Warriors of Troy Collected Edition 1. kısım

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Warriors of Troy Collected Edition 1. kısım
Epey uzun bir zaman önce çevirisini bitirmiştim. Ama işlerden dolayı elim varmamıştı. Nihayet 110 sayfalık kitabın ilk kısmını balonlamayı tamamlayabildim. Laptop'ta balonlama yapmanın beter bir şey olduğunu da öğrenmiş oldum.
Neyse... İşallah darısı tez zamanda 2. bölüme...

file

Sevgili Profesörümüze...
Ve tabi tüm çizgiroman Dostlarına...
Yeni yıl öncelikle sağlık ve neşe vermesi dileğiyle...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Yabancı dillerden keyifle izlediğim seriyi sayende
okuyabilmenin keyfi ile çok teşekkürler Harp55..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
Nasıl da havalı ve artistik duruyorlar,
yakından tanıyınca hiç te öyle yumuşak
olmadıklarını anlıyoruz!
Teşekkürler üstat, keyifli, dolu dolu
yaşanacak yeni yıllar dilerim...

12 Şub 2010
15,006
543,719
Harp55 dostum hem gerçek bir çizgi roman severdir, hem de çok iyi bilenlerdendir.
Nadir çizgi roman bulmakta üstüne olmayanlardandır. Paylaşmanın zevkinin ve erdeminin farkında olanlardandır. Bu özellikleriyle ve dostluğuyla çok şey kattı Çizgi Diyarı'na

On parmağında on marifet olanlardan aynı zamanda
Çeviri ve balonlama yapmak da bu marifetlerine eklenmiş, bir de ithaf etmek nezaketinde bulunmuş; çok teşekkür ediyorum

İki gün önce indirmiştim ama okuma moduna girmem az önce oldu. Sakin kafayla okuma programına almıştım.

Çizgi roman olarak 10 numara bir seçim. Senaryoyu zevkle okurken bir yandan içim burkuldu çok zaman olduğu gibi. Burkulma nedeni, bizim çizgi roman yazarlarımızın bu kaliteye ne zaman ulaşacakları sorunuydu.
Bize göre oldukça gelişmiş bir mizah duygusu, edebi yönden üst seviyede birikim ürünü olan bu senaryolar, kültürel alandaki az gelişmişliğimizi yüzümüze vurduğu için burkulmam sebepsiz değil

Biraz da sevgili dostumun dikkatini çekmek istediğim noktalar var izniyle değinmek istiyorum

Zaman sorunundan kaynaklandığı açık olan teknik eksiklikler var
Tex dostumun işaret ettiği boş balon mesela
İmla hataları da yeterince zaman ayıramadığını gösteriyor, yine zaman olsa giderilebileceğine emin olduğum eksik ve hatalar var
Meşgale çok, günlük yaşamımız yüksek tempoda sürüyor çoğumuzun, harp55 dostumun da öyle olduğunu biliyorum, kesinlikle bundan kaynaklanıyor eksikler, hatalar
Belki de Çizgi Diyarı'nın imrenilesi imece dayanışmasından yararlanmak bu hataların giderilmesinde çözüm olabilir. Ben dahil çok dostumuzun severek katkı sağlaması mümkün

Warriors Of Troy'un ilk bölümü fena halde sardı beni ve devamını merakla bekleyeceğim

Çok savaşçı kadın var çizgi romanlarda. En çok örneğini ise Conan'da görmekteyiz.
Savaşçı kadınlar arasındaki rekabet ve çekemezlik oldum olası kaçınılmaz olarak var
Belit, Sonya, Valeria ve diğerleri arasında hiç dostluk var olmamıştır
Savaşçı olmayan Zenobya ise onların hatıralarına bile katlanamaz

Oysa Warriors Of Troy'da gözlerime inanamadım
Üç kadın, üstelik üçü de paralı asker, arasındaki dostluk ve dayanışma olağanüstü ve hemen dikkat çekiyor
Çizgi romanda hemen dikkatimi çeken şey bu oldu. Kesinlikle özgün ve ilginç bir şey
Linç'in beğendiği erkeği yatağa atıp, arkasından ona bir gecelik f... muamelesi yapması da ilk kez karşılaştığım bir kadın savaşçı portresi

Biz erkekleri savaşta madara eden ve namusunu Conan'a karşı bile ısrarla koruyan Red Sonya'ya alışkındık
Linç, ezber bozuyor

Sıra dışı bir çizgi roman seçimi yapmışsın sevgili dostum, seni kutluyor ve çok teşekkür ediyorum

Yeni yılda şans, mutluluk ve bol çizgi roman diliyorum

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Haluk abi, Normalde balonlamayı ben yapmıyorum. bir kaç çevrilmiş frankofon daha var sırada zaman yokluğundan redaksiyonu balonlamayı yaparken yapmaya çalıştım. yılbaşı diye balonlamadan sonra tekrar okumaya zaman olmadı. bir ara üstünden geçicem artık.
Değerli eleştirilerin için teşekkürler.

akim

Kıdemli Üye
29 May 2011
199
418
Daha okumadım ama buradaki üstadlarımızın yaptığı yorumlara dayanarak harika bir eser olduğuna inanıyorum. Ellerine sağlık, teşekkür ederim paylaşım için.