İki Alt Kategori Açılması Ricası

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

İki Alt Kategori Açılması Ricası

Çizgi Diyarı'nda kategorileri son zamanlarda sevgili "direnc11" üstadım düzenliyor sanırım. Çok da güzel bir kategorizasyon yapmış. Takip ettiğim kadarıyla hâlâ da düzenlemeye devam ediyor. Bunun çok meşakkatli ve zaman alıcı bir iş olduğunu biliyorum. Son zamanlarda ÇD'nda iki kategorinin eksikliğini hissettim:

1. "Çizgi Roman ve Karikatür Hakkında İnceleme Kitapları"na ait bir kategori yok.
2. "Grafik Romanlar"a ait ayrı bir kategori de bulunmuyor.

Bu konularla ilgili son zamanlarda yaptığım yüklemelerde bunları hangi bölüme dahil edeceğime zorlukla karar verdim. Bir kısmını "Diyar Kütüphanesi"ne ekledim, bir kısmını da "Yabancı Dilde Çizgiromanlar"a veya onların alt kategorilerine (diğerleri) dahil ettim. Bana biraz karışık geldi. Bir bakışta tüm inceleme kitaplarını aynı başlık altında görmek daha hoş olabilirdi. "direnc11" üstadıma kolaylık sağlaması için de bunlardan bir kısmını linkleriyle birlikte toparladım, aşağıda sıraladım. Yine de bunlar bir öneri. Karar tabii ki yöneticilerimizin olacaktır. Bu konu altında diyardaşlarım da fikirlerini beyan edebilirler, ne de olsa "barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğarmış" (Gerçeğin ışığı fikirlerin çarpışmasından çıkar)

"Çizgi Roman ve Karikatür Hakkında İnceleme Kitapları"
adlı yeni bir "alt kategori" açılacak olursa buraya aktarılacak ÇD'da mevcut inceleme kitapları şunlar olabilir (saptayabildiğim kadarıyla):

* Mail-Order Mysteries - Real Stuff From Old Comic Book Ads

* Masters of the Ninth Art : Bandes Dessinées and Franco-Belgian Identity

* L'art de la BD (Çizgi Roman Sanatı) 2 cilt

* Studying Comics and Graphic Novels - Karin Kukkonen

* Bedri KORAMAN'ın Haftalıkları 01

* 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking

* Erotik Çizgi roman ansiklopedisi (FR)

* Classics Illustrated: A Cultural History (Linki mesajın altlarına doğru)

* Marvel Chronicle - Marvel'in tarihi-Onemli bir kitap-[ Ing.]

* 1960larda Marvel Cizgi Romanları (ingilizce)

* Nezih DANYAL - Haydi Karikatür Çizelim

"Grafik Romanlar"a ait ayrı bir kategori açılacak olursa şimdilik birkaç tane saptadım (zaten bazıları silinmiş nedense: Mesela "Emily Carroll'un Through the Woods" vardı çok iyi hatırlıyorum, o silinmiş. Bazılarını da ÇD'nın arama motorunun zaafları yüzünden aramada yok gözüküyor (oysa ÇD'nda mevcut) Aslında "Grafik Romanlar", "One Shotlar" filan aralarında belirgin bir sınır yok. Bazıları da balonlanmış bunların. Üstelik Türkçe ve yabancı dil ayrımı da olduğu için bu kategoriyi daha da olgunlaştırmak gerekecek. Acele edilmese de olur. Yine de fikir jimnastiği açısından bir iki örneği buraya aldım:

* Gast - CAROL sWAIN (Grafik Roman)

* Maus - Hayatta Kalanın Öyküsü

* REBETİKO - Ayrık Otu - David PRUDHOMME - Aylak Kitap

* Marvel Graphic Novel 30 - A Sailor's Story (1987)

* 14 Carat Roadster

* Auschwitz (One Shot)
(sensei balonlaması bölümünde. Üstelik "one shot" mı,
grafik roman mı? Ayırd edilmesi gerekir. Ayrıca bu kategoriden de sense'inin koleksiyonuna link verilebilir)

Bahsettiğim silinmiş grafik roman "Emily Carroll'un Through the Woods"u. O tarihte bir ekran görüntüsünü almışım.
Silinmesinin özel bir nedeni yoksa internetten bulup tekrar yükleyebilirim.

Through_The_Woods_silinen.jpg

Son düzenleme:

Baldar

Kıdemli Üye
27 Şub 2012
126
387
Aslında foruma yüklenmemiş olan yabancı dilde bol miktarda inceleme ve arşiv eseri de bulunmakta... özellikle Marvel'in.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,765
İstanbul
Öncelikle yerinde önerisi için üstadıma teşekkür ederim.

İstediği başlıkları yarattım. Başlıkların yerlerine şuralardan ulaşılabilir:

Çizgi Roman ve Karikatür Hakkında İnceleme Kitapları - Çizgi Roman Diyarı

Grafik Romanlar - Çizgi Roman Diyarı

İkinci başlığı Yabancı dilde çizgi romanlar başlığının altına açtım. Türkçe çizgi romanları bu başlığın altına kaydırmanın başka güçlüklere yol açabileceğini düşündüğüm için şimdilik sadece yabancı dildeki eserleri kaydırdım buraya.

Son cümlede işaret ettiğim üzere scanfan üstadımın linklerini verdiği konuları da ilgili bölümlere taşıdım. Ancak forumda bu başlıkların altına kaydırılabilecek çok eser var. Özellikle Grafik Romanlar başlığı altında. Artık bunları zaman buldukça, denk geldikçe taşıyacağız.