"Karşılıksız" paylaşım nedir?

ganimurat

Yeni Üye
30 Eki 2011
94
37
Az önce forumun üye listesi bölümüne bir göz attım. O an itibarıyla üye sayısı, her sayfası 50 kişiden oluşan 416 sayfa idi.(Yanlış hesaplamıyorsam 20.000'in üzerinde üye)
Her üye isminin yanında da yolladığı mesaj sayısı yazıyordu o listelerde ve yine şöyle bir göz attığımda gördüm ki, ilk 62 sayfalık listeden sonraki (yani kabaca bir hesapla 3000 kişiden sonra) üyelerin mesaj sayısı "0" (yazı ile- sıfır).
Yanılıyorsam düzeltin lütfen; forumda yaklaşık 20.000 üye var ve bunun yine yaklaşık 17.000'i "sıfır" mesaj ile katılmış foruma.
Bu konuyla ilgili pek çok ya da çok değişik yorumlar yapılabilir ama ben şunu demek istiyorum: Başka hiçbir forum "hazine" değerindeki bu paylaşımlara hiçbir karşılık ya da beklenti olmaksızın izin vermez idi.
Ama bu forumu kuranlar ve destekleyenler, sadece çizgi roman kardeşliği için varını yoğunu ortaya koyuyorlar.
"İşte, karşılıksız paylaşım budur!"
Emeği geçenlere bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.
Selam, saygı ve sevgiler.

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Haklısın üstad ama yinede yorum yazanlardan bazıları ağır bir dille eleştiri yapıyor bu çok üzüyor beni :(

Tsubasa

Admin
11 Mar 2009
530
1,176
Önemli bir konuya güzel bir tespitle değinmişsiniz. Teşekkür ederim :)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Rakamlarla pek aram yoktur amma
bayağı fazla üyemiz varmış..
Ne güzel, çok güzel
Hepsine selam olsun, yola devam..

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
forumda yaklaşık 20.000 üye var ve bunun yine yaklaşık 17.000'i "sıfır" mesaj ile katılmış

Yada şöyle düşünelim 20000 üye var sadece bu forumda ama ülke genelinde en çok satan çizgi roman 3000 bilemedin 4000 satıyor

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
İlk yazdığım mesajda deyemeştim gerçekten hayatımda gördüğüm en iyi sot ve en iyi yerlerden biri ama alalım kacalım türü üyelik cokmuş.Ayıp bence adam siz okuyun diye scanner başında saatler geçiriyor siz okuyun diye photoshop öğreniyor.ßir teşekkür istediğimiz bir yorum

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
311
Yada şöyle düşünelim 20000 üye var sadece bu forumda ama ülke genelinde en çok satan çizgi roman 3000 bilemedin 4000 satıyor
Evet ne yazık ki öyle azcık para vermeye üşenmesek neleri okuyacağız . Ben aylık 100-80 lira veriyorum neyse ben çok verebiliyor olabilirim 20000 kişi 20 liralık cilt alsa 400.000 eder.

apollo1967

Yeni Üye
26 Eyl 2009
79
15
Dostum eminmisiniz gercekten 20.000 uye oldugundan . Cunku bana en cok bir kac yuz kisi varmis gibi gozukuyor ve siteyi gercek anlamda cekip ceviren dostlarimizda bir kac elin parmaklari gibi. Diger tarafdan tirajlarin dusuklugunun sebebi tamamen maddiyata bagli diye dusunuyorum. Ben cocukken cok rahatlikla bir simit yemeyip bir cizgi roman alabiliyordum gibi geliyor simdi nerde.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,049
Sarıyer
Sayın exodus,

çizgiroman satışlarındaki düşüşün tek nedeni okuyucu mu? Sorunu hiç mi yayıncılarda aramayacağız? Savok dostumun yaptığı ceylan paylaşımları var 1969 da kalmai bir zahmet fiyatına bakın. 50 krş. Daha ilerde 1970 li yılların başında 64 sayfa Zagor 125 kuruşdu. Hayattan örnek vereyim Ceylan 50 krş iken şişe küçük kola da 50 krş du (gazoz 30-35 krş) yani o zamanın 50 kuruşunu bugünün 1 küçük şişe kolasına endekslersek bugün kola parasına satılan çizgiroman var mı? Sayfa sayısı az, baskı kalitesi kötü diyebilirsiniz ama bugün bütün çizgiromanları pırıl pırıl kağıda basılı tuğla kalınlığında almak zorunda mıyız?

Çizgiroman ile romanın fiyatı aynı olduğu zaman çizgiromanı sadece çizgiromansever okuyucu alıyor, portföye yeni okuyucu eklenmiyor. Portföye yeni okuyucu eklenecekse günümüzde çizgiromanı internetten çizgidiyarı ve benzerleri sayesinde takip eden bugünün öğrencisi yarın para kazanmaya başladığı zaman eklenecek. Belki de forumumuza çok yüksek bir değer biçiyorum ama nasıl ben bugün çocukluğumda alamadığım çizgiromanların peşinde koşuyorsam bu günün 10 - 20 yaş grubununda bu gün forumumuz sayesinde sevdikleri - sevecekleri çizgiromanların peşinden yarın koşacaklarına eminim.

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,992
13,512
Mizah dergilerinin fiyatlarına baktım. Bunları Türkiye'de yayınlanan klasik format boyutunda katlasanız herhalde 64 sayfaya karşılık gelir. Mizah dergileri özgün içerik üretebilirken bu fiyata satılabiliyorsa çizgi romanlar da mizah dergilerinin fiyatına satılabilir. Ancak asıl maliyet sanırım dağıtımda. Dağıtım fimaları tekel halide, yayıncının eline geçen paranın yüzde ellisine onlar el koyuyorlar. Bunujn aşılması için için Kültür Bakanlığı ile PTT'ye görev düşüyor. Hatta ÖZel Kargo firmaları da bunun içine katılmalı yayın dağıtımındaki tekel kırılmalı. Her türlü basılı yayın çok ucuz bir şekilde yurdumuzun her sathına dağıtılabilmeli. Abonelik yaygınlaşsa ve dağıtım ucuzlasa çok yayın elimize geçer diye düşünüyorum.

J

jack

Sayın exodus,

çizgiroman satışlarındaki düşüşün tek nedeni okuyucu mu? Sorunu hiç mi yayıncılarda aramayacağız? Savok dostumun yaptığı ceylan paylaşımları var 1969 da kalmai bir zahmet fiyatına bakın. 50 krş. Daha ilerde 1970 li yılların başında 64 sayfa Zagor 125 kuruşdu. Hayattan örnek vereyim Ceylan 50 krş iken şişe küçük kola da 50 krş du (gazoz 30-35 krş) yani o zamanın 50 kuruşunu bugünün 1 küçük şişe kolasına endekslersek bugün kola parasına satılan çizgiroman var mı? Sayfa sayısı az, baskı kalitesi kötü diyebilirsiniz ama bugün bütün çizgiromanları pırıl pırıl kağıda basılı tuğla kalınlığında almak zorunda mıyız?

Çizgiroman ile romanın fiyatı aynı olduğu zaman çizgiromanı sadece çizgiromansever okuyucu alıyor, portföye yeni okuyucu eklenmiyor. Portföye yeni okuyucu eklenecekse günümüzde çizgiromanı internetten çizgidiyarı ve benzerleri sayesinde takip eden bugünün öğrencisi yarın para kazanmaya başladığı zaman eklenecek. Belki de forumumuza çok yüksek bir değer biçiyorum ama nasıl ben bugün çocukluğumda alamadığım çizgiromanların peşinde koşuyorsam bu günün 10 - 20 yaş grubununda bu gün forumumuz sayesinde sevdikleri - sevecekleri çizgiromanların peşinden yarın koşacaklarına eminim.

Fikirlerinize ve düşüncelerinize gönülden katılıyorum ne kadar doğru ve güzel anlatmışsınız..

Unutmama lı ki bir olguya veya fikre karşı çıkmak için hatta düşman olmak için o konu hakkında araştırma ve konu hakkında yeterli bilgi sahibi olunduktan sonra değerlendirip fikir beyan edilir...Tersi olursa ÖNYARGI ve BİLGSZİLİK olur..

Geçen 20 seneye bakın hatta daha öncesine ne şimdi ki kadar bu kadar çeşit çr vardı ne bu kadar fazla çeşit çıkıyordu.Bunlar olurken ne internet vardı nede böyle paylaşım siteleri...

Modern kitle araçları artıkça çr çeşitliliği gözle görülür bir şekilde artmıştır daha fazla ürün yelpazesi oluşmuştur ve satışlarda gerileme görülmemiştir..

Çizgi diyarı gibi paylaşım siteleri bu oluşumun içinde olmuş çr nın reklamını daha çok yapmış ve çr daha fazla kitlelerle buluşturmuştur..

Çizgi romanın daha fazla satılmasının sebebi okur eksikliğidir ne zaman
okur artıkça çr satşlarıda buna paralel olarak artar..

Okur artırmanın yolu makul fiyatla kaliteli ürünleri okucuyla buluşrmaktır..

Yukardaki yayıncılık ilkesi ile hareket eden bütün yayncılara zaten teşekür ediyoruz ve böyle yayıncıların artmasını gönülden istiyoruz..

AMA AMA çok kalitesiz baskısı çok kötü balonlaması kötü fahiş fiyattan
ürün çıkartan yayıncılara devamlı teşekür etmek çr satışlarını ve okur sayısının artırmaz insanları yanlış bilgilendirme ve kazıklatma ve enayi yerine koydrurur.

Bu sitede yapılan paylaşımlar bazıları bence o yayncıların çıkardığı benzer eserlerden çok daha PROFESYONEL yapılıyorki bunu görmezden gelerek teşekür etmeyerek veya abuk subuk eleştiriler yaparken diğere yandan bu işi bu arkadaşlardan kötü yapan yayıncılara teşekür edersen
Bunun adı RİYAKARLIKTIR..

Kimse zorla teşekkür etmek zorunda değil ama gönülden yaptığı paylaşım çeviri ye haketmediği eleştirileri abuk subuk şeyleri yazmayada hakkı yoktur....

ÇİZGİ DİYARI paylaşım sitesi olduğu sürece bence çr a hakettiği değeri veriyor ve daha çok okurla buluşturuyor reklamını yapıyor bence bu gibi siteler sayesinde çr okuru hergeçen gün dahada artıyor...

Ayrıca herkes bütçesine göre çr alır kimsenin bu eleştirmeye hakkı yoktur..5 liralık da alan çr sverdir 10000 alanda..

Birisi birisinden daha fazla alıyor diye ondan daha iyi okur olduğu anlamına gelmez..

İnsanların Çizgi roman sevgisi onların cüzdanları üstünden yargılanamaz...

Ben burdan bütün tarama çeviri vs vs yapan bütün arkadaşlara çooooook TEŞEKKÜR ediyorum...

ganimurat

Yeni Üye
30 Eki 2011
94
37
Çizgi roman yaygınlığının azlığı konusundaki yorumlara katılmamak mümkün değil, hepsinin de haklılık payı var ama ben olayın farklı bir boyutuna daha dikkat çekmek istiyorum.
Farzedelim ki maddi problemimiz yok. Çizgi romana da deli gibi tutkunuz. Ama gelin görün ki, Tunceli'de yaşıyorum ve şehir dışına çıkma şansım yılda birkaç kez.(Şehri, örnek olsun diye veriyorum). Acaba, Tunceli'de (bu, Kars da olabilir, Yozgat da olabilir.Önemli olan küçük bir il olması) istediğim çizgi romanı bulma şansım ne olabilir? Ben İç Anadolunun hatırı sayılır şehirlerinden birinde yaşıyorum ve hiçbir kitapçıda çizgi roman satıldığını görmedim. Dolayısıyla, bu kitaplara ulaşma imkanım yok. Bu kitaplar yine büyük şehirlerde yayınlanıyor ya da oralara dağıtılıyor. Tabii ki, dağıtım taleple ilgili bir iş. Çocukluğumuzda talep o kadar çoktu ki, arz yetişmiyordu. Şu anda talep o zamanki kadar yok ama eminim arz artarsa, talep de artmaya başlayacaktır. İster kampanyalarla olsun, ister gazete eki ile olsun, bir şekilde çizgi roman dağıtımının sadece metropollerde değil, ülke genelinde arttırılması gerekli diye düşünüyorum.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
internet kullanan birisi çok rahat alışverişte yapabilir. gerek yurtiçi gerek yurtdışı

kimsenin kimseyi niye çr almıyosun diye zorladığı yok ama o çr için çok olan para nelere gidiyor. bende öğrenci adamım okul harçlığımı yemeyip çr alıyorum

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,673
TAM 35
internet kullanan birisi çok rahat alışverişte yapabilir.

Bu noktada size katılıyorum. Zaman zaman online alış-veriş siteleri çok elverişli kampanyalar yapıyor.Ben İzmir'de yaşıyorum ama düzenli olarak tüm çr'ları bulabildiğim İzmir'de tek bir yer var ve bana epey uzak.Aldığım kitaplarımın çoğunu bu alış-veriş sitelerinden edindim.Üstelik kredi kartı kullanmadan kapıda ödeme seçeneği de sunabiliyorlar.

gruznan

Çeviri & Balonlama
20 Eki 2011
251
913
benim çeviri ve balonlamasını yaptığım Pitt için 68 kişi dergiyi indirmesine rağmen sadece 13 kişi yorum yapmış ve teşekkür etmiş... yaklaşık %20 bence çok iyi bir oran. diğerleri belki de okuma zahmetine girmeden sadece "indireyim, sonra bir ara okurum" diyen insanlar olabilir...

yine de ben sitenin üye sayılarında bazı hatalar olabileceğini düşünüyorum...20bin kayıtlı üye...sitede bazı sayfalara bakıyorsunuz 100lerce kişi...video paylaşım sitelerinde bile bu kadar kişi yok...bana sayılarda bir hata var gibi geliyor...

ancak aynı durum diğer forumlar için de geçerli sanırım...artık insanlar sadece istediğini alıp başka hiç bir şekilde ortama bulaşmadan çekilmeyi tercih ediyorlar... sürekli takip ettiğim video paylaşım sitelerinde bile 1-2 yanıt verip teşekkür eden varsa ne ala...

trutalbruth

Çeviri & Balonlama
23 Eki 2011
179
1,435
istanbul
Ben ortaokul yıllarımda bakkaldan conan aldığımı çok net hatırlıyorum. Bakın seçkin kitabevi falan değil bakkal yahu. Ne zamanki çizgiroman bakkaldan çıktı kitabevine girdi o zaman bu memlekette çizgiroman öldü işte. Mizah dergisi çok okunuyor onu okuyan çizgiromanda okurdu ama yokki ortalıkta. Kitapçıya girersen görürsün ancak. Kurunun yanında yaşta yandı yani.

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,673
TAM 35
Ben ortaokul yıllarımda bakkaldan conan aldığımı çok net hatırlıyorum. Bakın seçkin kitabevi falan değil bakkal yahu. Ne zamanki çizgiroman bakkaldan çıktı kitabevine girdi o zaman bu memlekette çizgiroman öldü işte. Mizah dergisi çok okunuyor onu okuyan çizgiromanda okurdu ama yokki ortalıkta. Kitapçıya girersen görürsün ancak. Kurunun yanında yaşta yandı yani.

Zamanında bakkaldan bile çizgi roman alabiliyorduk.İnsanlar kitaba para verme alışkanlığı kazanmıştı.Ama çizgi romana karşı yapılan anti propaganda (okulda okurken yediğimiz dayaklar,evde sobalara doldurulup yakılan canım seriler) çirkin, zararlı muzır yayın gibi göstermeler sonucu insanlar çizgi roman almayı bıraktı.Eee insanlar okumayı da bıraktı tabi.

trutalbruth

Çeviri & Balonlama
23 Eki 2011
179
1,435
istanbul
Çok haklısın Mehmet Ali aynen agatha christie romanı okursan entelsin kültürlüsün, teksas tommiks okursan haylazsın serserisin bakış açısı vardı o zamanlar. Halbuki zararı değil faydası oldu bir çoğumuza çizgiroman okumanın ben birçok insan gördüm o mükemmel çini şaheserlerinden gaza gelip birşeyler çizmeye çalışan cin ali çiziminden insan çizimine terfi eden. Ama daha harry potter okuyupta iki hokus pokus yapabilen görmedim.

Geçenlerde lalkitabın bastığı conan fasiküllerinin ilk 20 tanesini sipariş etmiştim. İşyerinde masamda dururlarken gelenin geçenin çok ilgisini çekmişti "zamanında ne okurduk bunları" diye. "ee hocam yine oku tutan mı var" deyince de "yok yahu geçti bizden artık" cevabı veriyorlardı bir de böyle bir durum var :) Demek ki eskiler bile çizgiromanın yerine başka bişeyler koymuş yeniler ne yapsın.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,307
49,877
NeverLand
Forum üye sayısının yirmi bin üzerinde olması yanıltmamalı bizi. Ama bunun %20'si bile çizgi roman adına bir şeyler yapma çabası taşısa sanırım 2000-3000 tirajlık çizgi roman satışlarının çok daha fazlasına ulaşır rakamlar. Pek çok konu var bu sıkıntıya sebep olarak. Hepsini listelemenin de çok da anlamı yok aslında. Dağıtım kötü, dağıtım düzeltilse fiyatlar pahalı, o da halledilse sayfalar, balonlamalar, çeviriler. Bitmez yani alt kırınımları. Benim en önemli sebep olarak gördüğüm nokta çizgi romanın İstanbul'dan çıkamaması. Bu kırıldığı zaman belki de pek çok şey kendiliğinden hallolur gibi geliyor bana. Aylık 100-200 lira bütçe bir çoğumuz için fazla gelebilir ama 20-30 lira belki de hiç de zorlayıcı bir rakam olmayacaktır. On-line alış veriş belki de şimdilik tek çıkış yolu gibi görünüyor.

J

jack

agatha christie romanı okursan entelsin kültürlüsün, teksas tommiks okursan haylazsın serserisin bakış açısı vardı o zamanlar.

Agatha cristie çizgi romanlarıda var benim hoşuma gidiyor tavsiye ederim..

Benim zoruma giden hayatında teksas tommiks okumamış insanların teksas ve tommis küçümsemesi..

Çevremede birsürü insan hayatında teksas tomiks okumamış ama hep aynı cümle teksas tommis mi okuyosun diyerek bir küçümseme..

En azından ben beğenmedim eserleri okuduktan sonra beğenmiyorum

Bu bakış açısı hala var malesef..Ha teksas tommiks küçümsiyenler zaralı saçma diyenler zahmet edip okuysalarda nedenlerini anlatsalar
bende anlasam..

apollo1967

Yeni Üye
26 Eyl 2009
79
15
Yahu su 20.000 rakamina benim hala aklim ermedi. Bakin ben 43 yasimdayim ve Turkiyede cizgi roman okurlugunun her safhasini az cok tecrube ettim diyebilirim. Klasik serilerin bir coklarinin ilk sayilarini elimde tutmak okumak kolleksiyonunu yapmak zamaninda nasip olmustur. Ama degisik vesilelerle, iste yok universiteye basladin bu isi birak artik vs defalarca kolleksiyonumu kaybettim. En son 6 yildir yasadigim Kanadaya gocetmeden once oglani asilamak icin aldigim 150 civari kitabi goturemeyecegimiz icin bir arkadasa satip bir daha ara verdigimi hatirliyorum. Evet benim cocuklugumda ve gencligimde gazetenin girdigi heryerde Teksas Tommiksleri bulup almak mumkundu ve evet defaetle soyledigim gibi o gunku simitten vazgectigin takdirde bir cizgi roman alabiliyorduk. Mesela Mister No nun ilk sayilarini ki fasikullerin kapaklari cok cancanli basilirdi hatirlayanlar bilir , bakkaldan aldigim gunleri hic unutmam. Ayrica tek kaynak bu degildi , her mahallede cizgi roman asigi tonla adam oldugundan , takas yoluyla tum maceralari okuyabiliyorduk. guzel gunlerdi. Iki sene kadar once ne olup bitiyor alemde diye arastirirken uye oldum Cizgidiyarina , tabii bu arada baska sitelerin varligindan da , sebebini tam bilemedigim nedenlerle ayriliklarin olusmasindan da haberim oldu uzuldum . Kendi adima sunu soyleyebilirim , mesela ben Stephen King hastasiyim , hemen hemen butun basili kitaplarini okumusumdur , keza Dean Koontz , Dan Brown vs. Simdi cizgi romanlarin konusu , vs si bunlarla kiyas edilemez , yani Agatha Christie ya da Dan Brownin eserleri cizgi romanla kiyaslanamaz , eger biri bunu yaparsa her ikisinide bilmedigi okumadigi icin yapar. Ozellikle Fumettilerin bir coklarinin konulari gercekten cok basit ,tekrar vs gelebilir hatta bir sure sonra benim gibi okurken SIKILMAYA baslarsiniz ama burada birde olayin kolleksiyon meraki var. Iste benim yenemedigim olay budur arkadaslar . Belki eglenmek , zevklenmek icin cizgi romandan cok daha iyisine ulasma imkani var ama bize bir kere virus bulasmis. Yani yanlis anlasilmasin ama bazilarimiz cizgi romanlari cocuklarimizi sever gibi seviyoruz. Evet elestiriyoruz, su cizimler berbat olmus , su konu yavan kalmis , ama atilmaz satilmaz geri cevirilmez ve imkan bulunursa hepsi alinip , okunur , kolleksiyonu yapilir . Kitaplarim hususunda cok kiskancimdir ben mesela , en yakinimi haslarim benim kitabimi incitirse yada en azindan aklimdan geciririm. Bazilarinizin yuzunu gorur , dusuncelerini okur gibiyim , "ASBUKE cok da dogru soyluyor , tam bende boyle dusunuyorum" diyorsunuz. Kimseye soyleyecek sozumuz yok , bu kadar cok uye olupda bu kadar az adamla donuyorsa bir site herkesin bir gerekcesi vardir ama netice itibari ile , cizgi romanin gelecegi acisindan yinede hayirli olabilir kanaatindeyim , yukarda degerli arkadaslarimizin ifade etdigi gibi bende , cizgi romanla tanismaya kaynasmaya , tamamen kopmamaya ve bir gun potansiyel , yazar cizer , okur olup okumaya okutmaya illaki etkisi olacagi kanaatindeyim. Dolayisiyla , hizmeti gecen arkadaslarimizi tebrik eder takdirlerimi ifade etmek isterim. Diger tarafdan realiteden kopmamak lazim arkadaslar . Cizgi romanin butun dunyada zemin kaybettigi bir gercek . Bu Amerikada da boyle , Avrupada da , Turkiyede de. Amerikalilarin en buyuk kozu su donemlerde Hollywoodun konu kabizligi yuzunden tamamen Comics kokenli yapimlara yuzunu cevirmis olmasi. Ama bu furya bir sure sonra etkisini kaybedecektir diye dusunuyorum . Dahasi , cizgi roman satislari surekli dusuyor , fiyatlar surekli artiyor . Bu arada ozellikle Amerika icin benim gordugum buralarda cok ciddi alimlar yapan kolleksiyoncular var , sonra satar para kazaniriz diye ki bu da gercek okur sayilarini bulmayi zorlastiran bir unsur. Mesela Kuzey Amerikada Comic Shoplar var . Bizim sahaflar gibi buralarda eski yeni herturlu cizgi roman satiliyor , bunlarin sayisi ciddi anlamda azalmis son yillarda .Gecenlerde bir makalede okuyordum , adam Comic Shopa gidince ancak 30 yas ustu insanlara rastliyorum artik diyor , bence bu da cok sey anlatiyor. Yine American Comicslerdeki muhteviyata dikkat ediyormusunuz , giderek ADULT (18+) ya donusmus durumda eski kitaplara bakinca cizimiyle , konusuyla simdikiler arasinda daglar kadar fark var. Ornek olarak Turkiyede hala en begenilenler listesinde gelecek olan Mister No ve Martin Mysterenin Italyadaki durumu biri iptal digeride askida sirasini bekliyor. Bir baska hadise biz cocukken cogumuza cizgi romani ve genel anlamda okumayi sevdiren Milliyet Cocuk vs vardi , klasiklerin cizgi versiyonlarini okur tadina doyamazdik . Bilen biri bir kiyas yapsin isterim su anda kac tane bu tarz dergi var ve ne kadar okunuyor.
her neyse maksat anlasilmistir diye dusunuyorum. Realite Cizgi Roman olayi , gorsel medyaya , MP3 playera , Sinemaya , TVYe Bilgisayar oyunlarina vsye yenilmistir arkadaslar . ve benim gorusum bu rutin bir sekilde devam edecektir. Bundan kacis yoktur. Bu arada bir dostumuz hic olmadik sayida cesit var piyasada diyor dogrudur ama eski gunlerde baslayan seriler bir kac kez tekrar yapardi maceralar yurtdisinda uretilebildiginden hizli tukendigi icin. Son donemde , boyle bir eser goren duyan var mi ? Bu arada , Bir Tarkan , Karaoglan , Tolga ,Karamurat , Yuzbasi Volkan vs cizen ayni basariyi yakalayabilen Turk yazar cizer var mi . Icinizde Italyada basilan renkli tekslerin , veya cok yakinda ayni sekilde renkli basilmasini umit ettigim Zagorun Turkiyede de tam takim basilabilecegini dusunen var mi ? Yayincilarin coguda bizim gibi viruslu , enfekte olmus sahsiyetler diye dusunuyorum , istahla daliyorlar piyasaya , sonuc , hep yarim yamalak kulliyatlar . Onlarida kinamiyorum tabii ki . Bu piyasada is yapmak hakkaten zor olsa gerek. Her neyse aslinda ben soyle bir 500 -1000 kadar ileri seviyede enfekte olmus grub olusturup , olumcul derecede hasta olan bir yayinciyla ya da halihazir yayimcilarla , dagitim olayi devre disi birakilarak kolleksiyon serileri bastirilabilir mi diye aklimdan gecirmistim 20.000 sayisini gorunce ama sazi alinca her zamanki gibi uzatmisim , hakkinizi helal edin , ihtiyarlik iste.

Saygilar Sevgiler

tokgoz32

Kıdemli Üye
4 May 2011
161
194
Siteye bu kadar üye kişi var iken paylaşımların küçük bir çekirdek grup tarafından yapılıyor olması aslında normal (haklarını helal etsinler), benim gibi kırklı yaşlarını geçmiş, çocukluğunda çizgi romanla tanışmış (o zamanlar çizgi roman yerine teksas-tommiks derdik) sonrada otuz yıl kadar kopuk kalarak, internette gezinirken tesadüfen bu siteyi keşfetmiş, nasıl ÇR indireceğini ve nasıl okuyabileceğini çocuklarından öğrenmiş (bu arada oğlunun babam hala nelerle uğraşıyor diye alaycı bakışlarına aldırmadan) birisi olarak; elimde çok az ÇR olduğu, taraması ve paylaşıma açması benim için atomu parçalamak kadar zor. Bunları yazarkende insanların emeklerine kuru bir teşekkürü de çok görmemek kanaatindeyim. Keşke benim gibi sadece linkleri sömüren hazırcılar da site için bir şeyler yapabilsek. Şu an için teşekkür etmekten başka elimden bir şey gelmiyor.