DİLAVERAN- Ersin BURAK- Vatan Gazetesi 2004

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,072
Ersin Burak sergisinin açık olduğu bu özel günlerde üstadın "DİLAVERAN" adlı çizgi romanını,
kendi hoşgörüsüne sığınarak paylaşıyorum.
Bu çizgi roman Vatan Gazetesinde 2004 yılında günlük bantlar halinde yayımlanmış olup,
bildiğim kadarı ile kitap halinde de basılmamıştır.
Toplam 166 sayfa olup, paylaşımda eksik sayfa yoktur.

oOZnOb.jpg

jy2z6m.jpg

nOgYQM.jpg

y0l26k.jpg

Bu macerayı özel bir günde paylaşmayı düşünüyordum.
Buna karşın Zeki kardeşimle görüştüğüm bir telefon konuşmasında bana dedi ki;
"Biz dostlar için hergün özeldir kardeşim, paylaş gitsin."
Zeki'yi nasıl kırabilirim ki...
Kafamı kırarım daha iyi...
Ben de paylaştım gitti...
Zeki kardeşim şahsında tüm çizgi roman sevenlere saygılarımla...

52308R.gif

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,725
Sayın sarkomer ;

Nedense derlemelere bir başka ilgi duyuyorum.
Ersin Burak'ın tertemiz çizgileri ile güzel bir macera bizi bekliyor.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,154
Türk çizgi romanının fantastik ve tarihi kategoride en özgün eserlerinden biri.Eski Mısır,Marduk ve Evrenle ilgili gizemleri başarıyla harmanlıyor.İnandırıcı ve etkileyici olarak okura sunuyor.
Çizgi Diyarı, Digital olarak İnternet ortamında Türkiyenin ve Dünyanın sayılı kütüphanelerinden biri oldu.Gazete sayfalarında kaybolup gidecek eserler sayenizde kayıt altına alınıyor.Her çizgi roman sever, bu özgün ve nitelikli eseri koruyacaktır.Zannediyorum, bu eserin telif hakkı gazetede olduğu için yayımlanamıyor.Yine İsmail Gülgeç'in resimlediği Yaşar Kemal'in ölümsüz eseri "İnce Memed" gazete tefrikası olarak kaldı.Basılamadı.Bu eserlerin kitap olarak basılmasını çok isterim.Çünkü Türk Çizgi romancılığı kısırlık içinde...
Sayın Sarkomer çok teşekkürler.Sevgi ve Saygılarımla.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Arayıp da asla bulamayacağımız bir eser... Hem de binbir özenle, emekle gazete bantları saklanmış ve şimdide taranıp, paylaşılmış... İnanılmaz... Çok teşekkürler sevgili Sarkomer... Ellerinize sağlık...

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Derlemeler özel ve değerli bir hizmet. Zira bir çok kişinin o gazetelere erişimi yok ya da bir zaman bu derlemelerin bir kaç sayfasını görmüş ama takip edememiş oluyor. Toplu bir biçimde sunulmuş olması çok büyük bir hizmet.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
Hocam,
Yine muhteşem bir paylaşımla gözümüzü,gönlümüzü şenlendirmişsin.
İsmime verdiğin paylaşım için gönül dolusu teşekkür ederim.
Bu tür paylaşımları bulmak çok zor.

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
bu güzel paylaşıma çok teşekkur ederim gazete tefrikaları benim içinde çok güzel ve önemli...

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Fantom'un Kurukafa mağarasını hepimiz biliriz.
Mağaranın hazine dairesinde bile bu kadar kıymetli bir parça yoktur.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Ersin Burak'ın Civanmert Kerim'inin yarım kalmasına çok üzülmüştüm.
Yurt gazetesinin yönetim değişikliği neden olmuş maalesef.
Belki bir gün onun da tamamlandığını görürüz.
Çok teşekkürler hocam bu güzel paylaşım için.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,465
26,954
Böyle bir serinin tek tek toplanması mı özeldir yoksa bizlerle paylaşılması mı?
Özel olan, paylaşma nezaketinde bulunan dostun yüce gönlü.
Teşekkür ediyorum üstadım,saygılar sunuyorum...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Zamanlaması açısından da özenle seçilmiş bir eser.Ersin beyin çizgilerini kendi adıma bende çok beğenirim.Özellikle Volto Nascosto daki inanılmaz başarısı ile serinin en beğendiğim çizerlerinden biriydi.
Gazete tefrikaları konusu çok önemli hepsi yitik birer hazine.
Bu anlamda bu gazeteleri bir arada görebilmek / bulabilmek artık imkansız.Bu değerli eseri özenle biriktirerek bizlere sunan sevgili Sarkomer üstadımıza öncelikle çok teşekkür eder saygılar sunarım.
Sevgili Carson 10 dostumuzun İnce Memed konusunda ki düşüncelerine katılıyorum.Ancak renkli olarak Milliyet Çocuk dergilerinde yayınlandığı için belki gazeteler telif nedeniyle el atmak istemiyor olabilirler.
Selam ve saygılarımla.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Sarkomer üstadımdan çok özel bir paylaşım.
Ersin Burak üstadın bir eserini tefrika ve tam
olarak okuyabileceğiz. Bu kıymetli tefrikanın
her iki düzenlemesini de arşivlemek lazım.
Elinize gönlünüze sağlık hocam (komutandan
korkulur valla bu arada, ona da hürmetler),
selam ve saygılarımla.

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
334
789
ersin burak,ın çizgileri süper konu fantastik. böyle değerli bir paylaşım için çok teşekkürler, üstad

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Zannediyorum, bu eserin telif hakkı gazetede olduğu için yayımlanamıyor.Yine İsmail Gülgeç'in resimlediği Yaşar Kemal'in ölümsüz eseri "İnce Memed" gazete tefrikası olarak kaldı.Basılamadı.Bu eserlerin kitap olarak basılmasını çok isterim.Çünkü Türk Çizgi romancılığı kısırlık içinde...
Sayın Sarkomer çok teşekkürler.Sevgi ve Saygılarımla.

İnce Mehmet basıldı,basılmasına.
Ama,Türkiye'de değil Almanya'da basıldı.
Hem Türkçe,hem de Almanca olarak.

QVWqlv.jpg

6J8OkE.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,154
İnce Memed'i İsmail Gülgeç 1979 ve 1980'de Milliyet Çocuk Dergisi için resimlemiş ancak kitap tamamlanmadan yayını bitmiş.Bu destansı hikayenin devamı Bizim Almanca Dergisinde 1985-1987 yılları arasında yayımlanmış.Balonlar Türkçe.Altta Almancası var.Benim bildiğim Türkçede ilk "grafik roman".1970'lerde Keiji Nakazawa "Yalınayak Gen"i yarattı.O yılarda grafik roman türü bilinmiyordu.II.Dünya Savaşında Japonya'ya atılan Atom bombasının öncesi-sonrası-etkileri çarpıcı olarak anlatılır.1990'larda Art Spiegelman'ın "Maus" adlı eseri çıktı.Çizgi romanı küçümsenen bir sanat dalı olamaktan çıkarttı.Alan Moore'un "Watchmen"i ile dokuzuncu sanat büyük saygınlık ve prestij kazandı.İşte bu yüzden İnce Memed'in grafik romanı önemli bir çalışma.Muhteşem Toros destanının resimlenmiş versiyonu.Keşke Türkiyede'de basılabilse.
Hatırlatmanız ve bilgi için teşekkürler Sayın Mistercaki.

Son düzenleme: