Kızıl Gölge (Kızılmaske) - Haber Akşam Postası Gazetesi 1938

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
K-z-l-G-lgegandor08001.jpg

K-z-l-G-lgegandor08002.jpg

K-z-l-G-lgegandor08003-tile.jpg

06 ncı tefrika - 17 İkinciteşrin 1938 yarım
10 ncu tefrika - 23-24 İkinciteşrin 1938 yok
56 ncı tefrika - 10 İkincikanun 1939 yok

Gerisi aşağıda sağlam olarak var.

14-35-85 nci tefrikalar çift olarak yazılmış tefrikalar farklı,

37 nci tefrika yazılmamış 36 ncı tefrika 22 1ncikanunda 23 1ncikanunda 38 nci tefrikaya geçilmiş.

87 nci tefrika yazılmamış. 86 ncı tefrika 14 Şubat 1939 15 Şubat 1939 dada 88 nci tefrika yazılmış.

125 nci tefrika yazılmamış, 25 Mart 1939 da 124 tefrika yazılmış. 26 Mart 1939 da 126 yazılmış.

Ben yukardaki tespitleri yapabildim. Henüz macerayı okumadım ama beni baya bi uğraştırdı. Pdf den jpeg yap, scantailorda düzelt ve kes, photoshota aynı sayfa büyüklüğü için tek tek oluşturduğum kalıba yerleştir kaydet. En sonuda photoscapede toplu olarak düzenle rarla ve kaydedip yükle.

Ama sanırım iyi bir iş çıktı. İyi okumalar herkese.

Sanırım ülkemizde basılan ilk kızılmaske örneği.

Yabancı The Phantom kapaklarından dizayn edilmiştir.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
İşte emek, işte paylaşım...
Teşekkür ediyorum Sayın "gandor08" kardeşim...
Gerçekten tüm paylaşımlara emek harcanıyor ama bazılarına daha fazla...
Tüm paylaşımlar güzel ama, bazıları biraz daha fazla...
Bu da onlardan biri...
Yeşil Artvin'e selam ve saygılar...

52308R.gif

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,792
4,705
Sayın gandor08 ;
Anımsarsanız size ve sizin gibi iş çıkaranlara "çizgi romanın arkeologları" demiştim. Ne kadar doğru demişim...!!!!
Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,129
Gerçekten mükemmel bir keşif ve harikulade bir paylaşım. Teşekkürler gandor08.

2003 yılında Çizgiroman Ansiklopedisi'ni yazarken Haber gazetesine özel bir madde ayırmış ve şu cümlelerle tanıtımına başlamışım:

"1931-1946 yılları arasında Hakkı Tarık Us tarafından İstanbul'da yayınlanan ve kadrosunda Vâlâ Nureddin, Hasan Rasim Us ve Yekta Ragıp Önen gibi yazarlar olan günlük siyasi bir gazete olan Haber, çizgiroman otoritelerinin 'Altın Çağ' diye niteledikleri döneme bazı ait gazete bantlarını ilk kez Türk okurlarına sunmuştur.

Hakkı Tarık Us, yayınlamakta olduğu Haber Gazetesi'nin benzerlerinden ayrılması için bazı radikal kararlar almıştı. Bunlardan biri de gazetesinin çizgiromanlara geniş yer vermesini sağlamaktır... "

1990'ların ortasında Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde keşfetmiştim. Ülkü Basımevi'nin çıkardığı X-9 ve Baytekin formalarındaki ifadelerinde kimi muhatap aldığını bulmaya çalışırken. Haber'i kastediyormuş.
Kütüphanenin arşivindeki mevcut tüm haber gazete nüshalarını tek tek incelenmiştim. 1935-1937 yılları arasındaki sayılar vardı orada diye anımsıyorum. Başka yerde de mevcudunu bulamamıştım maalesef. Kızılmaske'nin de ilk kez Haber sayfalarında boy gösterdiğini bu değerli paylaşımlar öğrenmiş oldum çok sevindim. Ansiklopedi in yeni baskısı artık daha kapsamlı olacak bu keşifler. Çok çok teşekkür ederim.

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,597
Bu kadar emek, çaba, gayret ve azim için ancak; saygı duyulur. Ellerinize sağlık gandor08 üstadım. Sevgi, saygı ve sağlıklar.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Çok büyük emekler bunlar.
Emeğinize sağlık.
Bantların yeniden sayfa haline getirilmesi gerçekten çok zor oluyor.
Cisko Kid de ve bir takım derleme çalışmalarında çok zaman aldığını biliyorum.
Beni hayli yormuştu.
Bu değerli çalışma için ne kadar teşekkür etsek azdır.
Eşsiz bir paylaşım.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,363
İzmir
Abi, gönülleri fethettin bu paylaşımınla.
Kızılmaske'nin ilk maceraları bunlar.
Tarihi değeri olan kitaplar.
Çok teşekkürler.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
Gerçekten mükemmel bir keşif ve harikulade bir paylaşım. Teşekkürler gandor08.

2003 yılında Çizgiroman Ansiklopedisi'ni yazarken Haber gazetesine özel bir madde ayırmış ve şu cümlelerle tanıtımına başlamışım:

"1931-1946 yılları arasında Hakkı Tarık Us tarafından İstanbul'da yayınlanan ve kadrosunda Vâlâ Nureddin, Hasan Rasim Us ve Yekta Ragıp Önen gibi yazarlar olan günlük siyasi bir gazete olan Haber, çizgiroman otoritelerinin 'Altın Çağ' diye niteledikleri döneme bazı ait gazete bantlarını ilk kez Türk okurlarına sunmuştur.

Hakkı Tarık Us, yayınlamakta olduğu Haber Gazetesi'nin benzerlerinden ayrılması için bazı radikal kararlar almıştı. Bunlardan biri de gazetesinin çizgiromanlara geniş yer vermesini sağlamaktır... "

1990'ların ortasında Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde keşfetmiştim. Ülkü Basımevi'nin çıkardığı X-9 ve Baytekin formalarındaki ifadelerinde kimi muhatap aldığını bulmaya çalışırken. Haber'i kastediyormuş.
Kütüphanenin arşivindeki mevcut tüm haber gazete nüshalarını tek tek incelenmiştim. 1935-1937 yılları arasındaki sayılar vardı orada diye anımsıyorum. Başka yerde de mevcudunu bulamamıştım maalesef. Kızılmaske'nin de ilk kez Haber sayfalarında boy gösterdiğini bu değerli paylaşımlar öğrenmiş oldum �� çok sevindim. Ansiklopedi in yeni baskısı artık daha kapsamlı olacak bu keşifler. Çok çok teşekkür ederim.

Ankara Ünüversitesinin Gazete arşivini indirip baya çizgiyi gün yüzüne çıkartmıştım. Sanırım ünüversite güncelleme yapmış ve yeni ilavelerle zenginleştırmiş arşivi, henüz inceleyemedim.

Ükemizde tek gazete arşivi herkese açık olan yer Ankara Ünüversitesinde sonra İstanbul Üniversiteside gazete arşivini açmaya karar vererek açtı. Bazı gazetelerin tamamını indirdim ama inceleyemedim. forumumuzda akşamsefası İstanbul ünüversitesinin arşivini indirerek başka bir platforma yükleyip burada konu açtı. Ondan sonra indirmeyi boşladım ve arkadaşımızın yüklemelerini bekledim.

Geçenlerde facebokta Western Çizgi Roman adlı grupta bahsi geçince dikkatimi çekti. Bu haftada ilgili yılları indirerek pdfleri jpeg yapıp çizgi romanı gün yüzüne çıkarttım.

Haber Gazetesinin 1934 - 1942 yıllarını paylaşmış İstanbul Ünüversitesi. Şimdi tüm yılları indirip pdf den jpeg yapacağım ve tüm çizgi ile olan konuları derleyeceğim.

ritvan arkadaşımız bazı x-9 ların maceralarını paylaşmış. Ben aldıklarıma işlem yapıp tekrar paylaşım yapacağım.

Burda en güzel işlemi bana göre Ankara Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi yapıyor. Keşke tüm üniversiteler gazete arşivleri halka açık olarak nete açsalar. Kimbilir neler çıkar.

Daha hala Hürriyet, Günaydın, Tercüman, Tan, Bulvar, Milliyet, Cumhuriyet (Arşivi paralı ve açık) ismini sayamadığım gazetelerde çizilen ve yayımlanan tefrikalar var, gün yüzüne çıkmayı bekleyen.

zeytinrengi

Aktif Üye
11 Nis 2009
458
941
Çok güzel ve kıymetli bir arşiv çalışması.Tebrikler. Ellerine, emeklerine sağlık değerli gandor08.

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,478
06-10 ve 56 ncı tefrikaları eksik diye yazmıştım. Doğru bende eksikti ama forumumuzda 2018 yılında sayın ritvan ilk 5 kısımı konu olarak açmış http://www.cizgidiyari.com/forum/gu...lge-cizgi-roman-ilk-5-kisim-haber-1939-a.html buradan eksik tefriklar mevcut. Daha sonrada 7 nci kısımı paylaşmış.

Bundan sonra sayın ritvan'ın konularını daha bir dikkatle inceleyip daha sonra konu açacağım.

Teşekkürler üstadım.

Haliyle ilk ülkemizde basılan Kızılmaske macerasının tefrikaları tamamlanmış oluyor.