Three Fingers - RICH KOSLOWSKI (grafik roman)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Three Fingers - RICH KOSLOWSKI
(Üç Parmaklılar)
İngilizce Grafik Roman
Rich Koslowski
Top Shelf Productions, 2002 (buradaki 2010 baskısı)
134 sayfa, 110 MB, CBZ

Amerikalı çizgi romancı "Rich Koslowski"nin (d.1967) 2002'de çıkarttığı bu grafik roman "çizgi film endüstrisi"ni anlatan bir "kara mizah" yapıtı. Belgesel tarzında çizilmiş romanda 1930'ların ve 40'ların ünlü çizgi film karakterleri, engellerle dolu ve önyargılı bir "Hollywood"da karşılaştıkları zorlukları ve endüstrinin bilinmeyen korkunç yüzünü anlatıyorlar. Romanın adı olan "Üç Parmaklılar"dan kasıt çizgi film (ve çizgi roman) kahramanları. Bilindiği gibi Walt Disney'den beri çizim ve animasyon kolaylığı sağlaması için bu karakterler 4 parmaklı olarak çizilirlerdi (3 fingers + 1 thumb, yani 3 parmak + 1 başparmak). Bu beyaz eldivenli ve eksik parmaklı çizgi film starları tıpkı televizyon belgesellerindeki gibi bir koltuğa oturup röportaj veriyorlar, içlerini döküyorlar. Arada karakterlerin hayatlarından kesitler de veriliyor. Roman, Hollywood çizgi filmlerinin altın çağının alternatif bir tarihçesini yazıyor. Malûm sebeplerden, röportaj veren "Mickey Mouse", "Porky Pig", "Bugs Bunny" vb gibi karakterlerin kendi adları kullanılmıyor, bunların isimleri değiştirilmiş. Örneğin "Mickey Mouse" (Miki Fare) "Rickey Rat" (Riki Sıçan) yapılmış. Bu karakterler artık eski parlak yıllarındaki görünüşlerinde de değiller, hepsi yaşlanmış, buruşmuş ve garip figürler haline gelmişler, eski kişiliklerine uymayan davranışları var: sigara ve içki içiyorlar. Üstelik de çok öfkeliler. Siyah-beyaz panellerin bazıları sanki fotoğraf üzerinden çizilmiş gibi duruyor (çini-fırça). Daktilo harfleriyle yazılmış ara yazılar belgesel havasını güçlendiriyor. Roman "En İyi Orijinal Grafik Roman" dalında "Ignatz" ödülünü kazanmış.

file

(Mega)
(sendspace)
(filepi)
(filepi)

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Nefis paylaşım için, çok teşekkürler sevgili Scanfan... Acaba alternatif link mümkün mü? :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Nefis paylaşım için, çok teşekkürler sevgili Scanfan... Acaba alternatif link mümkün mü? :)

Tabii ki sevgili "kadirnip". Alternatif linki de ekledim, ancak bu "sendspace" linkleri kullanılmazlarsa ömürlü olmuyorlar. Mecbur olmadıkça kullanmıyorum. Şimdi mecbur kaldım (zira 100 MB üstünü bu kabul ediyor ancak pek sağlam değil). MediaFire kapasitem de bitti. Kalıcı olanlardan biri olan Mega'yı kullanmıştım (ilk link), demek ki sizde çalışmamış. Bir ara tekrar deneyin. Mega ara sıra böyle yapıyor.(Alternatif linki yukarıya da ekledim)

Alternatif link (kısa ömürlü):
(sendspace)

İkinci alternatif link (2 part halinde). Ömürlü, ama iki parça halinde:
(filepi)
(filepi)

Son düzenleme: