sektörel olarak uygulandığını düşünün, eğer patentini alır ve İtalya'da bunu kabul ettirirseniz köşe olursunuz; çizgiroman alanında bir devrim yaratırsınız. Ayrıca ben ne cdisplay, ne cdplay ex, ne de ganvisorda çalıştıramadım; ama resim hali hala oynuyor. Daha neler göreceğiz bakalım yaşadıkça.
Not: Şimdi farkettim gifi rar yapıp cdisplay de açar ve mause tekerleğini oynatırsanız gif hareket ediyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,278
Tespit edilemedi
Ben de beğendim. Yenilikçi bir fikir. Ayrıca bu animasyonu severek izlemiştim.

Benim aklıma gelen fikirse, ekrandan çr. okurken slayt gibi panellerdeki konuşma balonlarının yazısı ve ses efektleri sonradan ortaya çıkacak. Ekran yayvan olduğundan sayfanın önce bir yarısı sonra diğer yarısı gelecek. Falan feşmaken...

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,126
Harika yaa...
Bu "Diyar"da ömrümüz yettiğince daha neler göreceğiz bakalım...
Tebrikler Sayın "hggurak";
gerçekten muhteşem...
Saygılarla...

52308R.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,310

Şimdi aklıma geldi. Bir öneri: Bu animasyon tekniği "çeviri/balonlama" alanında da kullanılabilir mi acaba? Yani "iki dilli çizgi roman" üretmek için uygun olur mu? Sayfadaki grafikler aynı kalırken balonların içindeki yazının değişmesi uygulamasını kastediyorum. Dil öğretmek için de uygun bir araç olabilir.

Not: bunun minicik bir örneğini naçizane bir-iki yıl önce ÇD'nda sunmuştum (şurada). Bu bir kızılmaske karikatürüydü ve balonlardaki azıcık belden aşağı olan lafları maskelemek için "anigif" yapıp tek panelde iki ayrı balon kullanmıştım. Sakıncalı sözlere daha kısa bir zaman atamıştım. Oldu olacak, uzun uzun anlatıncaya kadar karikatürü buraya da alayım daha iyi.

Karikatürün orijinal balonlarını görmek için 5-10 saniye bekleyin
K_z_lmaske_Y_z_n_G_ren_mi_l_yordu.gif

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,145
İstanbul

Şimdi aklıma geldi. Bir öneri: Bu animasyon tekniği "çeviri/balonlama" alanında da kullanılabilir mi acaba? Yani "iki dilli çizgi roman" üretmek için uygun olur mu? Sayfadaki grafikler aynı kalırken balonların içindeki yazının değişmesi uygulamasını kastediyorum. Dil öğretmek için de uygun bir araç olabilir.

Çok iyi fikir gerçekten sevgili dostum, ancak bildiğim kadarıyla gif animasyonlarında resmin değişme aralığını biz ayarlıyoruz. 2 saniye, 3 saniye, 5 saniye vs...
Halbuki dediğiniz gibi bir uygulamada sayfa değişimi kullanıcının isteğine bağlı olmalı. Örneğin mause ile tıklayınca sayfanın değişmesi gibi...
Araştırmak lazım, belki de böyle bir opsiyon vardır...
Ama şurası yadsınamaz ki; gerçekten çok iyi olurdu... :)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,889
İstanbul
Sevgili hggurak, sayfayı açana kadar doğrusu aklımda bu kadar güzel bir şeyle karşılacağımı sanmıyordum. Fakat paylaşımınızı görünce içimden "Vay anasını, bu nasıl bir çalışmadır böyle. 1000 defa helal olsun!" dedim. :) Sizler gibi zeki, yaratıcı, sabırlı ve paylaşımcı insanlarla bir arada olmaktan büyük onur duyuyorum. El emeği, göz nuru bu paylaşımınız için teşekkür eder, bizlere yeni ufuklar açan çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Sayın hggurak, müsadeniz olursa muhabbete biraz daha çeşni katayım dedim.
dosyayı indirebilirsiniz. Rar dosyası içinde exe var. Windows bilgisayarlarda sorunsuzca açılacaktır.
Kısaca bilgi de vereyim;
- Çalışma flashta hazırlandı. Plugin vs sorun olmaması için exeye çevirdim. (Güncel kaspersky ile virüs taramasından geçirilmiştir.)
- Yazılar yerine balonlara komple animasyon vermek çok daha güzel olurdu biliyorum ancak o balonları temizlemek ? Yok kalsın almiyim. :)
- En sonda biraz temizlikle farklı bir yön daha göstermek istedim. Balon haricinde de animasyonlar olabilir tabiki.
- Animasyonlar 1 saatimi aldı, epeydir flashla uğraşmıyordum, paslanmışım. Esas vakti temizlik dekupe vs alıyor. Toplamda 3-4 saat sürdü.
Bir takım objelere de ufaktan animasyon verilebilir.
Bu işin ucu açık. Emeğe göre çok daha farklı şeyler de yapılabilir.
Bir kişi temizlik, bir kişi çeviri, animasyon da benden :)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,145
İstanbul
Çalışma olarak çok güzel Sevgili Emirdar, eline sağlık...
Bu işlere elinizin yatkın olduğu ve animasyon konusunda da bilgi sahibi olduğunuz belli...
Ancak, ister sadece yazılar olsun, isterse de tüm balon (yazılarıyla birlikte) olsun
tek tek manuel açılması okuyucu açısından çok ilginç olmayabilir.
Tabi bu benim düşüncem... (Son bantta dedektiflerin hareketlendirildiği bölümü saymıyorum, orası iyi olmuş...)
Yine ancak, yukarıdaki mesajlardan birinde Scanfan dostumun yazdığı
"Çift dilli resimli roman" esprisi senin bu yönteminle yapılabilir...
Sayfa altına iki buton koyulur, birisi sayfadaki balon yazılarını (Örneğin Türkçe-İngilizce) değiştirir,
diğer buton da bir sonraki sayfaya atlatır (gibi)...
Hayalgücümüz çalışmaya başladı bir kere. Aynen devam diyorum...

Katkılarınız için çok teşekkürler...

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Aynen dediğiniz gibi, herşey hayalgücüne kalmış. Tek tek manuel yerine belli bir hızda animasyon kendi de ilerleyebilir, bir butonla istenildiği anda durdurup devam edilebilir.
Çift dil meselesi için kullanılabilir.
Hatta bazı yerlerde ses efektleri bile eklenebilir.
ÇR hazırlanırken yeni nesil için yazar-çizerler farklı yöntemler izlerler mi acaba?
Mesela Apple store ve Google play için bu şekilde interaktif ÇR'lar yapılabilir. Belki de vardır zaten hiç araştırmadım. Hatta şimdi bir bakayım nedir durum?
İnteraktif uygulamalar üzerine değişik çalışmalarım var ve işim bu. Bir süredir de ÇR okudukça interaktif nasıl olur noktasında kafa yoruyorum zaten. Burda ÇR'a gönül siz değerli arkadaşların fikirleri önemli. Yıllardır ÇR ile hemdem olanlar bu konuda ne derler?

RustySly

Yeni Üye
1 Tem 2015
4
20
harika bir çalışma! benim de aklıma şöyle bir fikir geldi; facebook'taki 360 derece videolar gibi perspektif içerecek şekilde animasyonlu kareler hazırlanır. bu animasyonlar akıllı cihazın gyroscope'una bağlanır ve kullanıcı cihazı sağa sola yatırdığında animasyon ileri - geri oynar. böylece, hani şu eskiden sağa sola eğince derinlik duygusu oluşturan 3 boyutlu ufak kartlar gibi kareler elde edilebilir :)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,145
İstanbul
harika bir çalışma! benim de aklıma şöyle bir fikir geldi; facebook'taki 360 derece videolar gibi perspektif içerecek şekilde animasyonlu kareler hazırlanır. bu animasyonlar akıllı cihazın gyroscope'una bağlanır ve kullanıcı cihazı sağa sola yatırdığında animasyon ileri - geri oynar. böylece, hani şu eskiden sağa sola eğince derinlik duygusu oluşturan 3 boyutlu ufak kartlar gibi kareler elde edilebilir :)

Doğru anladım mı bilmiyorum ama, şunun gibi birşey mi Sevgili RustySly?

T-Rex.gif

Bu animasyon 2 kareden oluşmuş, 3D etkisi veren stereo bir gif...
Tabi daha çok ara kareler kullanılarak hareket yumuşatılabilir sanırım...

Son düzenleme:

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
294
2,497

Kontrol ettim, hâla hareket yok. Ama bu durum bilgisayar, grafik kartı veya işletim sistemiyle filan ilgili olabilir. Oldukça eski bir bilgisayar kullanıyorum (P4, 2,60 GHz, XP Pro. SP3) CDisplayEX de v. 1.10.29. Ama olsun, ÇD sayfasındakini görüyorum ya, bu yeter. Hattâ merak ettim 3,81 MB'lık anigif dosyasını Photoscape'in AniGif modülünde açtım 18 kareyi tek tek inceledim. Harikaydı.

CDisplay EX'e Animated GIF gösterebilme özelliği versiyon 1.10.13te eklenmiş ve 1.10.15te geliştirilmiş. Dolayısıyla elinizdeki versiyonla çalışıyor olması lazım. Bende bu program yüklü olmadığından son sürümünü adresinden indirmeyi denedim ama antivirüs programın download sayfasında trojan olduğundan izin vermedi. Son versiyon 1.10.33ü
adresinden indirdim. Antivirüs setup esnasında bir başka virüs bulup temizledi ama setup tamamlandı. Verilen dosyayı açtığımda animasyonlar çalıştı.