Will Eisner - A Contract With God and Other Tenement Stories

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Will Eisner - A Contract With God and Other Tenement Stories
(Tanrıyla Bir Anlaşma ve Diğer Salaş Apartman Hikâyeleri)
DC Comics Library, 1978
194 sayfa, 57 MB, CBR

file

(MediaFire)

Çizgi roman endüstrisine ve "literatüre resmi olarak "grafik roman" terimini kazandıran kitap" buymuş. 1978 tarihli grafik romanın çizeri ise "The Spirit"in yaratıcısı "Will Eisner" (1917-2005). Aslında çok eski yıllardan beri "grafik roman" kategorisine sokulabilecek çizgi romanlar vardı ama "A Contract With God" bu terimin içinde basılı olarak yer aldığı ilk kitap, dolayısıyla "grafik roman" tabirinin resmen endüstride kullanıldığı ilk kitap olma ünvanını taşıyor. Böylece Will Eisner çizgi roman sektörüne yeni bir kategori kazandırmış oldu.

Bu grafik romanda Eisner kendisinin de içinde yaşadığı 1930'ların New York'unu anlatıyor. Romanda Bronx mahallesindeki salaş apatmanlarda yaşayan birtakım insanların yaşantıları ve düşleri tasvir ediliyor. Çizer olayları kendi gençlik anılarına dayandırmış. Kitap hakkında basında yapılan eleştirilerden birinde Will Eisner çizgi romanın "Eisenstein"ı olarak nitelendirilmiş.

Kitabın benim açımdan öyküsüne gelince, genelde olduğu gibi çok zor buldum. Nette bulduğum dosya pdf formatında ve çok kötüydü, kırpılmadan pdf yapılmış üstelik de tüm sayfalar yana yatık duruyordu. Abbyy Fine Reader'a alıp düzenledim, kırpma/kontrast/netlik/renk/level ayarlarından sonra jpeg formatında ihraç edip CBR yaptım. Keşke kitap elimde olsaydı da baştan kendim tarasaydım, bu daha eziyetli oldu. Ama ilk "grafik romanı" da ÇD arşivine kazandırmış oldum.
Saygılarımla.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,949
ordu-turkey
Will esner sadece spirit ile tanınmaz.Aşağıda adına hazırlanmış bir siteyi ekledim.

Ayrıca vikide şu konuya da bakın.

dc comicsin onun adına olan sayfası aşağıda.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa

....

Kitabın benim açımdan öyküsüne gelince, genelde olduğu gibi çok zor buldum. Nette bulduğum dosya pdf formatında ve çok kötüydü, kırpılmadan pdf yapılmış üstelik de tüm sayfalar yana yatık duruyordu. Abbyy Fine Reader'a alıp düzenledim, kırpma/kontrast/netlik/renk/level ayarlarından sonra jpeg formatında ihraç edip CBR yaptım. Keşke kitap elimde olsaydı da baştan kendim tarasaydım, bu daha eziyetli oldu. Ama ilk "grafik romanı" da ÇD arşivine kazandırmış oldum.
Saygılarımla.
...

Üstadım çok büyük emeğiniz var ah bir de şu ilk grafik romanı Türkçe okusaydık...
Benimki masumane bir arzu..
Başka bir şey değil valla...