"Hemen şimdi" yapabileceğimiz çok şey var

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Zaman zaman dostlarımızdan şöyle şeyler işitiriz:

"Tarama yapmak istiyorum ama tarayıcım yok."

"Hâkim olduğum bir yabancı dil yok, çeviri yapamıyorum."

"Balonlama yapmak için Photoshop kullanmak gerekliymiş, bu benim için epey zor."

Bu ve buna benzer serzenişlerin kısmen maddi temelleri olduğunu kabul ediyorum. Ancak foruma, çizgi romana katkı vermek için yapılabilecek şeyler bunlarla sınırlı değil. Hemen şimdi kolaylıkla yapılabilecek epeyce şey var:

1) Açılan konulara içeriği zenginleştirecek mesajlar yazılabilir: Sadece “teşekkür ederim”, “ellerine sağlık”, vs… türünden mesajların içeriğe katkıda bulunmadığı açık. Bu türden mesajlar yazmak yerine “like” butonu kullanılabilir. Fazla sayıda beğeni alıyor olmak paylaşımı yapan açısından motive edici olacaktır. Ancak asıl olarak konuyu zenginleştiren mesajlar yazmak çok daha keyifli olacaktır. Çizgi romanın içindeki bir panelin ya da herhangi bir diyaloğun çağrıştırdıkları yazılabilir, kapak hakkında fikir belirtilebilir, çalışma (uygun üslupla) eleştirilebilir, sinema ya da müzik dünyasından çağrışımlar eklenebilir, benzeri çizgi romanlar hakkında birkaç satır yazı yazılabilir, kapak ressamı, yazar ve çizer hakkında bir şeyler söylenebilir, vs…

2) Çizgi roman dünyasında (yurt içi, yurt dışı) yaşanan gelişmeler, ilgili haberler, makaleler, vs… Kaynak gösterilerek foruma taşınabilir.

3) Kırık linkler yenilenebilir.

4) Tek linke sahip konularda farklı platformlar kullanılarak alternatif linkler yaratılabilir. Link ilave etmek için mevcut linklerin kırılmasını beklemeye gerek yok. İlave edilen her link, ilgili konunun yaşayan bir linke sahip olma süresini uzatacaktır. Zaman zaman dostlarımız bir dosya paylaşım platformundan dosya indirirken sıkıntı çekebiliyor. Onları düşünerek farklı bir platforma yükleme yapmak oldukça kolay. Üstelik en güzeli bunu yapmak çok hoş, çok keyifli bir şey. Bir link yaratmak için harcanacak fiili süre belki en fazla bir dakikadır. Siz komutu verdikten sonra dosya yükleninceye kadar hayatınıza devam edebilirsiniz.

5) Kapak resimleri olmayan, gözükmeyen, ya da başka konularla karışmış başlıklarda gerekli resim ilaveleri yapılabilir.

6) Açılan konulara “etiket (tag)” ilavesi yapılabilir.

7) Facebook sayfamızdaki paylaşımlar kişisel sayfalarda paylaşılabilir, böylece daha fazla insanın Çizgi Diyarı’ndan haberdar olması sağlanabilir. Paylaşımlarda “Beğen” butonuna basmak da faydalı olabilir.

8) Yeni çıkan çizgi romanlarla ilgili bilgilendirme yapılabilir.

9) Derlemeler yapılabilir.

Bunlar hemen aklıma geliveren öneriler. Bir sürü başka öneri daha üretilebilir. Bu türden her bir katkının hepimizi çok daha mutlu edeceği, çok daha motive edeceği açık.

vefalı üstadımın imzasında söylediği gibi:

PAYLAŞMAK GÜZELDİR!

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
Yazacak pek bir şey bırakmamışsınız üstadım elinize sağlık.

- Nette satışı olupta diyarımızda olmayan eserlerden uygun olanlara ratlanırsa bilgi mahiyetinde uygun bir yerde konuda açılabilir.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
39
43
denizci
1. maddede yazan; “Çizgi romanın içindeki bir panelin ya da herhangi bir diyaloğun çağrıştırdıkları yazılabilir, kapak hakkında fikir belirtilebilir...” ile ilgili, aşağıdaki konuya yazdığım ikinci mesajım, çok başarılı işte :Ğ

http://www.cizgidiyari.com/forum/ka...sayi-03-bilinmeyen-dunyalarda.html#post366275

Neyse reklamı bırakalım bari :D

Üstadım, “Açılan konulara “etiket (tag)” ilavesi yapılabilir.” kısmı nasıl oluyor?

Ben, değil başkasının konusuna, kendi açtığım bir konuya bile; sonradan tag ilavesi yapamıyorum :(

Bence bu konu; “İnternette, yani Google gibi arama motorlarında öne çıkmamız” açısından fena halde önemli bir mevzu :rolleyes:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Nihat Bey etiket (tag) ne oluyor?

Yeni bir konu açarken kullanılan pencerenin hemen altında bir de küçük etiket paneli yer alıyor. Bu panele yazılacak kilit kelimelerle arama kolaylığı sağlanıyor:

23iue6t.jpg

Benim son açtığım Kaptan Venüs konusunun altına eklediğim etiketleri örnek olsun diye vereyim:

168czzl.jpg

...
Üstadım, “Açılan konulara “etiket (tag)” ilavesi yapılabilir.” kısmı nasıl oluyor?

Ben, değil başkasının konusuna, kendi açtığım bir konuya bile; sonradan tag ilavesi yapamıyorum :(

Bence bu konu; “İnternette, yani Google gibi arama motorlarında öne çıkmamız” açısından fena halde önemli bir mevzu :rolleyes:

Bu mevzuyla ilgili farklı üye kategorilerinin yetkileri ve ekleyebilecekleri etiket sayıları farklı farklı. Konuyu sevgili tsubasa ile görüşüp, ihtiyaç varsa gerekli düzenlemeleri yaparız.

MVCelebi

Yeni Üye
5 Şub 2011
87
226
Sevgili direnc11 ustam,
Çok önemli olan bir konuya değindiğiniz için size sonsuz teşekkürler. Sizin söylediklerinizle beraber, çeviri, tarama veya balonlama konusunda imkanı olup ta yapamayan, nasıl yapacağını bilmeyen veya yapmaya çekinen arkadaşlarımıza da buradan ufak bir sesleniş yapmak istiyorum. En azından benim açımdan söylemek gerekirse ilk balonlamamda bende aynı endişeleri yaşamıştım ve yine devam etmemi sağlayan, yardımlarını esirgemeyen bu diyarın güzel insanlarıydı. Bu sebeple en azından ben "Photoshop'um var bende yapmak istiyorum diyen, İngilizcem var bende çevirmek istiyorum" diyen herkese bu konu hakkında yardımcı olmak ve bu arkadaşlarımla ve de abilerim ile birlikte güzel işlere imza atmayı gerçekten çok isterim. Eminim ki benimle birlikte çoğu arkadaşımızda yeni başlayan arkadaşlarımıza yardımcı olmak için can atıyordur. Hepinize iyi günler :)

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,032
İstanbul-İzmir
Normalde Direnç11 ya da diğer yöneticilerin açtığı konularda eleştiri yapmamaya çalışırım ama
bir hayli zamandır sustum.

Arkadaşlar hiç ana sayfada ki paylaşımlara bakıyor musunuz?
Hani gençlere aşılamaya çalıştığımız "çizgi roman sevdası" olayı vardı ya?
Bildiğin güme gidiyor!
Yahu ana sayfada elli altmış yıllık eski ( elbette bana göre de paha biçilemez) çizgi romanlar. yok davul fırınlar veya sakallı bebek efsaneleri falan dönüyor.

Olmadı eşi bulunmaz işler yapan adamları küstüren ( ağır olacak ama gerçektir gördüğüm) sarhoş kafayla saçma sapan sataşan ne hikmetse el üstünde tutulan kişilerin gereksiz konuları doldu bilmem farkında mısınız?

Yakın zamanda açılan bir konuda (ki bende dahil olmak üzere hata olduğunu kabul ederim şahsen) içki sofrası muhabbetinin gençlere çocuklara kötü örnek olacağını kibar şekilde belirten üyeye nerdeyse 2 sayfa yazılan yazılar...

Kusura bakmayın belkide fazla ileri gitmiş olabilirim ama son kalmış 2-3 balonlama yapan gencide elinizden içimizde ki Lawrence'lar almak üzere.

Bilerek uzun zamandır sadece geri çekilip gözlem yapıyorum. Bakıyorum okuyorum ve evet gerçekten bir şeyler yapmalıyız, belkide davranışlarımızda ki eksiklikleri içsel olarak sorgulamalıyız.

Not: Bu yazımı isterseniz kaldırabilirsiniz.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Normalde Direnç11 ya da diğer yöneticilerin açtığı konularda eleştiri yapmamaya çalışırım ama
bir hayli zamandır sustum.

Arkadaşlar hiç ana sayfada ki paylaşımlara bakıyor musunuz?
Hani gençlere aşılamaya çalıştığımız "çizgi roman sevdası" olayı vardı ya?
Bildiğin güme gidiyor!
Yahu ana sayfada elli altmış yıllık eski ( elbette bana göre de paha biçilemez) çizgi romanlar. yok davul fırınlar veya sakallı bebek efsaneleri falan dönüyor.

Olmadı eşi bulunmaz işler yapan adamları küstüren ( ağır olacak ama gerçektir gördüğüm) sarhoş kafayla saçma sapan sataşan ne hikmetse el üstünde tutulan kişilerin gereksiz konuları doldu bilmem farkında mısınız?

Yakın zamanda açılan bir konuda (ki bende dahil olmak üzere hata olduğunu kabul ederim şahsen) içki sofrası muhabbetinin gençlere çocuklara kötü örnek olacağını kibar şekilde belirten üyeye nerdeyse 2 sayfa yazılan yazılar...

Kusura bakmayın belkide fazla ileri gitmiş olabilirim ama son kalmış 2-3 balonlama yapan gencide elinizden içimizde ki Lawrence'lar almak üzere.

Bilerek uzun zamandır sadece geri çekilip gözlem yapıyorum. Bakıyorum okuyorum ve evet gerçekten bir şeyler yapmalıyız, belkide davranışlarımızda ki eksiklikleri içsel olarak sorgulamalıyız.

Not: Bu yazımı isterseniz kaldırabilirsiniz.

Sevgili Şerif abi.. Bu konuda sanırım yöneticisi olduğum "Nostalji Diyarı" bölgesinden de bahsedildiğinden, bir şeyler yazmak isterim. Ben ilk üye olduğum günden beri buranın asıl gayesinin çizgiromanı sevdirme ve yayma gayesinin olduğu bir site olduğunu biliyorum. Ve paylaşımlarımı yaparken dikkat ederseniz, günde 1 veya bilemediniz 2 yeni konu açıyorum. Şayet başkası açtıysa açmadığım bile oluyor ve yazacak o kadar konu varken bunları ana menüdeki yapılan çizgi roman paylaşımlarına zarar vermemek adına yayınlamıyordum. Neyse; bu konuda son kararı sevgili yöneticilerimiz verir; şayet yazdıklarım(ız) buranın huzurunu bozuyorsa, üzülerek de olsa bu tarz paylaşımlarıma son vereceğim. Zira bu paylaşımları yaparken, buraya ayrı bir renk katmak ve faydalı olmak istediğim içindi bu gayretim. Öyle ki çok sayıda üyemizden olumlu anlamda görüşler almıştım, burada yazdıklarım "belki ileride kitaplaşır" diye bile düşünmüştüm. Neyse, bir kusur yaptıysak affola......

Son düzenleme:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,032
İstanbul-İzmir
Sevgili Osman kardeşim, sen tamamen yanlış anlamışsın.
Dikkat çekmek istediğim konu o değildi.
Gençlerin ilgisini çekmek için yapılacaklar veya yapılanlarla ilgili idi.
Yoksa senin paylaşımlarını takip ettiğimi, yorum yaptığımı destek verdiğimi bilirsin.
Senin en son açtığın konular örnekti sadece :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
Her gün ana sayfaya bakıyorum gayet şık bir şekilde günlük hiç yoksa değişik değişik 5-6 tane yeni konu açıldığını görünce bir de üstüne keyif sigaramı yakıyorum oh be diyorum yeni bir paylaşım yapılmış, forumda ne kadar da çizgiyi sevenler var diye gurur duyuyorum.
Omadı diyorum bir iki tanede bekleyen serisi tamamlanmış varsa yabancı dilden bi şeyler katalım belkim hani olmazya ya tutarsa misali almanca fıransızca ingilizce bilemedin ilginçse ispanyolca, italyanca ekleniyor, ben eklemesam başka bir arkadaşım ekliyor.
Arada da 70,80,90 nlı yıllarla alakalı, yaşadığımız koştuğumuz ağladığımız bilemediniz güldüğümüz yıllarla alakalı, unutmadığımız unutamadığımız ölünceye kadar da unutmayacağımız, çocuklarımza, torunlarımıza anlatacağımız yıllarla alakalı konular geliyor ki, günün yorgunluğunu stresini üzerimizden atıyor.
O damı olmadı yok istanbuldan, yok trabzondan, yok çanakkkaleden bir iki tanede mizah dergisi, geldimi ilaç gibi, belki hepsini okuyamasamda bir iki sayfasına bakmak, kapak resmindeki mizahı okumak yetiyorda artıyor bile.
O da olmadı forumda yazılanları okuyorum aramız da ciddi bağlamda çizgiyi ve çizginin gelişimini bilen abilerimiz,kardeşlerimiz varki onların bilgilerinin ışığında bir sürü yeniliğe ulaşıyorum ve zavk alıyorum.

Ha eksiğimiz ne, dil bilen arkadaşlarımız yok şu anda, tercüme edecek arkadaşlarımızın çok yoğun bir gündemi var, yeni eserler katılamıyor.

Aktif olarak bir sensei arkadaşımız ve oda bizleri cuma günleri çoşturuyor onurlandırıyor.

Daha bir günde ana sayfada nasıl bir değişiklik olması lazım ben anlayamadım.

Hepimizin buraya geliş amacı ne zevk almak, zevk alırken bir şeyleri yapabilmek, birazcık katkıda bulunabilmek.

Buda bizim forumumuzda şu anda tavan yapmış durumda.

Ve peşinden meraklanmayın bir sürü olmayanlar yeniler her şey geliyor veya gelmek üzere veya 2 yıllık sürenin dolması bekleniyor.

Yukardakiler benim şahsi düşüncelerimdir.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Sevgili Osman kardeşim, sen tamamen yanlış anlamışsın.
Dikkat çekmek istediğim konu o değildi.
Gençlerin ilgisini çekmek için yapılacaklar veya yapılanlarla ilgili idi.
Yoksa senin paylaşımlarını takip ettiğimi, yorum yaptığımı destek verdiğimi bilirsin.
Senin en son açtığın konular örnekti sadece :)

:) Abicim, buna çok sevindim zira moralim sıfır olmuştu. Ben daha önce de belirtmiştim; burada fazla özele girmek istemiyorum ama benim herhangi bir eseri scan yapacak imkanım yok. Sadece anlamadığımdan değil, yerim de müsait değil buna.. (Savaş abim durumu biliyor) Bizlere onca güzellikleri sunan bu siteye, istedim ki benim de ufak bir katkım olsun.. Bu arada, senin bana desteklerini de unutamam; öyle ki daha geçen hafta "Afrika'ya yardım konseri" yazını tekrar okumuştum. Zaten beni şaşırtıp üzen de senden gelen bu eleştiriydi. Meğersem ben yanlış anlamışım. Bu arada sitenin kalitesini arttırmak için son haftalarda, ilgili bölümlerde yazılan tüm mesajları teker teker, noktasına virgülüne kadar elden geçirip, hem sadeleştiriyor, hem de görselliğini daha iyi bir hale getirmek için uğraşıyorum... Verdiğin moral için teşekkür ederim Şerif abicim..

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,345
1,724
1-Taranması yapılmış ancak düzenlenmesi yapılmamış kitapların düzenlemesi yapılabilir.

Ancak kitap düzenlemenin nasıl yapıldığı madde madde anlatılmalı.Ben bir kaç deneme yaptım ama sonuç alamadım.

2-Tamamlanan serilerdeki eksiklikler belirlenip bu eksiklikler giderilebilir.

Bir de sitenin tamamen çizgi romana yönelmesini diğer bölümlerin kapatılmasını öneririm.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Bu mevzuyla ilgili farklı üye kategorilerinin yetkileri ve ekleyebilecekleri etiket sayıları farklı farklı. Konuyu sevgili tsubasa ile görüşüp, ihtiyaç varsa gerekli düzenlemeleri yaparız.

Bence de el atılması gerekli konulardan biri, konu açılırken ve sonradan eklenebilen tag sayısındaki sınır. Sanırım normal üyelere açtığı konuya 5 tag ekleme hakkı verilmiş. Ayrıca karakter sayısı sınırı da var. Her iki sınırın da genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum her konu açışımda.. :)

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Sevgili Şerif abi.. Bu konuda sanırım yöneticisi olduğum "Nostalji Diyarı" bölgesinden de bahsedildiğinden, bir şeyler yazmak isterim. Ben ilk üye olduğum günden beri buranın asıl gayesinin çizgiromanı sevdirme ve yayma gayesinin olduğu bir site olduğunu biliyorum. Ve paylaşımlarımı yaparken dikkat ederseniz, günde 1 veya bilemediniz 2 yeni konu açıyorum. Şayet başkası açtıysa açmadığım bile oluyor ve yazacak o kadar konu varken bunları ana menüdeki yapılan çizgi roman paylaşımlarına zarar vermemek adına yayınlamıyordum. Neyse; bu konu hakkında sevgili yöneticilerimizden bir açıklama bekliyorum. Şayet yazdıklarım(ız) buranın huzurunu bozuyorsa, üzülerek de olsa bu tarz paylaşımlarıma son vereceğim. Zira bu paylaşımları yaparken, buraya ayrı bir renk katmak ve faydalı olmak istediğim içindi bu gayretim. Öyle ki çok sayıda üyemizden olumlu anlamda görüşler almıştım, burada yazdıklarım "belki ileride kitaplaşır" diye bile düşünmüştüm. Neyse, bir kusur yaptıysak affola......

NOT: Şayet yazdıklarım kaldırılacaksa en azından bunları bir yerlere taşımak için bana bir kaç hafta süre tanıyın zira o kadar çok paylaşımı bir-iki günde kopyalayamam. Bu süre zarfında ilgili forumları kilitlersiniz o zaman kimse herhangi bir nostaljik paylaşım yapamaz..

Sevgili Osman bu sitedeki binlerce birbirinden güzel çizgi roman paylaşımının birçoğunun bizzat
kendisi de bir çeşit nostaljik paylaşım.
Teksas, Tommiks, Zagor, Conan, Karaoğlan, Gırgır, Fırt, Tenten, Ustura Kemal... ve diğer birçok kitap ve dergi gibi.

Özellikle Türkiye'de çizgi roman ile nostalji arasında -ne kadar sıkı olduğu tartışılır- bir bağ kesinlikle var.
Bu nedenle nostalji alt forumları, sitenin genel teması ile uyumlu halbuki.

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,612
hiçbiryerde :)
Bu "diyar"da Gandor08 dostum gibi
çok keyif alarak muhabbete katılıyorum.
Kayıt olduğum 2011'in son birkaç ayında
yüzlerce kitap aldım okudum buradan.
Diğer birçok aklıselim insan gibi benim de
aldığım kadar vermeye, üretmeye katkıda bulunmam
lazım diyerek birkaç ay içinde tarama yapmaya başladım.
Tarama, düzenleme, yöneticilik, liste işleri,
sonra "link yenileme", "çeviri- balonlama" derken
kantarın topuzunu kaçırdım. Nerde bu kantarın
topuzu, aa Şerifengin sen mi aldın ? Şaka şaka:D
Tabii her türlü düşünce olacak, anlaşamadığımız
konular, beğenmediklerimiz de olacak,
önemli olan her alanda "dayanışma", bizi kurtaracak,
ileriye götürecek olan ve "Çizgi Diyarı"nda var olan şey bu!

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
274
Forumun asıl amacı çizgi romanı gençlere sevdirmek ve yaymak, önceliksiz amacı ise nostaljik bir ortam oluşturup, hoş sohbet-muhabbet olması değil mi?Yanılıyorsam baştan özür dilerim.

Durum böyleyken retro paylaşımlar forumu sarmış durumda.En baştan sosyal paylaşım platformlarına çok daha fazla önem verilmeliyken geri plana atılıp(Madde 7) sanki hiçbir şey yapamıyorsanız buralara destek verin mesajı veriliyor.Sosyal paylaşım platformları gençler için çok daha ilgi çekici yerlerden.Öyle değil mi?

Çizgi roman yayılmalı,sevdirilmeli,tanıtılmalı gibi amaçlar öncelikli iken geri plana atılıyor.(Madde 8)

Asıl amaca yönelik paylaşımlar öncelikli olduktan sonra zaten diğer konularda paylaşımlar kendiliğinden gelir.Ayrıca nostaljik muhabbetlerin yapılacağı sohbet odaları oluşturulabilir. Chatango gibi siteler bu gibi amaç için biçilmiş kaftan.

Siz büyüklerime karşı bir hatam olduysa affola.

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
"Hemen şimdi" yapılabilecek şeylerden bir tanesi de derlemeler yapmak. İsmini unuttuklarım beni bağışlasınlar lütfen, sevgili fantoma98, gandor08, timed ve bayposta dostlarımız derleme deyince ilk aklıma geliveren isimler oldu. Bu tür çabalara destek vermek de hemen yapılabilecek şeylerden bir tanesi. Bir bütünlük oluştursun diye bunu da ilk mesajımdaki listeye dahil ediyorum.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,631
Bir başka da benim aklıma geldi, bulunulan ildeki ilçedeki kütüphaneler bir kontrol edilsin tüm kütüphaneciler bizim gibi yaşı geçkin insanları görünce ellerinden geleni yapıyorlar. Olur olmaz yerden baya güzel eserler çıkıyor.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,144

Direnç11 dostumun açtığı konuya katılıyor ve destekliyorum.

Bana göre hepsi önemli ve gerekli yazılar.

Yapılan ve yapılmak istenen her şey çizgi roman içindir.

Yardımcı olmak isteyen arkadaşlar bu yazılan seçeneklere göre foruma destek verebilirler.

Eleştirmek kolay,yapmak zordur.