scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Anya's Ghost
Vera Brosgol
İngilizce
First Second Books, ABD, 2011
Monokrom, 226 sayfa, 196 MB, CBR

2011 tarihli bu gerçeküstü temalı grafik roman 2012'de genç okuyucuya yönelik grafik yayınlarla ilgili dallarda hem "Eisner" hem de "Harvey" ödüllerini almış. "Vera Brosgol" romanı 4 yılda bitirebilmiş. Brosgol 1984 Moskova doğumlu ve ABD'de Oregon'da yaşıyor. Kanada'da klasik animasyon eğitimi görmüş, resimli romanlar dışında animasyon filmleri de yapıyor. Buradaki hayalet öyküsünün odağında da tıpkı kendisi gibi Rusya'dan ABD'ye göçmüş Anya adında bir genç kız var. Kendine güven sorunları da olan Anya, lisedeki arkadaşlarına uyum sağlamaya çalışırken bazı zorluklarla karşılaşıyor, dışlanıyor vb. Tombulca bir kız olan Anya'nın annesi onun daha da kilolu olmasını istiyor, zira ona göre Rusya'da kilolu olmak bir zenginlik belirtisi. Anya gezinirken içine düştüğü eski bir kuyuda 90 yaşlarında Emily adında bir hayaletle tanışıyor. Emily 1918'de öldüğünde Anya'nın şimdiki yaşındaymış. Emily bir aşk cinayeti işledikten sonra polisten kaçarken bu kuyuya düşüp ölmüş. Ürkütücü olduğu kadar eğlenceli, alaycı, şirin ve içten gelerek yazılmış bir hayalet öyküsü bu. Kimlik bunalımı, uyum sağlama gibi göçmen olmanın yarattığı sorunlara eğilen bu romanı eleştirmenler "feminist romanlar" kategorisine de sokmuşlar. Siyah beyaz çizilmiş bu grafik roman renklendirilirken sadece mor rengin soluk pastel tonları kullanılmış, bu da kitabın hüzünlü ve kasvetli havasını güçlendiriyor. Bu arada "Anya's Ghost" Anya'nın hayaleti anlamına geliyor.

file

(Mega)

file

"Anya's Ghost" tanıtım videosu

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Bu kitabın kapak çizgilerini beğenmedim.Ama scanfan üstada teşekkürü etmeden geçemem.Üstadım çaba ve katkıların için teşekkürler.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Bir miktar şöyle bir göz gezdirdim. Hikayesi ilgimi çekti açıkçası.
Teşekkürler sayın Scanfan.