Buffalo Runner

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul

Sayın yöneticimiz ertuğrul un kibar ve ısrarlı ricaları ( resmen tehdit edildim ) ve sayın melih41 in desteği ( nefes aldırmadı zırt pırt aradı durdu ) ve altan beyin balonlama desteği ile gerek çizimini gerek se de konusunu gerçekten çok beğendiğim muhteşem bir western öyküsü karşınızda.
Eseri seçip çevirisi için bana teklif eden Melih41 e zevkli seçimi için ayrıca teşekkürler.
Ben çevirirken gerçekten keyif aldım, tabiri caizse yağ gibi aktı, umuyorum ki sizlerde okurken aynı keyfi alırsınız.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Böyle güzel bir sunum ve "tehlikeli"
dostlarımızın hummalı çalışması
sonucu çıkan esere şapka çıkarılır.
Ben de keyifle okuyacağım o zaman.
Var olun sevgili Gürcan Sarı dostum,
umarım hep böyle kibar ricalar gelir
bundan sonra size :). Bu arada arayı
fazla açmadan görüşmek dileklerimle,
teşekkürler, sevgiler.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Bunun için bir şapka alıp havaya fırlatmam lazım. Geronimo şapkanı hazırla. bugün yürüyüşe çıkıp İzmir Alsancak'ta bir şapka fırlatalım. Teşekkürler, Gürcansarı. Moraller tavan yaptı.:)

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Sevgili dostlarımızın gerekli ve yerinde desteği ile hiç bir zor kullanılmadan harika bir western eseri ortaya çıkmış.
Emeği geçen ( Israr eden :) , günü birlik sıkıştırmalar yapan :) adama adama tam saha press yapan:) ) bütün değerli dostlara çok teşekkür ederiz.
Yoğun emek içeren böyle çalışmalarda gösterilen motivasyon desteği için de Sevgili Ertuğrul ve Melih41 üstadlarımıza çok teşekkür ederiz.Emeklerinizi esirgemeyin.:)
Şaka bir yana ortak çalışmaların her zaman daha verimli ve bereketli olduğunu düşünürüm.
Saygılarımızla.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Son zamanlarda okuduğum en iyi çizgi romanlardan birisiydi...
Öneren, çeviren ve balonlayan herkese çok teşekkür ederim.
Ancak çok beğendiğim bu çizgi romanı kimin çizip yazdığını da öğrenmek isterdim.

atladığım için özür dilerim, çok yerinde bir istek. bence de paylaşılan bir çr ın çizeri ve varsa yazarı da bir şekilde konuya dahil edilmeli. böylece beğendiğimiz bir sanatçının diğer eserlerini de arayıp bulma şansımız olur.
Eser TİBURCE OGER isimli bir fransız çizer tarafından yapılmış. kendisi 1967 doğumlu. çok güzel başka çalışmaları da var.
şu linkten başka örnekler ve daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
Sen geç bile kaldın böyle güzel paylaşımları bizimle buluşturmak için.
Daha fazlasının olacağına inanıyorum.
Okurken büyük keyif aldım.
Altan dostumuza ve sana gönül dolusu teşekkür ederim.
Devamını bekliyoruz.:D:D

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Naçizane bence de emek dolu ve harika bir paylaşım...
Emeği geçen dostlara da, ısrarcı olana da, takipçisi olana da yürekten teşekkürler...
Selamlar ve saygılar...

52308R.gif

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Uzun zamandır okuduğum en güzel western öyküsü. Senaryo güzel, çizgiler ve öykü uyumlu... İnsanoğlunun yiğitliği, çaresizliği, yüceliği ve kötülüğünü aynı anda yansıtan öykülerin yüreğimizdeki kirişleri titretmemesi, 'Of ya, işte böyle oluyor' dedirtmemesi mümkün değildir ya. Aynen öyle bu öykü... Adeta bir vahşi batı belgeseli ile epik bir öykü bir araya gelmiş. Çevirideki ustalık da geri kalanı bizim için tamamlamış.
Sayın Gürcan Sarı, nezdinizde emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve tebriklerimi arz ediyorum.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Uzun zamandır okuduğum en güzel western öyküsü. Senaryo güzel, çizgiler ve öykü uyumlu... İnsanoğlunun yiğitliği, çaresizliği, yüceliği ve kötülüğünü aynı anda yansıtan öykülerin yüreğimizdeki kirişleri titretmemesi, 'Of ya, işte böyle oluyor' dedirtmemesi mümkün değildir ya. Aynen öyle bu öykü... Adeta bir vahşi batı belgeseli ile epik bir öykü bir araya gelmiş. Çevirideki ustalık da geri kalanı bizim için tamamlamış.
Sayın Gürcan Sarı, nezdinizde emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve tebriklerimi arz ediyorum.

Hüseyin bey sizin beğeni mesajınızı görmek bana ayrı bir gurur verdi. ilginize ve güzel yorumlarınıza çok teşekkürler.

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
82
473
Forumda hazır bir Western BD kıvılcımı çakmışken ateşi biraz daha üfleyelim bakalım. Buffalo Runner burada 6 yıl önce paylaşılmış. Üstünden epey geçmiş. Yeni forum katılımcılarından okumayanlar vardır sanırım.

Tiburce Oger üstat bu güzel çalışmasının hem senaryosunu yazmış hem de resimlemiş. Bu kadar yeteneğin tek kişide olması biraz fena tabii. Gelgelelelim kendisi desenlerini pek beğenmiyor olsa gerek (veya şaka bir yana bırakılırsa herhalde vakit darlığından) son iki işi Go West, Young Man ve Indians'ta bir all star çizer takımı kurarak resimletmiş. Bir de aralarda Ghost Kid diye bir işi olacak, sanırım onu da kendi resimlemişti.

Bir zamanlar Resimli Roman sitesinde Frankofon-BD bölümünde okuyup sevdiklerimi paylaşırdım. Site ve bütün o kıymetli içerik uçup gitmiş. O zaman güzel bir tanıtım yazmıştım Buffalo Runner için. Arşivden bulup çıkardım, meraklısına...

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
82
473
Buffalo Runner

Senaryo ve desen: Tiburce Oger
Yayınevi: Rue de Sèvres
Format: 78 sayfa, Büyük boy, hardcover
Fiyat: 17 €

Gerek Çizgi roman gerek sinemada Western türü o kadar işlendi ki, yıllar içerisinde etkileyici, orijinal bir çalışma bulmak oldukça zorlaştı.

Bugün sizlere geçen yaz keşfettiğim, BD meraklıları kadar Fumetticilerin de çok seveceği, az bilinen bir mücevherden bahsetmek istiyorum. Buffalo Runner one shot bir Western grafik roman olarak Ocak 2015te yayınlandı. Yaratıcısı Tiburce Oger, röportajında 60 ve 70’li yıllarda büyüyen tüm gençler gibi, John Wayne, Gary Cooper filmlerinin, Pilote dergisinde Blueberry serisinin hayranı olduğunu ve bu türde eser vermenin eski bir rüyası olduğunu söylüyor.

Oger rüyasını gerçekleştirirken Hollywood usulü, Dustin Hoffman’in “Little Big Man” filmine gönderme yapan uzun bir flashback kullanmış. Kaliforniya yolundaki bir göçmen ailesini Meksikalı haydutların elinden kurtaran yaşlı kovboy, hep birlikte sığındıkları kulübede şafağın sökmesini beklerken ailenin küçük kızına hayat hikayesini anlatmaya başlar.

Hikaye tarihsel gerçeklere dayanarak Batı’nın göçmenler tarafından fethini, kızılderili devrinin kapanışını anlatıyor. Derileri için bizonları öldüren avcılara Buffalo Runner denilmektedir ve hayatının son demindeki kovboy bu işi ilk yapanlardan olmanın utancını taşır. Binlerce bizondan oluşan sürüler yok edildikçe aç kalan yerlilerin yok olma süreci hızlanır. Daha sonrasında kovboyumuz bir maceradan diğerine koşarken arka planda Amerikanın uzak batısında mantar gibi çoğalan kasabalar, tren yollarının inşası, büyük toprak sahiplerinin servet edinmesi ve Amerikan iç savaşı anlatılıyor. Hikaye içinde hikaye şeklinde gelişen senaryoda, bir yandan da kuşatılmış kulübeye haydutların olası saldırısı kurgulandığı için tempo düşmüyor ve finali merak ettirten belirli bir gerilim yakalanmış.

Senaryo çok orijinal değil belki ama güzel işlenmiş ve akıcı. Albümün kuvvetli tarafı ise muhteşem görselliği. Aksiyon sahnelerine çok yakışan dinamik çizgiler, yer yer tam sayfa veya iki sayfaya yayılan sinematografik kadrajlar ve harika bir renklendirme. Sonuçta karşımıza Western BD türünde unutulmazlar arasına şimdiden giren, bakılmaya doyulmayacak bir iş çıkmış.

Keyifli okumalar...

Encre-de-chine-aquarelle-et-gouache-p.27.jpg

BD-Buffalo-case.jpg

Wallpaper

Bu tarz çalışmaları sevenler için, one shot, Western türü kayda değer iki iş, Buffalo Bill’i konu alan Hermann’dan “On a tue Wild Bill” ve Rosinski ile Van Hamme’in “Western” albümlerini epey zaman önce RR Galeri kısmında tanıtmıştım.

IMDB - Little Big Man

Tiburce Oger

Sanatçı ile röportaj

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Forumda hazır bir Western BD kıvılcımı çakmışken ateşi biraz daha üfleyelim bakalım. Buffalo Runner burada 6 yıl önce paylaşılmış. Üstünden epey geçmiş. Yeni forum katılımcılarından okumayanlar vardır sanırım.

Tiburce Oger üstat bu güzel çalışmasının hem senaryosunu yazmış hem de resimlemiş. Bu kadar yeteneğin tek kişide olması biraz fena tabii. Gelgelelelim kendisi desenlerini pek beğenmiyor olsa gerek (veya şaka bir yana bırakılırsa herhalde vakit darlığından) son iki işi Go West, Young Man ve Indians'ta bir all star çizer takımı kurarak resimletmiş. Bir de aralarda Ghost Kid diye bir işi olacak, sanırım onu da kendi resimlemişti.

Bir zamanlar Resimli Roman sitesinde Frankofon-BD bölümünde okuyup sevdiklerimi paylaşırdım. Site ve bütün o kıymetli içerik uçup gitmiş. O zaman güzel bir tanıtım yazmıştım Buffalo Runner için. Arşivden bulup çıkardım, meraklısına...
Sevgili @karlıova ne güzel etmişsin arşivden çıkarıp bizlerle paylaşmaya...
Lütfen arşivde ne varsa paylaşın buralarda...
Ben talibim.
Sevgiler.

karlıova

Yeni Üye
9 Ocak 2019
82
473
Sevgili @karlıova ne güzel etmişsin arşivden çıkarıp bizlerle paylaşmaya...
Lütfen arşivde ne varsa paylaşın buralarda...
Ben talibim.
Sevgiler.
Sevgili @savok arşivi tarayıp forumdaki Frankofon / BD kısmında ilgi toplayabilecek, eskiden paylaşılmış veya henüz paylaşılmamış albümleri tanıtmaya çalışacağım. Sağlıcakla...