Çizgiroman fiyatları..

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Cumartesi günü bir kaç kitapçı gezip çizgi roman alayım dedim, fiyatlar dudak uçuklatıcı. Civil War II 35-TL, Deadpool serisi 30-TL, dergi şeklindeki ÇR'ler bile 15-20-TL arası. Şimdi ufak bir hesapla 10 tane almaya kalksam 300-TL'yi gözden çıkarmam gerek. En son Gereklişeyler'de bu parayı harcamıştım. Manara ve Serpieri serileri için. :rolleyes:
Fiyatlar cidden çok yüksek bu da satışları düşürüyor. Gerçi ABD'de satışlar oldukça yüksek. Burda 35-TL'ye satılan bir ÇR orda 5-7 USD arası. Bizde fiyatın bu kadar yüksek olması acaba çeviriden mi ? Elimde eğer imkan varsa kitap halini her zaman tercih edenlerdenim. Bulamıyorsam en son pdf'ye başvuruyorum. Fiyatlar böyle yüksek olunca da mecburen pdf'ye yönelmeye başladım. Ha şunu belirteyim Conan kaç para olursa olsun alırım, Manara ve Serpieri de ha keza öyle. Ama ne bilim hastası olduğum Flash: Reverse için 35-TL vermek de zoruma gider :rolleyes:
Keşke fiyatlar uygun olsa da herkes ÇR alıp okuyabilse ...:d

"penGO"

Süper Üye
12 Ara 2012
572
2,518
Satın aldığınız kitabın %50'si dağıtım gideri geriye
diğer giderler eklenince doğal olarak fiyatı şişiyor.
Aslında Çizgi Roman yayınevleri el birliği yapıp kendi dağıtımlarını kursa;
çok daha ucuza mal olacak.
Gerçi başka bir yoldan internetten satış yapan kitapçılara doğrudan
ulaştıkları için %35-40'lara varan indirimlerle alabiliyoruz. :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Cumartesi günü bir kaç kitapçı gezip çizgi roman alayım dedim, fiyatlar dudak uçuklatıcı. Civil War II 35-TL, Deadpool serisi 30-TL, dergi şeklindeki ÇR'ler bile 15-20-TL arası. Şimdi ufak bir hesapla 10 tane almaya kalksam 300-TL'yi gözden çıkarmam gerek. En son Gereklişeyler'de bu parayı harcamıştım. Manara ve Serpieri serileri için. :rolleyes:
Fiyatlar cidden çok yüksek bu da satışları düşürüyor. Gerçi ABD'de satışlar oldukça yüksek. Burda 35-TL'ye satılan bir ÇR orda 5-7 USD arası. Bizde fiyatın bu kadar yüksek olması acaba çeviriden mi ? Elimde eğer imkan varsa kitap halini her zaman tercih edenlerdenim. Bulamıyorsam en son pdf'ye başvuruyorum. Fiyatlar böyle yüksek olunca da mecburen pdf'ye yönelmeye başladım. Ha şunu belirteyim Conan kaç para olursa olsun alırım, Manara ve Serpieri de ha keza öyle. Ama ne bilim hastası olduğum Flash: Reverse için 35-TL vermek de zoruma gider :rolleyes:
Keşke fiyatlar uygun olsa da herkes ÇR alıp okuyabilse ...:d

Çok doğru söylüyorsunuz sevgili "Malatyalı". Ben nominal fiyatlarının yanı sıra bir metanın değerini, bir de insanların "satın alma güçlerine" bakarak kıyaslarım. Buna göre bahsettiğiniz kitap Türkiye'de kat kat pahalıya geliyor. Zaten nominal olarak orada 7 dolar bizde de 12 dolarmış (35 TL). Bunu her iki ülkedeki "asgari ücretleri" göz önüne alarak hesaplarsak aynı kitabı ABD'de vasıfsız bir işçi 1 saatten az bir çalışma karşılığında satın alabiliyorken, Türkiye'de yine asgari ücretli bir işçi ancak 4 saatten biraz daha fazla çalışmak suretiyle satın alabilecektir. Kitaplarda bazı ülkelerin subvansiyon uyguladıklarını duymuştum, benim kişisel kanaatim -biraz basmakalıp bir cümle olacak ama- bizim ülkemizde insanların kitap okuması istenmiyor. Buna kesin kani oldum. Bir ara gazete dağıtım ağıyla gazete bayilerine dağıtılan kitaplar çıkmıştı, baskı kaliteleri çok iyiydi, içerikleri de fena değildi ve fiyatları gazete fiyatına yakındı. Ama yayınevleri büyük yaygara koparmışlar ve uygulama kısa sürede sona ermişti. O kitaplardan örnek sunmaya çalışırım ilerde.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,445
güney
''okumak cahilliği alır, eşşeklik bakidir.''

böyle bir söz vardır malumunuz, şeytanda ilim sahibi idi ama ne yazık ki ihlas yoktu.

tarihte dahi olan ünlü insanların çoğu okuldan atılmış insanlardır.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Ülke de adam kıtlığı başladı resmen zamanında üniversite de kalmak istedim kısmet olmadı.Ben bunlara on basardım.

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
"AKP Türkiyesinde rektör olmak" Başka ne söylemesi beklenir ki. Bunların bir başka "prof"u "Cahil kesimden daha çok oy alıyoruz, eğitim seviyesi yükseldikçe oylarımız düşüyor" demedi mi. Bir başkası "Bizde bilim adamı çıkmaz, biz ara eleman (amale) yetiştiriyoruz" demişti. Bunların tümü düşünen,sorgulayan, okuyan insanlara düşman.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Pahalılık sanki gelişmişlik gibi algılanmaya başlandı. Evet gelişmiş ülkeler pahalı ama onlardaki refah seviyesi ve asgari ücret tabanı bizden kat be kat daha fazla. Maddi kazanç elbetteki önemli ama kültür de çok önemli. Fakirliğin diz boyu olduğu Küba'da bile millet operaya gidiyor. Kitapçılar tıklım tıklım. Biz bu kültürü ne yazık ki yakalayamadık. Okuyan yerine "inanan" bir toplum olduk. Halbuki okumak bilgi sahibi olmak insan olmanın ilk aşaması. Ha bunu derken şöyle bir durum da var daha uygun fiyata sahaflarda da kitap bulmak mümkün. Fakat bunlara da rağbet edilmiyor. Ben İstanbuldayken ta Avcılardan Kadıköye giderdim çizgi roman sahafçılarına. Onca yolu sırf daha uygun çizgi roman bulabilmek için teperdim. Keşke toplumca üzerimizdeki bu tembelliği atabilsek daha çok kitap okusak. En büyük dileğim budur Ülkem için :)

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
489
2,338
sadece çizgi roman değil tüm kitapların özellikle sahaflarda bile çok uçuk fiyatlara satılanları var.
iyi ki pdf gibi djital paylaşanlar arttı.
Ben kitap aradığım zaman sahaflardakileri hizaya getirmek için elimden geleni yapıyorum.
Ellerindeki kitap bazen 100 TL leri geçiyor. Ben de o zaman dijitalinin siparişini vereceğim diyorum.
Üstelik bedavaya gelecek gerekirse bastırsam bile çok daha ucuza erişebileceğim diyorum.
Bu şekilde hepsine hepimiz ayar çekmeyi denersek, eninde sonunda ucuzlatırlar diye düşünüyorum.
siz ne dersiniz?

ahmet akyol

Onursal Üye
18 Ocak 2016
654
2,551
İzmir
Yazık,nasıl bir Türkiyeden nasıl bir Türkiyeye geldik.....Bu Ülkede olan saçma şeylere o kadar alıştık diyoruz,ama bu olay hepsini bastırıyor düşününce....Resmen kara mizah gibi....

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Aslında belirli bir kitle var kitap ve çizgi roman okuyan. Bu kesim de fiyatların yüksek olması sebebi ile ne yazık ki orjinal bir ürün alamıyor. Daha ucuz diye sahaflara bakınıyorum onlar da aşağı yukarı aynı fiyat seviyesinde. 2. el bir kitabın bu kadar pahalı olması şaşırtıcı. Bir kitabı götürüp satmak istiyorsunuz size en fazla 3-5-TL veriyor aynı kitabı 20-30-TL arasında satıyor. Sonra da efendim müşteri yok diyor. Neden acaba ? Popüler kültürün bize dayattığı kitaplar dışında satış yapamıyorlar. Fiyatlar çok yüksek ha yine de alıyorum ben. Keza orjinal her zaman orjinaldir. Arşivim için o fiyatı gözden çıkarıyorum. gerekirse bir hafta akşam yemeği yemem ;)

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
En tehlikeli kesimin okumuş kesim olduğunu söyleyen arkadaşa kızmaya gerek yok ki. Bu toplum eğitimli insanını istemez. Adam çalışır çabalar, araştırma için bir ödenek istese bir dinozor önüne geçer. Gider Avrupaya Amerika'ya, kendini kanıtlar, geri döner yine kimseye yaranamaz. Bu memlekette yaşayanların tümünün kabul gösterdiği bir aydını var mı?

Üniversite öğrencisiyken şahit olduğum bir vakada, adam kızını üniversite sınavına götürmeye hazırlanırken, televizyonda eylem yaparken seyrettiği üniversitelileri eleştiriyor: "Şunlara vereceksin sopayı, okumaya mı gidiyorlar eşkiyalığa mı?" diyor.

Acaba bu gençler neden böyle yapıyor diye bir empati kurmadığı gibi, yarın öbür gün kendi çocuğunun da benzeri muameleye uğrayabileceğini de düşünmüyor.

Her askeri darbede kaç aydının yurt dışına kaçmaya mecbur kaldığını hiç düşündünüz mü?

Neden dünya çapında Türk bilim adamları Türkiye'de yetişmez de başka memleketlere gidenler arasında yetişir?

Peki niye yandaş olmak, muhalif olmaktan kolay ve bereketlidir?

Aydın tabir edilen arkadaşların üstündeki baskının hesabı devletten mi, yoksa devletin yaptığı baskıyı onaylayan toplumdan mı sorulmalı?

Neden bu memlekette en iyi aydın ölmüş aydındır? (Bu şaka değil. Ölene kadar söversin, öldükten sonra översin yaklaşımına yüz örnek sayabilirim.)

(Bu arada, aydın derken bilgisi fazla olanları kast etmiyorum. Onlardan her yerde var. Bilgisi ve genel kabul gören basmakalıp yargılara direnebilecek cesareti olanları kast ediyorum. Aydın = %90 cesaret+%10 bilgi. Böyle ikna olmadıysanız, Aşık Veysel mi aydındır, yukarıdaki arkadaş mı? sorusunun cevabını arayın)