Animasyonlu Kapak Denemesi (ALIENOR)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Alienor-d.jpg

Merhabalar Sevgili Diyardaşlar,

Dün akşam (19 Mayıs 2016) Sevgili Hikmet Yamansavaşçılar üstadımız telefon açtı.
Yakın arkadaşı olan ve bir başka önemli çizgi roman üstadımız Yıldırım Örer'le bir konuşması sırasında, son paylaşımım Kiralık'tan söz etmişler (Kitabı, bu yazının aşağıda imza bölümündeki linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz).

Yıldırım üstat, Kiralık'ı okumuş ve çok beğenmiş, özellikle de kitap içine yedirilen animasyonları çok sevmiş... Sonra aklına bir şey gelmiş; Yakın arkadaşı çizer Carlos Gomez'in yeni çıkacak kitabı "Alienor" için kendisine bir sürpriz yapmak ve kitap kapağının animasyon yapılmış bir versiyonunu kendisine hediye etmek...
Netice, kitabın kapağını Hikmet üstadıma göndererek benim bu kapak için bir yağmur ve yıldırım efekti uygulayıp uygulayamayacağımı sormuş...

Benim, "Kiralık'ta yaptığım şey, orijinal filmden kareler alarak bunları anime etmek ve panellerin içine yerleştirmekti. Tabi bu da epey zorlu bir uğraş ancak sabit bir resme efekt uygulamayı daha önce denememiştim...

Neyse efendim, Hikmet üstadım kapağı bana gönderdi ve ben de saat gece 10:30 sıraları oturdum bilgisayarın başına... Ve zamanı unutmuşum...
Sabah vakti ezan okunurken çalışma bitti... Sevgili Yıldırım Örer'den de aldığım 'olur' sonrası bu çalışmayı sizlerle de paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim...

İşte buyurun...

ALIENOR-d1k.gif

Bu versiyon da (istenmediği halde) benim yaptığım bonus çalışma...

ALIENOR-d2k.gif

Hepinize sağlıklı günler dilerim.
Saygılarımla...​

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Bence çok güzel bir çalışma, sadece dalgaların üzerine düşen yıldırımın perspektifi bana pek mantıklı gelmedi. Dalgalar geminin taş çatlasa 3-4 metre arkasında olduğu için, yıldırım o açıyla düşerse ortada gemi filan kalmaz :) Buna karşın yaptığınız bonus çalışma daha mantıklı duruyor.

Ben yayınevinin yerinde olsam kitabın online versiyonunda animasyon yapılmış kapaklar kullanırım.

Bu arada zaman sıkıntısı yüzünden Alienor'un daha ilk kitabını bile okumayı başaramadım. Beşinci kitap olmuş. Bu seriden bir tek Tseu Hi'yi, onu da çevireyim diye okuyabildim.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Bence çok güzel bir çalışma, sadece dalgaların üzerine düşen yıldırımın perspektifi bana pek mantıklı gelmedi. Dalgalar geminin taş çatlasa 3-4 metre arkasında olduğu için, yıldırım o açıyla düşerse ortada gemi filan kalmaz :) Buna karşın yaptığınız bonus çalışma daha mantıklı duruyor.

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler Sevgili Odenat...
Söylediğiniz durumu animasyonu hazırlarken düşünmedim değil.
Yıldırımı dalgaların ufukla kesiştiği yere düşürmeyi denedim, ancak bu alan küçük olduğundan görsel olarak çok etkileyici durmadı... Ben de biraz fantaziye kaçarak bu şekli tercih ettim... Böyle çok daha gösterişli ama dediğiniz gibi biraz mantıksız oldu...
Bence böylesi hayal dünyasına hitap eden kitaplarda biraz abartının çok mahzuru yok... :)
Yine belirttiğiniz gibi, bu anlamda ikinci çalışma daha kabul edilebilir oldu...
Tekrar teşekkürler...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
Tabii ki çok güzel olmuş,
Odenat üstadın belirttiği
yıldırımın düştüğü yer konusundan
bağımsız olarak siyah fon üzerinde
çakan şimşek daha etkileyici görünüyor.
Böyle bir kapağı açıp hayallere ve maceralara
dalmak çok güzel... Ellerinize sağlık, süper...
Not:Ben bu yorumu yazdıktan sonra baktım ki
Gürdal üstadım benzer düşüncelerinizi yazmışsınız zaten :)...

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Her iki kapak çalışması da çok iyi bence ışık ayarları önemli yani gemide yıldırım çaktığında yüzü aydınlanan bir kadın şeklinde bir kompozisyon ve tam bize dönük değil biraz daha denize doğru bakan ve dalgaların da ritmini hissedebileceğimiz tipte bir çizim olursa müthiş olur.Ama bu kapak asıl çizim üstüne yapılan animasyonla cuk diye oturmuş.Daha farklı ve perspektif derinliği olan bir kapak çiziminde animasyon daha da güzel sonuç verir.Bu tip çalışmalar senin sayende oluyor gürdal hocam çığır açtın.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Sevgili Hggurak, gerçekten çok güzel kapak resimleri...
Büyük emek sarf ettiğiniz gayet açık... Ellerinize sağlık...

12 Şub 2010
15,006
543,719
Yıldırım düştü

Yıldırım Örer ustamız sayesinden yıldırım düştü

Böyle yıldırıma can kurban

Talepte bulunan, talebi ileten, talebi karşılayan dostlara teşekkürlerimi sunuyorum

Yıldırım Örer

Çizgi Roman Ustası
13 Tem 2015
5
69
Gürdal Bey'in üzerine harika bir yıldırım efekti koyup, yağmur yağdırdığı kapaktaki Alineor adlı Fransız Kraliçesi'nin hikayesini yazarı Simona MOGAVINO ve çizeri eşi benzeri olmayan Carlos GOMEZ, nihayet bu çalışmayı gördüler. İkisi de kelimenin tam anlamıyla zevkten kudurdular. Bana çok büyük bir heyecanla teşekkürlerini bildirdiler…Huzurlarınızda bunu size iletiyorum. Emeğiniz boşa gitmedi Gürdal Bey…Bu ikili yakında bu albümün promosyon gezilerine başlayacak. Çalışmanız onlara tam bir doping etkisi yaratmış.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
gürdal bey'in üzerine harika bir yıldırım efekti koyup, yağmur yağdırdığı kapaktaki alineor adlı fransız kraliçesi'nin hikayesini yazarı simona mogavino ve çizeri eşi benzeri olmayan carlos gomez, nihayet bu çalışmayı gördüler. Ikisi de kelimenin tam anlamıyla zevkten kudurdular. Bana çok büyük bir heyecanla teşekkürlerini bildirdiler…huzurlarınızda bunu size iletiyorum. Emeğiniz boşa gitmedi gürdal bey…bu ikili yakında bu albümün promosyon gezilerine başlayacak. çalışmanız onlara tam bir doping etkisi yaratmış.

işte bu kadar! Acayip mutlu oldum. Teşekkürler Gürdal usta!..

12 Şub 2010
15,006
543,719
Gürdal Bey'in üzerine harika bir yıldırım efekti koyup, yağmur yağdırdığı kapaktaki Alineor adlı Fransız Kraliçesi'nin hikayesini yazarı Simona MOGAVINO ve çizeri eşi benzeri olmayan Carlos GOMEZ, nihayet bu çalışmayı gördüler. İkisi de kelimenin tam anlamıyla zevkten kudurdular. Bana çok büyük bir heyecanla teşekkürlerini bildirdiler…Huzurlarınızda bunu size iletiyorum. Emeğiniz boşa gitmedi Gürdal Bey…Bu ikili yakında bu albümün promosyon gezilerine başlayacak. Çalışmanız onlara tam bir doping etkisi yaratmış.

" İkisi de kelimenin tam anlamıyla zevkten kudurdular. "

Gürdal dostumu bir kez daha kutluyorum. Çizgi Diyarı için de gurur vesilesi bu.

" Bu ikili yakında bu albümün promosyon gezilerine başlayacak. "

Promosyon Gezisi programında Türkiye var mı merak ettim.

Şayet yoksa Gezi Programına Türkiye de dahil edilebilir mi?

Çizgi Diyarı olarak Simona MOGAVİNO ile Carlos GOMEZ ustaların Türkiye gezisine destek olabiliriz. Kitap Fuarı uygun zaman olabilir.

Gürdal dostumuzun uygulamasını fuarda dev bir panoda canlı olarak sergilemek teknik olarak mümkünse onlara sürpriz yapabiliriz. Fikir(!) çok görüyorsunuz:)

Yıldırım Örer usta ve Gürdal Gürak ve tabii ki Hikmet Yamansavaşçılar ustalara tekrar teşekkür ediyorum.