Ölüm, Yaşamanın Ağır Bedeli - Neil Gaiman

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
41cPk-DPr4L._SX323_BO1,204,203,200_.jpg

25820472.jpg

"Harvey Ödülü sahibi ünlü yazar Neil Gaiman tarafından yazılan, Chris Bachalo ve Mark Buckingham tarafından çizilen ÖLÜM : YAŞAMANIN AĞIR BEDELİ ilk defa 1993 yılında yayınlandı. Fantastik eserleri ve çizgi roman sektöründe de özellikle Sandman serisi ile ünlü Neil Gaiman bu sefer okurlara Sandman’in kız kardeşi Ölüm’ün solo bir hikayesini sunmakta.

Ölüm son ziyaretçisi olacağı insanları daha iyi anlamak için her yüzyılda bir gün onların arasına karışarak dünyada yürür, bu hikaye de işte o günü anlatmakta.16 yaşındaki hayattan bezmiş Sexton Furnival, kendi yaşlarında Didi adlı garip bir kızla tanışır. Didi en basit şeylere bile mucizeymiş gibi bakmaktadır, aynı zamanda ölümün bedenleşmiş hali olduğunu iddia etmektedir."

Hani okuduğunuzda hayatınızı değiştirecek
kitaplardan biri bu. Zaten Neil Gaiman'ın
her kitabı hayatın anlamı üzerine ve bu
kitap da beni çok etkilemişti...

108 sayfa
300dpi ham düzenleme

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Bu harika sunumdan sonra bu kitabı okumamak mümkün değil...
Şimdiden gönül dolusu teşekkürlerimi iletiyorum kardeşim;
selam ve saygılarımı da...

52308R.gif

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,307
30,075
İzmir
Bu kitabın kenarından köşesinden hayatımıza dokunacağını hocam
söylüyorsa vardır bir bildiği. Okuyayım hemen. Sağolun üstadım.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Bu güzel ve anlamlı eseri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler sevgili yeryüzü...

KHANN

Kıdemli Üye
19 Ara 2012
126
277
Sayın Yöneticim , değerli Yeryüzü ;

Kısa , öz ve enfes bir sunum , bizleri meraklara saldı . Ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgiyi çok daha fazla hissettiğimiz , hayata daha az anlam yüklediğimiz bu günlerde anlamlı bir paylaşım .

Sağolunuz .

Mr Davaro

Çeviri & Balonlama
7 Haz 2020
504
8,142
Muazzam!
Çok ama çok değerli bir paylaşım.
Güzel bir şekilde de anlatmışsınız eseri.
Tarama da bir o kadar güzel olmuş.
İstek hattında bir arkadaş istemişti bu kitabı.
Bu paylaşımınızla, hem onu hem de bizi çok sevindirdiniz.
Türkçe Neil Gaiman okuyabilmek müthiş bir zevk.
O yüzden bu paylaşımı görünce çok mutlu oldum.
Çok çok teşekkürler.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Epeydir taramalardan ve indirmelerden, şöyle bir gözatıp arşive atmalardan sonra nihayet okumam gereken bir eser. Elinize sağlık. Çok teşekkürler.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,154
"Varlık-Yokluk-Ölüm-Hayatın anlamı ve amacı" konularında nitelikli çizgi roman sayısı az.
Comic ekolünden, Neil Gaiman'ın yazdığı "Ölüm, yaşamanın ağır bedeli" bunlardan biri.
Yerli olarak: "Âmâk-ı hayal=Hayalin derinlikleri" var. Yazarı:Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi. Babasının görevi "konsolos=şehbender" olduğu için "Şehbenderzade", doğum yeri Filibe olduğu için de "Filibeli" olarak adlandırılmış.Âmâk-ı hayal; İslam tasavvufu ve sufi anlayışın temelini oluşturan "Vahdet-i vücud=Varlığın birliği" anlayışından hareketle, Raci karakterinin, bireysel huzur ve mutluluk arayışında Budizm ve Zerdüşlük ilkeleriyle de tanışmasını, yaşamın anlamını ve amacını çözmek için İslam tasavvufu-Budizm-Zerdüştlük ilkelerini harmanlamasını ve sentezlemesini anlatıyor...Hem de çok iyi anlatıyor. Ben, Cem Uygun'un "Keskin Ustura" dergisinde resimlediği versiyonunu (8.5/10) severek ve beğenerek okumuştum. Bir de Mustafa A. Kara'nın yorumladığı çizgi roman var.
Vietnamlı Budist Yazar Thich Bhat Hanh, "Buda'nın Öğretisi" kitabında, "5 Anımsama"yı şöyle yazmış:
"1-Benim yaşlanan bir doğam var. Yaşlanmaktan kaçmanın yolu yoktur.
2-Benim hastalanan bir doğam var.Hastalanmaktan kaçmanın yolu yoktur.
3-Benim ölecek bir doğam var. Ölümden kaçmanın yolu yoktur.
4-Benim için değerli olan ve sevdiğim herkesin değişen bir doğası vardır. Onlardan ayrılmaktan kaçmanın bir yolu yoktur.
5-Edimlerim (Ameller) benim tek gerçek varlığımdır. Edimlerimin sonuçlarından kaçamam. Edimlerim benim üstünde durduğum zemindir.
Bu beş anımsama; yaşlanma, hastalanma ve terkedilme ve ölmeye dair korkularımızla arkadaş olmamıza yardım eder.Bunlar aynı zamanda, şimdiki zamanda olan mucizeleri takdir etmemize yarayan dikkat çanıdır.
'Ömür' denilen; başlangıcı ve sonu belli olan bir süre boyunca canlı olduğumuzu düşünürüz. Fakat derinlemesine baktığımız zaman asla doğmadığımızı ve asla ölmeyeceğimizi anlarız ve korkumuz kaybolur".
Uzakdoğu savunma sanatlarının felsefi köklerinin olduğu Zen Budizminde de şu görüşler yer alır: "Biçim boşluktur, boşluk biçimdir. Vücutlarımıza verilen hayat yokluğun içinden gelmektedir. Dünyayı bir rüya olarak görmek iyi bir bakış açısıdır. Zevk ve acının, kazanç ve kaybın, zafer ve yenilginin bir ve aynı şeyler olduğunu bilerek savaş.Günahtan uzak olursun".
Benim için , Çizgi Diyarı'nda 2o2o'nin en önemli paylaşımlarından biri olan bu değerli eser için teşekkürlerimi bu yazıyla göstermek istedim Sevgili Doktor.Sağolun.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Her daim farklı eserler paylaşıp ufkumuzu genişletiyorsun.
Teşekkür ediyorum üstadım.

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Sandman den önce okuyup yinede hoşuma gitmişti. Sandman okuduktan sonra bir kez daha okuyacağım daha olayı ve karakterleri anlayarak.