Belle Starr, Queen of Bandits (Çeviri Balonlama)

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
"Ben de balonlama yapmak istiyorum" diye attığım çığlık çizgi diyarında yankılandı ve sevgili Gulyabani üstad tarafından cevaplandırıldı. Tercümesini yaptığı 2 sayılık Belle Starr Queen of Bandits'in bu ilk sayısının balonlaması görevini bana verdiği için Gulyabani hocama teşekkür ediyorum.

file

Gandor08 hocamı örnek alarak hazırladığım bu ilk çalışmayı çizgi diyarı yönetici ve üyelerine armağan ediyorum. İyi okumalar.

Not: Tanıtım yazısı yazmak balonlama yapmaktan daha zormuş meğerse. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Tebrik ederim.
Çeviri-balonlama bölümünde okuduğumuz
eserler sanat değeri açısından,ülkemizde yayınlananların
ortalamasına göre biraz daha üst düzeyde.
Ya da hiç göremeyeceğimiz türlerde eserler olabiliyor diyelim...
Satış kaygısı veya telif sorunları nedeniyle
basılmamış olan güzelim hikayeleri dostlar
sayesinde görebiliyor,okuyabiliyoruz...
çok güzel görünüyor kapak, okumak için sabırsızlanıyorum.
Teşekkürler,saygı ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
elinize sağlık...
biz neden yazmıyoruz sanıyorsunuz tanıtım yazısı :) ben hep direnc11 e bırakıyorum paylaşmayı sırf o yüzden :)

balonlama da tek dikkatimi çeken bazı yazıların balon kenarlarına yakın olması gerisi özellikle bir ik çalışma için çok güzel olmuş...

yeni bir balonlamacı kazandık diye düşünüyorum :)

12 Şub 2010
15,006
543,642
Belle Star, Bella Bronco 'daki Bella'yı anımsattı.

Kuzey Güney savaşını kuzeyliler kazandığı için güneyin gözü pek savaşçıları, maceraperest ruhlu kişileri, eylemleri ile öne çıkan bir çok karakteri kanun dışı, haydut ilan edildi. Quantrill, Jesse ve Frank James kardeşler, Cole Younger ve daha bir çok kişiyi şimdi ünlü haydutlar olarak biliyoruz.

Belki de gerçekten de öyleydiler veya öyle oldular. Ama savaşı Güneyliler kazanmış olsaydı, hiç şüphesiz bu kişiler Amerikan tarihinde çok muteber kahramanlar olarak anılıyor olacaklardı.

Kazanan her zaman haklı ve kahraman, kaybedenler ise haydut ve kanundışıdır:D

Teşekkür ediyor ve ikinci bölümünü bekliyorum sevgili gulyabani ve shoryuken

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Belle Star, Bella Bronco 'daki Bella'yı anımsattı.

Kuzey Güney savaşını kuzeyliler kazandığı için güneyin gözü pek savaşçıları, maceraperest ruhlu kişileri, eylemleri ile öne çıkan bir çok karakteri kanun dışı, haydut ilan edildi. Quantrill, Jesse ve Frank James kardeşler, Cole Younger ve daha bir çok kişiyi şimdi ünlü haydutlar olarak biliyoruz.

Belki de gerçekten de öyleydiler veya öyle oldular. Ama savaşı Güneyliler kazanmış olsaydı, hiç şüphesiz bu kişiler Amerikan tarihinde çok muteber kahramanlar olarak anılıyor olacaklardı.

Kazanan her zaman haklı ve kahraman, kaybedenler ise haydut ve kanundışıdır:D

Teşekkür ediyor ve ikinci bölümünü bekliyorum sevgili gulyabani ve shoryuken

Bir solukta okudum ve merak edip bu karakterlerin hikayelerine göz attım wikipediden:
Gözüpek kişilerdi bunlar ve bir şekilde savaşın
vahşileştirdiği insanlardan zarar görmüştü kendileri veya yakınları.
Hem kuzeyliler hem güneyliler
savaş sırasında ve sonrasında kazanmak için,
(kuzeyliler galip durumlarını pekiştirmek için)
sivilleri bile katletmekten geri durmamışlar.
Evet güney kazansaydı bu kişiler mevki-makam sahibi olup bu işlere bulaşmazlardı belki,
neyse sonu yok bu trajedinin...
Tekrar teşekkür ederim,çok beğendim çalışmanızı.
Bu ilk sayı sadece giriş olmuş,meraktayım şimdi,
artık devamını beklediğimi söylememe
gerek yok sanırım:D

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Kraliçe olsun da isterse güneyli olsun.. Neyse ben de beğendim.. Çeviren sevgili dostum Nadir'e ve yeni balonlamacımıza teşekkür ederim.. Yeni sayı için sabırsızlanıyorum..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Yeni bir sayı görünce hemen heyecanlanırım.
Öyle de oldu, bir çırpıda okudum.
Yeni bir balonlamacı kazandığımızı ben de düşünüyorum.
İlk çalışmaya göre çok iyi.
Değişik bir western, ikinci sayısını merak ettiren bir hikaye.
Teşekkürler.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Elinize sağlık arkadaşlar. Westernin renkli hali bana daha cazip gelmeye başladı.:) Devamını sabırsızlıkla bekliyorum, teşekkürler..

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,165
Far Far A Way
Gulyabani üstat kaç kişiyle birden
çalışıyor. Emek büyük. İlk çalışma olduğu için
yazıları balona biraz sıkıştırma var gibi.
Fakat bu mu önemli çalışma güzel.
Teşekkürler, iyi günler.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Bu tür yorumlar insana yeni çalışma yapmak için şevk veriyor.

Bilgisayarı aldığımda (kardeşimden :D) zaten yüklü olan ve daha önce kullanmadığım Photoshop Elements 8 programını kullanarak hazırladım. Zannettiğim kadar zor değilmiş bu programı kullanmak :D Yazı tipi CCComicStrip, yazı boyutu 6 punto. Yazıların kenarlara yakın olmaması için sadece bir iki yerde yazı boyutunu 5,9 ve 5,8'e kadar düşürmek zorunda kaldım. Şunu da ekleyeyim: Yazıları yerleştirmeye çalışmak benim için ayrı bir keyifti. Sevdim bu işi :)

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Sevgili shoryuken ilk denemelerini eleştirmemiz için bizimle paylaştığında ona izleyebileceği yola dair bir öneride bulunmuştum. Bu yol değişik merhalelerden oluşuyordu ama o bazı aşamaları atlamayı tercih etmiş. İyi ki de öyle yapmış. "Meleke" denen şeye inanıyorum. Kimi insanların kimi şeylere daha bir yatkınlığı oluyor. Sevgili shoryuken'in balonlama ile ilgili gelişimi çok çarpıcı. Deneme çalışamalarını bir yana bırakırsak bu daha ilk balonlaması ve bir ilk balonlama için olağanüstü. Bu işi sevdiğine dair mesajı da ayrıca sevindirici :)

Nadir Abi'nin üretkenliğine de şapka çıkartıyorum. Keyifli çizgi romanları arka arkaya dilimize kazandırıyor.

Hem Nadir Abi'ye hem de sevgili shoryuken'e çok teşekkür ediyorum.

kerem85974

Yeni Üye
26 Ocak 2022
6
11
Brooke Shields'ın oynadığı bir film var aynı isimde ve çizgiroman uyarlaması diye kaldı aklımda. Filmin dönemi 1920'lerdi sanırım.