Telif Sebebi ile Çizgi Diyarı'nda bulunmayacak Çizgi Romanlar

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
413
4,447
İstanbul
Merhaba,

Forumda aklıma gelen her şekilde aradım ama bu şekilde bir liste bulamadım. Varsa kolay bulunacak bir yerde sabitlesek de hepimiz nelerin burada telif sebebi ile olmadığını nelerin kimse ilgilenmediği için olmadığını anlasak.

Özellikle gözüme çarpan ve teliften bulunmadıklarını düşündüklerim:

Penguen
Uykusuz
Abdülcanbaz
Yılmaz Aslantürk'ün Eseleri (Otisabi) (Duyuru)
Asterix

Emin olamadığım ise Sky Life. Eski sayılarını maalesef çok zaman önce elden çıkarmak zorunda kaldım. Şimdi bir arşıvi olsa çok mutlu olurdum.

Keşke Kurallar ve Duyurular kısmına bununla ilgili bir konu açsak bir de liste koysak diyorum. Tam ve Eksiksiz olmak zorunda değil ama bir çok konuda bize fikir verebilir

Teşekkürler,
BM

Son düzenleme:

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,297
"Telif" konusundan çok fazla anlamadığım için, hep şunu merak etmişimdir:

Penguen, Uykusuz, Abdülcanbaz yerli yayınlar.

Yabancı yayınlardan örnek verilmiş, Asterix, Tenten.
Sayın altay1944 de Ken Parker Parantez Yayınlarını eklemiş.

Şimdi; bu yayınlar yabancı dilde de,
örneğin Fransızca, İngilizce, İtalyanca orijinal dilinde olanlar da mı telif kapsamı içine giriyor?

Orijinal dilinin Fransızca olduğunu bildiğimiz Tenten'in İngilizce dijital kopyalarını,
ya da yabancı dildeki Abdülcanbaz'ı (var mı, bilmiyorum) paylaşabilir miyiz?

Saygılar.

*

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
680
5,016
İstanbul
Sitemizde çizgi romanların çıkış tarihinden, iki sene geçmeden taranıp yayınlanamayacağı kuralı var. (Bazı yayınevleri hiç yayınlanmıyor)

Çizgi roman sektöründeki krizi ve yayınevlerinin satış ve finansal sorun yaşadıklarını da biliyoruz.

Bu nedenle bu kuralı 3 (hatta 4) seneye çıkarmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

BelaMatador

Onursal Üye
8 Mar 2011
413
4,447
İstanbul
Bütün Çizgi Romanların durumunu takip etmek mümkün değil ama burada anladığım kadarı ile amaç kitapçılarda (sahaf değil) satışı devam eden çizgi romanların burada paylaşılmaması. Bir kaç büyük yayınevinin düzenli tekrar bastığı çizgi romanlar dışında neredeyse her şeyin baskısı 2 sene içinde tükenmiş oluyor. Kısıtlama da buna göre konulmuş. O bahsettiğim büyük yayınevlerinin kitapları da sürekli baskısı bulunduğu için veya yayınevlerinin isteğine göre telif sebebi ile hiç paylaşılmıyor... Sürenin arttırılıp azaltılması konusu forumun yöneticilerinin değerlendirmesi gereken bir konu. Benim fikrime göre mizah dergileri için nispeten çok uzun bir süre 2 sene ama bazı çizgi romanlar için de çok kısa kalabilir. Penguen ve Uykusuz dergilerinin eski sayıları dijital ortamlarda satın alınabildiği için yayınevleri paylaşılmasını istemiyor diye düşünüyorum. Bir taraftan mantıklı da çünkü yayınevi hala bunlardan para kazanabiliyor.

fahrihann-990

Kıdemli Üye
15 Kas 2021
151
196
Hemen hemen tüm yerli mizah dergileri var ama Uykusuz u göremedim ve telifli olduğunu bu paylaşımdan anladım. Son yıllarda mizah dergilerini takip edemiyorum Uykusuz hala çıkıyor mu?