En İyi 10 Grafik Roman

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

En İyi 10 Grafik Roman
(İngiliz Gazetesi "The Guardian"a Göre)

İngiltere'nin eski gazetelerinden (194 yıldır çıkıyormuş), liberal-merkez sol çizgideki "The Guardian"ın internet versiyonunda 2011 yılında yapılmış bu seçkiye göre en iyi 10 grafik roman aşağıdaki gibiymiş. Bu 10 romandan sadece "Persepolis" ile bir Tenten macerası olan "Kastafiore'nin Mücevherleri"ni okumuşum. Diğerlerinin arasında ÇD'nda mevcut olanlar olabilir (bakacağım). On romanın -ikisi hariç- tamamını okumadığım için tam bilemiyorum ama bu seçki biraz kişisel bir seçki olmuş gibi geldi bana. Siz ne dersiniz? Aslında bu "en iyi 10" seçkileri gazetenin gelenekselleşmiş köşelerinden birisi olmalı. Zira başka "en iyi 10"lar da var sitelerinde. Örneğin şunlar da ymış. Resimli olduğu için ben 2011'e ait olanı buraya aktardım, iki kapak resmini daha iyileriyle değiştirdim.

Not: Bu sunumu birkaç gün önce forum devre dışıyken hazırlamıştım. Bu arada listedeki "Blankets" adlı albümü de temin ettim (henüz okumadım) ama tam paylaşmayı düşünüyordum ki bunu 2 saat önce sevgili "fındıkfındık"ın şurada paylaşmış olduğunu farkettim. Böylelikle bu sunum biraz interaktifimsi bir sunum oldu. Keşke kalan albümleri de bulabilseydik iyi olurdu. Eğer bunlardan ÇD'nda mevcut olanlar varsa linklerini konunun altına ekleyebilirsiniz.

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Aynı iki kitabı okumuşuz sevgili Scanfan ile:)
Alison Bechdel'in "Cenaze Evi Şenlik Evi"
kitabı var türkçede, bir de "Annem Sen Misin",
onları da okumuştum. Yazar, bu iki kitabında
ilkinde Baba ağırlıklı, ikincide Anne ağırlıklı,
bütün aileyi, lezbiyen olma hikayesini, duygularını,
ilişkilerini ayrıntılı bir şekilde anlatırken
kendimi merakla neler olacak diye
sayfaları çevirirken buluyordum bitirene kadar:)

Diğer kitapları hiç görmemiştim, okumak isterdim.