Günaydın Dostlar 21 Aralık 2016

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Günaydın!!

21 Aralık aşağıdakileri buldum dostum. Hangisini kutluyoruz?? :Z:S

1603 - Osmanlı padişahı III. Mehmet öldü, yerine oğlu I. Ahmet tahta çıktı.
1898 - Pierre Curie ve Marie Curie radyoaktif radyum elementini keşfettiler.
1918 - Osmanlı padişahı Vahdettin, Meclis-i Mebusan'ı feshetti.
1925 - Sovyet sinema yönetmeni Sergey Ayzenştayn'ın Potemkin Zırhlısı adlı filmi gösterime girdi.
1937 - İlk uzun, sesli ve renkli çizgi film olan ve Walt Disney'in yapımcılığındaki Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin galası yapıldı.
1953 - Türk-Fransız Ticaret Antlaşması imzalandı; anlaşma hükümlerine göre Fransa, Türkiye'ye 100 milyon lira tutarında kredi açacak.
1958 - De Gaulle, Fransa'da 5. Cumhuriyetin başkanı seçildi.
1959 - Farah Diba, muhteşem bir törenle, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi ile evlendi.
1959 - İlk İlhan İskender Tiyatro Armağanı'nı Nedret Güvenç ve Ulvi Uraz aldı.
1959 - Kim dergisi bir ay süreyle kapatıldı. Kim'in sahibi ve yazı işleri müdürü Şahap Balcıoğlu'na 16 ay hapis cezası verildi.
1961 - Londra'dan Tel Aviv'e giden İngiliz Havayolları British Airways'a ait yolcu uçağı, Esenboğa Havaalanı'ndan ayrılışından bir dakika sonra düşerek parçalandı: 26 ölü, 8 yaralı.
1963 - Kanlı Noel: Kıbrıslı Türklere karşı silahlı saldırılar başlatıldı.
1964 - İngiliz parlamentosu cinayet suçu için verilen ölüm cezasını kaldırdı.
1968 - Apollo 8 ay yörüngesindeki görevleri için fırlatıldı.
1969 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar istifa etti, yerine Şaban Yıldız seçildi.
1971 - TL'nin değeri yeniden belirlendi: 1 dolar = 14 lira.
1971 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine Avusturyalı diplomat Kurt Waldheim seçildi.
1972 - Doğu Berlin'de iki Almanya arasında Temel Anlaşma imzalandı.
1973 - İstanbul'da Hacı Bekir'in Kadıköy, Karaköy, Beyoğlu ve Eminönü işyerlerinde grev başladı.
1978 - Kahramanmaraş'ta sağcılar iki sol görüşlü öğretmeni öldürdü.
1979 - Sovyetler Birliği, Afganistan'ı işgal etti.
1985 - Konya Genelevi'nde çalışan kadınlar kendilerini teşhir etmeleri yasaklanınca greve gittiler.
1986 - Şanghay'da toplanan 50 bin öğrenci demokrasi istedi.
1987 - İkinci Turgut Özal hükümeti kuruldu. Özal hükümeti Cumhuriyet döneminin 46. hükümeti.
1988 - Pan American World Airways'a ait Boeing 747 tipi yolcu uçağı, Londra-New York seferini yaparken, İskoçya'nın Lockerbie kasabası üzerinde infilak etti: 21 ülkeden 270 kişi öldü (yerde bulunan 11 kişi dahil).
1989 - Amerika Birleşik Devletleri, Panama'yı işgal etti.
1990 - Lice Kaymakamlığına baskıları şikayet etmek için giden köylülere ateş açıldı, 1 kadın ve 1 çocuk öldü.
1991 - Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Kırgızistan liderleri, bir araya gelerek Sovyetler Birliği'ne son verdiler ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nu (BDT) (Commonwealth of Independent States) kurduklarını açıkladılar.
1995 - Beytüllahim şehrinin kontrolü İsrail'den Filistin'e geçti.
1999 - Hakkında iki gıyabi tutuklama kararı bulunan Şişli eski belediye başkanı Gülay Aslıtürk Londra'da yakalandı.
2005 - Birleşik Krallık'ta hemcinsler arasında medeni birliktelik yasallaştı. Elton John ve hayat arkadaşı David Furnish bu yasadan ilk yararlanan çift oldu.
2012 - Maya takviminde 13. baktunun başlangıcı.(5200 yıl)

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,201
Kamlançu
Dileyen kendisine kutlayacak bir şey seçebilir oradan.
Bence yılın en uzun gecesinden sonra günlerin uzaması başlayacak, o daha önemli :)

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Bilmiyorum, ben coşkuyla radyoaktif radyum elementinin keşfini kutluyorum.

Bu element keşfedilmese bugün Spider Man hala Peter Parker olarak kalacaktı lütfen unutmayalım, unutturmayalım bunu!!

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Haleti ruhiyemi yansıtan bir kartpostal daha. İnternet öncesi zamanlarda bu tarz esprili kartpostallar çok yaygındı, hatta benzerlerini kendimiz de üretirdik. İki kademeli olanlar da vardı, kartpostalın kapağı açıldığında ilk sayfadaki mesajın çok farklı ve esprili bir biçimiyle karşılaşılırdı. Bende bunlardan (yerli-yabancı) yüzlercesi vardı, ama bir tanesini bile saklamamışım galiba, baktım bulamadım. Buradaki internetten.

G_nayd_n_Can_m.jpg

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
Üzücü bir olay yaşanmaması dileklerimle..
Günaydın tüm Çizgi diyarı..
Ben,bu gün gene Çizgi Diyarı'nda olmamızı kutluyorum..