İnternette Eski ya da Silinmiş Konuları Bulma Girişimi-1

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,446
hiçbiryerde :)
İyi geceler dostlar. Lenard arkadaş
uyandırdı beni, kaybolan sunumları
tekrar hazırlamanın zorluğunu bir nebze
azaltmak ve yapılan değerli yorumları
görmek, yenilemek için şöyle bir yol
izlenebilir
(Daha kolay yöntemleri bilen arkadaşlar
paylaşırsa sevinirim) :

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Şerefsizim benim aklıma gelmişti :)

Güzel bir yöntem imiş, eski konularımı bulup tanıtım yazılarını kopyaladım. Konulara ekledim, resimlerini de sonra ekleyeceğim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Çok güzel bir ipucu bu sevgili "yeryüzü". Açıklamalar da çok öğretici olmuş, bu işimize çok yarayacak, teşekkürler. Öneri öneriden, fikir fikirden üstünmüş. Sevgili "Shoryuken"in dediği gibi "vallahi benim de aklıma gelmek üzereydi!". Demek ki "Barika-i hakikat müsademe-i efkârdan doğar"mış (gerçeğin parıltısı fikirlerin çarpışmasıyla ortaya çıkar).

Tavsiyenizi ben de denedim, çoğunlukla işe yarıyor. Ama "Google"a çok güvenmeyelim ve kendi yedeklerimizi de almayı sürdürelim derim ben. Çünkü denediğim kadarıyla Google bazı sayfaları "önbelleğe" almamış (veya sonradan silmiş de olabilir). Örneğin benim aylar önce açtığım, ama yedeklemeyi unuttuğum "Sonradan renklendirilmiş siyah-beyaz videolar" başlıklı bir konu vardı (özellikle orada yer alan kendi taradığım bir fotoğrafı internette de çok aramış ama bulamamıştım, görseli taradığım eski dergiyi de ne yazık ki atmıştım, o fotoğrafı yana yakıla arayıp duruyordum). Google bu sayfayı ne yazık ki "cashe belleğe" almamış. Bir de "Yandex" motoruna bakayım dedim. Evet, orada Yandex'in önbelleğinde mevcutmuş, sayfayı kurtardım (tekrar paylaşacağım).

Kısaca şu öneride bulunmak için cevap yazdım. Aradığınız şey "Google" önbelleğinde yoksa "Yandex" önbelleğine bakınız! (veya başka arama motorlarının). Biraz da elinizi çabuk tutun, zira önbellekten silinebilir. Yine de kendi yedeklerinizi almayı ihmal etmeyiniz (tek tuş tıklamasıyla alınıyor- full HTML).

Ek not: "Full-HTML" yedek almanın bir diğer avantajı "linklerin de yedeklenmesi"dir. "Google" ve "Yandex"in önbelleklediği sayfalarda -doğal olarak- linkler gözükmüyor, onun yerine üye olmayanların foruma girdiklerinde gördükleri "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]" ibaresi gözüküyor. Oysa full-HTML yedeklerde tek tıklamayla linklere kolayca ulaşılabiliyor .
Ek not 2: Her iki arama motorunun önbelleğine de bakın. Biri diğerinden daha sonra kaydedilmiş olabiliyor, yani daha yeni bir imaj olabilir, dolayısı ile daha fazla mesaj içeriyor olabilir.

Son düzenleme:

umut22

Aktif Üye
8 Tem 2010
397
982
Hani bir söz var, internette dolaşır durur.

"Bu google kesin kadın;
hem lafını bitirmeden araya giriyor, hem de herşey hakkında bi fikri var, ayrıca özel günlerde de hep süsleniyor...."

şeklinde.

Ne olursa olsun, işimize yarıyor ya ona bakarım ben.:)

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
internet archive: wayback machine diye bir site var:
Bu siteyi açalım ve browse history kısmına yazıp aratalım.
Karşımıza bir takvim çıkıyor. Bazı insanlar, bazı tarihlerde bu sitenin back-up'ını almış. Amaç şu: Babylon sitesi bazı sözlük dosyalarını değiştiriyor, siliyor. bgl formatında dosya yerine yerine executable, pc'den kurulum isteyen sözlük dosyaları yüklüyor. Siz Linux veya Android'e sözlük kurmak isterseniz bu exe ile biten dosyalar işinize yaramıyor.
Şimdi takvime giderseniz, 1 mart 2010 tarihine gidiyor, Turkish linkine tıklayıp, 97624 kelimelik sözlüğün bgl formatını indirebiliyorum. Deneyebilirsiniz.
Kaynağımın hakkını yemeden referans vereyim:

Son düzenleme:

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
Bu girişten sonra, bizim sayfamız nasıl kayıt edilmiş bir bakalım:
Maalesef en son 5 Temmuz.

Şimdi, sitesinde, browse history kısmına http://www.cizgidiyari.com/forum yazarak aratırsam, ilgili bir arkadaşımızın ama maalesef en son 25 Haziran'da sitemizin görüntüsünü aldığını görüyorum.

Tam linki de yazayım:
Evet yukarıdaki linkte sitemizin 25 Haziran'daki hali var.

Mesela MArtin Mystere sayfası da şu:

Şimdi ben save page now yazan boşluğa http://www.cizgidiyari.com/forum yazdım ve backup almasını istedim.
2 EKim 2014 tarihli backup'u alan kişi benim. İşlem çok kısa sürdü, neler eksik bilemiyorum, ama link şu oldu:

Sanırım her konunun ilk sayfasını back-up alıyor. Bu yeterli bence.

web.archive.org sitesi, google gibi kendisi otomatik olarak back-up almıyor. Aramızdan birisinin aklına gelip haftada bir backup alsa bile çok işe yarar diye düşünüyorum. Keşke Eylül ayında birimizin aklına gelip bu işi yapsaydık.

Not: 5 Temmuz'da http://www.cizgidiyari.com olarak kaydedilmiş:

-------------------------------------------------------------
http://www.cizgidiyari.com Saved 75 times between Mart 21, 2009 and Temmuz 5, 2014.

-----------------------------------------------------
http://www.cizgidiyari.com/forum/ Saved 712 times between Mart 21, 2009 and Ekim 2, 2014.
----------------------------------------------------------

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Sevgili yeryüzü üstadın önerisiyle başta üşendiğim sonradan ilaç gibi önbellekten daha önce paylaştığım kaybolan konuları yeniden açtım.
Fakat resimler ve linkler yine kayıp.
Birkaç resim ve alternatif link ekledim.
Aslında yabancı paylaşımlardı çoğu. O yüzden giden gitsin demiştim.
Yöntem kolay olunca üşenmedim.
Alt kısımlara "kayıp konu" olarak not düştüm.
Yani bu not geçen hafta yaşanan üç aylık veri kaybına atıftır.
Bu dejavu durumunu açıklama gereği duydum.

Şimdi bu durumdan ne çıkardım (Dorohedoro'dan alıntı).
Eskiden her albümün kapak resmini eklerdim.
Artık sadece 2 albüm kapak resmini eklerim.
Giderse de sorun etmem.

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,110
Sevgili yeryüzü üstadın önerisiyle başta üşendiğim sonradan ilaç gibi önbellekten daha önce paylaştığım kaybolan konuları yeniden açtım.
Fakat resimler ve linkler yine kayıp.
Birkaç resim ve alternatif link ekledim.
Aslında yabancı paylaşımlardı çoğu. O yüzden giden gitsin demiştim.
Yöntem kolay olunca üşenmedim.
Alt kısımlara "kayıp konu" olarak not düştüm.
Yani bu not geçen hafta yaşanan üç aylık veri kaybına atıftır.
Bu dejavu durumunu açıklama gereği duydum.

Şimdi bu durumdan ne çıkardım (Dorohedoro'dan alıntı).
Eskiden her albümün kapak resmini eklerdim.
Artık sadece 2 albüm kapak resmini eklerim.
Giderse de sorun etmem.

Annem hep der.Üşenenin çocuğu olmaz:D:D.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bu çok kıymetli paylaşım için yürekten teşekkürler sevgili yeryüzü. Maalesef benim de son 3 ay içinde yeni açıp ya da ilaveler yaptığım tüm konular silinmiş ve bunların önbelleğe en son kaydı 28 Eylül'de yapıldığından kaybettiğim konulara ulaşamam söz konusu olmadı... Oysa ki bundan 3-4 gün öncesi bu bilgiye ulaşsaymışım tüm konuları kurtarma şansım varmış.. :) Ne yapalım başa gelen çekilirmiş, yeter ki Allah zihin açıklığı versin. Sanırım 1 ay içinde yöneticisi olduğum bölümdeki tüm konuları son haline getirebilirim.

Bu arada diğer konuları kaybeden tüm üyelerimize tavsiyem; silinen konularınızı geri getirmek için 1 dakikanın bile büyük önemi var zira önbellek yenilendiğinde açtığınız konu ile ilgili son 3 aylık tüm bilgiler gidiveriyor...

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Bu çok kıymetli paylaşım için yürekten teşekkürler sevgili yeryüzü. Maalesef benim de son 3 ay içinde yeni açıp ya da ilaveler yaptığım tüm konular silinmiş ve bunların önbelleğe en son kaydı 28 Eylül'de yapıldığından kaybettiğim konulara ulaşamam söz konusu olmadı... Oysa ki bundan 3-4 gün öncesi bu bilgiye ulaşsaymışım tüm konuları kurtarma şansım varmış.. :) Ne yapalım başa gelen çekilirmiş, yeter ki Allah zihin açıklığı versin. Sanırım 1 ay içinde yöneticisi olduğum bölümdeki tüm konuları son haline getirebilirim.

Bu arada diğer konuları kaybeden tüm üyelerimize tavsiyem; silinen konularınızı geri getirmek için 1 dakikanın bile büyük önemi var zira önbellek yenilendiğinde açtığınız konu ile ilgili son 3 aylık tüm bilgiler gidiveriyor...

Bunun için önbellekte mevcuttaki tüm konuları kopyalamak için elinizi çabuk tutunuz...

NOT: Şu an bulamadığım bazı konuları Yandex'de denedim ve orada buldum. Şayet Google'dan erişemediğiniz bir takım konular var ise bunları Yandex'in önbelleğinden ulaşabileceğinizi umuyorum. Bu durum gece gece kendi açımdan hoş bir sürpriz oldu.. :)

Son düzenleme: