Bir tablet deneyimi ve mutlu son

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Sayın çizgi roman meraklıları,

1 sene önce 300 tl lik kötü bir tablet deneyimimden sonra, sıkı bir araştırma yapıp yeni bir tane almaya karar verdim.

kötü tablet den kastım şu;
kötü dokunmatik, görüş açısı değişince görüntüde renk bozulması, gün ışığında rahat okuyamama, ve sadece kitap okuyunca bile 3-4 saat de biten pil ve tepki süresinin yavaşlığı.

Neyse, ucuzlukla kalitenin bir araya olmayacağını anlayarak ve de kendimi zorlayarak 1000 tl civarında bütçe ayırarak yeni bir tablet arayışına girdim;

Benim Kriterlerim;
* Renkli olacak, reader kitap okuyucu olmaz, renkli değil. Renkli çizgi romanları da okumam lazım.

* Kolay taşınabilir, hafif olacak fakat çok da küçük olmayacak, omuz askılı küçük bir para çantasına sığabilecek. Çünkü yolculuklarda da çizgi roman okumam lazım.
bunun için saptadığım en ideal boyut 7-8 inç arası

* Görüş açısı değişse bile görüntü kalitesi değişmeyecek. Çünkü bazen tableti hep aynı pozisyonda tutmaktan yorulabiliyorsunuz.

* Çözünürlük en az 1280x720 ve görüntü kalitesi iyi olacak. Sonuç :küçük yazılar, resimler ve videolar daha net görünür.

* pil süresi tek şarj da sadece günde 4 saat kitap okusam bile en az 2-3 gün olmalı. Durmadan şarja takmak da insana sıkıntı veriyor.

* Navigasyon özelliği olmalı

* 3G ve Wifi olmalı

* Çift çekirdekli nispeten hızlı bir işlemcisi olmalı.

* 720p video çekmeli, fotoğraf 3 mpixel yeter.

ve aradığımı buldum:
Samsung Galaxy tab 7.7 Super amoled ekran

Arkadaşlar, Samsung un reklamını kesinlikle yapmıyorum ama bu tablette "ComicRack Free" uygulamasıyla çizgi roman okuma deneyimi inanılmaz.

Bu tabletin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği samsung un ilk defa bu tabletinde kullandığı "Süper Amoled" ekranı.
Renkli veya siyah-beyaz olsun çizgi romanları inanılmaz canlı gösteriyor. Görüş açısı değişse bile görüntü kalitesinden bir şey kaybetmiyor.
Film seyretme deneyiminden hiç bahsetmiyorum bile.

Evet bütçemi baya sarstı ama, bu tableti uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum.
Ne demişler; Ucuz ve kalitesiz mal alacak kadar zengin birisi değilim.

Bütçesi müsait olana tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla...

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Sevgili çizgi roman severler,

Daha önce konu başında ki yazım da, çizgi roman okumak için, "ideal tablet ekran büyüklüğü ne kadar olmalı" konusuna da değinmiştim.

Aradan yaklaşık 1 yıl geçtikten ve deneyimlerim den sonra,
son görüşüm şu;
Eğer, fazla yolculuk eden, çizgi romanı ağırlıklı olarak ulaşım taşıtların da okuyan biri değilseniz, çizgi romanı çoğunlukla evde okuyan biriyseniz, Tablet ekranınız en az 10 inç büyüklüğün de olmalıdır.

Çünkü,
ekran küçüldükçe, yazıları okuyabilmek için, çizgi roman programın da zoom özelliğini kullanmak zorundasınız. Bu da bir sayfayı, dokunmatik ekrana 2 veya 3 tıklayarak okuyabiliyorsunuz demektir. Netice olarak bu durum bir müddet sonra sıkıcı bir hal almakta, okuma dikkatinizi kaybetmenize sebep olmaktadır.

Ayrıca,
Sizin de bildiğiniz gibi, bütün çizgi romanların kareleri aynı büyüklükte değildir. Aynı sayfa için de bile bazı kareler büyük olabilmekte dir. Bazı kareler çok büyük olduğun da, o kareyi bir bütün olarak göremediğiniz için, ekran da kaydırma yapmak veya 2-3 tıklamada tüm kareyi görmek istemek, dikkatinizin dağılmasına sebep vermektedir.
Çizgi romanın tek bir sayfasını, ekran da bir bütün olarak görmek ve yazıları rahat okuyabilmek, konuya hakimiyetinizi arttırmaktadır.

Benim tabletim 7.7 inç olmasına rağmen, çizgi romanın bir sayfasını ekrana sığdırdığım da, yazılar küçüldüğü için, okumak da güçlük çekiyorum . Mecburen zoom yaparak okumak zorun da kalıyorum. Bu da 1 sayfayı 2 veya 3 tıklama da okumama sebep oluyor. Açıkçası bu durum bir müddet sonra beni sıktı.

Ben çizgi romanı çoğunlukla evde okuduğum için, yani tableti taşımak gibi bir sorunum olmadığı için, şu anda ciddi ciddi 10 veya 10.5 inç tablet almayı düşünüyorum.

Özet olarak şunu söyleyebilirim;
Bana göre İdeal olan,
eğer tabletinizin kolay taşınabilir olmasını ve çizgi romanı ulaşım araçların da okuyorsanız, tabletinizin ekran büyüklüğü 7 veya 8 inç olmalı.
Eğer çizgi romanı evde okuyorsanız ve tablet taşıma gibi bir derdiniz yoksa, kesinlikle ekran 10 veya 10,5 inç olmalıdır.

Bunlar benim görüşlerimdir, sizin de bu konu da görüşlerinizi okumak isterim.

Saygılarımla...

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Size katılıyorum sevgili kayamtky;
ben de bir iki ay önce aldığım telefon
cihazıyla birlikte bir casper via7 (7 inç) aldım.

İlk günlerde birkaç saatte şarjının bitmesi
ve 8 saatte şarj olmaması karşısında dumura
uğradıktan sonra wi-fi modunu kapatıp derin
bir nefes aldım. Sabah ve akşam otobüsle
işe gidip gelirken 40'ar dakika kitap okuyorum,
4-5 gün gidiyor şarjı, ceketimin, montumun
cebinde taşıyabiliyorum, gayet memnunum.

Ama gerçek bir keyif için 9-10 inç idealdir,
sayfayı tam görmek dediğiniz gibi daha iyi
olurdu. Ben evde basılı kitap okuduğum için
sorun yok ama basılı kitabı olmayan derya gibi
çeviri balonlama bölümümüzdeki eserleri
okumak için evde bir Ipad Air ya da Samsung Tab S
( 10,5 inç, 2560x1600 çöz. , amoled ekran)
olsaydı hiç fena olmazdı :)

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Size katılıyorum sevgili kayamtky;
ben de bir iki ay önce aldığım telefon
cihazıyla birlikte bir casper via7 (7 inç) aldım.

İlk günlerde birkaç saatte şarjının bitmesi
ve 8 saatte şarj olmaması karşısında dumura
uğradıktan sonra wi-fi modunu kapatıp derin
bir nefes aldım. Sabah ve akşam otobüsle
işe gidip gelirken 40'ar dakika kitap okuyorum,
4-5 gün gidiyor şarjı, ceketimin, montumun
cebinde taşıyabiliyorum, gayet memnunum.

Ama gerçek bir keyif için 9-10 inç idealdir,
sayfayı tam görmek dediğiniz gibi daha iyi
olurdu. Ben evde basılı kitap okuduğum için
sorun yok ama basılı kitabı olmayan derya gibi
çeviri balonlama bölümümüzdeki eserleri
okumak için evde bir Ipad Air ya da Samsung Tab S
( 10,5 inç, 2560x1600 çöz. , amoled ekran)

olsaydı hiç fena olmazdı :)

Sevgili yeryüzü,

7 veya 8 inçler de, resimsiz normal kitap, roman okumak da bir sorun yok. Ama çizgi romana gelince iş değişiyor.

Daha önce aldığım Samsung 7,7 inç tablet için, "bu tableti uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum." diye söylemiştim. Demek ki büyük konuşmamak lazımmış. Bazı şeyleri deneyimleme den bilmiyoruz.

Şu anda dünyada ki en iyi tabletler den olan "Samsung Tab S 10,5" i almayı düşünüyorum. Fakat şu anda çok pahalı. Bu cihazı takip ediyorum, fiyatı indiğin de hemen alacağım.

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Yaklaşık altı yıldır tablette çizgiroman okurum. İki tablet eskittim. İlki 10 inch bir cihazdı. Lakin 16/9 formatındaydı ve daha çok film izlemek için tasarlanmış bir cihazdı. Fumetti tarzı çizgiromanların kitap ölçülerine tam uymadığı için altta ve üstte boşluklar yaratıyor ve ekranı verimli kullanamıyordu. Ancak Amerikan çizgiromanlarının formatına "cuk" oturuyordu. Eskittim ve bir başka 10 inch cihaza geçtim ama bu sefer hatalarımdan ders alıp 4/3 formatında bir tablet temin ettim. Gerek fumettiler gerekse Avrupa çizgiromanlarının formatıyla ekran ölçüleri tam örtüşüyor. Fumettilerde sorun olmamakla birlikte Avrupa çizgiromanları için ekranın küçük kaldığını düşünüyorum yine de. Sanırım sonunda Samsung'un A4 boyutlarında ekrana sahip tableti Galaxy Note Pro 12.2'ya geçmek durumunda kalacağım.. Muadili, ama daha ucuz bir cihaz çıkarsa ona da "hayır" demem. :)

Özetle, bence evde çizgiroman okumak amacıyla tablet kullananlar için "ne kadar büyük o kadar iyi" gibi bir durum sözkonusu... Konaklama gerektiren seyahatler içinse yine 10 inchden şaşmamak lazım kanımca. 7 inch cihazlarınsa ekitaplar için bile yeterli olmadığını düşünüyorum, darda kaldığında o tür bir tableti kullanmış biri olarak...

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Yaklaşık altı yıldır tablette çizgiroman okurum. İki tablet eskittim. İlki 10 inch bir cihazdı. Lakin 16/9 formatındaydı ve daha çok film izlemek için tasarlanmış bir cihazdı. Fumetti tarzı çizgiromanların kitap ölçülerine tam uymadığı için altta ve üstte boşluklar yaratıyor ve ekranı verimli kullanamıyordu. Ancak Amerikan çizgiromanlarının formatına "cuk" oturuyordu. Eskittim ve bir başka 10 inch cihaza geçtim ama bu sefer hatalarımdan ders alıp 4/3 formatında bir tablet temin ettim. Gerek fumettiler gerekse Avrupa çizgiromanlarının formatıyla ekran ölçüleri tam örtüşüyor. Fumettilerde sorun olmamakla birlikte Avrupa çizgiromanları için ekranın küçük kaldığını düşünüyorum yine de. Sanırım sonunda Samsung'un A4 boyutlarında ekrana sahip tableti Galaxy Note Pro 12.2'ya geçmek durumunda kalacağım.. Muadili, ama daha ucuz bir cihaz çıkarsa ona da "hayır" demem. :)

Özetle, bence evde çizgiroman okumak amacıyla tablet kullananlar için "ne kadar büyük o kadar iyi" gibi bir durum sözkonusu... Konaklama gerektiren seyahatler içinse yine 10 inchden şaşmamak lazım kanımca. 7 inch cihazlarınsa ekitaplar için bile yeterli olmadığını düşünüyorum, darda kaldığında o tür bir tableti kullanmış biri olarak...
Değerli görüşleriniz için teşekkürler. Galiba en ideali 16:10 formatı.

12 inç tabletleri de düşünmeye başladım. Fakat bu sefer de, her ne kadar evde de okusanız, ağırlık gibi bir sorun ortaya çıkmayacak mı ?

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
Uzun zamandır çizgi romanları Acer A200 10" tablette okuyorum.
Resimsiz kitap okumak için Kindle DXG 10" kullanıyorum.
Çoğunlukla evde okuyorum

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda
2 adet tabletim var biri 10.1 diğeri 9.7 hangisi daha iyi derseniz 9.7 inçlik daha iyi gösteriyor ComicRack Free prgle aynı canlı kitap gibi okuyorum ama reklam çıkarıyor ful satın alınması için

Son düzenleme:

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
2 adet tabletim var biri 10.1 diğeri 9.7 hangisi daha iyi derseniz 9.7 inçlik daha iyi gösteriyor ComicRack Free prgle aynı canlı kitap gibi okuyorum ama reklam çıkarıyor ful satın alınması için

10 inch tabletler genelde 16: 9 format oluyor. 16: 9 format film seyretmeye daha çok uygundur, çizgi roman okumaya değil.

9.7 inch tabletin çizgi romana daha uygun olmasının sebebi, 16:10 format da olması. Yani 9.7 inch tabletin kısa kenarı, 10 inch e göre daha geniş.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Beymelikli18, Perfect Viewer'i öneririm. Ücretsiz, reklamsız, ayrıca bence en kullanışlı çizgiroman okutucu...

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Değerli forum üyeleri ve okuyucuları,

Uzun bir deneme-yanılma dan sonra nihayet çizgi roman okumak için aradığım ideal boyutlarda ki tableti buldum. Evet daha önceden de aradığımı buldum demiştim, ama yanıldım, ancak kullanmadan tam olarak bilemiyorsunuz, şimdi gerçekten boyut olarak aradığımı buldum.

Bulduğum tablet Çin' den: CHUWİ Hi12 tablet.

Bu tableti 2 ay önce aliexpress.com üzerinden 240 dolar a Çin' den satın aldım. 1 aydır kullanıyorum.
Tam 12 inç olan bu tablet de çizgi roman ve dergi okumak bir keyif.

Neden bu tableti tercih ettiğimi sorabilirsiniz.
Söyleyeyim:

*** Ekran büyüklüğü ve en-boy oranı çizgi roman ve dergi okumaya çok uygun ve görüntü kalitesi iyi:
Çok kimse, bütün 12 inch ekranların aynı en-boy oranına sahip olduğunu sanmak gibi bir yanılgı içerisindedir. Oysa bütün 12 inch ler aynı değildir, kimisi 16;9, kimiside 4;3 oranına sahiptir. 16;9 olanlar film seyretmeye daha uygun iken, 4;3 oranı ise çizgi roman ve dergi okumaya uygundur. Yani 4:3 format da kısa kenar genişliği 16;9 tablete göre daha fazladır. Bu da tablet de dikine okuma da, daha geniş okuma alanıyla avantaj sağlayarak, daha ferah bir okuma alanı sağlar.

Chuwi Hi12 tablet, 4;3 e yakın en-boy oranı ve 12 inç lik büyük bir ekran olmasıyla sadece çizgi roman okumak için değil, dergi okumak için de ideal. Bildiğiniz gibi küçük tabletler de çizgi roman balonlama yazılarını iyi okuyamadığımız için sayfaya zoom yapmak ve kare kare okumak zorunda kalırız. Ayrıca bazı çizgi romanların balonlama yazıları daha da küçük olabiliyor. Zoom yapılan ekranda, Çizgi romanın bir sayfasını okurken, küçük ekranlar da 3-4 dokunmaya veya kaydırmaya gerek duyulurken, bu 12 inç lik ekranda zoom veya kaydırma yapmaya gerek kalmadan, sadece sayfayı çevirirken tek dokunmaya gerek duyuyorsunuz.
Kaba bir hesapla, 100 sayfalık bir çizgi roman okuduğumuzu ve her sayfaya 3 tıklama yaptığımızı varsayarsak, 7-8 inch lik bir tablet de 300 tıklama ile kitabı bitiriyorsak, 12 inch lik bu tablet de 100 tıklama ile kitabı bitiriyoruz.
Bütün bunları niye anlatıyorum,
Çünkü, kitap okurken ne kadar az dokunma o kadar az dikkat dağılması ve daha az vakit kaybı demek.

Ekran alanının ne kadar olduğunu merak edenler için söyleyeyim; Ekran boyutları kenar çerçeveler hariç, dokunmatik alanı 25 cm x 17 cm (Bu ölçüler yaklaşık 4;3 ölçülerine tekabül ediyor) 4;3 ölçüsü 16;9 a göre daha avantajlı, çünkü tableti dikine tuttuğunuz da daha geniş okuma alanına sahip oluyorsunuz.

*** 2 adet normal usb portu var. (bilgisayarlar da ki gibi)
Tablet de 1 adet usb3.0, 1 adet de usb 2.0 olmak üzere 2 adet usb portu var. Böylece sadece micro sd karta bağımlı olmadan, minik bir usb bellekten de çizgi romanlarınızı okuyabilirsiniz. Üstelik usb bellek kullanmak, takıp çıkarma açısın dan daha pratik. Mesela "Sandisk Ultra Fit " veya "Samsung Ultra Fit" gibi küçük usb 3.0 bellekler ideal. Bunun gibi küçük usb bellekler kullanmak kötü bir görüntü de oluşturmuyor.

*** 12 inch Emsallerine göre fiyat ucuz
Hemen hemen aynı boyutlarda ki Apple İpad Pro tablete göre fiyat çok çok ucuz. (2 ay önce yaklaşık 750 TL ye aldım) (Tabii ki Ipad in kalitesiyle kıyaslamıyorum.) 12 inç Apple İpad Pro ise 3500-5000 tl arası.
Fakat 2160x1440 çözünürlükte ki IPS ekranın kalitesini beğendim. Ayrıca işlemcisi de iyi. Dokunmatik ve performans mükemmel olmasa da iyi. Yurtdışında ki testlerde bu tablet 10 üzerinden 7-8 puan almış.

*** 12 inç ekran büyük ve ağır diyenlere de şunu söyleyebilirim;
Ben bu tableti evde kullanmak için aldım, bu tablet gezdirmeye ve mobil kullanmaya uygun değil. Baştan bunu bilerek aldım. Yatağım da veya divan da uzanarak Çizgi roman okurken tabletin altını dizime veya karnıma dayadığım da ve elimle de hafifçe tuttuğum da 852 gr ağırlığına rağmen kesinlikle yorulmuyorum. (Tabletin altını karnınıza veya dizinize destek yapmadan, sadece elinizle tutup okuma yaparsanız tabii ki yorulursunuz.)

*** Tablet de 2 işletim sistemi var:
Birisi Android 5.1, diğeri Windows 10. Hangisini istiyorsanız onu kullanın. Ama ben Çizgi roman okumak için Android i kullanıyorum. Çünkü "Comic Rack" çizgi roman okuma programı Android de daha kullanışlı.

Tableti şu anda zevkle kullanıyorum. Önce ki kullandığım küçük tabletler de her sayfaya 3-4 tıklama yapmaktan bıkmıştım. Bu tablet ilaç gibi geldi.
Çizgi roman severlere tavsiye ediyorum.

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

DeepDark

Yeni Üye
19 Nis 2010
83
251
Bulabilirseniz SAMSUNG SM-T312 GALAXY TAB 3, 8", 3G alın.
Yazılımını SM-T311 olarak değiştirdiğinizde istediklerinize ek olarak "telefon" özelliği de geliyor, bilginize.

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137

Yurtdışından en yüksek sipariş limiti 75 Euro, bunun üstü gümrüğe takılır.

Gümrükten vergisini ödeyerek mi aldınız?
Yoksa Çin'de bulunduğunuz sırada Çin'den, aliexpress üzerinden mi aldınız?

Hayır Çin'e hiç gitmedim. İstanbul' dan sipariş verdim.
Şöyle oldu;
Satıcı paketin üzerine 24 dolar yazmış, o yüzden gümrük vergisi ödemedim.

Eğer bu tableti almayı düşünüyorsanız aldığım yerin linki bu:

Ben indirimdeyken klavyesiz olarak 240 dolara almıştım (önce ki yazımda 230 yazmıştım, yanlış hatırlamışım), şu anda indirim kalktığı için fiyat 288 dolar olmuş. Aliexpress.com da aynı ürünü satan bir çok satıcı var, diğerlerini de araştırabilirsiniz.

Son düzenleme:

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,849
Navajo Köyü
Sevgili Hocam, bende uzun zamandır bir tane almayı düşünüyorum ama Samsung diyince kaçıyorum hemen, teknolojik aletleri biraz hor kullandığımdan dolayı Samsung markalar gerek telefonveya tablet konusunda beni hep yarı yolda bıraktılar bu yüzden pek yanaşmıyorum. Lenovo marka tablet var mı? araştırmalarınıza hiç bu marka takıldı mı acaba? Ben Lenovonun hem bilgisayarını hem de telefonunu kullanıyorum. Ya da başka bir marka da olabilir. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda
Bence anakartı iyidir anakartını niye bu kada merak ettiniz anlamadım zaen ana kata entegredir bileşenler kapasitörler japonsa veya elekronik bileşenler entegre,diyot,direnç,transistörler kaliteliyse anakart dyanıklı malzemeen yapıldıysa bir sorun olmaz.önemli olan yazılımlar ve güncellemeler sorun çıkarmasın.bence bunlarda upragade yani yükseltme yoktur sanırım.

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda

Tek eksiği 3g desteği olmaması gibi...
Samsung yetkilileri tarafından tanıtılırken "Mobil görüntüleme deneyiminde yeni jenerasyon" şeklinde nitelendirilen Galaxy View, SIM kart desteğine sahip. Böylece her an her yerden bu cihazla 3G ve 4G hızlarında internete erişmek mümkün. Bunu elbette görüntü deneyimi açısından ele almak gerekiyor. Zira Galaxy View bu anlamda kullanıcılara geniş seçenek sunuyor.
Galaxy View, ortalama 8 saatlik pil ömrü sunuyor. Biz cihaza uyguladığımız HD video testimizde yaklaşık olarak 9 saat civarında bir performans almayı başardık. Fakat test senaryomuzda, parlaklık orta seviyede ve ağ bağlantılarımız kapalıydı. Eğer Wi-Fi veya 3G'yi açar, parlaklığı da yükseltirseniz, bu süre daha kısalır, aksi durumda daha da uzayabilir. Bunu da söylemekte fayda var.Yani 3 G var

Son düzenleme:

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137

Bu şekilde olabilir evet, yurtdışında ki bazı satıcılar (ki Çin'dekiler Türkiye'de ki limitleri biliyorlar) paketin üzerinde fiyatı düşük gösteriyorlar müşteri madur olmasın diye...

Ayrıca bunu sipariş verirken siz de belirtebilir siniz. Paketin üzerine "gift yazılsın" veya fiyatı "75 Euro'nun altında gösterin" şeklinde not düşebilir siniz ben öyle yapıyorum...

Bu arada tableti almayı düşünmüyorum teşekkür ederim link için.
Aldığınız tablet elbette ki güzel bir tablet... Modifiyeye müsait gibi... Yine de kullandıkları mainboard'u görmem lazım daha sonra anlaşılır modifiyeye müsait olup olmadığı...

Sevgiler...

merhaba,

Aliexpress veya diğer Çin' li sitelerden alışveriş yapmaya aşina olmuş bir çok kimse, ürünü satın almadan önce satıcıya ingilizce mesaj göndererek, 50 veya 60 dolar gibi 75 euro nun altında bir rakamı ürün fiyatı olarak yazmalarını rica ediyorlar. Satıcı tamam derse ürünü sipariş ediyorlar. Bugüne kadar "hayır yapamam" diyen bir Çin' li satıcıya rastlamadım.

Ancak,
bu yöntemle gümrükten vergisiz yüzde yüz geçer diye bir kural yok, onu da söyleyeyim. Çok nadir olarak bazen gümrük memuru kıllanabilir ve sizden ürünün faturasını beyan etmenizi isteyebilir ve vergi ödersiniz. Fakat fiyat 75 Euro dan düşük yazılmışsa %99 vergisiz geçiyor. Gümrükçüler çok yoğun olduklarından bu kadar insanla uğraşmaya zamanları yok.
Türkiye, Rusya, vb ülkelerde ki bir çok dar gelirli insan bu yöntemle alışveriş ediyor.

İşin püf noktası şu: Paketinizi gümrükten kendiniz gidip almayın, postacının adresinize getirmesini bekleyin.

Sabırsız davranıp gümrüğe kendiniz almaya giderseniz, gümrük memuru paketi senin önünde açıyor, sen ürün faturasını götürmesen bile ürünün ne marka olduğunu görüyor ve paketin üzerinde ki fiyatı görmezden gelerek, hemen aliexpress gibi Çin li internet sitelerine girip ürünün ortalama fiyatını öğreniyor ve o fiyata göre %20 vergi kesiyor.

Bir çok Çin li satıcı siz söylemeseniz bile, paketin üzerine ürünün fiyatını gerçek fiyatından daha düşük yazıyor. Demek ki ürün fiyatının düşük gösterilmesi hakkında alıcılardan çok talep var ki artık Çin li satıcılar siz söylemeden paketinizin üzerine düşük fiyat yazıyorlar. Ama yine de işi garantiye alıp Çin' li satıcıya düşük fiyat yazmasını söylemekte fayda var.

Alıcının gümrük vergisi ödemeden ürünü almasının, Çin li satıcıya da büyük faydası var. Çünkü dolaylı yoldan ürünü ucuza satılmış oluyor. Alan memnun, satan memnun. :)

ertekin

Süper Üye
22 Ağu 2009
1,913
4,849
Navajo Köyü
merhaba,

Aliexpress veya diğer Çin' li sitelerden alışveriş yapmaya aşina olmuş bir çok kimse, ürünü satın almadan önce satıcıya ingilizce mesaj göndererek, 50 veya 60 dolar gibi 75 euro nun altında bir rakamı ürün fiyatı olarak yazmalarını rica ediyorlar. Satıcı tamam derse ürünü sipariş ediyorlar. Bugüne kadar "hayır yapamam" diyen bir Çin' li satıcıya rastlamadım.

Ancak,
bu yöntemle gümrükten vergisiz yüzde yüz geçer diye bir kural yok, onu da söyleyeyim. Çok nadir olarak bazen gümrük memuru kıllanabilir ve sizden ürünün faturasını beyan etmenizi isteyebilir ve vergi ödersiniz. Fakat fiyat 75 Euro dan düşük yazılmışsa %99 vergisiz geçiyor. Gümrükçüler çok yoğun olduklarından bu kadar insanla uğraşmaya zamanları yok.
Türkiye, Rusya, vb ülkelerde ki bir çok dar gelirli insan bu yöntemle alışveriş ediyor.

İşin püf noktası şu: Paketinizi gümrükten kendiniz gidip almayın, postacının adresinize getirmesini bekleyin.

Sabırsız davranıp gümrüğe kendiniz almaya giderseniz, gümrük memuru paketi senin önünde açıyor, sen ürün faturasını götürmesen bile ürünün ne marka olduğunu görüyor ve paketin üzerinde ki fiyatı görmezden gelerek, hemen aliexpress gibi Çin li internet sitelerine girip ürünün ortalama fiyatını öğreniyor ve o fiyata göre %20 vergi kesiyor.

Bir çok Çin li satıcı siz söylemeseniz bile, paketin üzerine ürünün fiyatını gerçek fiyatından daha düşük yazıyor. Demek ki ürün fiyatının düşük gösterilmesi hakkında alıcılardan çok talep var ki artık Çin li satıcılar siz söylemeden paketinizin üzerine düşük fiyat yazıyorlar. Ama yine de işi garantiye alıp Çin' li satıcıya düşük fiyat yazmasını söylemekte fayda var.

Alıcının gümrük vergisi ödemeden ürünü almasının, Çin li satıcıya da büyük faydası var. Çünkü dolaylı yoldan ürünü ucuza satılmış oluyor. Alan memnun, satan memnun. :)

Vay be... Bu tam bir Hayat Bilgisi dersi oldu. Hayranlıkla okudum. Helal olsun be. :D

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Şu nasıl arkadaşlar

18.4 inç kocaman

Sayın Beymelikli18,

Gösterdiğiniz ürün iyi bir ürün, ama, o da çok büyük görünüyor.

Ben olaya sadece çizgi roman ve dergileri hangisinde daha konforlu okurum gözüyle bakıyorum.
Bunca yıllık tabletler de çizgi roman ve dergi okuma deneyimim den şu sonucu çıkardım;
Dergi ve çizgi roman okumayı sevenler için, bir tablet çerçeveler hariç dokunmatik görüntü alanı dergi boyutlarında olmalıdır (Populer Science, Chip dergileri gibi). Bundan ne büyük ne de küçük olmalıdır.

Bana göre bu koşullara uyan dünya da şu anda tek bir tablet var;
Bu tablet,
Apple Ipad Pro 12.9 inch
Bu tabletin ölçüleri kenar çerçeveler hariç: 26 cm x 19,6 cm
benim aldığım Chuwi Hi12 tabletin ölçüleri ise kenar çerçeveler hariç: 25 cm x 17 cm

Yanlışım varsa düzeltin, şu anda dünya da Apple Ipad Pro nun fiziksel ölçülerine sahip başka bir tablet yok.
Ölçtüm, tabletin dokunmatik alanı "Populer Science" dergisi boyutlarında.
Bunun anlamı şu:
bir dergiyi zoom yapmadan rahatça okuyabiliyorsunuz. Çizgi roman okumak da ayrı bir keyiftir herhalde.

Bütçem müsait olmadığı için Apple Ipad pro alamadım, onun yerine Ipad pro nun ölçülerine yakın Chuwi Hi12 aldım. Yine de memnunum.
Bütçesi müsait olanların "12.9 inch Apple Ipad pro" almasını, bütçesi müsait olmayanların veya bütçesi müsait olsa da "ben bu kadar para ipad pro ya vermem" diyenlerin ise Chuwi Hi12 almasını tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda
Sayın Beymelikli18,

Gösterdiğiniz ürün iyi bir ürün, ama, o da çok büyük görünüyor.

Ben olaya sadece çizgi roman ve dergileri hangisinde daha konforlu okurum gözüyle bakıyorum.
Bunca yıllık tabletler de çizgi roman ve dergi okuma deneyimim den şu sonucu çıkardım;
Dergi ve çizgi roman okumayı sevenler için, bir tablet çerçeveler hariç dokunmatik görüntü alanı dergi boyutlarında olmalıdır. Bundan ne büyük ne de küçük olmalıdır.

Bana göre bu koşullara uyan dünya da şu anda tek bir tablet var;
Bu tablet,
Apple Ipad Pro 12.9 inch
Bu tabletin ölçüleri kenar çerçeveler hariç: 26 cm x 19,6 cm
benim aldığım Chuwi Hi12 tabletin ölçüleri ise kenar çerçeveler hariç: 25 cm x 17 cm

Yanlışım varsa düzeltin, şu anda dünya da Apple Ipad Pro nun fiziksel ölçülerine sahip başka bir tablet yok.
Ölçtüm, tabletin dokunmatik alanı "Populer Science" dergisi boyutlarında.
Bunun anlamı şu:
bir dergiyi zoom yapmadan rahatça okuyabiliyorsunuz. Çizgi roman okumak da ayrı bir keyiftir herhalde.

Bütçem müsait olmadığı için Apple Ipad pro alamadım, onun yerine Ipad pro nun ölçülerine yakın Chuwi Hi12 aldım. Yine de memnunum.

Bütçesi müsait olanların "12.9 inch Apple Ipad pro" almasını tavsiye ederim.
Buda 3000 ile 4000 arası olduğu için hepimizi aşar benim dediğim bütçe sarsmadığı için hem pc hem tablet kullanma açısından ideal olaak gördüm tabi sen haklısın ama biri pahalı biri yurtdışı alım oluyor çaresiz kalıyoruz.%90nımız yabancı sitelerden alış veriş yapamayız yaparızda içimiz elverip güvenmeme açısından birde yabancı dil olduğu için...:D

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda

Değerli bilgiler için teşekkür ederim "kayamtky"... Bu yazdıkların artık Çinli satıcılar ve Türkiye'de ki alıcılar tarafından aşina olunmuş bilgiler... Ama yine de bu kadar detaylı anlatman ve bu site de de bulunması oldukça yerinde olmuş, tekrar teşekkürler...

Üstadım öldürdünüz beni gülmekten çok yaşayın. :)

Ben tablet aramıyorum üstadım, bu konuda ki ikinci mesajımda da bunu belirtmiştim. Benim ki farklı bir konu siz bakmayın bana... Sevgili "kayamtky" arkadaşımızın aldığı tablet gayet kullanışlıdır. (Sizin link'ini verdiğiniz SM-T670'in mainboard'unu biliyorum o işime yaramaz...)

Yani anlayacağınız benim ki tamamıyla farklı bir konu...

Sevgiler üstadım...

SM-T670 nasıl bunu tavsiye edermisin madem mainboard'unu bilyorsun , ne dersin alınır mı?:Z

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137

Buda 3000 ile 4000 arası olduğu için hepimizi aşar benim dediğim bütçe sarsmadığı için hem pc hem tablet kullanma açısından ideal olaak gördüm tabi sen haklısın ama biri pahalı biri yurtdışı alım oluyor çaresiz kalıyoruz.%90nımız yabancı sitelerden alış veriş yapamayız yaparızda içimiz elverip güvenmeme açısından birde yabancı dil olduğu için...:D
Tedirginliğinizi anlıyorum. Normal de ingilizce yazışmaya hiç gerek duymuyorsunuz. Sıra dışı durumlar da gerek var.
İnanın bende su gibi ingilizce konuşamıyorum. Google Translate programına türkçe yazıyorum, o da bana ingilizceye çeviriyor. Bende kopyala yapıştırla mesajı satıcıya gönderiyorum.

Diğer konuya gelince, Aliexpress güvenli bir sitedir. Ürün geldiğinde bozuk ise geri gönderme ve paranızı geri alma hakkınız var. Ama tabii Çin'den gelmesi 1 ay, iade etmesi 1 ay, uzun hikayeler. Ama bugüne kadar 20 kere aliexpress le siparişim oldu, yalnızca 1 tanesinde iade etme ihtiyacı duydum, o da sorunsuz oldu.

Ama tabii size hak veriyorum. Bu işlerle muhatap olmayınca zor. Ancak bu işlerden anlayan çok güvendiğiniz biriyle bir başlangıç yapmanız gerekiyor.

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,874
52,438
Kendi Koltuğunda
Tedirginliğinizi anlıyorum. Normal de ingilizce yazışmaya hiç gerek duymuyorsunuz. Sıra dışı durumlar da gerek var.
İnanın bende su gibi ingilizce konuşamıyorum. Google Translate programına türkçe yazıyorum, o da bana ingilizceye çeviriyor. Bende kopyala yapıştırla mesajı satıcıya gönderiyorum.

Diğer konuya gelince, Aliexpress güvenli bir sitedir. Ürün geldiğinde bozuk ise geri gönderme ve paranızı geri alma hakkınız var. Ama tabii Çin'den gelmesi 1 ay, iade etmesi 1 ay, uzun hikayeler. Ama bugüne kadar 20 kere aliexpress le siparişim oldu, yalnızca 1 tanesinde iade etme ihtiyacı duydum, o da sorunsuz oldu.

Ama tabii size hak veriyorum. Bu işlerle muhatap olmayınca zor. Ancak bu işlerden anlayan çok güvendiğiniz biriyle bir başlangıç yapmanız gerekiyor.
Ben almak istiyorum ama nasıl alacağımı bilmiyorum ve hiç ingilizcem yok.
bir tanıdığımda yok aslında foumumuzda böyle alıp satan olsa çok kişi alır 3-5 kuruş kazanırda..:cool:

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,395
6,521
Ankara
Bende de 10.1" samsung tablet var. Genelde otobüste ve yatarken kitap/çizgi roman okumak için kullanıyorum. Ayakta durmaya alışık olduğumdan, tek elle kitap/tablet okumaya evrileli çok oldu :) Çizgi roman okumak için 10.1" den küçüğünü (yukarıda da anlatılan sebeplerden dolayı) tavsiye etmiyorum. O yüzden 12"lik o tableti ben de uzun zamandır gözüme kestirmiş bulunmaktaydım. Döviz kendine gelene kadar beklemek zorundayım artık :(

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Hemen satın almışlar fırsatı kaçırdık
Bu tableti alacağım fakat türkiyede olmadığı için alamıyorum yardım edecek varmı CHUWİ Hi12 tablet için

Sayın Beymelikli18,

Eğer istiyorsanız, fırsat buldukça aliexpress den nasıl alışveriş edilir konusunda size yardımcı olmaya çalışayım. Acele etmeyin sakin sakin adım adım gidelim.

Endişe etmeyin, Aliexpress den alışveriş yapmak için ingilizce bilmenize gerek yok. Çünkü site artık Türkçe diline de hizmet veriyor. Eskiden site ingilizceydi, ama artık epey zamandan beri Türkçe. Aliexpress.com sitesini açın, site otomatik olarak Türkçe açılması gerekiyor. Türkçe açılmayıp eğer site ingilizce açılmışsa, sağ üst köşede "language" seçeneğine tıklayın, oradan Türkçe yi seçin, oldu bitti, site artık Türkçe.

Bundan sonra ki adım aliexpress e üye olmak. Bunun için sağ üste ki "katılmak" butonuna tıklayın. Açılan pencere de isim, soyad, e-posta ve şifrenizi girin. Şifreniz 6 ile 20 hane arasında olmalıdır. Benim tavsiyem en az 8 haneli harf ve rakam karışık şifre belirleyin. Eğer site sizden kredi kartı bilgilerini isterse sakın girmeyin.

Hepsi bu kadar işte üye oldunuz.

Bunları yaptıktan sonra bana yazınız, bundan sonra ki adımı yazışalım.

Yok bütün bunlarla uğraşamam diyorsanız,
Belki yılbaşından sonra aliexpress den aldıktan sonra 1 adet gittigidiyor.com da satışa sunabilirim. Satışa sunmadan önce size haber veririm.

Son düzenleme:

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
137
Tamam üstad bunları yaptım ondan sonrası nasıl olacak

Evet hocam,

Devam ediyoruz,
Uyarı:
önceden söylemeyi unuttum, belki biliyorsundur ama ben yine de söyleyeyim;
şifre tespit ederken, ad, soyad, doğum tarihi gibi başkaları tarafından kolay tahmin edilebilir şifre asla belirlemeyin, en az 8 haneli, harf ve rakam karışık, başkalarının kolayca tahmin edemeyeceği ama sizin kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre belirleyin.

şimdi teslimat adresini gireceğiz;
şifrenizle aliexpress e giriş yaptıktan sonra, mause ile sağ üstte "merhaba isminiz" yazan yerin üzerine gelin, altında "My aliexpress" e tıklayın veya üzerinde bekleyin, seçimlik bir liste açılacak, o listeden "Benim Aliexpress" e tıklayın.

Şimdi size özel ayarların yapıldığı ve değiştirildiği sayfaya geldiniz.
Oradan "Benim teslimat adresi" ne tıklayın. Adresinizi girin. Adresinizi girerken posta kodunuzu doğru bir şekilde yazmayı unutmayın. (Posta kodunuzu bilmiyorsanız, Google aramadan bulabilirsiniz. Posta kodu oturduğunuz semtin posta kodudur. Örneğin Google aramaya "posta kodu semtiniz" yazarak posta kodunuzu bulabilirsiniz. ). Giriş bittikten sonra onaylayın.

İsim, Soyadınızı, Adresinizi ve diğer tüm girişleri girerken şu kurallara dikkat edin:
Türkçeye has olan,
" ğ, ü, ş, ı, ö, ç, Ğ, Ü, Ş, İ, Ö, Ç " karakterlerini girmeyin. Onların yerine,
" g, u, s, i, o, c, G, U, S, I, O, C " karakterlerini girin.

Örneğin:
Başakşehir yerine Basaksehir yazın, İstanbul yerine Istanbul yazın.

Yapınca haber veriniz...:)

Son düzenleme: