İstanbul Fethi/Cumhuriyet-1929

ritvan

Onursal Üye
28 Eki 2009
674
15,577
dq4fhpzbd49olvqn4.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Untitled_04.jpg

Bayılıyorum eski gazete derlemelerine, bir bakıyorsun "mabadi var" diyor, bir bakıyorsun Baha isimli bir ressam var...
Gerçekten çok güzel ve özeller...
Teşekkürler ritvan...

halit

Kıdemli Üye
27 Eyl 2011
572
1,822
Sayın ritvan paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Çok teşekkürler. Çocukluğumda Cumhuriyet'te Garth çizgi romanı çok ilgimi çekerdi. Keşke o sayfaları tekrar görebilsem. Ne güzel olurdu :) Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kolay gelsin.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un fethini bu kadar detaylı okumamıştım.
Baştan sona bir çırpıda okudum bitirdim ve keyif aldım.
Tarihte yapılan yanlışlıklar, doğrular...

Buhârî’nin kitabında geçen İstanbul’un fethiyle ilgili hadis-i şerifte;
"Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” buyurulmaktadır.
Peygamberimizin vefatından 1453 tarihine kadar olan 900 küsür yıllık zaman diliminde dört halife devri de dahil olmak üzere ve Bizans İmparatorluğunun en güçlü olduğu dönemlere rastlamasına rağmen, tarih kaynakları İstanbul’a 29 defa işgal girişiminde bulunulduğunu belirtmektedir. Bu işgal girişimlerinin büyük çoğunluğunun Peygamberimizin bu övgüsüne nail olmak için İslam devletleri hükümdarları tarafından gerçekleştirildiği bildirilmektedir.
İstanbul’un fethine dair hadis-i şerife destek olacak mahiyette çok enteresan bir bilgi daha vardır. Sebe Sûresi 15. Ayette geçen: “Beldetun Tayyibetün” ibaresi, ebced hesabına göre İstanbul’un fetih tarihi olan Hicri 857 yılını göstermektedir ki bu tarih miladi 1453 yılına karşılık gelmektedir (Bilgi sunumunda netten yararlanılmıştır).

Teşekkür ediyorum Sayın "ritvan";
selamlar ve saygılar...

52308R.gif