'Hey' Batı Müziği Şarkı Sözü Dergisi - 1 Kasım 1971 - Sayı 02

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Hey Batı Müziği Şarkı Sözü Dergisi - Sayı 02
1 Kasım 1971
Aylık Dergi
Fiyatı 100 kuruş.
Cep boyutu, 28 sayfa, 300 dpi, 71 MB, CBR

HEY-ark-s-z-BM-1971-Kas-2-kapak.jpg

(GglDrv)

Bu dergi haftalık gençlik ve müzik dergisi Hey'in bir eki değil, ondan ayrı bir dergidir. Bu cep boyutundaki küçük dergi de yine Hey'in yayıncıları tarafından, ama ayda bir yayımlanıyordu ve aynı tesislerde basılıyordu (Milliyet'in ofset tesisleri). Sahibi Ercüment Karacan'dı. Bu dergi Batı Müziğine ait şarkı sözlerini yayımlıyordu. Yayınevinin aynı zamanda Türk Müziği şarkı sözlerine yer veren bir kardeş yayını daha vardı (bundan bir iki sayı forumumuzda mevcut). Bu da diğeri gibi aylık çıkıyordu. Buradaki derginin ilk 2 sayısında kapakta sadece "Şarkı Sözü Dergisi" yazıyordu, 1 Aralık 1971 tarihinde çıkan 3'üncü sayısından itibaren kapakta "Batı Müziği Şarkı Sözü Dergisi" yazmaya başladı, zira 15 Kasım 1971'de "Türk Müziği Şarkı Sözü Dergisi" çıkmaya başlamıştı. Muhtemelen bu iki kardeş derginin birbirinden ayırd edilebilmesi için bu ad değişikliğine gidilmiştir.

İnternetin filan olmadığı o devirde, gündemin en popüler şarkılarının sözlerini bir arada bulmak adeta bir hazine bulmak gibiydi bizler için. Şimdi bunlar artık iki tık mesafesinde.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Derginin içinde, dönemin önemli yerli-yabancı bir çok şarkıcısının ya da grubunun eserleri resimlerle desteklenmiş. O dönem için müzikseverlere oldukça önemli bir hizmet vermiş Milliyet Yayınları. Bu çok özel ve itinalı paylaşımınız için teşekkür ederim sevgili Scanfan.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,746
İstanbul
Çok ilginç bir bilgi oldu bu benim için. Şarkı sözleri için dergi... Kaç satıyordu acaba bu dergiler, bir veri var mıdır, üstadım?

Teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Çok ilginç bir bilgi oldu bu benim için. Şarkı sözleri için dergi... Kaç satıyordu acaba bu dergiler, bir veri var mıdır, üstadım?

Teşekkürler.

Sevgili direnc11,
Ne yazık ki derginin tirajı hakkında hiçbir fikrim yok. Ama hafızam yanıltmıyorsa o tarihlerde her bayide bulunmadığını hatırlıyorum (oysa Hey her bayide bulunurdu). Belki de yanılıyorumdur (hafızayı beşer... :) ). Ama sonraki yıllarda eski kitapçılarda rastlanma oranları da farklı değil.

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,013
Hey Batı Müziği Şarkı Sözü Dergisi ile 1 Kasım 1971 tarihine seyahat için teşekkürler.