Ernesto Che Guevara (Agora Kitaplığı) (Türkçe)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
dkmb86g_756dbqmzsd8_b.jpg

Belki hiç bir şey yolunda gitmedi; ama hiç bir şey de beni yolumdan etmedi!​

Ernesto Che Guevara

Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928 - 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor, marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideri.

Bir şeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Bir şeyi sevmek için, ona delicesine inanmalısınız.

Çiçekleri koparabilirsiniz ama bu baharın gelmesini önlemez.

Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir.

Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

CHE_AGORATRK.jpg
CHE_AGORATRK.gif

Bu kitap sevgili gönül dostumuz Tex (Ahmet Abi) ye hediyemdir. Umarım diğer arkadaşlarımızda beğenir.​

İyilik yapmaya devam et, karşındaki o iyiliğe layık olmasa bile, sen o iyiliğe layıksın.​

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Ernesto "Che" Guevara de la Serna'nın her sözü,her tavrı beğeni ile karşılanılır.Tüm dünyada ezilen halkların ve emperyalizme karşı mücadele verenlerin hala esin kaynağıdır. Sözünü ettiğim bu kitaptı. Çizgileri hoşuma gitmemişti. Sayende şimdi "beleşten" sahip olacağım.Yazıcıdan çıkarıp kitapta yapacağım.Teşekkürler sevgili dostum.Eline sağlık.

Gerçekçi ol imkansızı iste.

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Che Guevara
Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı.

Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Emeğinize sağlık.

özgür yürek

Kıdemli Üye
15 Eyl 2009
133
259
Ben bu maceracıların antiemperyalistligini bir türlü anlayamadım. Kendi ülkenin askerlerini vurarak nasıl antiemperyalist olunuyor hala anlayabilmiş degilim.Yani ülkede yabancı orduların işgali olsa zaten silaha sarılmayanın insanlıgı şüphelidir. O dönemdeki sscb nin yörüngesine girmek için kendi ülkesinin askerlerini vuranlar antiemperyalistmidir.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Ben bu maceracıların antiemperyalistligini bir türlü anlayamadım. Kendi ülkenin askerlerini vurarak nasıl antiemperyalist olunuyor hala anlayabilmiş degilim.Yani ülkede yabancı orduların işgali olsa zaten silaha sarılmayanın insanlıgı şüphelidir. O dönemdeki sscb nin yörüngesine girmek için kendi ülkesinin askerlerini vuranlar antiemperyalistmidir.

Anlayamadığınız yalnız bu değil,demek ki dünyadan habersizsiniz. Ulusal Kurtuluş Savaşı'mız da sizin için bir şey ifade etmiyordur. Küba'nın "askerleri" Batista'nın ve emperyelistlerin hizmetinde paralı askerlerse, artık ülkenin askerleri değildir. Bunun yakın örnekleri bugün de görülüyor.
Ayrıca Küba, 1961 deki Batista artıklarının Domuzlar Körfezi Çıkarması'ndan sonra SSCB ile ilişki kurmaya başlamıştır. (Küba Devrimi 1959 Ocak ayında gerçekleşmiştir) Şöyle bir şey rivayet edilir Amerikalılara yörüngesindeki ülkeleri neden askeri olarak işgal etmedikleri sorulduğunda "O ülkenin orduları bizim adımıza zaten orayı işgal etmiş durumda" demişler. (Bu arada 12 Eylül askeri faşist darbenin generalleri için "Bizim çocuklar " dendiğini de anımsayalım)
Amacım tarih dersi vermek değil. Zaten aradığın her türlü bilgiye önündeki araçtan ulaşabilirsin.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
“BELKİ HİÇ BİR ŞEY YOLUNDA GİTMEDİ; AMA HİÇ BİR ŞEY DE BENİ YOLUMDAN ETMEDİ.”
Che Guevara

“DİZLERİMİN ÜZERİNDE YAŞAMAKTANSA, AYAKLARIMIN ÜZERİNDE ÖLMEYİ TERCİH EDERİM.”
Che Guevara

“DİK DUR VE GÜLÜMSE. BIRAK NEDEN GÜLÜMSEDİĞİNİ MERAK ETSİNLER.”
Che Guevara

Özellikle bu üçünden çok etkilenilmiştir, işte bu sebeple; bir avuç Çarşılı, hiç bir şey yolunda gitmese bile, hiç bir şeyin yolundan ayırmasına izin vermez ve ayakta tercih edenlerdendir ölmeyi. Eline sağlık dostum, harbi paylaşım, en kısa sürede okuyacağım tekrar, çok sağol.

Saklıdır o bir avuçta nedeni, hâlâ gülümsediğimizin :)

couhorz5c9pemzz98.jpg

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Arkadaşlar lütfen sadece okuyun, okuduklarımızın tartışılacağı bir platfom değil burası.

Bir sürü karmacık kurmacık kelimeler kullanıyorsunuz, unutmayın biz Anadolu Halkıyız, o kullandığınız kelimeleri Türkçeleştiremediğimizden kafalarımızın karıştığından bir sürü millet bizi kullandı, buna ve bu gibi oluşumlara kanmamak için özümüze sahip çıkmalıyız, sahip çıkarkende iyi okuyup iyi anlamalı ve anlatmalıyız.

Tarih önümüzde, herkes bir düşünsün lütfen neyi doğru veya neyi yanlış yaptığımızı.

Sadece okuyalım, yorum farklı mecralarda dünya kadar yapabileceğiniz yerler var.

Lütfen.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,716
Sayın gandor08 ;

Gerçekten de çok değerli ve güzel bir çizgi roman. Bize ( siteye ) kazandırdığın için çok sevindim.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

Sayın TEX ;

Bırak bu yaşa kadar öğrenmemiş ise bundan sonra da öğrenmesin gerçekleri. Vatandaş daha bir ülkedeki ordunun ille de o ülkeye hizmet ettiği gibi bir ön varsayımdan hareket ediyor. SSCB uydusu diye Küba'yı suçluyor. Ama yine de yazdıkların yerinde çünkü alanı da böyle düşüncelere boş bırakmaya gelmez. Sayın gandor08'e ( özür dileyerek ) katılmadığımı söylemek zorundayım. Buradaki tartıştığımıza dikkat etmek gerek. Boş bir siyasi tartışma değil. Ve konu Che ve Küba üstelik.
Ben her zaman derim. Her ülkenin milliyetçileri anti-emperyalisttir, Ama maalesef ( lütfen boş bir eleştiri zannetmeyiniz. ) bizimkiler anti-emperyalist değil sadece ve sadece anti-komünisttir. Bilinmez ki bu özellik milliyetçi bile olmaya yetmez. Üstelik biz yurtseveriz. Unutulmasın.
Esen kalınız...

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
sevgil tex dediklerinde yerden göge hakkın var
**işte 12 eylul darbesını yetişdirdiği zihnıyet kitap okuma gazete okuma işte sana yeni nesil
**sevgili dedo bizim milliyetciler ne zaman anti-emperyalist olur lar acaba?
teşekkurler kolay gelsın iyi sabahlar
BU SABAH ISTANBULDA YAGMUR VAR

ÜLKEMDE İNŞALLAH GÜZEL MUTLU GÜNLER GÖRECEK

colossus

Aktif Üye
29 Ocak 2012
325
421
USA
Çok teşekkürler. Hemen başlıyorum okumaya. Ne zaman işim olsa güzel bir paylaşımla işimden ediyorsunuz. :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Hepimiz farklı düşüncelere sahip te olsak "burada" önemli olan,
bu gibi insanların şahsında, mücadele etmenin önemini,
dünyanın değiştirilebileceğini, bazı insanların başkaları için
kendini feda edebildiğini görmek.
Che gibi insanlar nadiren gelir, okumak için sabırsızlanıyorum,
teşekkür ederim dostum...

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Çok teşekkürler paylaşımınız için.
Çizgi roman formundaki her eseri okuyorum.
En azından okumaya çalışıyorum.
Zamanında elime geçen Miki Maus ' ları bile aynı heyecanla okudum.Hala da okuyorum.
Forumumuzda paylaşılan her çizgi roman benim için ayrı bir değere sahip.
Hepsine göz gezdirmeye gayret ediyorum. Bunu da büyük bir keyifle okuyacağım.
Yukarıdaki yorumlara baktığımda konunun çizgi roman dışına taşmaya başladığını ve siyasi bir platforma doğru kaydığını görüyorum.
Yapmayalım arkadaşlar.
Bu konuları tartışmak isteyen dostlarımız için söylüyorum.
O platform burası değil. Özelden yazarsanız , sizlere konuyu tartışabileceğiniz bazı forumlar verebilirim. Hatta bende yazıyorum orada.
Fakat burada değil.
Sevgi ve saygılarımla.