Asterios Polyp - DAVID MAZZUCCHELLI (grafik roman)

Asterios Polyp - DAVID MAZZUCCHELLI (grafik roman)

Grafik Romanlar

Like Tree40Likes
  • 14 Post By scanfan
  • 5 Post By yeryüzü
  • 3 Post By Motion
  • 5 Post By scanfan
  • 3 Post By serdary67
  • 6 Post By hggurak
  • 2 Post By lotoloto
  • 2 Post By Malatyalı

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 07.Mayıs.2016, 13:21   #1
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1502177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Standart Asterios Polyp - DAVID MAZZUCCHELLI (grafik roman)

Asterios Polyp
David Mazzucchelli
İngilizce
Pantheon Books, New York, 2009
David Mazzucchelli
321 sayfa, 281 MB, CBR

"Kitabın da adı olan hayâli karakter "Asterios Polyp" New Yorklu bir mimar, Cornell üniversitesinde öğretim üyesi. Evi yandıktan sonra New York'u terkederek başka bir kente yerleşir".... İşte tam bu satırı yazdıktan sonra ÇD'nda bir arama yapmak aklıma geldi ve paylaşmak üzere olduğum bu grafik romanın 3 yıl önce "grmnt" adlı üyemiz tarafından [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] olduğunu gördüm. Gerçi benim paylaştığım 281 MB'lık restore edilmiş versiyonmuş. Daha önce sunulan 91 MB'lık versiyon da fena değil. Onu da indirebilirsiniz. Harcadığım mesai boşa gitmesin ve alternatif bir sunum olsun dedim, ve ayrı olarak paylaşıyorum. Önceki sunumda bağlantısı verilen Türkçe yazıyı da buraya alıyorum. Yazı [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] sitesinde çıkmış (video linki ölmüştü, yeniledim, yazının da sayfa düzenini makyajladım). Ne olur ne olmaz, yazı kendi sitesinden kaldırılırsa burada bir kopyası bulunsun.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (filepi)

"AltEvren"de çıkan tanıtım yazısı

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu scanfan tarafından (04.Mayıs.2018 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir. Sebep: kaybolan postimage resimleri restore edildi
scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Mayıs.2016, 14:04   #2
Yönetici

yeryüzü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1645905
•Rep Seviyesi :
yeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond reputeyeryüzü has a reputation beyond repute
Düşünüyorum da son yıllarda belki binlerce
farklı kitabı forumlardaki dostlar sayesinde
Türkçe okuma şansı bulduk. Çok şanslıyız...
Jack Kerouac ve Charles Bukowski
Amerika'sına benzer mi acaba bu
kitapta anlatılan da...
Çok merak ettim, bu hafta sonu
buluşmalarımız var, haftaya
incelerim umarım.
Teşekkürler dostlara...
profesör, Motion, scanfan ve 2 kişi bunu beğendi.
Alt 07.Mayıs.2016, 17:25   #3
Kıdemli Üye

Motion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 170087
•Rep Seviyesi :
Motion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond repute
Bu hikayenin animasyonu da güzel olur...

Teşekkürler "scanfan"...
profesör, scanfan ve hggurak bunu beğendi.
Motion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Mayıs.2016, 20:14   #4
Çeviri Balonlama
Yönetici

scanfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1502177
•Rep Seviyesi :
scanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond reputescanfan has a reputation beyond repute
Yukarıdaki videoda dinlediğiniz mistik "Pink Floyd" parçası "Julia Dream"in sözlerini nette aradım, bazıların çevirisi hoşuma gitmedi. Bir de ben çevireyim nasıl olacak bakalım dedim. Gerçi şiir çevirmek için bence şair olmak gerekir (özellikle de sembolik olanları), ama bu da fena olmadı galiba. Dinleyeni bambaşka bir diyara götüren, rüyalar aleminde bir gezinti yaptıran bu şarkının yukarıdaki videodaki animasyon klibi de müziğin ruhuna çok uyuyor. Huzur verici.

julia Dream - Julia Rüyam
çev: scanfan

Sunlight bright upon my pillow...Güneş ışığı yastığımın üzerinde parıldıyor
Lighter than an eiderdown...Kuştüyü yorgandan daha hafif
Will she let the weeping willow...O, salkımsöğütün dallarının
Wind his branches round...Etrafını sarmasına izin verecek mi

Julia dream, dreamboat queen, queen of all my dreams...Julia rüyam, hayalimdeki sevgilim, tüm düşlerimin kraliçesi

Every night I turn the light out...Her gece ışığı kapatır
Waiting for the velvet bride...Kadifeye bürünmüş gelini beklerim
Will the scaly armadillo...Pullarla kaplı armadillo
Find me where I'm hiding...Saklandığım yerde beni bulacak mı

Julia dream, dreamboat queen, queen of all my dreams...Julia rüyam, hayalimdeki sevgilim, tüm düşlerimin kraliçesi

Will the misty master break me...O hayal meyal üstad beni çözebilecek mi
Will the key unlock my mind...Anahtar zihnimi açacak mı
Will the following footsteps catch me...Peşimden gelen adımlar beni yakalayacak mı
Am I really dying...Ben gerçekten ölüyor muyum?

scanfan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07.Mayıs.2016, 22:03   #5
Onursal Üye

serdary67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 262669
•Rep Seviyesi :
serdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond reputeserdary67 has a reputation beyond repute
Alıntı: scanfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yukarıdaki videoda dinlediğiniz mistik "Pink Floyd" parçası "Julia Dream"in sözlerini nette aradım, bazıların çevirisi hoşuma gitmedi. Bir de ben çevireyim nasıl olacak bakalım dedim. Gerçi şiir çevirmek için bence şair olmak gerekir (özellikle de sembolik olanları), ama bu da fena olmadı galiba. Dinleyeni bambaşka bir diyara götüren, rüyalar aleminde bir gezinti yaptıran bu şarkının yukarıdaki videodaki animasyon klibi de müziğin ruhuna çok uyuyor. Huzur verici.

julia Dream - Julia Rüyam
çev: scanfan

Sunlight bright upon my pillow...Güneş ışığı yastığımın üzerinde parıldıyor
Lighter than an eiderdown...Kuştüyü yorgandan daha hafif
Will she let the weeping willow...O, salkımsöğütün dallarının
Wind his branches round...Etrafını sarmasına izin verecek mi

Every night I turn the light out...Her gece ışığı kapatır
Waiting for the velvet bride...Kadifeye bürünmüş gelini beklerim
Will the scaly armadillo...Pullarla kaplı armadillo
Find me where I'm hiding...Saklandığım yerde beni bulacak mı

Will the misty master break me...O hayal meyal üstad beni çözebilecek mi
Will the key unlock my mind...Anahtar zihnimi açacak mı
Will the following footsteps catch me...Peşimden gelen adımlar beni yakalayacak mı
Am I really dying...Ben gerçekten ölüyor muyum?

Bir işi yapmak buna derim scanfan helal olsun sana adminim.
profesör, scanfan ve hggurak bunu beğendi.
serdary67 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Mayıs.2016, 02:11   #6
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

hggurak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 310888
•Rep Seviyesi :
hggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond reputehggurak has a reputation beyond repute
Sevgili scanfan dostum, yine arada kaçırmış olduğum bir paylaşımınızı buldum ve "Okuyamadığım için içimde uhde kalanlar" adlı klasörümde saklamak üzere arşivime aldım.
Bu kez daha değişik bir şey de yaptım: AltEvren.net sitesinden alıntıladığınız açıklama kupürlerini, Pink Floyd'un harika parçasını ve mükemmel çevirinizi de indirerek hepsini ayrı bir alt klasör içinde topladım.
Hatta daha da öteye giderek, kitap hakkındaki açıklama yazılarını okuduktan sonra (aklıma takılan bir soruya yanıt aramak için) sevgili grmnt'nin paylaştığı versiyonu da indirdim...
Evet, kitap tanıtımını yapan Sayın Berk Uralcan, eserde görsel olarak beyazın ağırlığından ve beyaz rengin ustaca kullanılmasından övgüyle söz etmiş, ancak yine de bende resimlerde renk olarak bir doygunluk eksikliği hissi uyandı...
Sizin paylaştığınızda da, Sevgili grmnt'nin paylaştığında (ve hatta Google'da aratarak bulduğum sayfalarda da) aynı renk değerlerini görünce "Herhalde bu bir tarama hatası değil, çizerin bize duyurmaya çalıştığı dünya ve özel bir tercihi" kanaatine vardım...

Yine de birkaç sayfada renk doygunlaştırma çalışmaları yapmaktan kendimi alamadım. Renkler (bana göre) etki olarak değişmedi, beyaz hissi de (yine bana göre) yerli yerinde duruyor. Ancak içimde uyanan "Bir şeyler eksik" duygusu biraz törpülenmiş oldu...
Aşağıda bir-iki örnek paylaştım. (Nedense sağ yandakiler bana hâlâ daha doğruymuş gibi geliyor.)

Paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum.
Siz hep var olunuz ve kendinize iyi bakınız...

Konu hggurak tarafından (15.Mayıs.2016 Saat 02:16 ) değiştirilmiştir.
hggurak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Mayıs.2016, 12:22   #7
Onursal Üye
Çeviri Balonlama

lotoloto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 419688
•Rep Seviyesi :
lotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond reputelotoloto has a reputation beyond repute
Bu güzel anlatımlar beni aşar. Teşekkürler, arkadaşlar.
scanfan ve hggurak bunu beğendi.
lotoloto isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 16.Mayıs.2016, 10:58   #8
Aktif Üye

Malatyalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
Malatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond reputeMalatyalı has a reputation beyond repute
paylaşım için teşekkürler.
scanfan ve hggurak bunu beğendi.
Malatyalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiket
asterios polyp, david mazzucchelli, grafik roman, graphic novel

Seçenekler
Stil