Gast - CAROL SWAIN (Grafik Roman)

Gast - CAROL SWAIN (Grafik Roman)

Grafik Romanlar

Like Tree22Likes
  • 16 Post By scanfan
  • 4 Post By yeryüzü
  • 2 Post By direnc11

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.Şubat.2016, 22:12   #1
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1502177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Gast - CAROL SWAIN (Grafik Roman)

Gast - CAROL SWAIN
Grafik Roman
Fantagraphics Books, 2014
İngilizce, 177 sayfa, 196 MB, CBZ

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (MediaFire)

Arka kapakta yazdığına göre "Gast" (gaest) sözcüğü Gal dilinde "dişi köpek", "kaltak" gibi anlamlara geliyormuş. Bu fantastik grafik romanda Helen adlı bir kız şehirden Galler'in kırsal bölgesine "kuş gözlemek" için gelir, Emrys adlı ender rastlanan bir kuşun görünüşteki intiharını araştırmaktadır. Kuşun kendini öldürdüğünü kıza komşusu söylemiştir, ama Helen kuşların kendilerini öldürmeyeceklerini iyi bilmektedir. İnsanlardan tatmin edici bir bilgi alamayınca hayvanlarla konuşur. Sonra olaylar gelişir! (Bu laf da tam bir kıvırtma lafıdır ha! Konuyu yeterince açmamak için gazete ve dergilerde sıklıkla kullanılır!)

İngilizlerin bu hobilerine de bayılıyorum, yani "kuş gözleme" uğraşılarına! Bunlar "ornitolog" filan değil, amatör sıradan insanlardır ama bazıları bir kuşbilimci kadar kuşlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu hobi bize uymaz, biz nesli tükenmekte olan "Anadolu Parsı"nı bile gördüğümüzde ona hemen ateş ederiz! Kaçarı yok!)

Çizgiler çok basit gibi duruyor. Neredeyse insana "bu bir grafik romansa, ben de kolayca bir grafik roman çizebilirim" dedirtip hevesi olanları cesaretlendirebilecek ve hemen kağıt kaleme sarılıp çizim masasına oturmasına yol açabilecek çizgileri var! Bugün "ironi" yapma kotamı doldurmuş oluyorum! Şaka bir yana bu da bir çizim tarzı. Başka örneklerine de rastlamıştık geçmişte, "Maus" gibi. Ama bu "naif" çizimler "Maus"un "tüm zamanların en iyi grafik romanları" arasına girmesine engel olmamıştı. Bu gözle okumak lazım. Küçük bir öneri: Renklendirmeye çok müsait bir çizgi roman gibi duruyor.

Keyifli okumalar.

Konu scanfan tarafından (11.Mayıs.2018 Saat 13:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resimleri restore edildi
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Şubat.2016, 00:35   #2
Yönetici

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1645905
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Ben de kapağa bakıp "ya aslında ne kadar güzel çizgiler,
güzel renkler. Scanfan dostum aşmış demek ki, benim de
keşke biraz böyle yeteneklerim olsaydı" diye düşünürken

içerdeki hikayeye göz atınca evet, biraz basit göründüğünü itiraf
etmeliyim . Fakat çizgiler hakkında bu anlamda yorum yapacak
kadar bilgim yok ne yazık ki. Bir "fakat" daha kullanacaksam bunu
çizgilerin ilk bakışta basit ama giderek insanı o doğal ortama, basit
yaşama daha çok ısındıran bir his verdiğini de eklemek için kullanayım.
Keyifli sunum ve kitap için teşekkür ederim üstadım...
direnc11, Adem, Shoryuken ve 1 kişi bunu beğendi.

Konu yeryüzü tarafından (04.Şubat.2016 Saat 00:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
yeryüzü isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 04.Şubat.2016, 23:50   #3
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1034361
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
177 sayfa ama metin epey az. Sanki çevirmek çok zor olmazmış gibi. Lakin çevrilebilecek o kadar çok çizgi roman var ki... Hangi birini çevireceksin?...

Arşivime aldım. Okumak için fırsat bulabilmeyi umuyorum.

Teşekkürler, üstadım.
Shoryuken ve scanfan bunu beğendi.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
bird wacther, carol swain, galler, gast, grafik roman

Seçenekler
Stil