Dosyaların  küçültülmesi akımına destek olur musunuz?

Dosyaların küçültülmesi akımına destek olur musunuz?

Görüş ve Önerileriniz

Like Tree37Likes
  • 7 Post By kemalettin
  • 1 Post By Ahmet12
  • 3 Post By cizgicicocuk
  • 1 Post By HACILI
  • 1 Post By comicist

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 29.Eylül.2022, 17:03   #1
Kıdemli Üye

kemalettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 6254
•Rep Seviyesi :
kemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond repute
Standart Dosyaların küçültülmesi akımına destek olur musunuz?
Merhaba,

geçenlerde yüklenmiş yaklaşık 10 (pdf) dosya indirmiştim.
Her biri 100 mb üzerindeydi. Bazıları 200mb ı bile geçiyordu.

İnternette aratırsanız bulabileceğiniz "orpalis pdf reducer" adlı bir programı yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum.

Ayarları yaklaşık 150dpi a indirmek üzere ayarlamıştım birkaç ayrı alanda ayar daha var.

Dosya boyutlarını inanılmaz derecede küçülttüğünü ve 15.6 inch laptopumda bile görüntü kalite farkının anlaşılamayacak düzeyde iyi olduğunu gördüğümden beri saklamayı düşündüğüm dosyaları küçültüyorum

Oran söylemek gerekirse dosya boyutlarını %5-6 ya kadar düşürdüğünü gördüm

yani 100mb lık 1 pdf sadece 5-6mb
200mb lık pdf ise sadece 10-12mb a dönüşüyor.

Belki bazılarınız ben erişilebilir en yüksek kalitede izlemek istiyorum diyor

Bunun yanısıra küçültmenin avantajlarını sıralarsak:

100mb lık dosyayı internete yüklemek defalarca kat daha az zaman alacak

indirmek isteyenler de defalarca kat daha hızlı bir sürede indirecekler

saklamak isteyenler ise örneğin 100 mb lık 1 dosya yerine 20 farklı dosyayı aynı alanda saklayabilecekler

hem yer, hem de hız hem de enerji tasarrufu yani

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Böyle bir akımın öncüsü olur musunuz?

Not:
Küçültme ayarı olarak 150 dpi sadece bir örnek

Bu rakam tabii ki programın ayarlarında farklı ayarlanabilir pek çok ayrı alanlarda seçenek de dahil

kemalettin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Eylül.2022, 17:28   #2
Yeni Üye

Ahmet12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Ahmet12 is on a distinguished road
Android'de kullanılabilir mi acaba?
Baltimora bunu beğendi.
Ahmet12 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Eylül.2022, 22:58   #3
Çeviri Balonlama

cizgicicocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 55026
•Rep Seviyesi :
cizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond reputecizgicicocuk has a reputation beyond repute
Uzun zamandır PDF dosyalarını küçülterek saklıyorum. Ancak bu programdan haberim yoktu.

Daha önce PDFCompressor-CL, Adobe Acrobat Pro ve PDFZilla PDF Compressor Pro yu denedim ve sonunda Portable PDF Unlocker da karar kıldım.

Bugün Orpalis PDF Reducer ı indirdim ve bunca yıl bu programdan nasıl haberim olmamış dedim. 75 ve 100 dpi da bazı resimlerde kalite bozulduğundan 150dpi da karar kıldım. Ayrıca bazı sayfalarda soruna yol açtığı için MCR compression u açmadım.

Birincisi multithread çalışabildiğinden yani işlemci çekirdek sayınıza göre birden çok PDF i aynı anda işleyebildiğinden inanılmaz hızlı. Benim bilgisayarda 24 PDF i paralel olarak eş zamanlı küçültebildi.

Ayrıca dosyanın modified time bilgisini koruyabilmesi benim için ayrı bir artı puan oldu.

Daha önce Portable PDF Unlocker la sıkıştırmış olduğum bazı klasörleri Orpalis PDF Reducer ile tekrar sıkıştırdım. Örnek olarak

791 PDF dosyasını 11 dakika 26 saniyede 7.58GB dan 3.75GB a indirdi.
Başka bir klasörde 733 PDF dosyasını 15 dakika 50 saniyede 11.51GB dan 5.59GB a indirdi.
Başka bir klasörde 1659 PDF dosyasını (753,148 sayfa) 24 dakika 22 saniyede 18.88GB dan 9.66GB a indirdi.

Açıkçası programdan çok memnun kaldım. Tavsiyeniz için teşekkürler.
Baltimora, kemalettin ve FETHA bunu beğendi.
cizgicicocuk isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Eylül.2022, 09:43   #4
Kıdemli Üye

•Rep Seviyesi :
kemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond reputekemalettin has a reputation beyond repute
Ben de 150 dpi dan memnun kaldığımı yazmıştım.
Görseller 150 ve üstünde iyi sonuç veriyor.

Deneyimleriniz paylaşmanıza ve de memnun kalmanıza sevindim.

Umarım diğer beğenenler de görüşlerini paylaşırlar ve bu akımın öncüleri arasına katılırlar

Alıntı: cizgicicocuk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bugün Orpalis PDF Reducer ı indirdim ve bunca yıl bu programdan nasıl haberim olmamış dedim. 75 ve 100 dpi da bazı resimlerde kalite bozulduğundan 150dpi da karar kıldım. Ayrıca bazı sayfalarda soruna yol açtığı için MCR compression u açmadım.

Açıkçası programdan çok memnun kaldım. Tavsiyeniz için teşekkürler.

kemalettin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 30.Eylül.2022, 12:49   #5
Onursal Üye

HACILI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 139590
•Rep Seviyesi :
HACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond reputeHACILI has a reputation beyond repute
Ben uzan zamandır " Light Image Resizer 4 "
Programını kullanıyordum ve memnundum.
Kullanımı da basit ve anlaşılır şekildeydi.
Bu önerdiğiniz programı da denemek istiyorum.
Umarım kullanmayı beceririm. Zira İngilizce açıklamalar olduğu için anlamıyor,
Sınama yanılma yöntemi ile nasıl çalıştıracağımı zamanla öğrenebiliyorum.
Öneriniz için teşekkürler.
kemalettin bunu beğendi.
Alt 01.Ekim.2022, 00:03   #6
Süper Üye

comicist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 140162
•Rep Seviyesi :
comicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond repute
Online presliyordum, alternatif olacaktır. Teşekkürler.
kemalettin bunu beğendi.
comicist isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Ekim.2022, 09:36   #7
Kıdemli Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: HACILI´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Umarım kullanmayı beceririm. Zira İngilizce açıklamalar olduğu için anlamıyor,
Sınama yanılma yöntemi ile nasıl çalıştıracağımı zamanla öğrenebiliyorum.
Öneriniz için teşekkürler.

Benim kullandığım ayarlarla başlayabilirsiniz.
Bu ayarları option da uygulayıp
pdf dosyasını veya hepsini bu programın ön yüzüne bırakıyorsunuz
program küçültmelerin bilgisayarınızda nerede oluşturulmasını eklerseniz tüm küçültülmüş dosyalar orada oluşturuluyor

Alt 01.Ekim.2022, 09:38   #8
Kıdemli Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: comicist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Online presliyordum, alternatif olacaktır. Teşekkürler.

Büyük dosyaları yüklemek zaman açısından çok dertli bir iş olduğu için
bu offline program ile çalışmak daha fazla verimlilik sağlıyor

Konu kemalettin tarafından (03.Ekim.2022 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Seçenekler
Stil