Unlike butonu

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Forumda bir de beğenmedim butonu olsun. Bu butona tıklandığında, butonun yanında veya altında bir kutucuk belirsin ki beğenmeme sebebi yazılabilsin. Ve bu beğenmedim butonu, beğenmeme nedenini yazmadan aktif olmasın. Ben beğendim butonundan daha yararlı olacağına inanıyorum. Saygılar.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,909
ordu-turkey
Abim bence bu kadar emek verilen çeviriler,taramalar ve daha binlerce katkıya unlike butonu koymak bana emek verenlerin şevkini kırar gibi geliyor.Eğer beğenilmeyen bir nokta varsa yorum ile belirtilir ve nasıl daha iyi olacağı belli bir uslupta kırıcı olmadan ifade edilirse daha güzel olur.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
"Beğen" tuşuna bastım ama :)...

"Beğenmedim" butonu üyede biraz
negatif motivasyona neden olabilir .

Beğenmeyen, eleştirisini mesaj
olarak yazabiliyor zaten. Ama
bu da bir öneri, yoruma açık...

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,185
Germany
Bir yönden haklısınız dostlarım, şevk kırıcı olur ama çok kaliteli paylaşımları indirip bir teşekkür etmeye veya beğendim butonuna tıklamaya bile tenezzül göstermeyenler de bu kaliteli paylaşımcıların şevkini kırmıyor mu sizce. Kırıyor, hem de çok. Adam kitabı koymuş önüne, fotoğraf makinesi ile çekim yapmış, yazıların yarısı var yarısı yok, hepsi olsa bile okunabilecek durumda değil. Ya da tarama yapmış, çift sayfa olarak yine kenarlarda kalan yazılar okunmuyor. Böyle bir paylaşım hoşuma gitmediği için beğenmiyorum butonuna basıp fikrimi yazmak daha etkileyici ve tetikleyici olur diye düşünüyorum. Tabii ki bu benim düşüncem, diğer düşüncelere saygım sonsuz.

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,193
Kendi Koltuğunda
Sevgili dostlarım Emeğe saygı tüm düşünceleri yok ediyor sonuçta uğraşmış çabalamış bir kimseye beğenmedim unlike butonuna basarsan şevkini kırıp bir daha paylaşıma geçeceğini kesinlikle zannetmiyorum enpati yapıyorum.Aynen denilen gibi kırıcı olmadan şöyle olsaydı daha iyi olurdu gibi mesajlar daha makbuldur...Ki kişi zaten kendini daha iyi yapmaya motivilendirecek ve daha iyi beğeni almak için uğraşacak daha çok emek verecek..

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Sevgili Yaşlıkurt'a katılıyorum. Hattâ, "yapılırsa iyi olacağını sanıyorum," değil "elzemdir," diye düşünüyorum.

Bence Çizgi Diyarı'nın ortalama kültür düzeyi böyle bir uygulamayı rahatça kaldıracak kadar yüksektir. Ama daha önemlisi bu butonun varlığının, "tartışma kültürü" kazanmamıza büyük katkı yapacağına inanıyorum. (Çok benimsediğim bir kavram olmasa da,) herhalde demokrasiye uygun olan da bu butonun yokluğu değil varlığıdır.

Tartışmak, kavga etmek demek değildir.

Tartışmak, taraflara doğruyu ve yanlışı öğretebilen, müthiş bir araçtır.

"Ama tartışmayı bilmek gerekir..." Evet... işte onun için de yaşantımızda böyle uygulamalara yer açıp, zaman içinde otokontrol denilen şeyin bize tartışmayı öğretmesini beklemek gerekir.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Eleştirilere ve önerilere açığız elbette.
Ben eleştirimi mesaj olarak yazmayı yeğlerim ki herkes görsün. Hatta ben bile ilk zamanlarda taramalar için gelen eleştirileri okuyup bazı bilemediğim uygulamaları öğrenmiştim.
Ama bunun için buton yerine eksi rep verme yöntemini de uygulayabiliriz.:)

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,823
52,193
Kendi Koltuğunda
Sevgili Yaşlıkurt'a katılıyorum. Hattâ, "yapılırsa iyi olacağını sanıyorum," değil "elzemdir," diye düşünüyorum.

Bence Çizgi Diyarı'nın ortalama kültür düzeyi böyle bir uygulamayı rahatça kaldıracak kadar yüksektir. Ama daha önemlisi bu butonun varlığının, "tartışma kültürü" kazanmamıza büyük katkı yapacağına inanıyorum. (Çok benimsediğim bir kavram olmasa da,) herhalde demokrasiye uygun olan da bu butonun yokluğu değil varlığıdır.

Tartışmak, kavga etmek demek değildir.

Tartışmak, taraflara doğruyu ve yanlışı öğretebilen, müthiş bir araçtır.

"Ama tartışmayı bilmek gerekir..." Evet... işte onun için de yaşantımızda böyle uygulamalara yer açıp, zaman içinde otokontrol denilen şeyin bize tartışmayı öğretmesini beklemek gerekir.

Bence böyle bir uygulama bu forumun kalitesini ve populerliğini hatta birbirimizin kalbini kırmayı,oluşan güzel dostlukları bölmeyi kini,fitneyi ve üye çıkımına yol açacağı kesindir.çünkü kişilerde yaratılışlarında bir alınma vardır bu bir gerçektir sinek küçüktür ama mide bulandırır.Bulunduğumuz duruma değil ileriye daima ileriye bakmalıyız yapılan her işin arkasına, bugünün yarınına bakarak karar verimelidir.Tabiikide bunlar kişisel düşüncelerim.Emeğe saygı diyorum yapılan her bir iş kendi kendine olmamıştır ve olamaz.Her bir iş kaç aşamadan meydana gelip buraya konuluyor karşılıksız niye mi* Çünkü çizgi roman kardeşliği,gönül ve forum dostluğudur.Burada çok kişi gecesini gündüzünü bilmeden karşılıksız paylaşım yapan üstadlarımız var.Son olarak şunu söyleyelim paylaşım yapan arkadaşlarımıza like tuşuna basalım bir iki satır yazalım sizce hakketmiyorlar mı?

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
896
1,849
İstanbul
Bence emek verilmiş her çalışma beğenilmeyi hak eder, ister kaliteli olsun, ister daha az kaliteli olsun. Ben beğendiğim her çalışmada "beğen" butonuna basıyorum. Hatta indirmesem bile bazı çalışmaların güzelliğinden ya da orjinalliğinden dolayı "beğen"e tıklıyorum. Ama beğenmediysem hiç bir şey yapmıyorum. Sadece paylaşımı yapan kişiye katkısı olacağını düşünürsem yoruma eleştiri yaparım. Ama kişinin emeğine beğenmedim diyememem bu bence saygısızlık olur. Bu arada ben "eksi rep"e de aynı sebeplerden dolayı katılmıyorum.

tappers

Onursal Üye
24 Eyl 2013
637
2,217
hiç kimse, kötü bir iş çıkarmış da olsa herhangi birinin unlike butonunu kullanarak beğenmediğini merak etmez ve etmek de istemez.. diyarımız; gönüllülük gibi demokrasiden de bence ileri bir anlayış benimsenerek paylaşım yapılan bir platform olduğu için böyle bir şey uygun düşmez..

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Genel eğilimlerde biraz "panik" sezinler gibi oldum. Rahat sevgili doslar, rahat! Yerinde eleştiri iyidir.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Forum açıldığı günden bugüne kimi zaman eğri gitti kimi zaman düz ama epey yol aldı. Yaşlıkurt üstadın dediği türden taramalar eskiden sürekli karşımıza çıkarken artık bunların yeni versionları foruma konuyor. Kırk yılda bir görülenlerde kitap çok ender bulunan ya da bulunamayan bir sayı olduğundan yeterince kaliteli taranamayanlar ki bunların forumda varlığı bile yeter. Bu durumda bu tuş sadece eski paylaşımlar için kullanılacaktır. Unlike butonu ile 3-5 sene evvel yapılmış taramayı eleştirmenin foruma bir katkısı olacağını sanmıyorum.

Çeviri balonlama da ise aslını bilmediğin bir lisanda sunulmuş bir eserin dilini beğenmeyebilirsiniz tabii ki ama bunu beğenmediğinizi şimdi de yazabilirsiniz, bu konuda bir engel yok.

Benim tanıdığım, 55 senedir içinde yaşadığım sevgili ülkemde "unlike" tuşu en fazla birbirine bir şekilde gıcık olan kişler tarafından kullanılacak orada da ibare olarak "olmamış", "tsık!", "kötü", "ne bu ya!" gibi eleştiriyi alana katkı yapmayacak şeyler bulunacaktır, çünkü beğenmediği konunun altına fikrini yazmaktan imtina edenlerin burada destan döktürmesini bekleyemezsiniz.

Bundan sonraki kullanım alanı ise "beğenilmeyenlerin", "beğenmeyenleri" beğenmemesi olacaktır, şayet beğenmeyenlerin kimliği belli olursa.

Kısacası şahsi fikrim böyle bir girişimin fayda getirmeyeceği yönündedir.

Sevgi & Saygı

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Eğer karalama değil, eleştiri ise; Beğenmeyen neden beğenmediğini açık bir şekilde mesaj olarak yazar, paylaşımı yapan arkadaşta beğenilmeyen ne ise onu düzeltir. Kuru kuruya "beğenmedim."İşte bu olmaz.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Aslinda yaşlikurt üstadim kalite açisindan (tarama, çeviri, balonlama) son derece hakli... Kendisi inanilmaz titiz uğraşi verip, son derece kaliteli paylaşimlar yaptiği için, diğer paylaşimlardan da hakli olarak belirli bir kalite düzeyi bekliyor... Ama, her kişinin belirli bir bilgi düzeyi, yeteneği ve kapasitesi var... Eminim paylaşimda bulunan tüm üyelerimiz belirli bir emek ve çaba sarf ediyor... Kalitede eksik gördüğümüz konulari ise, paylaşimin yorum kisminda, uygun ifadelerle kendilerine iletmek, bence en uygun olan yoldur... çünkü o paylaşimda bulunmasi bile, içerik ne olursa olsun, bence bir beğen'i hak ediyor... Ama eğer hiç beğenmediyseniz, beğen butonuna basmayarak, kendinizce eleştiri yapmiş olursunuz... Bence forum olarak asil sorunumuz, paylaşimlari büyük bir iştahla arşivleyip, bir beğen tik'ini çok gören (indirmiş olduklari tüm paylaşimlarda) üyelerdir... Paylaşan kişi için, beğen ifadesi, sadece manevi bir tatmindir, karşiliğinda başka bir şey beklenmemektedir... Emeğe saygi için, sadece 1 saniye zaman ayirmak zor olmasa gerek...