Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
BirdamMahkumununSonGunu-VictorHugo.jpg

BirdamMahkumununSonGunu-VictorHugo.gif

Ya siz idama mahkûm olsaydınız? Sizin yürek darlıklarınız, sıkıntılarınız neler olurdu? İnfaz edilmeden önce neleri düşünürdünüz? Çocukluk arkadaşlarından birisinin idam cezasına çarptırılmasının ardından, Victor Hugo bu karamsar anlatıda bir tutuklunun son gününü sahneye koymaya karar veriyor.

1829'da, insanlık ve toplumla ilgili kaygılarının da sergilendiği Bir İdam Mahkûmunun Son Günü'nü yayınladığında, Victor Hugo hâlihazırda tanınmış bir yazar. Hugo bu eseriyle geriye, idam cezasının kaldırılması için sert bir tanıklık, ileride dile getireceği siyasi söylemlerinin birçoğunun haberini çok önceden veren gerçek bir yurttaş iddianamesi bırakıyor.

Bir İdam Mahkumunun Son Gunu - Victor Hugo.rar 97.5 MB

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Ooo! İşte gerçek bir klasik.

İdam, cinayet denince aklıma hemen
"Öldürme Üzerine Kısa Bir Film" gelir,
1988 yapımı Krzysztof Kieślowski filmi.

Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza"sını da
unutmamak lazım bu konu üzerine düşüneceksek...

Teşekkürler dostum...

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
53
72
denizci
Dostum, harbiden ayakta uyuyorum :61:çocuğu bu sabaha karşı gönderdik; bir saniye dahi uyumadım :Z şimdi biraz kestireceğim ki sen bu ara hiç boş durmamış; yine damar yapmışsın yani :d ellerine sağlık :) son derece ciddi eser, çizgi romanı nasıldır kimbilir şimdi :)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
1998-1999 yıllarında başörtüsüne özgürlük namına Cuma namazından sonra slogan atan sınıf arkadaşlarım idam ile yargılanıp 1-3 yıl arası hapis yatmışlardı. 28 Şubat dönemi öyleydi. Ne garip ülkede yaşıyoruz, burdan bakınca insan hayret ediyor.

Samuel L. Jackson'ın A Time to Kill (Öldürme Zamanı) diye bir filmi var. Benim de aklıma ilk o geldi. Aslında ırkçılık karşıtı bir filmdir. Kızına tecavüz edip serbest kalan iki beyaz adamı mahkeme çıkışında öldüren Jackson idam ile yargılanır. Finalini söyleyip izlemek isteyenlerin ağzının tadını kaçırmayalım. Seyredilmesi gereken filmlerdendir.

Sayın Yeryüzü'nün açtığı yoldan gidip bayağı anıları canlandırdık. Hem Yeryüzü'ne hem de bunları hatırlatan Gandor08'e teşekkür ediyorum. Var olun.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,850
5,011

Sayın gandor08 ;

Düşünün 1820’ler Victor Hugo idama karşı mücadele veriyor. Dile kolay. O ortamı bilen bilir o dönem idama karşı mücadele vermek neredeyse imkansız. Ama büyük sanatçı olmak giderek gerçek aydın olmak böyle bir şey. ( Hatırlayalım Emile Zola’nın Dreyfus Davası konusundaki tavrını ) Yani neredeyse bütün toplum ( abartıyorum hatta dünya ) size karşı siz yalnız ve ona karşı direniyorsunuz ( Tabi savunulan konunun haklılığı ve ileride doğruluğu kanıtlanacak olması da önemli ) ne müthiş yüreklilik ve ne müthiş öngörü !!!!

Sayın “gandor08” yine yapmışsın yapacağını Victor Hugo’nun “Suç” ve “Suçluyu” incelediği ve “İdam Cezası”nın kalkması gerektiğini işleyen destansı eserinin ( üstelik düşünün Victor Hugo bu eserini 26 yaşında yazmış ???!!!!!!! ) çizgi romanını sunuyorsunuz.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

***Not : Sayın shoryuken ;

Yazdıklarından seni az çok tanıyorum ve beğeniyorum. Sakın polemik yaratmak için yazdığımı sanma. Ama şimdi de bir alçağın – hainin gizli tanıklığı ile ( Şemdin Sakık ) ( elbetteki başka bir sürü uydurma delil ve alçak ve komik gizli tanık gerekçe gösterilerek ) yüzlerce insan , gazeteci , milletvekili , aydın , öğretim görevlisi , subay , general hatta genel kurmay başkanı idamdan yargılanıyor , hapis yatıyor. 28 Şubat demiştin de yani şimdi mi iyi ? Bana göre ne o , ne de bu ? Umarım beni doğru anlarsın ve umarım bana katılırsın .

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu

***Not : Sayın shoryuken ;

Yazdıklarından seni az çok tanıyorum ve beğeniyorum. Sakın polemik yaratmak için yazdığımı sanma. Ama şimdi de bir alçağın – hainin gizli tanıklığı ile ( Şemdin Sakık ) ( elbetteki başka bir sürü uydurma delil ve alçak ve komik gizli tanık gerekçe gösterilerek ) yüzlerce insan , gazeteci , milletvekili , aydın , öğretim görevlisi , subay , general hatta genel kurmay başkanı idamdan yargılanıyor , hapis yatıyor. 28 Şubat demiştin de yani şimdi mi iyi ? Bana göre ne o , ne de bu ? Umarım beni doğru anlarsın ve umarım bana katılırsın .

Sayın Dedo11, estağfurullah, polemik çıkarmak için yazmadığınızı anlayabiliyorum. Mümkün olduğunca siyasi mülahazalarımı twitterdan yapıyorum ve bu gibi belirli amaca yönelmiş sitelerde içeriği ne olursa olsun yorum yapmamaya çalışıyorum. İki sefer kendimi tutamayıp yazdım, o da arada kaynayıp gitti. Zaten o kadar önemli bir şey de değildi.
Yukarıdaki yazıyı ise en yakınımdaki insanların slogan attılar diye idam ile yargılanmasını hatırlamam ile yazdım. Yani siyasi bir amaç gütmemiştim. Güç kimdeyse karşısındakine istediğini yapabileceğini sanıyor. Ne o dönem, ne bu dönem birbirinden farklı. Değişen sadece aktörlerden ve makamlardan başka bir şey değil. Umarım meramımı anlatabilmişimdir. Saygılarımla.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,850
5,011

Sayın shoryuken ;

Seni yanlış tanımamışım. Sevindim.
Kaldı ki insanlar tartışabilir de. Ama seviyeyi düşürmeden insanlığını unutmadan olmalı bunlar. Üstelik karşısındakinin ne dediğine aklının ve yüreğinin en içten duygularla açık olması da şart.

En iyi dileklerimi sana iletir esenlikler dilerim...

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Hiç haberdar olmadığım bir çizgi roman...
Merakla okuyacağım...
Teşekkürler atom karınca!

Abi nerden buldum biliyormusun, Çoruh Ünüversitesinin kütüphanesinden, 3 tane Başkomser Nevzat, Zenerin Laneti ve bu çizgi romanı acele acele baktım bunlar denk geldi, bilahare iyi bakmak lazım.

Ama epey taranacak görsel içerikli ansiklopedi var.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Sana katılıyorum Selahattin kütüphanelerde ne hazineler var çizgi roman adına..
Aslında eskilerde vardır iyi bakmak lazım..