Zagor'un ismini bilmediğim macerası

wisemanxxx

Yeni Üye
2 Ağu 2015
2
5
Arkadaşlar 80li yıllarda tay yayınlarından yayınlanmış bir macerayı arıyorum. Bir grup maceracı Zagor ve Çikoyu rehber olarak yanlarına alıp bataklık gibi, ada gibi bir yerlere gemi (ya da yandan çarklı bir tekne de olabilir tam hatırlamıyorum). gidiyorlar.Buraya geldiklerinde garip şeyler oluyor. Dev kurbağaları hatırlıyorum mesela. Bu maceranın adını bilen varsa lütfen söylesin bütün siteyi gezdim yüzlerce macerayı taradım ama denk getiremedim.
Bir de jules verne nin deniz altında 20bin fersahını andıran bir macera vardı. Gölde bir canavar görüyorlardı. O macerayı da bulamadım.
Teşekkür ederim şimdiden...

ZagorSever1

Kıdemli Üye
21 Ara 2014
135
357
Dediğin macera öldüren sis olması gerek. Maceranın başında Çiko ile Trampy fare yakalıyolardı. Kaval çalarak hepsini toplamaya çalışırlarken nehir kıyısındaki kasabayı yılanlar basıyordu. Halk yılanları görünce Çiko ile Trampy'i linç etmek için kovalarken can havli ile kaçan Çiko tekneye yetişiyordu. Son anda linç edilmekten kurtuluyorlardı. Yolculuk boyunca başlarına bir sürü olay geliyordu. Sarmaşık vardı mesela et yiyen Zagor'u yakalıyordu. Sona doğru sis vardı hayal gördüren dediğin macera bu olabilir.
Çünkü Zagor'u rehber olarak yardımcı olmasını istiyordu. Bir de yandan çarklı tekne var.

Diğer macerada ya Göl Canavarı ya da Denizde geçen, bir adada böcek arayan bir bilim adamı vardı. Pisum Alatum'du böceğin ismi yanılmıyorsam. Adada göl vardı bu gölün dibinde dev bir ahtopot vardı. Bunlar olabilir aradığın macera isimleri Öldüren SİS diğerinin tam bilmiyorum macera adını.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,729
Arkadaşlar 80li yıllarda tay yayınlarından yayınlanmış bir macerayı arıyorum. Bir grup maceracı Zagor ve Çikoyu rehber olarak yanlarına alıp bataklık gibi, ada gibi bir yerlere gemi (ya da yandan çarklı bir tekne de olabilir tam hatırlamıyorum). gidiyorlar.Buraya geldiklerinde garip şeyler oluyor. Dev kurbağaları hatırlıyorum mesela. Bu maceranın adını bilen varsa lütfen söylesin bütün siteyi gezdim yüzlerce macerayı taradım ama denk getiremedim.
Bir de jules verne nin deniz altında 20bin fersahını andıran bir macera vardı. Gölde bir canavar görüyorlardı. O macerayı da bulamadım.
Teşekkür ederim şimdiden...

Bahsettiğiniz ikinci macera için verdiğiniz iki ipucu iki ayrı macerayı işaret ediyor. Jules Verne esintileri olan göl temalı macera, Zagor'un Hellingen'le ikinci karşılaşmasını anlatır. İlk karşılaşmadaki Titan robotu yerine bu kez bir denizaltı vardır. Denizaltının biçimi nedeniyle gölde bir canavar söylentisi yayılmıştır... Zagor-Hellingen ikilisinin geçmişi babında güzel nahif bir öyküdür. Yanlış hatırlamıyorsam macera orijinal 20. sayıda Kayıp Büyücü adıyla başlar. Tay 159. fasikülde Gerçekleşen Rüya diye başlıyordu ama tam hatırlayamadım şimdi.

Verilen diğer bilgi, yani göldeki ahtapot birden fazla macerayı işaret eder. Mesela Orijinal 95. sayıda başlayan Müthiş Dövüş(Tay 179) veya YIlan Kaptan'lı macerada geçer ahtapotlu hikaye. Ama gölde değil okyanusta geçer. Vikinglerin atalarının yaşadığı yeri Guthrum'la bulmaya gide dostlarımız da benzer bir macera yaşarlar(Eski Dost, Tay 75). Bu da okyanusta geçiyordu. Yukarıda analtılan Pisum Alatum arayan bilim adamlarının olduğu macerada gölden ahtapot değil bir balık adam/canavar çıkıyordu. Ahtapotu hatırlayamadım(Çiko İş Başında /Esrarengiz Sular, Tay 232).

Selamlar
Lami Tiryaki

wisemanxxx

Yeni Üye
2 Ağu 2015
2
5
Arkadaşlar gecikmeli yanıtım için özür dilerim.Hepinize çok teşekkürler.Zahmet edip cevap vermişsiniz.Şimdi indiriyorum dosyaları.Dev kurbağalı olan "Cehennem Bataklığı" doğru tahmin sanırım kapağı görünce hatırladım.Diğeri de Lami Tiryaki'nin belirttiği gibi "Kayıp Büyücü". Tekrar teşekkürler.Benim için çok önemliydi bunlar yıllar sonra tekrar okumak heyecan verici olacak. :)