Bilgisayarı Yakan USB Bellek (Aman Dikkat!)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,322

Bilgisayarı Yakan USB Bellek
Aman Dikkat!

"Bilim ve Teknik Dergisi"nin Kasım 2015 tarihli son sayısında bilgisayara takıldığında onu mahveden, hatta kelimenin tam anlamıyla yakan bir USB bellekten bahsedilmiş. "Usb Killer 2.0" (Usb öldüren) adı verilen bu kötü niyetle hazırlanmış bellek modülü farklı ve ters bir elektrik yüklemesi yaparak bu işi beceriyormuş. Aman bilmediğiniz, güvenilmez bellekleri bilgisayarlarınıza takmayın. Buradakiler kadar olmasa da eski yıllarda benzer iki (hatta üç) deneyim yaşadım. İlk ikisinde önce anakarttaki usb portları koku çıkartarak iptal oldu, uzakdoğu ürünü, muhtemelen standart dışı bir USB cihazdı (şimdi anakarta taktığım usb çoğaltıcı bir kartı ile durumu idare ediyorum). İkincisinde de ekran filan karardı ve çok dişli birkaç virüs bilgisayara girmişti, ancak format atarak kurtulabildim. Artık kendiminkiler dışında hiçbir USB belleği cihaza takmıyorum! Sizleri de uyarmak için bu paylaşımı yapıyorum.

Bilgisayar_K_zartan.jpg

Bilgisayarı Yakan USB Bellek

Son düzenleme:

"penGO"

Süper Üye
12 Ara 2012
572
2,526
Bilgisayarımı resetleyen virüsten yeni kurtulmuştum,
bunu görmem iyi oldu.
Teşekkürler...

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Allah razı olsun abi bunu bilmiyordum bak. Bilgisayar kullananlar için büyük facia. Güzelim kasa alev aldı resmen yav, Allah korusun.:Z

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Çok önemli bir bilgi.
Bence herkes bu konuya bir göz atmalı.
Dikkat etmek lazım.
Dijital arşivimiz bir anda gidebilir.

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Vay canına! Bu paylaşımınız çok kıymetli. Uyarınız için teşekkürler, Scanfan.

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
Çok yerinde bir uyarı. Bilgisayarı yakan sadece en ayanbeyan olanı. Her türlü zararlı programlar çogu zaman unutulmuş kaybolmuş sanılan USB çubuklarının üzerinde yüklü oluyor; en kötü ihtimal bunlar sadece bilgisayarı değil, bütün ağı, şebekeyi kullanılamaz hale getirebilir.