Hayat Mecmuası - 1965 / 30 [22 Temmuz 1965]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326
Hayat Mecmuası - 1965 / 30
[22 Temmuz 1965]
48 sayfa, CBR
150 Kuruş fiyat etiketi var

hayatmecmuasi196530kapak.jpg
hayatmecmuasi196530i.gif

Sıralı Liste

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,088
Kastamonu
Oralet 1965'te bile varmış demek... :)

Çok teşekkür ederim sevgili dostum. Emek veren ellerinize, yıprattığınız gözlerinize sağlık.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,665
Kasımpaşa
Büyük büyük adamların tarihlerini okuruz..
Siyasetleri, devletleri, parti liderlerini..
Savaşları, katliamları..
Bir başka tarih de bu dergilerde saklı..
Örneğin yalnızca reklam sayfaları bile tek başına toplumsal gereklerin süreç içerisinde nasıl değiştiğini bir çırpıda gösteriverir,
bu bana daha gerçekçi gelir..
Sağolunuz..

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326
Büyük büyük adamların tarihlerini okuruz..
Siyasetleri, devletleri, parti liderlerini..
Savaşları, katliamları..
Bir başka tarih de bu dergilerde saklı..
Örneğin yalnızca reklam sayfaları bile tek başına toplumsal gereklerin süreç içerisinde nasıl değiştiğini bir çırpıda gösteriverir,
bu bana daha gerçekçi gelir..
Sağolunuz..
Öğrencilerinin "Paşa" lâkabını taktıkları Donald Quataert adında Amerikalı bir "Osmanlı tarihçisi" vardı, yakınlarda öldü. Profesör Halil İnalcık'la birlikte yazdıkları kitapları da var. Bu adamın özelliği Osmanlı tarihini "aşağının tarihi" açısından ele almasıydı. Yani o güne kadar bir 'devlet tarihi' ( 'maliye tarihi' ve 'toprak mülkiyeti tarihi') olarak incelenmiş olan Osmanlı tarihini klasik kalıplarından çıkartmış, üretim, emek, tüketim, imalat ve ticaret tarihine yani 'aşağının tarihi'ne odaklanmıştı. Yani sıradan insanların gündelik işlerine bakmıştı.

Ben de eski dergilerin magazin ve reklâm bölümlerine özel bir ilgi duyuyorum. Bunlar da bize yakın tarihin sıradan insanlarının panoramasını sunuyor. Anı kitapları da benzer bir işlev görüyor bence.