Kara Murat Yayımlansın mı?

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,518
Değerli çizgidiyarı üyeleri.Biliyorsunuz son günlerde ardı ardına yeni yayınevleri kuruluyor .Kimi eski kimi yeni çr.larla şanslarını deniyorlar.Ve gene biliyorum ki artık www.cizgidiyari.com üyeleri ülkemizdeki bu gelişmelerde danışılan kurum haline geldiler.şimdi belki yeniler bilmeyebilir ama eskiden çizgiroman almak için bayiye gittiğimizde istemek için teksas-tommiks veya tarkan-karamurat geldimi -varmı derdik.Bu bir genelleme idi.Tarkan biliyorsunuz yayımda ha keza teksas ve tommikste öyle .bir tek karamurat kaldı .Ne dersiniz karamurat tekrar basılsa okuyucu bulur mu.? Görüş belirtirseniz sevinirim.

001-022 Aşk ve Kan
023-046 Vahşi ve Güzel
047-059 Ölümün Gölgesinde
060-085 Ölüm Emri
086-113 Kardeş Kanı
114-148 Kızlar Manastırı
149-176 Cenneti satan adam
177-206 Pekin Celladı
207-238 Radenpur Bakiresi
239-267 Deniz Aslanı
268-297 Kanlı Akın
298-333 İntikam Kılıcı
334-371 Ölüm Yolu
372-413 Türk Kılıcı Yunanistan'da
414-466 Kralın Gözdesi
467-503 Vahşi ve Güzel(tekrar)
504-552 Aşkım Kılıcımdır
553-583 Roma'daki Şeytan
584-613 Çöl Kartalı
614-633 İntikam Günü
634-650 Korsan Aşkı
853/946 arası sayılardan oluşmuş 14 orijinal cildi vardır son 4 cilt 2.fasikül serisi olan 16 lık grubun 15 adedinden oluşmuştur.

Az değil 946 sayı yayımlanan bir çizgiromandan söz ediyoruz...İyi günler.

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,351
53,692
TAM 35
Abi bir çizgi roman tutkunu olarak ben elbette yayınlanmasını isterim.Çünkü kabul etmek gerekir eski basımları kalite olarak kötüydü.Şöyle kaliteli kağıda basılmış pırıl pırıl kapağa sahip sayılar güzel olurdu.

12 Şub 2010
15,006
543,758
Arkası yarın:) olmayıp her kitap tam serüven olursa iyi olur. Sayfa sayısının değişik olması farketmez. Her sayının fiyatı ona göre our. Corto Maltese gibi. Yeni yayınlanan Tarkan'ın bir serüveni dört kitaba bölünmüş, bence modası geçmiş. Artık bu çağda devamını okumak için dört ay beklemenin anlamı yok . Saygılarımla.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa

...
001-022 Aşk ve Kan
023-046 Vahşi ve Güzel
047-059 Ölümün Gölgesinde
060-085 Ölüm Emri
086-113 Kardeş Kanı
114-148 Kızlar Manastırı
149-176 Cenneti satan adam
177-206 Pekin Celladı
207-238 Radenpur Bakiresi
239-267 Deniz Aslanı
268-297 Kanlı Akın
298-333 İntikam Kılıcı
334-371 Ölüm Yolu
372-413 Türk Kılıcı Yunanistan'da
414-466 Kralın Gözdesi
467-503 Vahşi ve Güzel(tekrar)
504-552 Aşkım Kılıcımdır
553-583 Roma'daki Şeytan
584-613 Çöl Kartalı
614-633 İntikam Günü
634-650 Korsan Aşkı
853/946 arası sayılardan oluşmuş 14 orijinal cildi vardır son 4 cilt 2.fasikül serisi olan 16 lık grubun 15 adedinden oluşmuştur.

Az değil 946 sayı yayımlanan bir çizgiromandan söz ediyoruz...İyi günler.

Çok güzel bir düşünce.
Yayımlanmasını isterim.
Ancak Tarkan'ın yeni basımlarını beğenmedim.
Sevgili profesör üstadımın dediği gibi
her bir cilt tam bir macerayı içermeli
kitabın uzunluğuna göre en fazla iki cilt olmalı.
Kağıdı ve basımı kaliteli olmalı.
Fiyatı uygun olmalı.
Ama buraya asıl cevap yazmamın nedeni
yapmış olduğun listeyi çok beğendim.
Yıllarca okuduğum bu derginin
kaç sayı olarak basıldığını
yayınlanan maceraların listesi
çok güzel olmuş.
İnşallah bu listeyi Kara Murat bölümünde sabit olarak görürüz.
Saygılarımla sizleri selamlarım.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Ben alt yazılı "çizgi romanların" tutacağını pek zannetmiyorum.Ama Kara Murat yerine orijinal sıra ve kapaklarla (Fransa daki Kebir'in kapakları çok güzel mesela) KARAOĞLAN ın yeniden yayınlanmasını çok isterim.

Sinbad

Süper Üye
12 Mar 2009
972
1,164
Bende yayınlanmasını isterdim ama yukarıda bazı arkadaşların belirttiği gibi alt yazılı halde değilde tam bir ÇR formatında ve boyutununda bildiğimiz ÇR boyutunda olması Kara Murat'a ayrı bir hava katar ve daha çok ilgi görür diye düşünüyorum.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,143
Altay hocam iyi bir konuya başlık açmışsın,çok az olan tarihi çizgi romanları yeniden görmek mutlaka herkesi memnun eder,yeni basımların daha kaliteli olması ve sürekli olması temennimdir.
Dergi boyutunda olacağına kitap olarak yayınlanması harika olur,tabi bunlar bir temenni,inşaallah birileri sesimizi duyar yeniden basıma girer,ben iyi bir satış yakalayacağına inananlardanım...

Baykuş

Yeni Üye
2 Mar 2010
52
26
Açıkçası ben Kara Murat ya da Karaoğlan'ın tekrar yayınlanması yerine, yeni ve daha özgün senaryolara sahip Türk ya da yabancı ÇRların basılmasını tercih ederim. Ama buradaki arkadaşların çoğunun olumlu baktığını düşündüğümüzde, yayınevleri kar amaçlı olduğu için bunu gözardı etmeyeceklerdir.

Altay hocam iyi bir konuya başlık açmışsın,çok az olan tarihi çizgi romanları yeniden görmek mutlaka herkesi memnun eder,yeni basımların daha kaliteli olması ve sürekli olması temennimdir.

Türk ÇRlarının hemen hemen hepsi tarihi kahramanlıklar üzerine kurulu diye biliyorum. Sayıca az olduklarına pek katılamayacağım. Sanki bizim ÇR dünyamızın artık eli kılıçlı kahramanlardan daha farklı bir şeylere ihtiyacı var gibi. Süreklilik konusunda hemfikir olmamak ise mümkün değil.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
Ortalık başlanıp da bitirilemeyen serilerle dolu. Binbir hevesle başlayıp da aldığımız, alıp da kütüphanemizin en güzel yerine dizdiğimiz, ama sonu bir türlü gelmeyince kahrettiğimiz, bir daha mı tövbe, seri tamamlanmadan almıyacağım diye kendi kendimize söz verdiğimiz yayınlarla dolu. Türk çizgiroman piyasası yamalı bohça gibi...
Yüz güldüren birkaç seri tamamlanması dışında, bir iki sayı çıkabilip sonra imkansızlıklar içinde kıvranılması hiç hoş değil.
Ne vurursam kardır zihniyetini bırakıp, gerçekten çizgiromancılara hizmet edilmesi gerekiyor. Çizgiroman yayıncıları sermayelerini bir şekilde birleştirip sonu gelecek yayınlara imza atmalı.
Yayıncı okuyucuya sorumlu olmalı. Tamamlanmayacak bir işe neden yeniden para dökeyim.
İsim vermek istemiyorum ama çok kızdığım için söylüyorum, Karaoğlan belki başladığım beşinci seri, enson tamam bu iş olacak galiba dediğim anda yayın kesildi. Al kitaplarını, ver paramı kardeşim. Olay senin karnını doyurman değil, bana hizmet etmendir. Sen bana kaliteli ve sonu gelen yayınlar sundukça ben aynı kitaptan bir kaç tane alır gene seni desteklerim.
Her ay çıkan kitapları almaya kalktığımız zaman bütçenin önemli bir kısmı gidiyor. İlk zamanlarda 40 yılın çizgiroman açlığından kesekağıdı bulsak alıyorduk. Ama şimdi doyduk. Artık seçici olduk. Burun kıvırmalarımız başladı. Kıvırmasak ne olacak. Maddi anlamda da boyumuzu aşıyor.
Yapılan ankette sorulması gereken soru: her ay kaç tane çizgiroman ve benzeri dergi alıyorsunuz (yerli, yabancı), Maddi gücünüzün, ne kadarını bu işe ayırıyorsunuz, yeni bir yayın çıkarsa alma durumunuz nedir? gibi maddeler halinde olmalıdır.
Haddimi aştım, başınızı ağrıttım kusura bakmayın, dertli bir çizgiroman hastasının içini dökmesi olarak kabul edin. Teşekkürler.

hozkoca

Aktif Üye
29 Nis 2009
361
718
Önceki formatta, ama her macera ayrı bir kitap halinde, yine renkli olarak yayınlansa EVET derim. Bu arada dolgu çizgi romanları da ek olarak (Alix, Sinan Reis, Göktuğ,..) da ayni dergi içinde tam maceralar olarak yayınlanırsa daha da iyi olur; böylece nostalji özlemimiz tam olarak giderilmiş olur.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
Abi bir çizgi roman tutkunu olarak ben elbette yayınlanmasını isterim.Çünkü kabul etmek gerekir eski basımları kalite olarak kötüydü.Şöyle kaliteli kağıda basılmış pırıl pırıl kapağa sahip sayılar güzel olurdu.

yorumun üzerinden bayağı bir zaman geçmiş ama söylemeden geçemeyeceğim, pırıl pırıl kaymak gibi basımlar çok pahalı oluyor. fiyat uygunluğu acısından 3.cü saman kağıda bassınlar, cildide sağlam olsun , dağılmasın yeter. ha tabi birde tam macera olması şart.

11 Nis 2010
594
585
1.Tam macere,
2.Alt yazılı değil Çizgi Roman Formatında,
3.Tam Macera,
4.3 sınıf saman kagıda(Ucuz Olsun)
yayınlansın bence.

ganimurat

Yeni Üye
30 Eki 2011
94
37
1.Tam macere,
2.Alt yazılı değil Çizgi Roman Formatında,
3.Tam Macera,
4.3 sınıf saman kagıda(Ucuz Olsun)
yayınlansın bence.

Hepsine aynen katılıyorum ancak çizgi roman formatında bir kara murat nasıl olacak? Çünkü, kara murat, anlatılan bir hikayenin en belli başlı sahnelerinin çizimini içeren tarzda bir "mecmua" yani dergi idi. Eğer çizgi roman formatında olacak olursa, altta yazan her sahne için bir çizim gerekecek bunun için de Rahmi Muratoğlu (Rahmi Turan) abimizin yazacağı her senaryoya Abdullah Turan abimizin kare kare canlandırma yapması gerekecektir. Zaten bu ikiliye ait olmayan bir esere de "kara murat" demek mümkün olmaz belki taklidi olur. Zira, alışkın gözler o hikayeyi, o çizgileri arar ve bulamazsa memnun kalmaz diye düşünüyorum.
Konuyla ilgili bir yazıyı da, müsaade edilirse burada paylaşmak istiyorum. Yazıyı lütfen sükunetle okuyun. Yazının sonundaki yorumlar zaten hislerinize tercüman olacaktır.

apollo1967

Yeni Üye
26 Eyl 2009
79
15
Bencede kesinlikle yayinlanmali. CR formati gercekten iyi olurdu ama olmuyacak dua gibi gozukuyor ve orijinal formatta kabul edilebilir diye dusunuyorum. Buyuk boy dergi formati olmali kesinlikle ve kalitede onemli . Aslinda Hoz Comicsin yada bu isin hakkini verebilecek bir baska yayinevinin A dan Z ye tum Turk kahramanlarinin, Yuzbasi Volkan , Tolga vs maceralarini komple yayinlamasini cok isterdim. Birde tam macera fikrinede tumuyle katiliyorum.

Selamlar

bigmaster

Onursal Üye
21 May 2010
357
1,847
Bence yeniden tam macera olarak yayınlanması çok güzel olur.Eski baskılar çok kötü idi yeniden kaliteli baskı ve kağıt la harika olur.Kapakları büyük usta sayın Abdullah Turhan tarafında yapılırsa dahada süper olur.