Peygamberimizin Hayatı (asm) - Hayreddin Ekmen

ert1569

Çeviri & Balonlama
7 May 2017
624
9,754
ALMANYA
8b3345df742c1e09937b3f2bba9c9e21.jpg

47d090179b000fc77379861db7c5cd87.jpg

dfaa6df411f1b51a68fc0a663d6e11cc.jpg

Peygamberimizin Hayatı..
18. Bölüm
444 Sayfa
Hayırlı Ramazanlar en kısa zamanda bölüm bölüm eklenecek.. iyi okumalar...

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,859
Günün mana değerine anlam katmış bu paylaşım.
Böylesi güzel bir ayda okunması gereken kitap.
Eline sağlık değerli dostum.
Paylaşım ve emeklerin için teşekkür ederim.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Tam ramazana özgü bir paylaşım daha .eskiden gazetelerde ramazan ayında çizgiromanlar olurdu.Biz müptelaları için o ramazan sayfaları ne bulunmaz nimetti.şimdi var mı bilmiyorum.Çünkü uzun zamandır gazete almıyorum.Paylaşım için teşekkür ederim.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Peygamber kelime olarak farsça peygamber yada peyamber.
Kuranda nebi ve resul olarak kullanılır bildiğimiz üzere.
Peygamberin bütün yaşamı suç ve suç örgütleriyle mücadele içinde inançsal ve temelinde ahlak felsefesinin somutlaştırılmasıyla geçmiştir.
Bisetten öncede Hz.Muhammed Hılfül Füdul un bir üyesi olarak suçla haksızlıklarla savaşmıştır.
Onun geldiği Mekke bir site devleti hüviyetinde , kabilelerin denetimi altında bir kötülük toplumu halindedir.
Dönemin Ebu Sufyanı , Ebu Cehili , Velid bin Muğiresi hepsi suç örgütü lideri olarak Mekke aristokrasisinde yerini almış kabile devletinin önde gelenleridir.O dönemde kız çocukları fuhuşa zorlanmakta , kölecilik yapılmakta , kervanlar soyulup yağmalar yapılmaktadır.İnsanlar kız çocuklarını öldürmektedirler ki bunun nedeni tefeciliğin yaygın olduğu bu ortamda borç ödenmezse kız çocukları ve eşler köle olarak el konularak satılabilmekte ve fuhuşa zorlanabilmektedir.Hayvanların etleri öldürülmeden kesilerek alınmakta ve kan içilmektedir.
Böyle karanlık ve ilkel bir dönemin içinde HANİF olarak dünyaya gelen peygamber ve onun mücadelesi.
Kitabı inceleme şansım olmadı hala ancak onun mücadelesi salt inançsal değildir bunun altını özellikle çizmek istedim.
Peygamber mal, mülk, şan, şeref ve şöhret peşinde olmamıştır.Bütün hayatı boyunca bütün mal varlığını herkesle paylaşmıştır.Mal biriktirmemiş ve ihtiyacından fazla her şeyi infak etmiştir.( İnfak Kurani bir kavram olarak ihtiyacından fazla olan bütün malların ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını ifade eder.Sol doktrinde yerini bulan herkesten yeteneğine göre herkese ihtiyacı oranın da sözü ile birlikte değerlendirin.)Yine J.J.Roussesau ki bana göre insanlığın zirve isimlerinden birisidir.Her ne kadar Celal ŞENGÖR hoca ona sırtımı dönerim ve Voltaire'nin önünde saygıyla eğilirim desede bu söz büyük bir haksızlıktır.J.J.Rousseanun fikirlerinin Hitleri yarattığı gibi saçma sapan yaklaşımlar Rousseanun anlaşılmadığının bir göstergesidir.Bütün hayatı sürgünlerde geçmiş Ansiklopedistler arasında yer almış büyük bir düşünür ve eylem adamının bu şekilde ilkel yorumlara konu edilmesi beni fevkalade üzmektedir.Defalarca linç edilmek istenilen evi yakılan büyük düşünüre haksızlık edildiği kanaatindeyim.Bu büyük insanın şu sözü Kuran tefsiri gibidir.Rousseau der ki ; bir insanın ihtiyacından fazla yaptığı her harcama başka bir insanın ihtiyacı oranındadır.
Hz.Muhammed'de böyle bir iklimde insanların insanlığını kaybettiği bir ortamda insanları iyi , güzel ve doğruya çağırmıştır.
Bütün yaşamı haksızlıklarla mücadele içinde geçmiştir.Bunun yanında ahlak ve iman konularında ki mücadelesi ise ayrı bir boyuttur.Kuranın sosyal mesajı anlaşılmadan Peygamberinde anlaşılamayacağı kanaatindeyim.
İçeriğini inceleme fırsatım olmadı böyle çalışmaların olabildiğince iyi bir araştırma ürünü olması gerektiği düşüncesiyle sağlıcakla kalın.

Son düzenleme: