Emeği geçenleri alkışlıyorum

kambozlu

Süper Üye
24 Ağu 2009
1,217
2,300
otuzdört'ün çamlıcası
:31::31::31:Sevgili yönetici arkadaşlar.Hepinizi tebrik ediyorum böyle bir sitenin devamını sağladığınız için.ÇR listelerinin böyle bir düzen içinde yayınlanması çok takdire şayan.Herhalde yayınlanmış ÇR lerin tüm sayıları bu listelere bakılarak tamamlanabilir((Eğer ÇR orjinal kapağı ile sağlam durumdaysa)).Çünkü birçok sitede albümler partlar halinde,farklı isimlerle, albüm kapağı olmadan,macera ismi yazılmadan yayınlanmış.Dolayısıyla elinde ÇR olan benim gibi çr severler veya tarama yapıp katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar bir takip karmaşasına düşüyorlar.Bu açıdan bakıldığında bu düzenlenmiş ve sıralanmış listeleme çok önem kazanıyor.Yalnız bir konuda fikrimi söylemek istiyorum.Bazı ÇR listelerinde macera isimleri değilde sadece sıralama mevcut.Örnek verirsek eğer << Zagor tay yayınları 350 lik seri.sayı 001 >>.Bu serilerde macera ismi verilmesinin ((eğer mümkünse tabii)) eksik ÇR leri tamamlama açısından faydalı olacağını düşünüyorum.Mesela bende eskiden kalmış sayılar var.Zaten hepsi 30-40 yıllık.Kapağı yok.Ancak açıyorsunuz içini macera ismi mevcut.Ancak hangi sayı hatta hatta seri olduğu bile belli değil.kahramanlarını tanımasak ÇR nin zagormu -- swing mi olduğunu bile anlayamayacağız.Veya eksik sayıların peşine düşen benim gibiler kitapçıları veya eskicileri dolaşırken eline geçen kitapları << acaba paylaşılmışmı diye >> satın almakta tereddütte kalıyor ((çünkü hiç de ucuz değiller,hele kapaklı temiz ciltli iseler )). Eğer o ÇR nin kapağı tam,sayısı ve serisi belliyse sorun yok.Ama kapaksız,sayısı belli değilse o zaman ÇR yi ancak macera isminden takip edebiliriz.ÖRNEK: Zagor Tay Yayınları 350 ' lik liste Sayı 001.Şimdi bu sayı diyelimki kapaksız halde bende var.Veya dolaşırken bir sahafta,eskicide rastladığım ÇR herkesin peşinde olduğu bir macera.Sırf kapaksız ve sayısının bilinmemesi yüzünden o eser yok olup gidecektir.Bu durumda o sayı listelerde eksik olarak kalmaya mahkum.Veya aynı eser elimde varsa bile tarama yapılmadan duruyor.Layıkıyla yapılan bir taramanın zorluğunu takdir edersiniz.Dolayısıyla elde olan veya ordan burdan bulunabilecek sayılar sırf kapak eksikliği yüzünden ortama taşınamıyor.Çok uzun oldu.Kusura bakmayın.Ama belki bu kapak ve sayı bilinmemesinden doğan ÇR eksiklerini aranan sayının macera isimlerini vermek suretiyle aşabiliriz.TEKRAR ÖRNEK!: Zagor Tay Yayınları 350 ' lik liste Sayı 001=atmacacayı vurdular...Bende atmacayı vurdular diye ararım.VEDE bulurum diyorum.Hepiniz sevgiyle kalın.

Son düzenleme:

@serkan@

Süper Üye
20 May 2009
1,463
10,791
Darkwood
konunuzu olması gereken yere taşıdım...duyarlılığınız ve önerilerinizi bizimle paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederim...sözünü ettiğiniz konu hakkında şöyle bir durum var : ben kendi adıma söyleyeyim liste yaparken yayın evi sıra numarası ve macera isimleri ile birlikte sıralama yapmaya çalışıyorum fakat her kitabın macera ismini bilmek oldukça güç özellikle tay zagor 350 lik seri ama dediğinize sonuna kadar katılıyorum o şekilde olursa gerek indirecek olanlar gerekse upload edecek olanlar için elbette daha bir kolay olacaktır takipler...

neptunn

Süper Üye
27 Tem 2009
1,871
4,946
Evet bence de doğru bir öneri ve aslında bir süredir aklımda olan bir düşünce .Zaman buldukça bu önerinizi yerine getirmeye çalışalım.
Görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.
Esen kalın.