Güneş Dergisi Sayı 16 20 Ekim 1956 (Teks dolgulu)

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs

Sunum:
Türkiye'de en son seri Teks geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
Peki,Türkiye'de ilk yayınlanan Teks?
Bu paylaştığım Teks Türkiye'de ilk çıkan Teks'e ait bir örnek.
20 Ekim 1956 tarihinde Ekicigil Yayınlarından olan Güneş dergisinde çıkmış.
Bu dergi kaç sayı çıktı veya kaç sayısında Teks yayınlandı bilmiyorum.
16.sayı 20 Ekim 1956'da çıktığına göre ilk sayısı 7 Temmuz 1956'da çıkmış.
İtalya'da Teks kitap olarak Ekim 1958'de çıktı.Daha önceki yayınları strip halinde.
Güneş dergisi de bu Teks'i striplerden yayınlamış.
İlk sayfanın Altın Teks 21.sayıda çıkan ilk sayfasını da ekliyorum.
Altın Teks'de sağ alt köşede 1 numaralı strip görülüyor.Güneş'teki bu macera,
Altın Teks 21.sayının 33.sayfasında başlayıp 69.sayfasında sona eriyor.
Altın Teks ile bu 58 yıllık Teks'i karşılaştırınca Güneş Teks'de baskı ,
çeviri yönünde çok fark var.
Birçok strip atlanmış;çoğu konuşma balonlarındaki diyaloglar da epeyce kısaltılmış.
Derginin kapağı da bana o yıllarda çıkan
Mayk Hammer dedektif romanlarının kapaklarını anımsattı.
Dergide iki tane daha çizgi roman var.Bir tanesi isimsiz.Diğeri "Küçük Dük" adınıtaşıyor.
Ayrıca,bir de "101 Sabah Hikayeleri"adında bir de çocuk hikayesi var.
Ceylan Yayınları'nın ilk "Kinova Teks" serisi 14.12.1959'da çıktı.
Acaba bu Güneş dergisindeki dolgu Teks 1957,1958 yıllarında da devam etti mi?
Şimdilik bunlar benim için meçhul.Ümit ederim bu dergiden başka sayılar da bulunur
ve bu ilk yayınlanan Teks serisinin bilinmeyenlerine ışık tutar.
Recep Ekicigil 14 Mayıs 2014'de vefat etti.Dergi yayıncılığı
yanında film yapımcılığı da yapmış.
Doktor Fahrettin Cüreklibatur'u "Cüneyt Arkın" olarak
lanse ve meşhur eden Recep Ekicigil.
Keşke birileri rahmetlinin ailesine ulaşabilse.
Belki de arşivinde bu Güneş dergilerinin tamamı vardır.
Teks'in izini o dergilerden sürmek ne kadar iyi olur.
Bu sayıyı Türkiye'de yayınlanmamış,yarım kalmış veya eksik yayınlanmış birçok
Teks macerasını okumamı sağlayan Daltas'a ithaf ediyorum.

file

Sandıktan devam...:D
İyi okumalar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,092
Üstadım,
Bu güzel paylaşıma şapka çıkarılır.
İki paylaşımda birbirinden güzel ve değerli.
Fakat bu paylaşımlarda, ben sunum olarak caretta farkına dikkat çekmek istiyorum.
En az kitap kadar değerli ve gerekli.
Bilgiler doyurucu.
Emeklerin ve paylaşım için teşekkür ederim üstadım.

harp55

Çeviri & Balonlama
27 Eki 2009
1,841
6,236
Her daim bir güzellik çıkıyor gün işığına teşekkürler.
ver her zamnan ki gibi mediafire yok mu? ben indiremiyorum :)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,844
4,982

Sayın caretta ;

1956'dan günümüze sunduğunuz hazine değerindeki dergiye sayende kavuşmuş olduk.

Dergi ve Teks konusunda sunduğunuz bilgiler de en az dergi kadar değerli.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
Tex'in İtalya'da ilk yayımlanmasının üzerinden 66 yıl, Türkiye'de ilk defa yayımlanmasının üzeriden de 58 yıl geçmiş. Biz çocukken uzun diyaloglar sıkıcı geldiği için Tex okumazdık.Değerini sonradan anladık. Bu Tex yayımında benim dikkatimi çeken unsurlar:
1.Tercüme dili.Şimdiki çevirilerden çok farklı."..pek munis görünüyordu.", ".. şu vak'a patlayıverdi","büyük sanatkârları dinlemeye gideceğiz","..opera artistiyim", "..bu malak yavrusu" gibi.2."Indian" kelimesi hem kızılderili hem hintli anlamına geldiği için yılların kızılderilileri "hintliler" oluvermiş. "Hintli Pavnee" gibi.3.İngilizce isimler de Türkçe okunduğu gibi yazılmış."Kaplan Jak" gibi. Tex'in geldiği yeri ve geçirdiği aşamaları göstermesi açısından da önemli ve tarihi bir belge.Tex de gerek senaryo gerek çizim olarak sonradan çok gelişmiş.Sunumunuz ve Daltas Üstâda yaptığınız ithaf çok güzel Caretta Üstâd.Ayrıca araştırmacılığınız da her türlü takdire değer.Sayenizde Tex'in Türkiye tarihini öğreniyoruz.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Ne diyelim ki şapka çıkartılır bu güzel sunum eşliğinde tarihi tex kitabına. Çok teşekkürler üstadım.

12 Şub 2010
15,006
543,715
Sevgili caretta dostum dipsiz sandığından yine gündem yaratan bir paylaşım yapmış. Sarkomer hocamızdan sonra Güneş'in ikinci bir sayısını daha Diyar'da ve mükemmel bir sunumla görmüş olduk.

Ben de naçizane bir katkı sunarak sunumunda sormuş olduğu soruları yanıtlamaya çalışmak isterim.

Ekicigil yayınlarını küçük boy, cep tipi yakın tarihimizi anlatan kitaplarıyla tanıdım. Genelde Feridun Kandemir'in yazdığı Kurtuluş savaşımızın kumandanları arasındaki çekişmeler, İstiklal Mahkemeleri, Atatürk'e karşı düzenlenen suikastler gibi kitaplar, Lise tarih kitaplarının ötesinde bilgilendirme yapıyordu ve hemen tümünü 70 li yılların başında okumuştum.

Ekicigil'in çizgi roman alanında da kayda değer yayınları olduğunun son yıllarda farkına vardım. Güneş serisi de bunlardan birisi.
Güneş dergisi genelde 100 sayfalık yine Ekicigil formatına uygun olarak cep boy olarak yayınlanmış. Kimisi 80 sayfa. Kitapların büyük bölümü çizgi roman, bir bölümü ise çizgi olmayan roman tefrikası.

İlk sayısı 04.07.1956 yılında yayınlanan Güneş'in ilk sayısında ilk çizgi roman " Küçük Avcı Rodi " adıyla Çelik Blek'in bir macerasının ortasından başlamış. İçinde Jim gordon, Tarzan, Gümüş Filo (Kara Korsan macerası ), Fleş Harika Köpek, Cari Colt gibi çizgi romanlar ile Cazip Prens isimli çizgisiz roman tefrikası yer alıyor.
Küçük Avcı Rodi, Güneş'in 05.09.1956 tarihinde yayınlanan 10. sayısında kesiliyor.
07.09.1956 Tarihinde yayınlanan 11. sayıda bu kez " Cesur Avcı Rodü " adıyla Çelik Blek'in 10. sayıda biten bölümünün devamı gibi, ama orijinaliyle alakası olmayan 5 sayfalık bir çizgi roman yayınlanıyor. Cesur Avcı Rodü'nün yazarı O. Alp, çizeri ise Şemsi
Bunları ayrı bir başlık altında paylaşarak sunacağım.

Teks dolgusu 16. sayıda başlayıp 18. sayıda sona eriyor. Yani Güneş'in 3 sayısında dolgu Teks var.

Diğer bir soru ise Güneş'in kaç sayı yayınlamış olduğu.
Bendeki bilgiye göre Güneş 22 sayı yayınlanmış. 22. Sayının tarihi 08.12.1956.

Bir diğer bilgi ise Güneş ve Yavrukurt Özel Serisi
Bu seri de 6 sayı yayınlanmış. Onda da çok ilginç çizgi romanlar var.

Her iki seride Recep Ekicigil'in ortağı, ünlü ressam Mehmet Tekdal.
Mehmet Tekdal bir çok sayının kapağını da çizmiş.

Mehmet Tekdal'ı çok sayıda çizgi roman kapağından anımsayacaksınız. Samim Utkun'dan önceki Ceylan Yayınları kapak ressamı. Bu kadar da değil, Mehmet Tekdal çizgi roman çizerliği de yapmış. Sevgili kolibri bunu daha önce açıklamıştı. Ben de kısa süre sonra bazı örneklerini paylaşacağım.

Son bir şey daha

Güneş'teki Çelik Blek ve Teks'ler, orijinal çizimler değil, kopya çizgilerdir. " Kopyacı " nın ise ŞEMSİ :) olduğunu sanıyorum.

Harika paylaşımın için çok teşekkür ediyorum sevgili dostum. İyi ki varsın.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Harika bilgiler Haluk Bey.Demek ki Teks Güneş Dergisinin 3 sayısında var.Dergi de 22 sayı
devam ettiğine göre 1957 ve 1958 yıllarında Teks yayınlanmamış.Ceylan Yayınları'nın 14.
12.1959 yılında çıkan Kinova Teks (77'lik)seri Ceylan Yayınları'nın ilk Teks serisi.Siz ilk Teks
dolgulu (galiba 47.fasikül) sayıyı da yayınladınız.Şimdi artık elimizde derli toplu,belgeli
bilgiler var.Bu bilgilerin derlenmesinde de sizin katkınız çok büyük.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,644
Kasımpaşa
Sevgili caretta dostum dipsiz sandığından yine gündem yaratan bir paylaşım yapmış. Sarkomer hocamızdan sonra Güneş'in ikinci bir sayısını daha Diyar'da ve mükemmel bir sunumla görmüş olduk.

Ben de naçizane bir katkı sunarak sunumunda sormuş olduğu soruları yanıtlamaya çalışmak isterim.

Ekicigil yayınlarını küçük boy, cep tipi yakın tarihimizi anlatan kitaplarıyla tanıdım. Genelde Feridun Kandemir'in yazdığı Kurtuluş savaşımızın kumandanları arasındaki çekişmeler, İstiklal Mahkemeleri, Atatürk'e karşı düzenlenen suikastler gibi kitaplar, Lise tarih kitaplarının ötesinde bilgilendirme yapıyordu ve hemen tümünü 70 li yılların başında okumuştum.

Ekicigil'in çizgi roman alanında da kayda değer yayınları olduğunun son yıllarda farkına vardım. Güneş serisi de bunlardan birisi.
Güneş dergisi genelde 100 sayfalık yine Ekicigil formatına uygun olarak cep boy olarak yayınlanmış. Kimisi 80 sayfa. Kitapların büyük bölümü çizgi roman, bir bölümü ise çizgi olmayan roman tefrikası.

İlk sayısı 04.07.1956 yılında yayınlanan Güneş'in ilk sayısında ilk çizgi roman " Küçük Avcı Rodi " adıyla Çelik Blek'in bir macerasının ortasından başlamış. İçinde Jim gordon, Tarzan, Gümüş Filo (Kara Korsan macerası ), Fleş Harika Köpek, Cari Colt gibi çizgi romanlar ile Cazip Prens isimli çizgisiz roman tefrikası yer alıyor.
Küçük Avcı Rodi, Güneş'in 05.09.1956 tarihinde yayınlanan 10. sayısında kesiliyor.
07.09.1956 Tarihinde yayınlanan 11. sayıda bu kez " Cesur Avcı Rodü " adıyla Çelik Blek'in 10. sayıda biten bölümünün devamı gibi, ama orijinaliyle alakası olmayan 5 sayfalık bir çizgi roman yayınlanıyor. Cesur Avcı Rodü'nün yazarı O. Alp, çizeri ise Şemsi
Bunları ayrı bir başlık altında paylaşarak sunacağım.

Teks dolgusu 16. sayıda başlayıp 18. sayıda sona eriyor. Yani Güneş'in 3 sayısında dolgu Teks var.

Diğer bir soru ise Güneş'in kaç sayı yayınlamış olduğu.
Bendeki bilgiye göre Güneş 22 sayı yayınlanmış. 22. Sayının tarihi 08.12.1956.

Bir diğer bilgi ise Güneş ve Yavrukurt Özel Serisi
Bu seri de 6 sayı yayınlanmış. Onda da çok ilginç çizgi romanlar var.

Her iki seride Recep Ekicigil'in ortağı, ünlü ressam Mehmet Tekdal.
Mehmet Tekdal bir çok sayının kapağını da çizmiş.

Mehmet Tekdal'ı çok sayıda çizgi roman kapağından anımsayacaksınız. Samim Utkun'dan önceki Ceylan Yayınları kapak ressamı. Bu kadar da değil, Mehmet Tekdal çizgi roman çizerliği de yapmış. Sevgili kolibri bunu daha önce açıklamıştı. Ben de kısa süre sonra bazı örneklerini paylaşacağım.

Son bir şey daha

Güneş'teki Çelik Blek ve Teks'ler, orijinal çizimler değil, kopya çizgilerdir. " Kopyacı " nın ise ŞEMSİ :) olduğunu sanıyorum.

Harika paylaşımın için çok teşekkür ediyorum sevgili dostum. İyi ki varsın.

Sevgili Haluk Abi o kadar güzel ve doyurucu bilgi aktarıyor ki bir kez daha hatırlatmak istedim..
Çok teşekkürler üstadlar..
Sayenizde çizgi roman tarihi yeniden yazılıyor.
Saygılarımla!..