Kunteper Canavarı

altan

Yönetici
23 Eyl 2011
2,963
103,838
Babalar günümüz kutlu olsun...

lZyqRr.jpg

Küçük bir not: Bizde yalan, dolan, blöf yok. Gördüğünüz gibi geldi.
Sağı solu oynayanlar dikkat...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)

images

Şimdi Altan üstadım sayesinde hatırlamış
olduk. Anıyorum böyle eski dostumuzu
ama yine de Kunteper duymasın! :Ğ:Ğ
Ne olur ne olmaz...
Ne hikayelerdi be! Harikasın üstadım,
teşekkürler, sevgi ve saygılar.

Son düzenleme:

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,798
Mizah dergilerini çok eskiden Gırgır-Mikrop dönemlerinde takip ederdim. Limon döneminde de bir süre takip ettim.
Sonra ne zaman ki birtakım şaklabanlar türeyip mizahı "zeka"dan çıkartıp "belden aşağı" taşımaya başladılar, soğumaya başladım.
"Atıl kurt-katıl kurt" esprileriyse benim bu dergilerle vedalaşmama neden oldu.
Aralarında elbette ki iyi mizahçılar vardı. Ama yukarıdaki sebepten dolayı ben bunları takip edemedim. Sayenizde ufaktan tanımaya başlıyorum.

Teşekkürler.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Albüm için teşekkürler üstadım. Bu arada eski yıllardan beri "kun", "kunlamak" vs kelimelerinin anlamlarını seziyordum ama kaynaklardan teyid edemiyordum. Bunlar çocukken sokaklarda kulağıma çalınmış sözlerdi, özellikle "kunlamak" sözcüğünü çok duyardım çocukken, "kediler kunlamış" filan derlerdi. Ben "argo" sanıyordum, oysa "halk ağzı"ymış. Şimdi bazı sözlüklere baktım, sonuçlar aşağıda. Böylece Cengiz Üstün'ün bu karakterinin neyi teptiği hususu açığa çıkmış oldu!

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Şimdi anlam verebildim işte!
İlk duyduğumdan beri bir yer adı olduğunu düşünüyordum, neyse ki Scanfan farkı ile öğrenmiş oldum. :)
Bir de ekleme yapayım.
Gûn farsça "popo" demek. Detaylı bilgi almak isteyen Emirgân kelimesinin kökeni yazarak internette arama yapabilir. Bu kelimenin Emirgân ile ne alakası var diyen olursa da okuduğunda bağlantıyı görür :)
Unutmadan; kunlamak ya da kunlamak karşılığı olarak doğurmak denilmiş ama biz "kuzlamak" şeklinde kullanıyoruz.

Teşekkür ederim üstadlar, ellerinize sağlık.

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,514
Ankara

Albüm için teşekkürler üstadım. Bu arada eski yıllardan beri "kun", "kunlamak" vs kelimelerinin anlamlarını seziyordum ama kaynaklardan teyid edemiyordum. Bunlar çocukken sokaklarda kulağıma çalınmış sözlerdi, özellikle "kunlamak" sözcüğünü çok duyardım çocukken, "kediler kunlamış" filan derlerdi. Ben "argo" sanıyordum, oysa "halk ağzı"ymış. Şimdi bazı sözlüklere baktım, sonuçlar aşağıda. Böylece Cengiz Üstün'ün bu karakterinin neyi teptiği hususu açığa çıkmış oldu!

kun.jpg

Ben Ankaralıyım, bizde de (köylerinde) "gunnamak/kunnamak" hayvanların doğurması anlamında kullanılır. Kunteper isminin bu kelime ile ilgisi var mıdır bilmek güç tabii :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Kürtçede qun (kun), Latincede anüs,
Kürtçede quz (kuz), Latincede vagina.

Benim de çocukken duyduğum ama
bazen de sarfetmekten kaçınmadığım!
bilgilerim bu yönde :)

Bu yüzden "kunteper" deyince aklıma
hemen ne geldiği malum bu durumda...

Bu özel paylaşım için tekrar teşekkürler
sevgili üstadım.

djeko35

Kıdemli Üye
1 Şub 2012
168
138
İzmir
Aman üstadım ismini 3 kere söyleyince gelen kahramanımızın adını anmadan okuyalım. Emeklerinize sağlık, çok teşekkürler