ZAGOR - Kızıl Okçu (Renkli) (Balonlama)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
ZAGOR
Renkli Maceralar Koleksiyonu (26)
Kızıl Okçu - 140 Sayfa - Renkli

ZC026-dfx-000.jpg

ZC026-dfx-072.jpg

Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlar...

Bu kez de "ZAGOR" külliyatından bir çalışma yapmak istedim.
Paylaşımım, orijinali İtalyanca olan "Zagor Renkli Macaralar" koleksiyonundan (26. kitap),
başlayıp biten "Kızıl Okçu" adlı tam bir maceranın Türkçe balonlamasıdır.
Orijinal kitapların kapağında her ne kadar tek bir macera ismi verilmiş olsa da,
öyküler bir kitabın içinde başlayıp bitmiyor.
Burada ise tam bir macera bulacaksınız.

ZC026-dfx-181.jpg

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu işe Yaşlıkurt üstadımızın çalışmalarından heveslenerek kalkıştım.
Bu tip çalışmalar yapmaktan amacım ise, forumun her yerinde gezinerek deneyim sahibi olmak.
Kısmetse, yakında hayli özgün bir iş paylaşmaya çalışacağım...
İşte o çalışma için deneme atışları diyelim buna...

Lafı fazla uzatmadan sizi Zagor'un bu tamamen renkli ve keyifli macerasıyla başbaşa bırakayım.

Yaşlıkurt ustaya ithafen...

MEDIAFIRE Linki:

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Büyük emek verdiğiniz belli olan bu rengarenk, cıvıl cıvıl dergiyi diyarımıza kazandırdığınız için teşekkürler sevgili hgburak. Böylesine özel ve kaliteli paylaşımlarınızın ardı ardasının kesilmemesini temenni ediyorum..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Teşekkürler kardeşim, emek verilen her paylaşım güzel oluyor. Renkli bir tam macera daha kazanmak ve arşivime almak şahsımı çok sevindirdi.

Tekrar teşekkürler kardeşim.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Teşekkür ederiz üstadım. Tam macera ve renkli; kaymaklı ekmek kadayıfı...

Eliniz, kolunuz ağrımasın.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çok güzel bir çalışma olmuş sevgli "hggurak" dostum. Kusursuz tarama (veya eksiksiz aktarım), akıcı çeviri, titiz ve estetik balonlama (simetrik kenar boşlukları, tiresiz yerleştirme, şık font seçimi), hepsi bir ilk çalışma için olağanüstü. Albümün tam macera olması da çok güzel. Ellerinize sağlık. Devamını bekleriz.

Nolitta ve Donatelli'nin hayal güçlerine şapka çıkartılır doğrusu. Böyle ilginç bir yaratığı ortaya çıkartabilmişler. Çok hoş.
zagor_yarat_k.jpg

Son düzenleme:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
Mükemmel işler bunlar, hggurak.Ellerinize kollarınıza sağlık.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Çok güzel çalışma ve paylaşım... Renkli Zagor ile başlamanız ise şahane olmuş... Teşekkürler sevgili hggurak...

Moderatör tarafında düzenlendi:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Teşekkürler üstadım.:)
Kullandığınız fontu da belirtirseniz çok sevinirim.
Renkli dünyayı görünce siyah beyazlar ayağamı düşecek diye korkuyorum.:)
Yeni çalışmalara zemin babında süper olmuş.:)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Kullandığınız fontu da belirtirseniz çok sevinirim.

Sorunuzun cevabı gözünüzün önünde duruyor sevgili büyük beyaz dostum...
Bu tekstte de görmüş olduğunuz, sunum yazısında da görmüş olduğunuz font...
Yani; CCComicrazy...

Küçük harf kullanımında pek belli olmuyor ama, ŞÖYLE BİRKAÇ KELİMEYİ MAJİSKÜL HARFLERLE YAZARSAM SANIRIM HEMEN TANIYACAKSINIZ! :)

BEN DE SİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM!

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul

Çok güzel bir çalışma olmuş sevgli "hggurak" dostum. Kusursuz tarama (veya eksiksiz aktarım), akıcı çeviri, titiz ve estetik balonlama (simetrik kenar boşlukları, tiresiz yerleştirme, şık font seçimi), hepsi bir ilk çalışma için olağanüstü. Albümün tam macera olması da çok güzel. Ellerinize sağlık. Devamını bekleriz.

Şevk verici yorumlarınız için hepinize çok teşekkürler sevgili dostlar...

Özellikle dataylı yorumunuz için size ayrıca teşekür ederim Sevgili scanfan...
Yalnız, bazı noktaları açıklamak zorunluluğu hissettim.
Haksız yere övgü almış olmayayım, sonra üstüme yapışıp kalır :) .

Kusursuz tarama demişsiniz, tarama benim değil; kitabın orijinal serisini internetten bulup indirdim. 'Eksiksiz aktarım'dan kastınız, orijinal sayfaları değer kaybına uğratmadan üzerinde çalışmaksa; evet bunu kabul ederim.

Akıcı çeviri de maalesef bana ait değil...
Çünkü, forumda başka bir başlık altında da belirttiğim gibi, çeviri yapmaya yetecek herhangi bir yabancı dil bilgim maalesef yok... Buradaki balon yazıları, yine forumdaki aynı ada sahip siyah-beyaz Zagor paylaşımından kopyalandı... Ancak, yeniden daktilo ederken, orijinal metindeki hataları mümkün olduğunca gidermeye çalıştım tabi...

Yazınızın son bölümünü ise aldım kabul ettim. Elimden geldiği kadar estetik ve göze hoş gürünecek bir balonlama yapmaya çalıştım. Bunun, sizin tarafınızdan takdir edilmesi ise beni gerçekten çok mutlu etti...

Son olarak; bu benim 4. balonlama denemem. Daha önce iki Yıldırım Kaptan (Buck Rogers) öyküsü ve bir de (Türkçe çevirisi Gulyabani dostumuza ait) CRECY adlı tarihi bir öyküyü de balonlamıştım...

Şimdi, sunumda da sözünü ettiğim gibi, hayli özgün bir projemin üzerinde çalışıyorum. Sanırım biraz vaktimi alacak bu çalışma...
Ancak paylaştığımda değerli yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Sağlıcakla kalın sevgili dostum...

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Emek dolu bu kocaman paylaşım için teşekkür ediyorum.
Güzel gönlünüz için de...
Saygılarla...

bayrakzaf.gif

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Zagor'un bir renkli ve tam macerasını daha sayende okuyacağız. Harcadığın zaman ve katkın için eline sağlık kardeşim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Şevk verici yorumlarınız için hepinize çok teşekkürler sevgili dostlar...

Özellikle dataylı yorumunuz için size ayrıca teşekür ederim Sevgili scanfan...
Yalnız, bazı noktaları açıklamak zorunluluğu hissettim.
Haksız yere övgü almış olmayayım, sonra üstüme yapışıp kalır :) .

Kusursuz tarama demişsiniz, tarama benim değil; kitabın orijinal serisini internetten bulup indirdim. 'Eksiksiz aktarım'dan kastınız, orijinal sayfaları değer kaybına uğratmadan üzerinde çalışmaksa; evet bunu kabul ederim.

Akıcı çeviri de maalesef bana ait değil...
Çünkü, forumda başka bir başlık altında da belirttiğim gibi, çeviri yapmaya yetecek herhangi bir yabancı dil bilgim maalesef yok... Buradaki balon yazıları, yine forumdaki aynı ada sahip siyah-beyaz Zagor paylaşımından kopyalandı... Ancak, yeniden daktilo ederken, orijinal metindeki hataları mümkün olduğunca gidermeye çalıştım tabi...

Yazınızın son bölümünü ise aldım kabul ettim. Elimden geldiği kadar estetik ve göze hoş gürünecek bir balonlama yapmaya çalıştım. Bunun, sizin tarafınızdan takdir edilmesi ise beni gerçekten çok mutlu etti...

Son olarak; bu benim 4. balonlama denemem. Daha önce iki Yıldırım Kaptan (Buck Rogers) öyküsü ve bir de (Türkçe çevirisi Gulyabani dostumuza ait) CRECY adlı tarihi bir öyküyü de balonlamıştım...

Şimdi, sunumda da sözünü ettiğim gibi, hayli özgün bir projemin üzerinde çalışıyorum. Sanırım biraz vaktimi alacak bu çalışma...
Ancak paylaştığımda değerli yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Sağlıcakla kalın sevgili dostum...

Aceleye getirdiğim yorumum için özür diliyom, sevgili "hggurak" dostum. Tabii ki "Zagor"un ilk balonlamanız olmadığını biliyordum. "CRECY" adlı çalışmanızı zevkle okumuştum ("Yıldırım Kaptan"ı henüz okuyamadım). Hattâ "Crecy"yi "renklendirmeye" bile kalkışmış, (renklendirmeye uygun bir yapısı olduğunu düşünüp, kasvetli koyu renklere bezenirse çok etkileyici olacağını hayâl etmiştim), ama başarılı olmamıştım, "Photoshop"ta bu konuda çok yetkin olmadığımı ve daha bir fırın ekmek yemem gerektiğini düşünüp hemen bırakmıştım. "Bu tarzda bir ilk çalışma"yı kastetmiş olmalıyım. "Aktarım" dan kastım ise albümün bizzat sizin tarafınızdan taranmayıp, başka bir dildeki taramayı kullanmış olma ihtimaliydi. Her şeye rağmen muhteşem bir çalışma olmuş. Yeni projenizi dört gözle bekliyorum. Saygılarımla.

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,540
Verilmiş çok büyük bir emek var, hggurak arkadaşımıza teşekkür ederken, yaptığı yeni çalışmada da kolaylıklar dilerim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Yine koca bir emek.
Dile kolay, yani benim gibi
böyle yazmak kolay ama
140 sayfayı tek tek yazmak
balonlamak müthiş.
Yorumlar ve haberler güzel.
Ben de çok severek okuduğum
Zagor'u renkli okumaktan yine
mutlu olacağımı ifade edeyim.
Çok teşekkür ederim üstadım.

Bu arada kitapçılarda bu ay Renkli
bir Zagor var onu da hatırlatmak lazım:)
190184939_tn50_0.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bakıyorum foruma en tembel adam olduğuma karar verdim.
Ama buna rağmen yorum yapmaya gelince mangalda kül bırakmıyorum..
Benim de işim bu...
Bazıları iş yapar ben de konuşurum..
Önce nereden başlayayayım bilemedim... Çalışmanın kendisinden mi, yoksa çalışmayı yapanın kendisinden mi...
Belirtmem gerekir ki kişilik yapısının çalışmalarda da önemli yer tuttuğuna inananlardanım...
Sevgili Gürdal geldiğinden bu yana kesinlikle pozitif bir enerji yayıyor...
Tanıştığımızda da doğrulanan bu düşüncem güler yüzü, tevazusu ve sohbeti ile daha da pekişti...
Çalışma ise mükemmel, zaten benden bilgili olanlar görüşlerini açıklamışlar...
Sorun zaman, keşke olanağım olsa da sevgili Gürdal gibi dostlara zaman yaratabilsem..
Hoşgeldin dostum.
Saygı ve sevgiler.

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Çok teşekkür ederim sevgili dostum, adıma ithaf etmen de büyük incelik. Mükemmel bir çalışma olmuş. Zagorlar'ı balonlamaya devam edeceksen (bana yakın sayılarda) haberleşelim ki pişti yapmayalım.
Eline, emeğine, harcadığın göz nuruna tekrar teşekkürler. Saygılar.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Çok teşekkür ederim sevgili dostum, adıma ithaf etmen de büyük incelik. Mükemmel bir çalışma olmuş. Zagorlar'ı balonlamaya devam edeceksen (bana yakın sayılarda) haberleşelim ki pişti yapmayalım.
Eline, emeğine, harcadığın göz nuruna tekrar teşekkürler. Saygılar.

Saygılar benden sevgili üstadım... Çalışmayı beğendiğinize çok sevindim...
Başka bir proje üzerinde çalıştığımdan bu aralar yeni bir Zagor balonlaması yapacağımı sanmıyorum...
Eğer ileride birgün yapacak olursam da, tercihimi daha ilerdeki sayılardan yana kullanır ve sizi de bilgilendiririm.
Sağlıcakla ve sevgiyle kalın...

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Yaptığınız emek dolu çalışma bir yana, mütevaziliğiniz, saygılı oluşunuz, her türlü övgüyü ve teşekkürü hak ediyor.
Yeni projelerinizde başarılar ve kolaylıklar dilerim.