İstiklal Yolu

Sysclop

Kıdemli Üye
20 Nis 2020
106
1,110
izmir
İnternette buldum. Orijinal baskı dijitali. Nereye yükleyeceğimden emin olamadım. Buraya yükledim.

Kurtuluş Savaşı sırasında cephe gerisinde kadınların kağnılarla, büyük fedakarlıklarla cephane taşıdıkları yolda yaşanan hikayeleri, tarihi gerçekler ve belgelere dayanarak anlatan İstiklal Yolu'nun çizgi romanı hazırlandı.

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından "Karınca Ordusu İstiklal Yolunda" Projesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi'nin verdiği destekle hazırlanan roman, yolun Kastamonu, Çankırı ve Ankara güzergahında ve Kurtuluş Savaşı'nın cephe gerisinde yaşananları anlatıyor.

Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstiklal Yolu'nu tanıtmaya çalıştıklarını, daha önce de proje kapsamında yolun belgeselini çektiklerini belirtti.

Boran, unları söyledi:

"Çizgi romanımızda kurmacaya yer verilmedi. Tamamen tarihi gerçekler ve belgelere dayanılarak hazırlandı. O dönemin gerçek olaylarını ve gerçek karakterlerini anlattık. 100 sayfadan oluşan ve 2 bin adet basılan çizgi roman okullara dağıtılacak."

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Eserin aktardıkları gerçekler. Evet, kabul ediyorum. Türk insanının, Anadolu halkının çektiği cefâları, eziyetleri anlatıyor. Ancak subjektif anlatıma başvurulmuş. Cımbızla çekilmiş bilgiler verilmiş ve önemli noktalara hiç değinilmemiş.

Kurtuluş Savaşı Destanı'nı anlatırken 19 Mayıs 1919'dan hiç bahsedilmemesi ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'den yalnızca 4 kez bahsedilmesi okurken tüylerimi diken diken etti. Müftülerin, hacıların, hocaların adı var da; İsmet Paşa'nın adı bile yok...

Sysclop

Kıdemli Üye
20 Nis 2020
106
1,110
izmir
Eserin aktardıkları gerçekler. Evet, kabul ediyorum. Türk insanının, Anadolu halkının çektiği cefâları, eziyetleri anlatıyor. Ancak subjektif anlatıma başvurulmuş. Cımbızla çekilmiş bilgiler verilmiş ve önemli noktalara hiç değinilmemiş.

Kurtuluş Savaşı Destanı'nı anlatırken 19 Mayıs 1919'dan hiç bahsedilmemesi ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'den yalnızca 4 kez bahsedilmesi okurken tüylerimi diken diken etti. Müftülerin, hacıların, hocaların adı var da; İsmet Paşa'nın adı bile yok...

İçişleri Bakanlığı desteğiyle, AA sunumuyla ve okullara ücretsiz dağıtımıyla farklı birşey beklemek mümkün değil zaten.