Hayat Mecmuası - 1956 / 00 [Mart 1956] (Pilot Sayı)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

Hayat Mecmuası - 1956 / 00 Pilot Sayı
[Mart 1956]
Fiyatı: 15 kuruş.
16 sayfa, 300 dpi, 3000 px, 93 MB, CBR

HAYAT-MECMUASI-1956-Mar-000-pilot-kapak.jpg

(GoogleDrive)

Sıralı listeyi yeninden düzelemek oldukça vakit aldı. Bunun şerefine Hayat Mecmuası'nın ilk sayısını _değil de_ bundan da bir ay önce çıkan pilot sayısını (tanıtım sayısı) sunmaya karar verdim. Birinci sayı 6 Nisan 1956'da yayımlanmıştı, ama ondan da bir ay önce yayınevi bir tanıtım sayısı basarak 15 kuruş fiyatla bayilere vermişti (1. sayı 75 kuruşa satılacaktır). Künyesinde sadece ay ve yıl vardı, bütün bir ay boyunca vitrinde kalması tasarlanmış anlaşılan. Bu sayı sadece 16 sayfaydı (1. sayı 32 sayfa olacaktır) ve format olarak, hatta içerik olarak normal sayılardan bir farkı yoktu.

Dergiyi doğal taradım ve çok az müdahele ettim. Ciltten çıktığı için sırta yakın bazı yırtıklar vardı, kapaktakileri ıstampa ile telafi ettim (en çok burada vardı) ama doğal hali bozulmasın diye diğer sayfalardakine fazla dokunmadım. Bu çok seyrek rastlanan bir koleksiyon sayısı ve ÇD'nda yer alması bence bir ayrıcalık.

Derginin Künyesi
HAYAT-MECMUASI-1956-Mar-000-pilot-k-nye.jpg

Sunuş Yazısı
HAYAT-MECMUASI-1956-Mar-000-pilot-sunu.jpg

Sıralı Liste

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,678
İstanbul
Üstadım "Hayat Mecmuası"na ait epey eziyetli olan listeyle cebelleştikten sonra üstüne bir de bu çok özel sayıyı paylaşmış. Keşke tersini yapıp, onun yorgunluğunu alacak bir hediyeyi biz kendisine gönderebilseydik. Borcumuz olsun diyelim.

Sahiden çok özel bir sayı. Bulunmasının pek kolay olduğunu zannetmiyorum. Pilot sayı, derginin içeriğine dair bir fikir veriyor. Bu yöntem o dönemde başka eserlerde de denendi mi bilmiyorum ama akıllıca gözüküyor.

Teşekkürler, üstadım.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Kültür dünyamıza katkısı mutlaka
çok olmuş, uzun soluklu, süreli
yayınların en önemlilerinden biri.
Ben zamanında pek ilgi göstermedim,
şimdi de fazla ilgili olduğum şüpheli
ama her zaman herkesin içinde merak
ettiği farklı alanlardan konuları bulabileceği
dergilerden. Bu kıymetli ön sayı için teşekkür
ederim "scanfan" üstadım.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Ülkemizin bir döneminin son derece değerli bilgi, fotoğraf ve belgesel türü içeriğiyle örneği pek olmayan, kaliteli baskısı ile de dikkat çeken bu yayının ilk sayısını ve sıralı listesini bizlere sunduğunuz için çok teşekkürler.

Son düzenleme: