Çizgi Romanı Yaygınlaştırmak İçin "Naif" Öneriler

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Ülkemizde çizgi romanın yaygınlaşmasına katkı sağlayabilecek naif ama faydalı olabileceğini düşündüğüm önerilerde bulunacağım. Herkes bunların içinden bir ya da birkaç tanesini muhakkak uygulayabilir (zaten uygulamıyorsa). Gerçekleştirilmesi çok zor olmayacak bu türden önerilerle başlık zenginleşirse çok memnun olurum. Kendi “naif” önerilerimi sıralamaya başlıyorum:

1) Sevdiklerinize hediye alacaksanız seçiminizi çizgi romandan yana kullanın. Çizgi roman dünyası o kadar renkli ki, muhatabınızın beğenisine uygun eserleri muhakkak bulabilirsiniz. Bir miktar paranın harcanması mutlaksa, bu para çizgi roman için harcansın.

2) Doğum gününüzde ya da başka bir vesileyle size hediye alınacaksa, bu hediyenin çizgi roman olması yönünde sinyaller gönderin. Ben sinyal göndermeyip doğrudan belirtiyorum. Doğum günümden 3-5 gün önce eşime bir liste veriyorum. Benim için bundan daha değerli doğum günü hediyesi olamaz ki. Böyle doğrudan liste vermek elbette her durum için yakışık almayabilir. Dediğim gibi; sinyaller gönderin.

3) Bu önerim muhtemelen her şehirde uygulanamaz ama örneğin İstanbul’da, hele de Kadıköy ya da Beyoğlu’nda iseniz iyi bir öneri haline gelir; Arkadaşlarınızla örneğin Kadıköy’de buluşuyorsanız buluşma gerçekleştikten hemen sonra “Yaa, izin verirseniz 2 dakika şurada ki çizgi romancılara uğrayalım, yeni bir şey gelmiş mi, ilginç bir şey var mı diye bir bakalım, hemen bakar çıkarız” deyin. Çizgi romanla çok haşır neşir olmayan arkadaşınızın, dükkandan içeriye girince bir şey almadan çıkmayacağına tanıklık etmeniz son derece olası. En az iki kişisel deneyimimle durum sabittir.

4) Herhangi bir nedenle örneğin Avrupa Futbol Şampiyonası'nda kimin şampiyon olacağına dair bir iddia varsa, kazanana verilecek ödül olarak çizgi roman önerisinde bulunun. Muhatabınız bunu kabul etmezse kazanmanız durumunda en azından kendi isteyeceğiniz ödülün çizgi roman olacağını belirtin. Varsın o başka bir şey istesin.

5) Yanınızda çizgi roman taşıyın. Özellikle toplu taşıma araçlarında kitabınızı göstere göstere okuyun. Otobüste, vapurda, trende, uçakta. Okurken çok etkilendiğinize dair jest ve mimiklerde bulunun. Başkalarının yanında çizgi roman okumaktan asla endişe etmeyin, ürkek olmayın. Bu, toplumda çizgi romana dair yerleşik ön yargının yıkılmasına yardımcı olacaktır. Hele bunu yapanlar otuzlu, kırklı yaşlar ve üzerindekilerse daha da etkili olacaktır.

6) Sosyal medya araçlarında, özellikle facebook ve twitter’da çizgi romanla ilgili paylaşımlarda bulunun. Bu paylaşımlar çizgi roman dünyası ile ilgili herhangi bir şey olabilir. Çizgi romanla ilgili facebook sayfalarını paylaşın, yeni çıkan çizgi romanlarla ilgili tanıtım yapın, ilginizi çeken bir haberi paylaşın.

7) İkili münasebetlerinizde, dost ortamlarında muhakkak çizgi romanın faydalarından bahsedin. “Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre çizgi roman okuyan çocuklar, …” la başlayan cümleler kurun. Ama bunların sahici verilere dayandığından ve tartışma çıktığında rahatça savunabileceğinizden emin olun. Konu eğitim olunca, hele içinde Amerika lafı filan da geçerse, ebeveynler konuyla ilgilenecektir. Bu önerinin faydalı olabilmesi için konuyla ilgili bilgimizi arttırmak faydalı olacaktır.

Dikkat ederseniz “daha çok çizgi roman satın alın”, “çizgi roman fiyatları düşmeli”, “aracılar değil de doğrudan yayıncılar kazanmalı”, "çizgi romanların kalitesi arttırılmalı" türünden “genel” öneriler yerine görece çok daha kolay uygulanabilir, daha mikro önerilerde bulundum. Elbette her fırsatta bu “genel” uyarı ve önerileri yaptık, yapıyoruz ve yapacağız ama bu başlık altında siz de benim “naif” önerilerim gibi önerilerle tartışmaya katkıda bulunursanız sevinirim. Daha net olması açısından bir de şöyle söyleyeyim: “Öyle önerilerde bulunalım ki hemen şimdi uygulamaya başlayabilelim”.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,333
hiçbiryerde :)
Hatırlamak iyi oldu,
çoğunu yapıyorum, gerçekten :)

Ekleme: Mesela hasta ziyaretlerinde kolonya, meyve suyu
yerine çizgi roman almalı :)

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
"Yanınızda çizgi roman taşıyın." :Z değil çizgi roman; hiçbir şeyi yanımda taşıyamıyorum işte :( e sende bekleyeni bir ara alacağım yani :D hem bende de imzalılar var :d

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Ben de çocukluk arkadaşımın sahibi olduğu kuaför salonuna arada sırada bazı dergiler götürüyorum. (Bunların arasında az da olsa çizgi romanlar oluyor) Arkadaşımın anlattığına göre; her yaş kesimi tarafından bayağı ilgiyle okunuyormuş bıraktığım dergiler. Öyle ki onun 8 yaşındaki kızı bıraktığım Milliyet Çocuk ve Tercüman Çocuk dergilerine el bile koymuş.. :)

Bu arada hasta olup; şayet hastanede ya da evde yatmak zorunda olan bir tanıdığınız olursa; keyifli vakit geçirebilmesi adına ona çizgi roman okumayı tavsiye edebilirsiniz..

"penGO"

Süper Üye
12 Ara 2012
572
2,518
Okullarda dağıtılan tabletlere "Digital Comic" lerden yükleselermiş iyi olurmuş...
ÇR daha da yaygın bir hale gelmiş olurdu... Balık baştan kokar... Bilginize... :)

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Okuyup bitirdiğiniz, ya da okuyup bitirebileceğiniz bir çizgi romanı yanımıza alıp,
okuma ihtimali yüksek olan insanların bolca bulunduğu bir ortamda masada vs.
uygun bir yerde unutmuşçasına terketme yöntemi.
İllaki biri alacak, ve de okursa tiryakisi olacak.

Hatta ben derim ki, bir taşla iki kuş vuralım:
(Şimdi sıra geldi hınzırlığa :d )

Bu bırakıp terkettiğimiz kitabın yazıları Türkçe değil, mesela Fransızca olsun.
Hayır pislik olsun diye değil canım. Okumak için Fransızcayı da öğrenmek durumunda kalsın
ve sayemizde yabancı dil de öğrensin diye. Tabii ki bu kısım komple espriydi.:D

papillon7

Yeni Üye
7 Ocak 2010
97
291
Okuyup bitirdiğiniz, ya da okuyup bitirebileceğiniz bir çizgi romanı yanımıza alıp,
okuma ihtimali yüksek olan insanların bolca bulunduğu bir ortamda masada vs.
uygun bir yerde unutmuşçasına terketme yöntemi.
İllaki biri alacak, ve de okursa tiryakisi olacak.

Ben dağ başında ıssız, çobanların gelip geçtiği bi yere elimdeki fazla ç.r. lardan bırakmıştım. İkinci geçişimde yerinde yeller esiyordu. :)

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
Ben dağ başında ıssız, çobanların gelip geçtiği bi yere elimdeki fazla ç.r. lardan bırakmıştım. İkinci geçişimde yerinde yeller esiyordu. :)

Operasyon amacına ulaşmış... :)
Ve aslen kendisine en çok gerekli olan (dağ başındaki çobanın can sıkıntısı daha çok olacağından), doğru kişiye gitmiş. Tebrik ediyorum.

Son düzenleme:

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,477
Kendi adıma bu önerileri denedim hatta ballandıra ballandıra anlattım ama nafile başarılı olamadım bulunduğum çevre sanırım çizgi romanın sadece çoluk çocuk işi olduğunu düşünüyor. Tabi kimseyi yargılamıyorum veya cahil anlamaz demiyorum ama buda bir gerçek insanlar sadece görmek istediği gibi bakıyor dünyaya karşısındakinden belki farklı bir şey öğrenirim diye düşünmüyor. Arkadaşlarımdan örnek vereyim aralarında çizgi romanı hevesle okuyan tek kişiyim her fırsatta şu çocuk işlerini bırak derler hiç dinlemezler.Ben şanslıydım babam sayesinde ilk çizgi romana teks ile tanışmıştım.Sonrası patladı gitti tutamadı kimse beni :D

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941
Benim de aklıma şöyle bir fikir geldi şimdi. Bir çizgi roman için değil ama bir bilgisayar oyunu için tasarlayıp sipariş verip hala giydiğim bir tişörtüm mevcut. Bir çok kişi de sorar bu nedir diye. Çizgi Roman için de yakın bir zamanda bir şeyler tasarlayabilirim bakalım :) Reklama mı girer bilemiyorum ama

Bu sitede kendi tişörtünüzü tasarlayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir çizgi roman karakteri resmini başarılı bir şekilde basıp adresinize teslim ediyorlar. Güzel bir şeyler tasarlayabilirseniz reklamını bizzat üzerinizde yapmış olursunuz sevdiğiniz kahramanın. Eminim bir çok kişi soracaktır kimdir bu diye, eh konuyu açıklamak da size kalır böylece; propaganda serbest !!! :D

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Ben şahsen taradığım çizgi romanları ve tarihimizle alakalı çizgileri bulunduğum ildeki okul kütüphanelerinde bilgisayar varsa yüklüyorum, kütüphanelerdeki bilgisayarlara yüklüyorum.

Osman Beyin söylediği kuaför ve berberler çok mantıklı, muayenehaneler de ilave edilebilir.

Çok güzel bir konu olmuş teşekkürler direnç11.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,467
Benim de aklıma şöyle bir fikir geldi şimdi. Bir çizgi roman için değil ama bir bilgisayar oyunu için tasarlayıp sipariş verip hala giydiğim bir tişörtüm mevcut. Bir çok kişi de sorar bu nedir diye. Çizgi Roman için de yakın bir zamanda bir şeyler tasarlayabilirim bakalım :) Reklama mı girer bilemiyorum ama

Bu sitede kendi tişörtünüzü tasarlayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir çizgi roman karakteri resmini başarılı bir şekilde basıp adresinize teslim ediyorlar. Güzel bir şeyler tasarlayabilirseniz reklamını bizzat üzerinizde yapmış olursunuz sevdiğiniz kahramanın. Eminim bir çok kişi soracaktır kimdir bu diye, eh konuyu açıklamak da size kalır böylece; propaganda serbest !!! :D

Sayın tarantula konu ile alakalı işler yapıyorsanız bi dünya psd fonum mevcuttur. Yakın zamanda sileceğim hdd den gönderebilirim.

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941

Sayın tarantula konu ile alakalı işler yapıyorsanız bi dünya psd fonum mevcuttur. Yakın zamanda sileceğim hdd den gönderebilirim.

Tasarım sayılmaz aslında. İnternette bulduğum logolardan, fotolardan birini seçip arka fonu biraz temizleyip siyah tişörtün üstüne eklemiştim. O şekilde sipariş vermiştim. Vaktim olursa çizgi romanlı bir şey yapıp burda yayınlayayım beğenen olursa sipariş verir ilgili siteden.

Teşekkürler teklifin için.

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941

Tasarım sayılmaz aslında. İnternette bulduğum logolardan, fotolardan birini seçip arka fonu biraz temizleyip siyah tişörtün üstüne eklemiştim. O şekilde sipariş vermiştim. Vaktim olursa çizgi romanlı bir şey yapıp burda yayınlayayım beğenen olursa sipariş verir ilgili siteden.

Teşekkürler teklifin için.

Efendim daha önce böyle bir şeyden bahsetmiştim. Ben bunu gerçekleştirdim. Dileyen olursa ilgili siteden yaptırsın.

1055yr6.jpg

24q8ei8.jpg

Ben Sergio Bonelli için siyah tişörte, Nathan Never için Antrasit renk tişörte yaptırdım. Bonelli pek iyi çıkmadı çünkü ayrıntı vardı ama Nathan Never güzel çıktı. Tişörtlerin resmini de birazdan ekleyeceğim.

Tişört Resimleri

2ivej9g.jpg

xpyja1.jpg

22kpsh.jpg

2ltlp2u.jpg

Son düzenleme: