Evdeki internet rezaletim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Eski konumu okuyanlar sorunumu biliyordur, yaklaşık 3 aydır evde internetim her 5-10 dk.da kopuyor, 2 dk. sonra tekrar bağlanıyordu. 3 gün önce ttnet'i aradığımda yaklaşık 50 kez aramışımdır,(ilk defa bilgisi olan birine denk geldim) evet kopma sorununuz görünüyor dedi ve modem firmanızı arayıp arayıp sorununuzu bildirin belki modem kaynaklı da olabilir dedi. Modemi ttnet vermişti (TP Link marka 300 megabit) internete sordum aynı dertten muzdarip binlerce kişi varmış yahu. Müşteri hizmetlerine ulaşmak cambazlık istiyor bende de o yok yeni bir modem alayım istiyorum tavsiyeniz olursa değerlendireceğim arkadaşlar. Hızım an itibarıyla 1 megabitin altında deliriyorum ama 2 gündür kopmadı.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Dostum Zyskel gibi bir marka var evde onu kullanıyorum gayet memnunum. Airtes'den uzak dur tavsiyem Aslında tplink iyidir ama ttnet verdiyse dandiğini vermiştir.

CAN_AVAR

Kıdemli Üye
27 Ocak 2013
177
251
Türkiye de tek alternatif TTNET maalesef ADSL bağlantısı için gerekli kabloyu Türk Telekom çekiyor ve TTNET de aynı firmanın. Smile de kullandım Türk.Net de ancak bir sorun olduğunda biri öbürüne atıyordu suçu. Şimdi en azından altyapıyı sunanda hizmeti sunanda aynı. Modem konusuna gelirsek eğer maddi sorununuz yoksa LinkSys diye bir marka var Cisco'nun bireysel kullanıcıya yönelik markası. TPLink önermem kendimde kullandığım halde, çünkü donanım katmanında kullandığı bir yazılım yüzünden hacker saldırılarına karşı savunmasızmış bu yazılım parçası aslen ZyXel markasının birçok modem üreticisine sattığı bir şeymiş. İnternette bayağı bir araştırdım bir daha modem alırsam LinkSys marka alırım.

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
bizdeki modem inca kablosuz 4 port ara sıra kopma oluyor ama senin yazdığın kadar yok.

sewok

Yeni Üye
27 Tem 2011
7
18
Zyxel modemi ilk üreten firmalardan biridir iyi markadır. linksys veya asusta alınabilir.. ucuz olanlarda edimax ve tenda mevcut, performansları idare eder... Bağlantı kopması bazen hatlardan kaynaklı olabiliyor ancak sürekli kopma durumunda modemden kaynaklanma ihtimali yüksek. Ancak başka modemle deneyerek sorunun neden olduğu anlaşılabilir...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
tplink en iyisidir.Ben de onu kullanıyorum.Normalde ve bir sorun yoksa harika çalışıyor.Daha önce airties vardı.Ve yandı evet inanılmaz ama iç devreler yanmış.Yaklaşık 6 aydır tplink kullanıyorum.Kablosuz da bile harika.Ama hatta bazen anlık kopmalar oluyor.Nedeni hat kaynaklı özellikle yağmurlu havalar da çok sık oluyor.Ana hatta sorun varmış.Birde kota dolunca kafayı yediriyor.Yoksa tplink cihazı harika tavsiye ederim.Birde aldığın yer kendisi ayarları yapsın.Sen yapma çünkü yönetici şifresi ayarda istiyor.Onu da satın aldığın yerdekiler biliyor.Mümkünse bilgisayarcıdan al.Büyük mağazalar başından savıyor.Sevgi ve saygılar.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,486
Ben TT Netin verdiği Huawei HG655d kullanıyorum, komşuyada çekmiştim, salonda laptoptan çocuklar da kullanıyor, şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Tek sorunum 16 mb hıza çıkmıştım meğersem 50 gb kotalıymış aşınca 4 mb iniyor, indirme ve dowlandlarda. O da bana anlatılmayan bir durumdu, tek sorun bu. 1 yıl bekleyeceğiz artık.

ikarus75

Aktif Üye
31 Ağu 2011
356
500
Aynı sorun bendede oldu eve geldiler bir şey bulamadık sinyalde sorun yok dediler.Modemde problem olabilirmiş neyse adamlar hem modemi veriyor kısa bir süre sonra problem olunca biz bilmiyoruz diyorlar.Aylarca uğraştım günde en az on kere kopuyordu.Sonunda tt neti kapattım süperonline geçtim şuan gayet memnunum.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Sorunum çözüldü arkadaşlar. Yaklaşık 50 kere aradıktan sonra son görüştüğüm kişi modem firmasını arayıp ölçüm yapmasını isteyin dedi bazen sıfır modemlerde sorun çıktığını söyledi hemen gidip bir modem aldım 109 tl Airties aldım kopma yok hız indirmede 40-60 kb idi şimdi 500-650 gibi görüyorum. Demek ki ttnet'ten modem alınmazmış.

ynvMaN.jpg

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Üstadım Geçmiş olsun.
İndirme programı olarak yoksa eğer bir de IDM indirip kurun ....
İndirme işlemini keyifle yapın. (Fotoğrafa göre yok gibi ...)
Ben öyle yapıyorum. Bazen uzun süren indirmeler oldu mu 3D filmler gibi 15-16 GB lık PC mi açtıkça ağır ağır indiriyorum . Kaldığı yerden devam ediyor indirme.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Çabuk sevinmişim yine eskisi gibi rezillik devam ediyor. TTnet'te görüştüğüm kişi IP alamadığımı söyledi arıza kaydı vs.. Pc'ye format yaptık yedekleri geri yükledik hiçbir şeyi bulamıyorum.:':)'(

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Nasıl yani veriler mi kayboldu anlamadım yedek aldınızsa nasıl bulunamıyor pek anlamadım sorununuzu ama internet sorunu bende de var media dosyaları indirirken resmen hız sürünüyor ama başka şeyleri jet gibi indiriyor.Bende kafayı yedim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Yedeği ben almamıştım, resimler duruyor ama balonlama için ayırdıklarım yok. Ve sadece onlar yok. Birçok dosya da numara ile sıralanmış orjinal isimler gitmiş. 6o gb yedeklendi ve 60 gb dosya var görünüyor. Tek tek bakıp yeniden adlandırmam gerekecek galiba.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Yedeği ben almamıştım, resimler duruyor ama balonlama için ayırdıklarım yok. Ve sadece onlar yok. Birçok dosya da numara ile sıralanmış orjinal isimler gitmiş. 6o gb yedeklendi ve 60 gb dosya var görünüyor. Tek tek bakıp yeniden adlandırmam gerekecek galiba.

Çok üzüldüm bak şimdi bu yedeklemeyi nasıl yaptılar bende geçmişte yaşadım bunu hiç böyle olmamıştı.Çeviri kolay değil çok üzüldüm gerçekten.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
İnternet rezaletim yeni bölümleriyle hız kesmeden sürüyor. Eve ekip gelmiş, ama evde kimse yoktu. Daha sonra bana telefon ettiler eve gidip baktık dediler hızım 1megabitmiş ben 4-16 mbit tarifesindeymişim eğer 1-8 mbit tarifeye geçersem cillop gibi kesintisiz 1mbit hızım sorunsuz çalışırmış. Laptop için yedekleme yapıldı, formatlandı ve yedek geri yüklendi. Sonuç? Türkçe fontlar klasörümde 1000 tane font vardı (Tek klasörde) şimdi her font için ayrı klasör var (BİNLERCE) bazılarının içinde ayrıca hiç bilmediğim dosyalar var.Tek tek bakıp sileceğim bu hızda yıl sonuna yetiştirmeyi düşünüyorum. Kimi öpeyim şaşırdım yani.:':)'( Ya da öptürüp kurtulacağım.:Ğ

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

Aynı kablodan gelmiyor mu? Bende ttnet dışında birine gelin gitmek niyetindeyim sözleşmem 3 ay kaldı.

Bence de ayrıl. Mecbur diye düşünmesinler. Keşke bir seferde yeteri kadar çok kişi ayrılsada, elde tutmak için bir şey düşünseler. Ayrıldıktan sonra hemen yeni bir kampanya sunarlar zaten, tekrardan kapmak için. Maalesef para ve imkanı elinde olan bu tip işletmeler gözünde tüketici sadece yolunacak kaz gibi görünüyor. Değiştirmenin de mümkünatı yok sanırım.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Aynı altyapı üzerinden hizmet alındığı için ve ttnet tekel konumunda olduğu için bunlar oluyor.İşte büyük ülkenin hali bu hiç işimiz doğru değil.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
TTnet'e gittim ve teknik ekibin söylediği gibi (4-16 mbit hızındaymışım, 1-8 yaparsam sorun morun kalmazmış) söyledim hemen baktılar veee... Ta ta zaten 1-8 hızındaymışım ki. Yani hastamız yaşayacak mı doktor dedim, umutsuz vaka dediler. 30 mb bir dosyayı 60-80 dakikada indiriyorum eğer kopmazsa. Kop kop çıldır.:':)'(

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Valla büyük beyaz üstadım ne desem bilmem ki,benim bildiğim ve olması gereken prensip şudur "Her iş ehline verilmelidir" ;) .Ama bu kural kesinlikle Türkiye için geçerli değildir,burada "Paran ya da adamın varsa her kapı açılır" :Z kuralı geçerlidir.Yani bu Türk Telekom ne olacak benim için de umutsuz vaka...:eek:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Ben uzun zaman Süper online abonesiydim ve çok memnun kalmıştım.
Taşındığım yerde süper online olmayınca mecburen değiştirmek zorunda kaldım.
Önce TTnete abone oldum ama şikayetleri duyunca kurulum tamamlanmasına fırsat vermeden hemen gidip aboneliğimi iptal ettirdim.
Uydunet internet hizmet sunucuya abone oldum.3-4 yıldır aboneyim ve de çok memnunum.
Ancak şunu da belirtmekte yarar var. TTneti bizzat kullanmadığım için detaylı bilgim yok.
Duyduğuma göre dağıtım yapılan merkeze yakınlık ve uzaklığa göre alınan hizmette değişiklikler oluyormuş.
Geçen bir ay Adana'da idim. Kardeşim TTnet üyesi.
Müthiş bir indirme hızına sahip olduğuna bizzat şahit oldum.
700 MB lik bir filmi 6-7 dakikada indiriyordum.
Yanılmıyorsam ayda 59.-TL 50 ya da 75 GB kotalı idi.

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Utorrent çalıştığında bende de aynı sorunlar oluyor. Hız düşüyor, indirmelerde kopmalar başlıyor. Programı kapattığımda, hafızada kalıyor ve yine engelleme sürüyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda hafızaya geçiyor, yine aynı problemi yaşıyorum. Görev yöneticisini çalıştırıp işlemler'den utorrenti bulup işlemi sonlandırıyorum. Herşey normale dönüyor.
Belki böyle bir sorun yaşıyorsundur.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Birkaç gün önce gelen ekip abi altyapı bu bununla yaşayacaksın dedi. Ve bende ilk kez torent ile film indirdim 3 saatte indi keyfimi kaçırmadan artık böyle alçak sürünerek işimize bakacağız.

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,313
Doğru demiş maalesef bu ülke bildiğin 3 dünya ülkesi. Aç google maps uygulamasını bak komşular karış karış toprağını tarlaya çevirmiş ekip biçiyorken bizimkilere bak bomboş sahipsiz in cin top oynuyor gibi gözüküyor.
Ülkede doğru gitmeyen çok şey var sonuçları da böyle tekelleşme, kalitesiz ve pahalı hizmet oluyor. Alternatifin var elbette ama doğru gitmeyen şeyler dolayısıyla döşemişler 100-200 lira fiyat farkını.. Tek kelimeyle trajikomik.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Tamda konuya uygun olacak. Türknet'te bir aydır evdeki internet hızım yerlerde sürünüyor. Kimse Türknete geçmesin sakın. Şayet düzelme olmazsa bu mesajı böyle kalacak.
- 2.39Mbps download - rezalet

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Türksatın Uydunetinde ilginç 2 hizmet varmış bugün öğrendim.

Biri nitro. 3,90 TL veriyorsun (herhalde faturana yansıyordur) 24 saat boyunca internet hızın 100 megabit oluyor :4: Üstelik 24 saat boyunca o çılgın hızda yapacağın indirmeler senin aylık kota veya adil kullanım sınırını etkilemiyor. Ayda 5 defa yapma hakkın varmış.

Diğeri de gece yarısından sonra hizmeti. Tarifene ilave 9,90 TL veriyorsun 30 gün boyunca saat 00.00-09.00 arası yapacağın indirmeler gene kota veya adil kullanım sınırını etkilemiyor.

Özellikle nitro hizmetini beğendim, ara sıra kullanırım diye düşünüyorum. İndireceğin linkleri biriktirip, nitrola, o gün 100 megabitle indir babam indir... Premium üyeliğin olan hızlı bir kaynaktan 480p filmi indirmek 1 dakikayı bulmaz herhalde o hızda.

Uydunet gerçekten diğer servis sağlayıcılara göre avantajlı hem bağlantı hızları hem de ücret açısından.
Kötü havalarda etkileniyor diyordu arkadaşlar, bu karlı dönemde sadece 2 gün 1-1,5 saat gitti, onun haricinde problem yaşanmadı.

tuzcu

Aktif Üye
15 Tem 2013
335
846
Tamda konuya uygun olacak. Türknet'te bir aydır evdeki internet hızım yerlerde sürünüyor. Kimse Türknete geçmesin sakın. Şayet düzelme olmazsa bu mesajı böyle kalacak.
- 2.39Mbps download - rezalet

Ben mi yanlış anladım?
2.39 MB per second = dakika da 120-130 MB demektir. 5-6 dakika da bir film indirebilirsin. Bu nasıl rezalet?

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Türksatın Uydunetinde ilginç 2 hizmet varmış bugün öğrendim.

Biri nitro. 3,90 TL veriyorsun (herhalde faturana yansıyordur) 24 saat boyunca internet hızın 100 megabit oluyor :4: Üstelik 24 saat boyunca o çılgın hızda yapacağın indirmeler senin aylık kota veya adil kullanım sınırını etkilemiyor. Ayda 5 defa yapma hakkın varmış.

Diğeri de gece yarısından sonra hizmeti. Tarifene ilave 9,90 TL veriyorsun 30 gün boyunca saat 00.00-09.00 arası yapacağın indirmeler gene kota veya adil kullanım sınırını etkilemiyor.

Özellikle nitro hizmetini beğendim, ara sıra kullanırım diye düşünüyorum. İndireceğin linkleri biriktirip, nitrola, o gün 100 megabitle indir babam indir... Premium üyeliğin olan hızlı bir kaynaktan 480p filmi indirmek 1 dakikayı bulmaz herhalde o hızda.

Uydunet gerçekten diğer servis sağlayıcılara göre avantajlı hem bağlantı hızları hem de ücret açısından.
Kötü havalarda etkileniyor diyordu arkadaşlar, bu karlı dönemde sadece 2 gün 1-1,5 saat gitti, onun haricinde problem yaşanmadı.

Heryere uydunet gelsin diye bekliyorum.
Belki on sene içinde gelirse kesin denerim.
Gerçi bir ara sorup öğrenmiştim. Yoktu.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

Ben mi yanlış anladım?
2.39 MB per second = dakika da 120-130 MB demektir. 5-6 dakika da bir film indirebilirsin. Bu nasıl rezalet?

Sayın tuzcu,
ben online speedtest ile ilgili bir siteden aldığım sonucu aktarmıştım. Saniyede 2,39 MB indiremiyorum, ancak 200 KB - 250 KB indiriyorum. İşin aslı bu. Yani bir film 1 saatte inmez bile. Oradaki MB megabytes değilde megabit olmasın sakın.

Yani; 1 megabit per second (symbol Mbit/s or Mb/s, often abbreviated "Mbps") is a unit of data transfer rate equal to:

125 kilobytes per second

Yani 2,39 x 125 = 298,75 KB saniyede (kesinlikle MB değil.)

Şimdi ise saniyede 600 KB civarı çıkıyor ki, başka bir yerden saniyede 1,2 MB ile indirme yapabiliyorum. Yani aynı ücrete yarı hizmet alıyorum şu an için. Geçen ay içinde kesinlikle 50GB kotasını aşmış olamam. Hard diskimde boş alan 5 GB bile yok. O yüzden film bile indirmeyi denemiyorum.

Bu arada ilgin için teşekkürler. Keşke senin dediğin gibi olsa, hayat bayram olur, tavsiye bile ederdim.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Anlaşılan bu başlığa yazan TTNET mağdurları yalnız değil, bakınız Metin Uca, yönetim kurulu başkanı Hariri from Arabia'dan medet ummuş :d

attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• metin.jpg
    metin.jpg
    16.7 KB · Görüntü: 149
  • metin2.jpg
    metin2.jpg
    20.1 KB · Görüntü: 147
Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
İnternet ve rezaletten bahsetmişken aynı başlık altından ayın 9'unda internet hızı:

Download dediğimiz şey 8 megabit/saniye denilen şey değil mi?
Neden ayın 9'unda 50 GB kotayı çeyreğine bile gelmemiştir. Neden acep?

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Hiç değilse İnternetiniz var; bende o da yok.

Kastamonu gibi bir şehirde ve şehrin aşağı-yukarı göbeğinde, bir yıldan beri İnternet bağlanmasını bekliyoruz. Yanımızdaki sitede 2 - 2.5 yıldır bekleyen komşularımız olduğu iddia ediliyor.

Beni adam yerine koyacak bir parti bulabilirsem, sırf bu TTNet'i cezalandırmak için milletvekili olmaya çalışacağım.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi
Hiç değilse İnternetiniz var; bende o da yok.

Kastamonu gibi bir şehirde ve şehrin aşağı-yukarı göbeğinde, bir yıldan beri İnternet bağlanmasını bekliyoruz. Yanımızdaki sitede 2 - 2.5 yıldır bekleyen komşularımız olduğu iddia ediliyor.

Beni adam yerine koyacak bir parti bulabilirsem, sırf bu TTNet'i cezalandırmak için milletvekili olmaya çalışacağım.

Olanın derdi başka olmayanın derdi başka:)
Bu arada youtube'da bir müzik videosu dinleyemeyeceksem, forumdan bir paylaşım indiremeyeceksem neden para ödeyim. Yılda 1000 TL para peşin:)) İndirme işi desen -geçen sefer için- 10 dk sonra bir sorun oluştu deyip başa dönüyordu. 15 mb indirmek için on kez denemişimdir. Vakitte önemli. Umalım Kastamonu'ya da yakında gelir ve tam anlamıyla gelir. Herhalde içinde vardır ama biraz uzak bir yerlerinden bahsediyorsundur.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Yarım yamalakta olsa bugün bağlandık. Artık hız mevzusuna girmeyeceğim bağlı kalmaya bile razı olduk.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
İnternet ve rezaletten bahsetmişken aynı başlık altından ayın 9'unda internet hızı:

Download dediğimiz şey 8 megabit/saniye denilen şey değil mi?
Neden ayın 9'unda 50 GB kotayı çeyreğine bile gelmemiştir. Neden acep?
internetin 50gb kotalı kotayı doldurmadığından süper bir hızın var saniyede 1.24 mbayt indirme hızın var 50 gbaytı doldurunca hızın düşüp 3mgabit/saniye olacak şu anda çok iyi bağlanma hızın demekki çok bir şey indirmiyor ve kotayı doldurmuyorsun :rolleyes:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
995
3,267
Tespit edilemedi

internetin 50gb kotalı kotayı doldurmadığından süper bir hızın var saniyede 1.24 mbayt indirme hızın var 50 gbaytı doldurunca hızın düşüp 3mgabit/saniye olacak şu anda çok iyi bağlanma hızın demekki çok bir şey indirmiyor ve kotayı doldurmuyorsun :rolleyes:

Ah şu birimler yok mu? İnsanın kafasını karıştırıyor. 10 yıldır saniyede 1.24 MB hızına ulaşamadım.

Yukarıda zaten başka bir değeri hesaplamışım.

Resimdeki 1,24 Mb/s saniyede mega bit'i gösteriyor bence. Çünkü hesaba göre öyle çıkıyor. Saniyede 155 Kb indirebiliyordum o dönem. Mb nin 5 te biri bile değil..

Wikipedi'den alıntıdır. 1 megabit per second (symbol Mbit/s or Mb/s, often abbreviated "Mbps") is a unit of data transfer rate equal to: 125 kilobytes per second

Yeniden hesaplarsak: 1,24 Mb/s x 125 = 155,00 Kb/s imiş o dönem. Şimdilerde saniyede 500-600 Kb. Buna şükür.

Wikipedi'den başka bir alıntı

megabyte per second (MB/s) is a unit of data transfer rate equal to: 1,000 kilobytes per second

Karıştırmamak mümkün değil. Biri Mb/s diğeri MB/s. Sadece küçük/büyük harf değişikmiş.

Son düzenleme: