KİRALIK (Animasyonlu Grafik Resimli Roman)(+13)(Ç/B)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Uyarlama - Animasyonlu Grafik Resimli Roman / 148 sayfa

Kiralik-01.jpg

Kiralik-02.jpg

Kiralik-03.jpg

Kiralik-04.jpg

Kiralik-05.gif

Kiralik-06.jpg

Kiralik-07.jpg

Kiralik-08.jpg

Kiralik-09.gif

Kiralik-10.jpg

Kiralik-11.jpg

Kiralik-12.jpg

Kiralik-13.jpg

Kiralik-14.jpg

Kiralik-15.gif

Kiralik-16.jpg

Linkler
(Mediafire)

(34 Mb)

(126 Mb)

.

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Hemen ilk teşekkürlerimi edeyim beklenen gün geldi.Büyük heyecanla indirmeye başlıyorum.Üstadım ne animasyonlar yapmış diye çok merak ediyorum.Ne kadar teşekkür etsek azdır .Sanki sinemaya geldim gibi heyecan var.Zoraletimi de hazırlayayım keyifle bakayım.Üstadım emeklerine sağlık,çok teşekkürler.

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Sevgili dostum "hggurak", henüz eserini okumadan bunu yazıyorum Zira ilk tebrik sırasını kapmak istedim. Adımdan nasıl eminsem bunun da çok iyi bir çalışma olduğundan o kadar eminim. Çalışma tarzını ve titizliğini bildiğim için böyle dedim. Ellerine sağlık ve teşekkürler. İyi ki varsın.
Not1: Bu değerli çalışmayı adıma ithaf ettiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum, çok naziksiniz.
Not2: Ne yazık ki ilk tebrik sırasını kapamamışım! Sevgili "Beymelikli18" benden önce pusuya yatmış bekliyormuş!.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Olmamış abi.:D
Ben böyle keyifli, böyle güzel işlenmiş sayfalar için 5 ay bekleyemem.:)
Hani bunu yapmayı öğrenmek isterim ama bu kadar büyük bir çalışma için yeterli sabrım yok.
Bence bu çalışmalarla Çizgi diyarı'nda yeni bir dönem başlattınız.
Çıta biraz daha yükseldi, ve keyfimizde.:)
Keyfini geç vakitlerde sürecek ve görüşlerimi yazacağım.
Şimdiden tebrikler, teşekkürler.
Bugüne kadar neredeydiniz?:)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Valla sonuna kadar okudum.Bu kadar psikopat bir senaryoyu stephen king bile düşünemezdi.Tüm kitaplarını okumuş biri olarak bunu yazıyorum.
Sayın gurak dostum sen ne yapmışsın bu nasıl bir olay yok olay değil deprem bu resmen fotoroman alanında bir devriM o animasyonlar, o yağmur falan 5 ayda böyle bir eseri ortaya çıkartmak gerçekten kolay değildir.Açıkçası 5 dakika da soluksuz okudum.Genelde korku filmlerini çocukken böyle bir filmi yaşım olmadığı halde seyrettiğim için sevmem ama bu başka güzel olmuş.Bir filmden böyle bir fotoromanı çıkartma zekanız ve çabanız tek kelimeyle alkışlanacak ve bislenecek bir durumdur.Ben eleştirilecek bir yer göremiyorum.Çünkü muhteşem bir emek var.Konu olarak da gayet makul çeviri olarak akan bir çeviri mantık hatası olmayan bir metin yani kusursuz bir iş olmuş.
Bir daha ki çalışmanız da çıta nereye çıkacak ne kalite de bir iş olacak meraktayım.Bu arada bu cbr'yi win10 sisteminde çok kaliteli okudum.Son sürüm CDisplayExWin32v1.10.29 ile harika bir seyir zevkini tattım.
Son sözüm üstadım artık bu işi para kazanacak boyutta bir duruma taşıyın.Eğer bunu basılı ve animasyonlu olarak piyasaya verilecek teknikte kitap yaparsanız yüzde yüz satılır.Animasyonlu kitaplar yurtdışında var bildiğim kısmıyla bu tip sadece çocuklara yönelik öykü kitapları peynir ekmek gibi satılır.Hatta devlet okullarında ki kitaplar da bile bu teknikle ders kitapları basılabilir.
Sözün özü önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Okudum.
Bildiğin Creepy tadında ama daha sinematik.
Manyak kadının oğlunun kilitlerini çözmeye çalışırlarken ben onu muhtemelen kocasıdır diye düşünmüştüm.
Filmi izlediğimi sanmıyorum.
Keşke her hafta yeni bir tane okuma şansımız olsa.:)
Büyüksün ağabey.:)

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
628
1,386
Baştan sona kadar okudum . . filmini izlesem bu kadar etkilenmezdim . . çok emek vermişsiniz . . kutluyorum

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yine çok güzel.
Birdenbire fotoromanlar çağına döndüm.
O altın çağa..
Bir solukta okudum...
Her sayfayı bir sonrakini merak ederek okudum.
Her karesi ayrı ayrı düşünülmüş mükemmel bir fotoroman olmuş.
Teşekkürler dostum.
Yine okuyacağım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Kitabı biraz önce bitirdim. Sevgili "hggurak" dostum hepimizin artık çok iyi bildiği diğer orijinal uygulamalarının yanı sıra bu kitapta yine çok güzel bir mizansen yaratmış. Resimli romanın dört yerinde kendi portre fotoğrafını da kullanarak bir tür "cameo rol" üstlenmiş. Kitapta bir tür "anlatıcı" (narrator) rolünü oynamış. Bu bana daha önceki balonlama çalışması olan "Creepshow"daki mizanseni hatırlattı. Orada da her maceranın başında serinin ünlü anlatıcısı çıkıp alaycı bir üslüpla hikâye hakkında kısa bir öngörüde bulunuyordu. Hattâ aralarda da hikâyeye girip oyunculara (karakterlere) laf sokuşturuyor, onları tiye bile alıyordu. "hggurak" dostum da bu yarattığı resimli romanda aradaki anlatım balonlarında benzer şekilde diyaloglar yazmış. Bu mizansen çok hoşuma gitti. Resimli romana orijinallik katan bir üslup yaratmış. Tekrar teşekkürler. Lütfen bu katkılarınıza devam edin.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Akşam bir ara baktık, kitabımız yüklenmiş, hemen
hepimiz indirdik bilgisayar veya tabletlerimize.
Benim tablette animasyonları izleyemedim, Güngör
hocam 8. sayfayı geçemedi bir türlü :). "Flash Player"
gerekir dedi Bakunin. Benzeri programlardan bir iki
yükledim ama yine çalışmadı animasyonlu kareler
tablette. Bu işten anlayan dostlar tabletler için gereken
programı söylerse iyi olur.
Eve gelince ışıkları kapatarak, bilgisayardan sindire sindire,
animasyonlu animasyonlu okudum kitabı. İlk 30-40
sayfada yavaş yavaş, inceleye inceleye giderken
daha sonra tam ekran yapıp, şimşek hızıyla çevirmeye
başladım sayfaları, neler olacak diye hakikaten neredeyse
soluksuz devam ettim. Tam bir korku klasiği. "Kime yardım
ettiğine dikkat etmeli" diye düşündüğümüz durumu bir çizgi
romanda daha görmüştük, Yürüyen Ölüler miydi neredeydi
şimdi hatırlayamadım...
Çok emek vererek hazırlanmış bu çalışma da bir klasik olacak
ve yıllarca okunacaktır. Biz şanslı insanlar ne özel kitaplar
okuyabiliyoruz Gürdal üstadımın müthiş çabalarıyla. Teşekkürler,
sevgi ve saygılar sevgili üstat...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Daha ilk günden belliydi, forumun çok değerli bir eleman kazandığı... Bizi hiç yanıltmadan her biri bir diğerinin ötesinde güzellik ve özellikte işlerle karşımıza çıkıyorsunuz. Ama bu tür yoğun emek gerektiren işlerin altından ancak sevgi ve tutku ile kalkılabilir ki, anlaşılan sizde onlar da bolca var... Netekim çizgiroman camiamız sizi tanımaktan çok mutlu... Ellerin dert görmesin, iner inmez okuma serüvenine başlayacağım..

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
431 diyaloglu film senaryosunun grafik roman olarak yeniden düzenlenmesi ve ek yapılması ile son derece akıcı, film ile aynı gerilim dozunu hissettiren, oldukça ciddi emek sarfedilmiş mükemmel bir kitap uyarlaması. Zevkle okudum.

Scanfan dostumuzun yakaladığı "cameo" rol'ler benim de dikkatimden kaçmadı... Çok hoş... :)
Artık aramızda olmayan bu işin mucidi gerilim sineması üstadı Hitchcock'a buradan selam olsun...

Yenisi bekliyorum demeye dilim varmıyor lakin çok büyük zahmet ve emek işi.
Ama bekliyorum! :)

Son düzenleme:

necdet

Onursal Üye
17 Nis 2011
1,440
5,391
Teşekkür.

Sayın üstadımız,teşekkür ve tebrik az gelecek.Ellerine ve yüreğine sağlık.Söylenecek söz yok.Sağlıcakla kal.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Çok farklı ama muhteşem paylaşımlarınızın devamını diliyorum sevgili Hggurak... Çok güzel... Teşekkürler...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Kendimi fena halde borçlu hissettim.
Profesyonel emek ve ustalıkla meydana getirilmiş bu ürünü sadece bir tıklamayla bedava okuduğum için...

Para ödemiş olsaydım, okuduktan sonra " param helal olsun, bu kaliteye az bile " diyecektim.

Ben de tarama yapıyor, iyi kötü emek ve zaman harcıyorum ama tamamen çizgi roman sevgisi ve paylaşmanın verdiği mutlulukla ve severek yapıyorum ama nihayetinde amatörüm.

Lakin Gürdal dostumunki profesyonel işi.

Pazar günü Karabala imza etkinliğinde kalabalık nedeniyle çok kısa sürelerle bir arada olabildik ama doyasıya bir sohbete zaman bulamadık.
Akşam yemeğinde yan yana ve kadeh kadehe olduk ama karşımızda Talat Güreli ve Gökalp Çelikiz ustalar vardı. Haliyle sohbet ağırlığında bu ustaları bulmuşken Gürdal dostumu meşgul ederek Talat Güreli'nin sohbetinden ayırmaya hakkım olamazdı. Arada, imza savaşı yorgunu Hikmet Yamansavaşçılar eşi hanımefendi ile birlikte kısa süreliğine konuğumuz oldu. Kaptanımız İlker, komutanımız Zeki, doktorumuz Cemil, Ahmet beyimiz Karaoğlan, Bay_X imiz Recep, sonradan Mistercaki'miz Önder olunca, Gürdal dostumla bir veya iki cümlelik konuşmadan öteye gidemedik.

Tabii Kiralık'ı ne indirmiş ne okumuştum henüz.

Çizgi Diyarlı olmanın ayrıcalığı, mutluluğu, şansı sınırsız.
Böyle zamanlarda bir kez daha anlıyoruz.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Kaç gündür indirememiştim, daha doğrusu indirdiğim halde 8. sayfadan sonrasını açamamıştım.
Nihayet düzgün indirdim. Henüz okuyamadım ancak mesaj yazabilmek için hızlıca göz attım.
Öncelikle animasyonlara bayıldığımı söylemeliyim, sanırım bu epey tutacak gibi görünüyor çünkü çok yakışıyor.
Sayfa oluşumu, fotoğraf seçimleri ve grafik düzenleme gerçekten göze alınması epey güç işler.
Sadece cesaret yetmez, bayağı bir bilgi, birikim ister.
Hep kendinize özgü işler ortaya çıkarıyorsunuz, iyi de yapıyorsunuz.
Teşekkür ediyor ve kutluyorum.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Nutkum tutuldu,daha ne diyeyim.Böylesi profesyonel çalışmalara ne kadar şapka çıkarsak,ne kadar teşekkür etsek az gelir.
Üstadım böyle profesyonel çalışmalara bizleri alıştırdın,çıtayı yukarı çektin,çizgilere gönül vermiş bir avuç insanın dualarını alıyorsun.
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyor ve dilimin döndüğünce teşekkür ediyorum...

bayposta

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Ocak 2011
2,002
20,540
Dün akşam okuyabildim, mükemmel bir çalışma ve emek.
Gürdal hocama çok teşekkürler, bu tür çalışmaların artması dileğiyle.

mamawindu

Yeni Üye
20 Haz 2015
4
18
Ellerinize sağlık, inanılmaz bir emek var. Böylesine güzel bir çalışmayı bize kazandırdığınız için teşekkürler :)

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Yoğunluktan buraya bile sık gelemiyorum. Bu sebeple henüz bu çok farklı çalışmayı okuyabilme şansına erişemedim.
Ancak yukarıda verdiğiniz emekle ilgili detayları okuyunca sizi saygıyla selamlıyorum üstadım.
Hayattaki tüm farklı renkler ayrı bir lezzettir. Böylesi yoğun emekli farklı bir çalışma da apayrı bir tat bizim için.
Çok teşekkürler bu lezzetli sunum için.

Hikmet Yamansavaşçılar

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
23 Mar 2011
111
733
‘‘KİRALIK’’
HAKKINDA YAZMADAN DURAMADIM...

Sevgili Gürdal bana ‘KİRALIK’ ın ilk örneğini gönderdiğinde düşüncelerimi paylaşmıştım ve daha sonra Diyardaki beğenileri gururla okudum, takip ettim.
Bir süre sonra yeniden okudum.
Bir daha okudum.
Sonra bir daha.. Bir daha..
Oturdum, inceledim panelleri tek tek.
Neden Biliyor musunuz?
Çünkü bu öyle sıradan bir iş değil.
Alın götürün bir yerlerde talebelere, bu işe gönül vermiş gençlere okutun, okutturun.
Yıldırım ÖRER ile telefonda konuştuğumda, ‘HARİKA BİR İŞ!’ bu dediğinde, benimle aynı fikirleri paylaşıyordu.
Evet, ikimizin de ağzından çıkan kelime buydu. HARİKA!
Bence sadece harika bir iş değil, incelenmesi gereken bir iş!
Diyarda hiç birşey için bu kadar uzun yazdığımı hatırlamıyorum. Çizerlerin de, okurun da, Çizgi romanla ilgilenen herkesin incelemesi gereken bir çalışma bu.
Gürdal, ‘KİRALIK’ ta bir de mizampaj ve grafik dersi de veriyor okura. Tabi bu ayrı bir yazı konusu.
Gelelim ‘KİRALIK’a...
Masmavi paneller ile başlıyor hikaye. Arabada uykuya dalan Clara uyanana kadar. Sonra, sonra ne mi oluyor? Görsel şölen başlıyor.
Sıcak kareler kabusa dönüşüyor.
7. sayfadab 8. sayfaya geçtiğinizde ilk tokatı yiyorsunuz.
O da ne? Fondan bir ses geliyor.’CLARA! ÇOK UYUDUN UYAN ARTIK!
Bu ses bana yabancı gelmiyor ama neyse deyip sayfaları çeviriyorsunuz.
Siyaha dönüşen sayfalar. Sadece Clara’nın siyah konuşma balonları ve ilk efektimiz yağmur! Size çok etkileyici bir çalışmanın ilk habercisi oluyor zaten.
9.sayfaya iyice bir bakın. Hatta bir süre burada kalın.
Olağanüstü sıralama ve son karede bir adam silueti. Tamam. işte hikaye sizi avucunun içine aldı bile!
10 karede kadının yaşadığı kabus siyah balonlama ile mükemmel belirtilmiş. Arabanın içinden gelen konuşma balonları, Erkeğin beyaz, kadının ise siyah balon olarak, inanılmaz ince bir düşünce olarak okuyucuya sunuluyor.
Küçük ‘RRRRRRR‘ lerle başlayan paneller arasında Büyük ‘RRRRRRRR’ lerle devam eden çöp öğütücüsünün sesini gerçekten duyuyorsunuz.
Ya da birden siyahbeyaza dönüşen paneller ne anlatmak istiyor acaba?
Peki Kırmızıya dönüşen balonlar!
Zaman zaman siyah beyaza, zaman zaman renklenen paneller?
74. sayfada ne söylediği anlaşılmayan harfleri düşmüş balonlama!
Harika ses efektleri ve Gürdal’ın arada bizimle muhabbet eden sevimli görüntüleri!
41. sayfadaki Clara’nın ‘YARDIM EDİN! feryadının, sesinin kısılırcasına umutsuzca balonun içinde erimesi! Vee 132! Kalın orada!
Bakın. İnceleyin.
Siyah balon ve ardından gelen kırmızı balon. içinde aynı cümle.‘YEMEK VAKTİ!’
Karanlığın içinden çıkan hareketli köpek görüntüleri.
Söyleyecek söz mü bırakıyor?
Bu yazı uzar, hem de çok uzar. Her bir panel tek tek yazılmalı bence.
Çok konuşulması gereken bir çalışma olduğunu tekrar ederek, dikkatle ve defalarca okuyun demiyorum. İnceleyin diyorum.
Ve mutsuz biten hikayenin ardından bizimle konuşmaya artık yüzü olmayan Gürdal’ın yüzsüz görüntüsü.
Gülümsetti ve düşündürdü beni.
İnanılmaz yaratıcı!
Sevgili Gürdal, bence yüzü silinecek o kadar çok yüzsüz var ki bu ülkede...
Emeğine, Bilgine, Aklına ve Ellerine sağlık!..
Teşekkürler, ufkumuzu açtığın için...

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Sadece neler yaptığınızı, nasıl yaptığınızı ve
çalışma tarzınızı yazdığınız yazıyı okumak bile
ne müthiş bir eserle karşılaşacağımız hakkında fikir vermekte.
Çalışmanızı indirirken yazıyorum ve incelemek için sabırsızlanıyorum.
Sanırım en geç indiren ben oldum eserinizi.
Bu da benim ayıbım olsun değerli dostum.
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.