Allan Quatermain 1

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
allan01001qyq.jpg

Merhaba, arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra ilk kez paylaşım yapıyorum. Ve de çok istediğim bir kısımda. Çevirisini sevgili Gulyabani'nin yaptığı Allan Quatermain ile balonlamaya da el atmış durumdayım. İkinci sayı şu an çeviri aşamasında. Bittiğinde o da arşivdeki yerini alacak. İyi okumalar. Bu arada yazı fontu Whizbang. Ben çok beğendim, umarım sizinde hoşunuza gider. Arşive alacak arkadaşlar için kitabın hiç bir yerine kendi reklamımı koymadım, bence böylesi daha güzel.

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Şimdi ben biraz biliyorum bu Allan Quatermain hakkında, sanırım bir film seyretmiştim Sean Connery oynuyordu, aslında bu kahraman hakkında kısa bir bilgi iyi olurdu.. Sanırım en masum ifade ile hayvan avcısı, maceraperest bir gezgin.. Belki de sömürgeci Avrupalıların bir ajanı.. Kral Süleymanın Madenleri de bölüm adı.. Şimdi bir de okuyalım bakalım ne anlatılıyor bu bölümde.. Teşekkürler emek verenlere.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Yeni bir balonlamacı daha kazanmak büyük kazanç.:) İlk buluşmamızda daha da geliştireceğiz. Tebrikler arkadaşlar, öykü, çizgiler muhteşemdi. Ve tabii sizlerde.:)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Uçsuz bucaksız Afrika kıtasında,
farklı amaçlarla biraraya gelmiş
bir avuç insanın sık sık çok zayıf kaldığı doğada
zorlu mücadelesini nefis çizgilerle
ve dostlarımızın şiir gibi çalışmasıyla okumanın
tadı damağımda kaldı.
Teşekkür eder,saygılarımı sunar,
"kısa kelam, acele devam" derim :)

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
H. Rider Haggard'ın klasik eseri Hz. Süleyman'ın Hazineleri adlı kitabın çizgi romanını okuyabileceğiz.
Çok teşekkür ederim.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Alan Quatermain'in zamanında filmini seyretmiştim, hakkında çizilmiş en az "2" çizgiroman var, fazlası da olabilir. Ben daha yeni tarihli ve etkileyici çizimli olduğundan bunu tercih ettim, darkwood dostum da bir kaç ufak tefek hata dışında "bana göre" iyi bir işçilik çıkarmış. Sanırım önümüzdeki ay maceranın sonunu da okuyabileceksiniz.

Eline sağlık, dostum.

cemsultan

Aktif Üye
25 Eyl 2009
403
394
Kapak resminden büyülü,korkulu bir konusu olduğu izlenimine kapıldım.Teşekkürler Darkwood,emeğinize sağlık:)

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Şimdi ben biraz biliyorum bu Allan Quatermain hakkında, sanırım bir film seyretmiştim Sean Connery oynuyordu, aslında bu kahraman hakkında kısa bir bilgi iyi olurdu.. Sanırım en masum ifade ile hayvan avcısı, maceraperest bir gezgin.. Belki de sömürgeci Avrupalıların bir ajanı.. Kral Süleymanın Madenleri de bölüm adı.. Şimdi bir de okuyalım bakalım ne anlatılıyor bu bölümde.. Teşekkürler emek verenlere.

Çizgi romandan adapte "The League of Extraordinary Gentlemen" filminde Sean Connery oynuyordu, onun haricinde sadece kendi hikayelerinin anlatıldığı başka birçok film de yapıldı. Aslında bu karakter Sir H.Rider Haggard'ın Kral Süleymanın Madenleri adlı 1885 tarihli kitabının kahramanıdır. Haggard başka maceralarını da yazmıştır.

Bu arada Indiana Jones karakteri de Allan Quatermain'den esinlenerek yaratılmıştır.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
İlk balonlamam olduğundan sadece bir kaç hata ile yakayı kurtardığıma çok sevindim. :) Gelecek tüm balonlama çalışmalarına talibim, arkadaşlar.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Bir de baktım ki, sonuna gelmişim, merakımın en kamçılandığı yerde

Gelecek sayıyı bekleyeceğim kamçının izini silmek için:)

Teşekkür ediyor, emeğinize, elinize sağlık diyorum sevgili gulyabani ve darkwood

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Hata falan beni pek ilgilendirmiyor açıkçası, bu kadar emek ve paylaşma
düşüncesi herşeyi daha güzel gösteriyor. Yayınevlerin de çoğu şeyi kafa-
larına göre yaptıklarını yıllarca izledik. Kafamızda yer etmiş kahramanlarda
aykırı tercüme tabii ki rahatsız eder, ama ilk sayıdan ve iyi niyetle başlanan
böylesine güzel bir macera beni mest etti çok teşekkür ediyorum Darkwood..

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Filmi olan çizgi romanlara karşı; maalesef önyargılıyım, bu yanlış kabul ediyorum, ama elimde değil, ancak indirim; çizgiler müthiş, ayrıca çalışma da çok iyi, ellerinize sağlık arkadaşlar :)

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
71,895
Teşekkürler sevgili Darkwood harika çalışmalar paylaşmışsınız,değerli üstat gulyabani'nin çevirileriyle mükemmeliği yakalamışsınız.
1985-1986 yılları arasında bu film çekilmişti bazı dostlarımız hatırlamışlardır.

kingsolomonsmines1985.jpg

sbsnrog.jpg