İnternetten, Forumlardan, Sanal Dünyadan Öğrendiklerim...

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,960
İster burası olsun, ister diğer internet üzerindeki insanların karşılıklı etkileşimde bulunduğu ortamlar olsun hepimiz bir süre sonra belli konularda tecrübe kazanıyoruz. Burası sanal bir dünya ve gerçek dünyada bile o dünyanın kurallarını öğrenmemiz yıllar sürebiliyor. Hatta farklı bir ortama (bir köy ortamına, küçük bir ilçeye, başka bir ülkeye) gittiğimizde dahi bu öğrenme sürecinin devam ettiğini görebiliyoruz.

Bu başlığı açmamdaki sebep, sanal dünyada ve bu tür ortamlarda hepimizin kazandığı tecrübeleri birebir yazmamız için bir vesile olmasıydı. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey var ve bu başlık buna yardımcı olabilir diye düşündüm. Herkes edindiği tecrübeleri karınca kararınca yazsın istedim.

- Büyük harfle yazmak bağırma anlamına geliyor
- Fotoğraf paylaşacağın vakit bunu her yaştan insanın göreceğini unutma
- Her zaman nazik olmaya çalış.
- Yazdığın yazıyı göndermeden önce oku ! oku ! oku !
- İyi niyetle yazdığın bir yazı farklı bir şekilde algılanabilir. Gelecek tepkileri buna göre değerlendir.
- Özele çok girme.
- İnsanlar sanal hayatı reele taşımak istemeyebilirler, saygı duy.
- Herkesin birer birey, ve onuru olduğunu unutma.
- Burada okuduğun ve yazdığın şeyleri birebir gerçekleştiremeyebileceğini hatırından çıkarma.
- Öfkelendiğinde, kırıcı olmaya başladığında bilgisayarı kapat. Belli bir süre sonra gir.
- Seninle aynı şeylerden hoşlanan insanlar, senin gibi olmak zorunda değil.

Benden bu kadar :)

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
274
-Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma.
-Kusurları kişi istemedikçe söyleme.
-Astarı yüzünden pahalı olacak işlerle uğraşma.
-Acele etme, hızlı koşan atın...

Öğrendiğim o kadar şey var ki...Özellikle de buradan.Bunlar birkaçı sadece...

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,583
Gotham
En önemlisi bu sitenin varlığını öğrendim. Çizgi romanların 10 - 20 karakterden ibaret olmadığını ve bu kadar sıcak bir ortamda farklı türlerden yeni çizgi romanlar okuyabileceğimi , eskiden okuduğum tüm çizgi romanların temiz bir şekilde hala var olabileceğini öğrendim :)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Tarama,
düzenleme,
çeviri,
balonlama,
photoshop,
photoscape,
upload,
download,
link,
kırık link,
link yenileme,
:D:D:D
paylaşım!!!
:2::41::66::59:
:90:

Bu arada unuttum,
Tarantula dostum çok değerli saptamalar,
"insana ve düşüncelerine saygı" temel
değerlerden biri haline gelmeli sonuçta...

Son düzenleme:

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
387
862
şöyle bir cümlede kurulabilir

""ben insanım
benim yazdıklarımı ve paylaştıklarımı da okuyanlar insandır.""

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
39
43
denizci
“Aynalarda gördüğümsün...” Çarşı

“İnternetten” demem zor dostum, nedense benim adım hep sokak, sokak çocuğuyum ben.

Günümüzde inanılması belki güç ama; 700 küsur insan yöneten bir idareci olarak bile, işim dışında ve yalnız çizgi romanla ilintili yabancı bir kaç platformu saymazsam; sadece Çizgi Diyar’ı var benim için, üstelik tam 3 yıl pasif kaldığım, öyle ki zaman zaman fakat bol bol yönetimden fırçalar yediğim forumum Çizgi Diyar’ım yine de bir tanedir ki Kutsal Çizgi Roman'ı bana tekrar öğreten, bildiğimi sandığım hep.

İster profesyonel olsun, ister amatör, 8 - 9 yaşımdan beri direkt ve her açıdan içinde olduğum havacılıkta; paylaşım ve birliktelik asıldır ki aksi ölümdür. Asla hayatınızı kurtardığınız arkadaşınıza bunu tek kez dahi söylemezsiniz, asla, asla ki bir gün gelecektir; seni o kurtaracaktır, bu kesin kanundur, uymayan; havacı olamaz, ilk kural olarak bu öğretilir daha yatakhanelere yerleştirilmeden geldiğinizde, sırtınızda çantanız ve uzun saçlarınız, uymazsan havacı olamazsın, seni tanımazlar, kanundur Türk Kuşu'nda; hayatta sadece 3 kez paraşütünü katlar hocan.

Ve bir yerde daha gördüm bunu; gördüm ki verip de arkasına bakmadan yürüyenleri bu yollarda, tıpkı Türk Kuşu, sayısız Kutsal Çizgi Roman neferleri gördüm, “ayna” gibiydi.

Adı burasıydı.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,629
Neyi öğrendim, daha büyümediğimi içimdeki o çocuk ruhunun devam ettiğini, bir zamanlar delicesine Cuma günlerini bekleyip ilçeye gelecek olan yeni çizgi kitap dergilerin yolunu gözlediğim günlere geri döndüğümü, hiç gereği yokken bir sürü insanın işinden sonra tekrar çocuklaştığını ve her paylaşımda sevindiğini, çoştuğunu.

Bir zamanlar büyüklerimizin o kara kitaplardan ne anlıyorsun onlar yaramaz diyip sopa bilem yediğim günleri aslında o kitapların hiçte kara olmadığını, aksine ufuk açtığını şimdiki gençlerimize nasıl sevdirilebileceğinin tartışıldığını, hiç birbirini tanımayan insanların birbirine güven duymak istemelerini,

bazende yapılan işlerde kendimizi büyük gördüğümüzü, alımlandığımı, çaka attığımızı, çizgiyi öylesine tüm ülkemizde yaygınlaştırmak konuşulurken, şahsiyetler yüzünden ayrıldıktan sonra bir anda ulaştırılabilecek çizgilerin kaldırıldığını,

velhasıl kelam sanal alemde her şey güzel, her şey gülistanlıkta oluyor bazen de diken oluveriyor.

Neyse uzadı nerden nereye geldim gene.

Çizgi roman, çizgi, paylaşım, çizgi kitap bilgisi, elindekini paylaşma, paylaşırken yayıncıları düşünme konusu, arkadaşlık, dostluk, dostlukları ilerletme, bunlar bence burda var.

Ve sanal alemdeki forumların amaçları arasında bunlar yokmudur. Vardır. Olmayada devam edecektir.

İyilikleriyle ve kötülükleriyle. O, bu, şu, ben, sen farketmeden.