A Family Secret - ERIC HEUVEL (grafik roman)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

A Family Secret
(Bir Aile Sırrı)
ERIC HEUVEL
İngilizce (Lorraine T. Miller çevirmiş)
MacMillan, 2011
Felemenkçe'de 2003-2009
Felemenkçe adı: De Ontdekking
59 sayfa, 21 MB, CBR

1960 doğumlu Hollandalı çizgi roman ve karikatür sanatçısı "Eric Heuvel", Tenten'in yaratıcısı Hergé'nin öncülüğünü yaptığı "temiz çizgi" (ligne claire) tarzının günümüzdeki Avrupalı temsilcilerinden biriymiş. Zaten albüme ilk göz attığımda önce Hergé'nin eserlerinden biri zannettim. Olmadığını anlayınca da Edgar P. Jacobs veya aynı akıma ait başka bir çizerin eseri olabileceğini düşündüm, hiçbiri değilmiş. Meğer Eric Heuvel de bu akımı sürdüren sanatçılardan bir diğeriymiş. Aynı zamanda bir tarih öğretmeni olan Heuvel en çok da 1930'lardaki bir kadın pilotun maceralarını anlatan "January Jones" serisi le tanınıyormuş. 2. Dünya savaşı ile ilgili eğitim amaçlı çizgi romanları varmış. Buradaki romanı 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'nın Almanlar tarafından işgali ile ilgili. Jeroen, büyük annesi Helena'nın tavan arasını kurcalarken bir fotoğraf albümü bulur. Albümü büyük annesine gösterince o da işgal sırasındaki anılarını torunuyla paylaşmaya başlar. Hikâyeyi dinlerken Jeroen'in dikkatini bir ayrıntı çeker ve bunun üzerine Helena kendi babasının ondan önemli bir sırrı saklamış olduğunu anlar.

SWScan0017500640.jpg

(Mega)

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Albümün kapağında dikkatimi çeken bir dergi var: "Signal". Bu, Nazi Almanyası'nın 1940-45 yılları arasında yayımladığı bir propaganda dergisiydi. Büyük boy ve kaliteli parlak kağıda çok kaliteli bir baskısı vardı ve asıl olarak müttefik ülkelerde ve tarafsız ülkelerde bir de Alman askeri varlığının bulunduğu ülkelerde dağıtılmak üzere basılıyordu (En az Almanya'da dağıtılmış!) Bol fotoğraf içeren dergi 30 dilde basılıyormuş ve 2,5 milyon tirajı varmış. Türkiye'de de Türkçeleri dağıtılmış. Bir benzerini İngilizler de çıkartıyordu ama onlarınki bunun kadar kaliteli değildi. Uzun yıllar önce birkaç tane elime geçmişti (çoğu İngilizceydi). Bunlardan bir tanesinde top mermisiyle tareti zımba gibi düzgün delinmiş bir Müttefik tankı fotoğrafı vardı, o zaman çok hayret etmiştim, o kalınlıkta bir metal nasıl böyle delinebilir diye. Bir de 1970'lerin sonunda İstanbul'da oldukça büyük bir koleksiyonunu bulmuştum, ama sahaf Madam'ın o zaman istediği para benim gibi bir öğrencinin cebinde yoktu haliyle.

Signal_Kapakta.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,508
Paylaşım için teşekkür ederim. Temiz bir ingilizcesi var, ingilizce öğrenenler de bu açıdan yararlanabilirler.