Bütün dünya?

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Forumda "Bütün dünya" dergisi taraması araştırdım, ama bulamadım. Hiç paylaşan olmadı mı yoksa ben mi bulamadım acaba?

Çocukluğumda en sevdiğim dergilerden biriydi. Hatta bana okumayı sevdiren dergi diyebilirim. Amerikalıların Readers Digest'inin Türk versiyonuydu, hâlâ çıkıyor sanırım Başkent Üniversitesi tarafından galiba. Ama eski sayılarının tadı bir başkaydı. Bende babadan kalma cilt cilt vardı zamanında (en alttaki resimdekilerden) ama taşınmalarda kaybettim gitti, zamanında Nebioğlu Neşriyat çıkartıyordu eski sayılarını. Evinde onlardan olup da bir-iki sayı paylaşan olursa çok makbule geçer....

1.JPG

5.JPG

B%C3%BCt%C3%BCn%20D%C3%BCnya%20Y%C4%B1ll%C4%B1%C4%9F%C4%B1_KYY.jpg

Foto%25C4%259Fraf0018.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

1950'li yılların sayılarından bizde de vardı. Derginin hiç unutamadığım bölümlerinden biri de "Mankafa Poldi" sayfasıydı. İsviçre menşeli bu karikatürler balon konuşmalı değil alt yazılıydı. Dergilerden elimde hiç kalmadığı için sayfalardan bir örneği netten buldum.

Mankafa_Poldi.jpg

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Bende var... Tam sayısını bilmiyorum ama yaklaşık 45 ila 50 sayı arası... Ayrıca Ayna derilerinden de otuz civarında var. Ama şu an kütüphanemden ayrıyım. Yılbaşına kadar belki dahada fazla beklemeniz gerekecek... Tarama planımda ise 1949 yılı basımı Kahkaha Mizah Dergisi var. Onu yakın zamanda tarayıp paylaşırım.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Bende var... Tam sayısını bilmiyorum ama yaklaşık 45 ila 50 sayı arası... Ayrıca Ayna derilerinden de otuz civarında var. Ama şu an kütüphanemden ayrıyım. Yılbaşına kadar belki dahada fazla beklemeniz gerekecek... Tarama planımda ise 1949 yılı basımı Kahkaha Mizah Dergisi var. Onu yakın zamanda tarayıp paylaşırım.

İyi bir haber! Geç olsun güç olmasın, dört gözle bekleyeceğiz. Kolay gelsin.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
Alttaki linkte Serkan Salman'ın paylaştığı bir çok Bütün Dünya dergisinden tarayıp paylaştığı yazıları içeriyor. 44 adet pdf dosya... Kendi yüklediğim linklerdir. İlginize sunulur.

İçerik:
3.selimin gonderdigi elci
alea iacta est
anestezinin icadi
ataturk un tabutunun acildigi gun
ataturkun ekonomi politikasi
cam agaci suslemesi turk gelenegi
dersim isyani 1926-1936
efsanevi turk tanki
einsteini nazilerin elinden kaciran adam
emekli generalin kibris hatiralari
europa
falih rifki atay ve cumhuriyet
fazil husnu daglarca
fransanin turk dusmanliginin tarihi nedenleri
gazinin kagnilari
godot’yu beklerken
gustav mahler
istanbulun kapilari
john kennedy
jules verne
kasikci elmasi
kenan hulusi koray ve miras kece
louis braille
meksikanin romantik devrimcisi madero
mozart
mustafa kemalin radikal devrimleri
ponzi dalaveresi
sakarya meydan muharebesi
sigmund freud
simdi boku yedik
siyaset ve olimpiyat oyunlari
virginia woolf
yalan ruzgari ve profumo

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
İnsanlar kaça ayrılırmış? Tabii ki ikiye, geçmişte "Bütün Dünya" okumuşlar ve okumamışlar. :) Altta gülümseten bir yazı dergiden.

8.JPG

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,840
4,956
Sayın Tabure ;

İnanın 2 - 3 gün önce "Bütün Dünya" dergisi neden gündeme gelmiyor diye düşünmüştüm. 2 - 3 gün sonra sen gündeme getirdin. Gerçekten de inanamıyorum.

Bütün Dünya Dergisi sevenlere en içten duygularımla esenlikler dilerim...

md35

Kıdemli Üye
28 Haz 2013
202
708
70'li yıllarda keyifle takip ettiğim, satın aldığım bir dergiydi. Uzak iklimlere seyahat notları, okyanuslardaki yaşam, uzaya ait bilgiler, psikoloji izlenimlerine ait makaleler, tarih yazıları ve daha neler neler. Bizim "kırkambar"ımızdı. Tabi rahmetli Şevket Rado'nun yayınladığı, Bütün Dünya ile aynı minvalde yayınlanan Ayna'yı da zikretmek gerekir.

Ben de Bütün Dünya dergisine özlem duyanlardanım. Zaman zaman İnternette satılıyor mu, satın alsam mı diye baktığım bir dergi. Henüz bir paylaşım becerisinde bulunamasam da satın aldığımda tarayıp paylaşılmalı dediğim bir dergi.

Paylaşım isteğini, paylaşacağını belirten Zamangezgini'nin beyanını heyecanla karşıladım.

Bütün Dünya paylaşımları için tüm dostlara şimdiden gönül dolusu teşekkürler.