Çizgi roman yazarlarının olağanüstü olaylara anlatma taktiği

DeathRain

Yeni Üye
7 Şub 2012
58
41
Eminim çoğunuz farketmişsinizdir ki çizgiromanlarda binlerce olağan üstü yada ancak yüzlerce yıl sonra olabilecek olaylar çoğunluktadır özelliklede marvel ve dc gibi bol süperkahraman bulunduran şirketlerin çizgiromanlarında.Ve olay şudur ki bu olağan üstü olaylar bize o kadar fazla terim kullanılarak anlatılır ki biz sanki bunların gerçek hayatta da olabileceğini sanacak kıvama geliriz mesela çok özel kimyasal maddeleri karıştırıp bir insana enjekte ederseniz o insan artık bir süper insan olur ve buzda donsa bile yıllar sonra yaşama geri dönebilir(?) yada bolca radyasyona maruz kalırsanız yeşil bir deve dönüşürsünüz olmadı bir kaç icat ile boyutlar arası kapı açıp geçmişe veya geleceğe gidebilirsiniz.Şimdi burada söyleyince gerçekten saçma geliyor ancak dediğim gibi yazarlar bu olayları bize öyle bir anlatıyor ki gerçekten bu olaylar olabilir diyor insan bir yerde şayet ben bundan şikayetçimiyim tabi ki hayır :D satış rakamlarındanda milyonlarca insanın bu olayı sevdiğini anlıyorum gelelim bu yazıyı neden yazdığıma olurda bir gün bir çizgiroman ve ya herhangi bir bilimkurgu vs. yazarsanız aklınızda bulunsun bol terim ve istatistik bir olayın gerçeklik payını arttırır her ne kadar hayal ürünü olsa da....

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,680
Eminim çoğunuz farketmişsinizdir ki çizgiromanlarda binlerce olağanüstü yada ancak yüzlerce yıl sonra olabilecek olaylar çoğunluktadır. Özellikle de Marvel ve DC gibi bol süperkahraman bulunduran şirketlerin çizgiromanlarında.Ve olay şudur ki bu olağan üstü olaylar bize o kadar fazla terim kullanılarak anlatılır ki biz sanki bunların gerçek hayatta da olabileceğini sanacak kıvama geliriz. Mesela çok özel kimyasal maddeleri karıştırıp bir insana enjekte ederseniz o insan artık bir süper insan olur ve buzda donsa bile yıllar sonra yaşama geri dönebilir(?) ya da bolca radyasyona maruz kalırsanız yeşil bir deve dönüşürsünüz. Olmadı bir kaç icat ile boyutlararası kapı açıp geçmişe veya geleceğe gidebilirsiniz.Şimdi burada söyleyince gerçekten saçma geliyor ancak dediğim gibi yazarlar bu olayları bize öyle bir anlatıyor ki gerçekten bu olaylar olabilir, diyor insan bir yerde. Ben bundan şikayetçi miyim ?Tabii ki hayır :D Satış rakamlarından da milyonlarca insanın bu olayı sevdiğini anlıyorum. Gelelim bu yazıyı neden yazdığıma: Olur da bir gün bir çizgiroman veya herhangi bir bilimkurgu vs. yazarsanız aklınızda bulunsun bol terim ve istatistik bir olayın gerçeklik payını arttırır. Her ne kadar hayal ürünü olsa da....

Tespit için bir şey demiyorum ama keşke birkaç noktalama işareti kullansaydınız, cümleleriniz defalarca bitmiş ama bitmesine izin vermemişsiniz.